grup scolar ovidiu€¦  · web viewb) resurse materiale: documentatia pentru tematica, fise de...

22
Unitatea de învăţământ:Leceul Tehnologic “’Ion Podaru”Ovidiu Domeniul de pregătire de bază/Domeniul de pregătire generală/Calificarea profesională: Industrie alimentară/Industrie alimentară Modulul III:Tehnologii specifice în industria alimentară fermentativă Maistru instructor: Rosculet Corina PROIECT DE LECTIE DATA: 21.02.2014 CLASA: ANUL IV ADS MODULUL III: Tehnologii specifice în industria alimentară fermentativă UNITATEA DE COMPETENTA : Vinificarea strugurilor COMPETENTE SPECIFICE DERIVATE: CD1-controleazǎ calitatea materiilor prime şi a produselor finite CD2-identifică utilajele si instalatiile folosite in industria fermentativa CD3-descoperirea partilor componente ale utilajelor CD4-prezentarea modului de functionare al utilajelor si instalatiilor CD5-respectarea NPM, igiena si PSI specifice utilajelor TEMA: Organizarea secvenţelor procesului tehnologic în industria fermentativă SUBIECTUL LECTIEI: Utilaje folosite la operaţia de zdrobire - dezbrobonire SCOPUL LECTIEI: Formarea priceperilor si deprinderilor practice la obtinerea vinului TIPUL LECTIEI: Formare de priceperi si deprinderi practice. STRATEGII DIDACTICE: a) Metode si procedee: Metoda dominanta: turul mozaicul Metode subordonate:conversatia,descoperirea observatia sistematică, explicatia,demonstratia, exercitiul.

Upload: others

Post on 10-Jan-2020

7 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

Page 1: GRUP SCOLAR OVIDIU€¦  · Web viewb) Resurse materiale: documentatia pentru tematica, fise de documentare fise de observatie, fise de lucru, postere cu utilaje si instalatii folosite

Unitatea de învăţământ:Leceul Tehnologic “’Ion Podaru”OvidiuDomeniul de pregătire de bază/Domeniul de pregătire generală/Calificarea profesională: Industrie alimentară/Industrie alimentarăModulul III:Tehnologii specifice în industria alimentară fermentativăMaistru instructor: Rosculet Corina

PROIECT DE LECTIE

DATA: 21.02.2014CLASA: ANUL IV ADSMODULUL III: Tehnologii specifice în industria alimentară fermentativăUNITATEA DE COMPETENTA : Vinificarea strugurilorCOMPETENTE SPECIFICE DERIVATE: CD1-controleazǎ calitatea materiilor prime şi a produselor finiteCD2-identifică utilajele si instalatiile folosite in industria fermentativaCD3-descoperirea partilor componente ale utilajelor CD4-prezentarea modului de functionare al utilajelor si instalatiilorCD5-respectarea NPM, igiena si PSI specifice utilajelor

TEMA: Organizarea secvenţelor procesului tehnologic în industria fermentativă

SUBIECTUL LECTIEI: Utilaje folosite la operaţia de zdrobire - dezbrobonire

SCOPUL LECTIEI: Formarea priceperilor si deprinderilor practice la obtinerea vinului

TIPUL LECTIEI: Formare de priceperi si deprinderi practice.

STRATEGII DIDACTICE: a) Metode si procedee: Metoda dominanta: turul mozaicul Metode subordonate:conversatia,descoperirea observatia sistematică, explicatia,demonstratia, exercitiul. b) Resurse materiale: documentatia pentru tematica, fise de documentare fise de observatie, fise de lucru, postere cu utilaje si instalatii folosite in industria fermentativă

FORME DE ORGANIZARE:-Frontal -Pe grupe

Bibliografie:Banu C. – Manualul inginerului, vol.II, Ed. Tehnica Bucuresti, 1999.Predescu T., Popa C., Cojocaru C. – Utilajul si tehnologia in industria alimentara fermentativa, Ed. Didactica si pedagogica, Bucuresti, 1992.

Page 2: GRUP SCOLAR OVIDIU€¦  · Web viewb) Resurse materiale: documentatia pentru tematica, fise de documentare fise de observatie, fise de lucru, postere cu utilaje si instalatii folosite

Instruire practică Modulul III- Tehnologii specifice în industria alimentară fermentativăTema: Organizarea secvenţelor procesului tehnologic în industria fermentativăSubiectul lectiei: Utilaje folosite la operatia de zdrobire-dezbrobonireModul de lucru:Pe grupe de 4-5 eleviMomentul folosiriiI:Instructajul curent

FISA DE DOCUMENTARE Nr. 1

Zdrobitorul-desciochinător verticalcu palete

Zdrobirea strugurilor. Este operaţia tehnologică prin care se realizează strivirea şi spargerea boabelor de struguri în vederea punerii în libertate a sucului, pentru ca acesta să poată veni în contact cu agenţii fermentaţiei alcoolice – drojdiile. Masa de struguri zdrobiţi se numeşte mustuială integrală.

Pentru a realiza o zdrobire optimă este necesar ca: spargerea boabelor să fie completă; să se evite fragmentarea pulpei, pieliţei şi a ciorchinilor; să se efectueze într-un timp cât mai scurt pentru a evita difuzia componentelor din pieliţe, seminţe şi

ciorchini; să se evite aerarea excesivă a strugurilor zdrobiţi.

Zdrobitorul-desciochinător verticalcu palete:1 – axul zdrobitorului; 2- coşul de alimentare;3 – cilindrul perforat; 4 – paletele elicoidale de desciorchinare; 5 – electromotorul.

Page 3: GRUP SCOLAR OVIDIU€¦  · Web viewb) Resurse materiale: documentatia pentru tematica, fise de documentare fise de observatie, fise de lucru, postere cu utilaje si instalatii folosite

Instruire practicăModulul III- Tehnologii specifice în industria alimentară fermentativăTema: Organizarea secvenţelor procesului tehnologic în industria fermentativăSubiectul lectiei: Utilaje folosite la operatia de zdrobire-dezbrobonireModul de lucru:Pe grupe de 4-5 eleviMomentul folosiriiI:Instructajul curent

FISA DE DOCUMENTARE 2

Zdrobitorul – desciorchinător cu şnec pentru evacuarea mustuielii

Zdrobirea strugurilor. Este operaţia tehnologică prin care se realizează strivirea şi spargerea boabelor de struguri în vederea punerii în libertate a sucului, pentru ca acesta să poată veni în contact cu agenţii fermentaţiei alcoolice – drojdiile. Masa de struguri zdrobiţi se numeşte mustuială integrală.

Pentru a realiza o zdrobire optimă este necesar ca: spargerea boabelor să fie completă; să se evite fragmentarea pulpei, pieliţei şi a ciorchinilor; să se efectueze într-un timp cât mai scurt pentru a evita difuzia componentelor din pieliţe, seminţe şi

ciorchini; să se evite aerarea excesivă a strugurilor zdrobiţi.

Zdrobitorul – desciorchinător cu şnec pentru evacuarea mustuielii:1 – coşul zdrobitorului; 2 – valţuri de zdrobire a strugurilor; 3 – obturator; 4 – paletele pentru desciorchinare; 5 – cilindrul perforat pentru separarea boabelor; 6 – axul desciorchinătorului; 7 – jgheabul de eliminare a ciorchinilor; 8 – şnecul pentru evacuarea mustuielii; 9, 10 – sitele de separare a mustului; 11 – şnecul pentru evacuarea boştinei.

Zdrobirea prin laminarea boabelor se întâlneşte la majoritatea utilajelor de zdrobire a strugurilor. Zdrobitoarele prezintă o pereche sau două perechi de valţuri, cu rifluri pe generatoare sau caneluri mai mult sau mai puţin adânci, conjugate, ce se rotesc în sens contrar, cu viteză constantă sau viteză diferită. Distanţa dintre valţuri se reglează automat, pentru ca acestea să nu se deterioreze când pătrunde între valţuri un corp tare.

Page 4: GRUP SCOLAR OVIDIU€¦  · Web viewb) Resurse materiale: documentatia pentru tematica, fise de documentare fise de observatie, fise de lucru, postere cu utilaje si instalatii folosite

Instruire practicăModulul III- Tehnologii specifice în industria alimentară fermentativăTema: Organizarea secvenţelor procesului tehnologic în industria fermentativăSubiectul lectiei: Utilaje folosite la operatia de zdrobire-dezbrobonireModul de lucru:Pe grupe de 4-5 eleviMomentul folosiriiI:Instructajul curent

FISA DE DOCUMENTARE 3

Zdrobitorul-desciorchinător cu pompă(egrafulopompă)

Zdrobirea strugurilor. Este operaţia tehnologică prin care se realizează strivirea şi spargerea boabelor de struguri în vederea punerii în libertate a sucului, pentru ca acesta să poată veni în contact cu agenţii fermentaţiei alcoolice – drojdiile. Masa de struguri zdrobiţi se numeşte mustuială integrală.

Pentru a realiza o zdrobire optimă este necesar ca: spargerea boabelor să fie completă; să se evite fragmentarea pulpei, pieliţei şi a ciorchinilor; să se efectueze într-un timp cât mai scurt pentru a evita difuzia componentelor din pieliţe, seminţe şi

ciorchini; să se evite aerarea excesivă a strugurilor zdrobiţi.

Zdrobitorul-desciorchinător cu pompă(egrafulopompă) tip Tehnofrig-Cluj

1 – zdrobitorul; 2 – desciorchinătorul; 3 – pompa pentru mustuială.

Desciorchinarea strugurilor se poate realiza simultan cu zdrobirea strugurilor şi pomparea mustuielii la utilajele denumite fuloegrapompe. Fuloegrapompele realizează următoarele operaţii: zdrobirea strugurilor cu o pereche sau două perechi de valţuri cu caneluri sau rifluri; desciorchinarea centrifugală cu ajutorul axului cu palete ce proiectează mustuiala pe tamburul perforat; zvântarea şi evacuarea ciorchinilor de către axul cu palete; dirijarea mustului fără ciorchini spre aspiraţia pompei cu ajutorul unui şnec sau prin cădere şi cu ajutorul

paletelor elicoidale dispuse la exteriorul tamburului perforat şi mobil; pomparea mustuielii la scurgătoare (vinificaţia în alb) sau la vasele de fermentare-macerare (vinificaţia în

roşu).

Page 5: GRUP SCOLAR OVIDIU€¦  · Web viewb) Resurse materiale: documentatia pentru tematica, fise de documentare fise de observatie, fise de lucru, postere cu utilaje si instalatii folosite

Instruire practicăModulul III- Tehnologii specifice în industria alimentară fermentativăTema: Organizarea secvenţelor procesului tehnologic în industria fermentativăSubiectul lectiei: Utilaje folosite la operatia de zdrobire-dezbrobonireModul de lucru:Pe grupe de 4-5 eleviMomentul folosiriiI:Instructajul curent

FISA DE DOCUMENTARE 4

NORME DE PROTECTIA MUNCII SPECIFICE

Norme de protectia muncii

Inainte de punerea in functiune se verifica starea tehnica generala a zdrobitoarelor .

Se porneste zdrobitorul in gol pentru a verifica daca au loc terpidatii sau zgomote anormale .

Se interzice introducerea mâinilor sau a diferite obiecte în gurile de alimentare a maşinilor, în interiorul

maşinilor pentru a uşura pătrunderea strugurilor ;

Se interzice reglarea sau repararea maşinilor in timpul functionarii lor. Acest lucru se face numai după

decuplarea maşinii de la sursa de energie electrică;

Apropierea periculoasă faţă de maşini, pentru a evita agăţarea halatelor, părului de unele dispozitive

aflate în stare de mişcare şi care ar putea produce accidente de muncă.

Igiena

Curatarea si igienizarea se face la sfarsitul zilei de lucru.

Nu se admit urme de rugina pe suprafetele care vin in contact cu produsul ,cea mai mica corodare

trebuie imediat curatata.

Page 6: GRUP SCOLAR OVIDIU€¦  · Web viewb) Resurse materiale: documentatia pentru tematica, fise de documentare fise de observatie, fise de lucru, postere cu utilaje si instalatii folosite

Instruire practicăModulul III- Tehnologii specifice în industria alimentară fermentativăTema: Organizarea secvenţelor procesului tehnologic în industria fermentativăSubiectul lectiei: Utilaje folosite la operatia de zdrobire-dezbrobonireModul de lucru:Pe grupe de 4-5 eleviMomentul folosiriiI:Instructajul curentTimp de lucru : 10 minNume elev:Clasa:

Fisa de lucru nr.1

Cerinta nr. 1 

Denumiti partile componente ale Zdrobitorului-desciochinător vertical cu palete.

Cerinta nr. 2

Explicati modul de functionare al acestuia.

Page 7: GRUP SCOLAR OVIDIU€¦  · Web viewb) Resurse materiale: documentatia pentru tematica, fise de documentare fise de observatie, fise de lucru, postere cu utilaje si instalatii folosite

Instruire practicăModulul III- Tehnologii specifice în industria alimentară fermentativăTema: Organizarea secvenţelor procesului tehnologic în industria fermentativăSubiectul lectiei: Utilaje folosite la operatia de zdrobire-dezbrobonireModul de lucru:Pe grupe de 4-5 eleviMomentul folosiriiI:Instructajul curentTimp de lucru : 10 minNume elev:Clasa:

Fisa de lucru nr.2

Cerinta nr. 1 

Denumiti partile componente ale Zdrobitorului – desciorchinător cu şnec pentru evacuarea mustuielii

Cerinta nr. 2

Explicati modul de functionare al acestuia.

Page 8: GRUP SCOLAR OVIDIU€¦  · Web viewb) Resurse materiale: documentatia pentru tematica, fise de documentare fise de observatie, fise de lucru, postere cu utilaje si instalatii folosite

Instruire practică Modulul III- Tehnologii specifice în industria alimentară fermentativăTema: Organizarea secvenţelor procesului tehnologic în industria fermentativăSubiectul lectiei: Utilaje folosite la operatia de zdrobire-dezbrobonireModul de lucru:Pe grupe de 4-5 eleviMomentul folosiriiI:Instructajul curentTimp de lucru : 10 minNume elev:Clasa:

Fisa de lucru nr.3

Cerinta nr. 1

Denumiti partile componente ale utilajului Zdrobitorului-desciorchinător cu pompă(egrafulopompă)

Cerinta nr. 2

Explicati modul de functionare al acestuia.

Page 9: GRUP SCOLAR OVIDIU€¦  · Web viewb) Resurse materiale: documentatia pentru tematica, fise de documentare fise de observatie, fise de lucru, postere cu utilaje si instalatii folosite

Instruire practicăModulul III- Tehnologii specifice în industria alimentară fermentativăTema: Organizarea secvenţelor procesului tehnologic în industria fermentativăSubiectul lectiei: Utilaje folosite la operatia de zdrobire-dezbrobonireModul de lucru:Pe grupe de 4-5 eleviMomentul folosiriiI:Instructajul curentTimp de lucru : 10 minNume elev:Clasa:

Fisa de lucru nr.4

1) Prezentati normele de protectia muncii la deservirea zdrobitoarelor.2) Prezentati normele de igiena la deservirea zdrobitoarelor.

Page 10: GRUP SCOLAR OVIDIU€¦  · Web viewb) Resurse materiale: documentatia pentru tematica, fise de documentare fise de observatie, fise de lucru, postere cu utilaje si instalatii folosite

Instruire practica Modulul III- Tehnologii specifice în industria alimentară fermentativăTema: Organizarea secvenţelor procesului tehnologic în industria fermentativăSubiectul lectiei: Utilaje folosite la operatia de zdrobire-dezbrobonireModul de lucru:individualMomentul folosiriiI:Instructajul finalTimp de lucru : 20 minNume elev:ANUL IV ADS

Fisa de autoevaluare

I. Alegeti raspunsul corect.

1. Prin zdrobirea strugurilor se urmareste : 0.5 pa) fermentatia boabelor de srugurib) strivirea si spargerea boabelor de struguric) macerarea pielitelor si a semintelord) strivirea pulpei si a ciorchinilor

2. Inaintea operatiei de zdrobire-dezbrobonire se efectueaza operatia de : 0.5 p

a) presareb) decantarec) scurgered) receptie

3. : Pentru a realiza o zdrobire optimă este necesara ca: 0.5 pa) spargerea boabelor să fie completă;

b) fragmentarea pulpei, pieliţei şi a ciorchinilor sa fie completa;c) spargerea boabelor sa fie incompletad) aerarea strugurilor zdrobiţi sa fie excesiva.

4. Masa de struguri zdrobiţi se numeşte : 0.5 pa) mustuiala incompletab) mustuiala simplac) mustuială integrală.c) mustuiala totala

II. Apreciati cu adevarat sau fals urmatoarele afirmatii: 20 p

a) Scopul zdrobirii-dezbrobonirii este de indepartare a impuritatilor si aerare a mustului.b) Zdrobirea prin laminarea boabelor se întâlneşte la majoritatea utilajelor de zdrobire a strugurilor.c) Desciorchinarea strugurilor nu se poate realiza simultan cu zdrobirea strugurilor.d) Scurgerea mustuielii are rolul de a separa mustul eliberat în urma zdrobirii strugurilor.

Page 11: GRUP SCOLAR OVIDIU€¦  · Web viewb) Resurse materiale: documentatia pentru tematica, fise de documentare fise de observatie, fise de lucru, postere cu utilaje si instalatii folosite

III. Completati spatiile libere cu termenii corespunzatori. 20 pa) Prin zdrobire se urmareste ……………….................. în vederea punerii în libertate a sucului.b) Dupa operatia de zdrobire-dezbrobonire urmeaza operatia de........................ .c) Mustuiala epuizată de mustul ravac se numeşte ........................... sau ..................... .d) Zdrobitoarele prezintă o pereche sau două perechi de .................. .

IV Identificati utilajul din imagine. 30 p Specificati utilitatea lui in procesul tehnologic. Denumiti partile componente ale acestuia si modul de functionare.

Timp de lucru 40 min.

Se acorda din oficiu 10 p+ 90 p= 100 p

Page 12: GRUP SCOLAR OVIDIU€¦  · Web viewb) Resurse materiale: documentatia pentru tematica, fise de documentare fise de observatie, fise de lucru, postere cu utilaje si instalatii folosite

Instruire practică Modulul II- Tehnologii specifice în industria fermentativă

Soluţia fişei de autoevaluare

I. Alegeti raspunsul corect.

1.Prin zdrobirea strugurilor se urmareste : 0.5 p

b. strivirea si spargerea boabelor de struguri 2. Inaintea operatiei de zdrobire-dezbrobonire se efectueaza operatia de : 0.5 p

d) receptie

3. Pentru a realiza o zdrobire optimă este necesara ca: 0.5 pa) spargerea boabelor să fie completă;

4. c) mustuială integrală. 0.5 p

II. Apreciati cu adevarat sau fals urmatoarele afirmatii: 20 p

a) Fb) Ac) Fd) A

III. Completati spatiile libere cu termenii corespunzatori. 20 pa. strivirea si spargerea boabelor b. scurgere .c. mustuiala scursa sau bostina .

d. valturi

IV Zdrobitorul – desciorchinător cu şnec pentru evacuarea mustuielii 30 p

1 – coşul zdrobitorului; 2 – valţuri de zdrobire a strugurilor; 3 – obturator; 4 – paletele pentru desciorchinare; 5 – cilindrul perforat pentru separarea boabelor; 6 – axul desciorchinătorului; 7 – jgheabul de eliminare a ciorchinilor; 8 – şnecul pentru evacuarea mustuielii; 9, 10 – sitele de separare a mustului; 11 – şnecul pentru evacuarea boştine

Zdrobitoarele prezintă o pereche sau două perechi de valţuri, cu rifluri pe generatoare sau caneluri mai mult sau mai puţin adânci, conjugate, ce se rotesc în sens contrar, cu viteză constantă sau viteză diferită. Distanţa dintre valţuri se reglează automat, pentru ca acestea să nu se deterioreze când pătrunde între valţuri un corp tare.

Page 13: GRUP SCOLAR OVIDIU€¦  · Web viewb) Resurse materiale: documentatia pentru tematica, fise de documentare fise de observatie, fise de lucru, postere cu utilaje si instalatii folosite
Page 14: GRUP SCOLAR OVIDIU€¦  · Web viewb) Resurse materiale: documentatia pentru tematica, fise de documentare fise de observatie, fise de lucru, postere cu utilaje si instalatii folosite

DESFASURAREA INSTRUIRII NR.CRT

SECVENTA DE INSTRUIRE

CONTINUTUL INSTRUIRII STRATEGII DIDACTICE FORME DE ORGANIZARE

EVALUARE ACTIVITATE MAISTRU

ACTIVITATE ELEV

METODE MIJLOACE

0 1 2 3 4 5 6 7

1 SECVENŢA DE ORGANIZARE

-saluta elevii-verifica prezenta

-verifica echipamentul de P.M.-verifica starea de igiena-verifica fisele de documentare

-raspund la salut-elevul de serviciu numeste absentii-prezinta echipamentul de P.M.

-prezinta fisele de documentare

Conversatia

Observatia

-catalog

-echipament de P.M.

-materiale de igienizare-fise de documentare

-frontal

-individual

2

SECVENŢA DE INTRODUCERE

-verifică priceperile si deprinderile practice dobandite anterior-face legatura cu lectia noua-anunta subiectul lectiei noi: Utilaje folosite la operaţia de zdrobire -dezbrobonire-precizeaza scopul lectiei-prezentarea competentelor CD1-CD5 ce trebuiesc dobandite

-elevii ascultă

-elevii participă

-elevii ascultă

-elevii noteaz

-participă la descoperirea competenţelor

Conversatia

Observatia

Conversatia

Expunere

Descoperire

Observatia

Conversatia

-fise de documentare

-frontal

-individual

-orala formativa

Page 15: GRUP SCOLAR OVIDIU€¦  · Web viewb) Resurse materiale: documentatia pentru tematica, fise de documentare fise de observatie, fise de lucru, postere cu utilaje si instalatii folosite

0 1

2

3

4

5 6

7

3

INSTRUCTAJUL CURENT Partea aplicativă

-repartizarea clasei pe grupe -formarea grupelor -impartirea fiselor de documentare si a fiselor de lucru pentru fiecare grupa-urmarirea elevilor si notarea problemelor ce apar

-monitorizeaza desfasurarea activitatii -urmarirea realizarii competentelor CD1-CD5-Feed-back –test-impartirea fiselor

-elevii se impart pe grupe -se grupeaza in functie de grupa-primesc si studiaza fisa de documentare-lucreaza la tema primita-completeaza fisele de lucru-elevii studiaza pe rând lucrările celorlalte grupe

- notează observaţiile făcute de colegi

-completarea fiselor de autoevaluare

Mozaic

Conversatia dirijata

Observatia

-fise de documentare

-fise de lucru

-planse

-fise de autoevaluare

-pe grupe

-individual

-formativa

-observare sistematica

-autoevaluare

4 SECVENŢA DE INCHEIERE

-incetarea lucrului-analiza activitatii din ziua respective-evidentierea elevilor cu participare activa-sprijinirea celorlalti elevi-notarea elevilor-anuntarea lucrarii practice viitoare

-inceteaza lucrul-participa la analiza activitatii

-asculta

-noteaza lucrarea urmatoare

Analiza

Observatia

Conversatia

-catalog

-frontal

-individual

Page 16: GRUP SCOLAR OVIDIU€¦  · Web viewb) Resurse materiale: documentatia pentru tematica, fise de documentare fise de observatie, fise de lucru, postere cu utilaje si instalatii folosite
Page 17: GRUP SCOLAR OVIDIU€¦  · Web viewb) Resurse materiale: documentatia pentru tematica, fise de documentare fise de observatie, fise de lucru, postere cu utilaje si instalatii folosite