familia.filosofie.doc

9
PROIECT DE LECŢIE Data: februarie 2015 INSTITUŢIA ȘCOLARĂ: ȘCOALA POSTLICEALĂ SANITARĂ DE STAT ARIA CURRICULARA: OM ȘI SOCIETATE DISCIPLINA: SOCIOLOGIE CLASA: II Igienă Profesor: CREȚAN ANA-MARIA Conţinutul învăţării: Familia definitie, carcateristici, tipuri. Structura familiei. Functiile familiei. Noi modele familiale în perioada de tranzictie. Tipul activităţii: Verificare-predare-evaluare Competenţe generale: Utilizarea conceptelor specifice ştiinţelor sociale pentru organizarea demersurilor de cunoaştere şi explicare a unor fapte, evenimente, procese din viaţa reală Competenţe specifice: 1. Analizarea procesului socializării şi a rolului unor agenţi de socializare – familia, mass-media, instituţii educaţionale, grupuri – în realizarea socializării 2. Caracterizarea individului în multiplele lui ipostaze: membru al unei familii, al unui grup social (de prieteni, colegi ş.a.) Competenţe derivate ( operaţionale): la sfârşitul lecţiei toţi elevii: Să definească familia si carcateristicile fiecărui tip de familie. Sa defineasca si sa caracterizeze structura familei. Să identifice şi să caracterizeze functiile unei familii. Sa identifice si sa explice noile modele familiale în perioada de tranzitie. Strategia didactică: Resursele procedurale: problematizarea, expunerea, conversaţia.

Upload: florincristin

Post on 02-Feb-2016

213 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

.

TRANSCRIPT

Page 1: Familia.filosofie.doc

PROIECT DE LECŢIE

Data: februarie 2015INSTITUȚIA ȘCOLARĂ: ȘCOALA POSTLICEALĂ SANITARĂ DE STATARIA CURRICULARA: OM ȘI SOCIETATEDISCIPLINA: SOCIOLOGIECLASA: II IgienăProfesor: CREȚAN ANA-MARIA

Conţinutul învăţării: Familia definitie, carcateristici, tipuri. Structura familiei. Functiile familiei. Noi modele familiale în perioada de tranzictie.Tipul activităţii: Verificare-predare-evaluare

Competenţe generale: Utilizarea conceptelor specifice ştiinţelor sociale pentru organizarea demersurilor de cunoaştere şi explicare a unor fapte, evenimente, procese din viaţa reală

Competenţe specifice: 1. Analizarea procesului socializării şi a rolului unor agenţi de socializare – familia, mass-media, instituţii educaţionale, grupuri – în realizarea socializării2. Caracterizarea individului în multiplele lui ipostaze: membru al unei familii, al unui grup social (de prieteni, colegi ş.a.)

Competenţe derivate ( operaţionale): la sfârşitul lecţiei toţi elevii:

Să definească familia si carcateristicile fiecărui tip de familie.

Sa defineasca si sa caracterizeze structura familei.

Să identifice şi să caracterizeze functiile unei familii.

Sa identifice si sa explice noile modele familiale în perioada de tranzitie.

Strategia didactică: Resursele procedurale: problematizarea, expunerea, conversaţia. Resurse materiale: manual.

Forme de organizare a clasei: individuală şi frontală. Evaluare: continuă, orală.Locul de desfăşurare: sala de clasăDurata: 50 min

Bibliografie: Sociologie Doina-Olga Stefanescu, Alfred Bulai editura-Humanitas Educational Sociologie Lupşa Elena, Bratu Victor 4742/21.07.2006 CorvinSociologie Cătălin Zamfir, Septimiu Chelcea (coordonatori) 4446/19.06.2006 Economică Preuniversitaria

Page 2: Familia.filosofie.doc

Momentele lecţiei Conţinutul esenţial Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

1. Moment organizatoric - 2 min

Notează absenţele Observaţii

Se pregătesc pentru lecţie

2. Sensibilizarea pentru activitate - 3 min

Comunică elevilor subiectul lecţiei „Familia, definitie, carcateristici, tipuri.Strcutura familiei. Functiile familiei. Noi modele familiale în perioada de tranzitie.”scriindu-1 pe tablă şi enunţă competenţele specifice pe care aceştia trebuie să le dobândească până la finalul lecţiei.

Stârneşte curiozitatea şi interesul elevilor în legătură cu tema ce urmează a fi abordată.

Notează în caiet titlul lecţiei

3.Reactualizarea unor noţiuni ancoră- 5 min

“Controlul social si devianta comportamentală”

Definirea Controlul social si

devianța comportamentală.Dimensiunile si sensurile controlului social,tipurile si mijloacele de control social,functiile controlului social si devianta comportamentala.

Profesorul solicită elevilor să răspundă la intrebarile privind controlul social si devianta comportamentală,

Sa defineasca dimensiunile si sensurile controlului social,

tipurile și mijloacele de

control, funcțiile si limitele controlului social și devianța.

Dau răspunsuri la întrebările ce le sunt adresate, îşi reactualizează cunoştinţele învăţate anterior.

Fac conexiuni cu conţinuturi care au fost prelucrate în capitolele precedente.

4. Predarea noilor cunoştiinţe- 30 min.

1. Familia în sens sociologic este definite drept un grup natural si social fundamental, characteristic tuturor societătilor, bazat pe căsătorie si rudenie. Familia se distinge de alte forme de asociere umana prin urmatoarele carcateristici:- este formată din persoane unite prin relatii de căsătorie, sănge sau adoptie.- membrii familiei, de regulă locuiesc sub acelasi

Profesorul defineste familia, strucura si functiile familiei.

Elevii ascultă explicaţiile şi îşi notează în caiet definiţiile.

Page 3: Familia.filosofie.doc

acoperiti, alcătuind un singur menaj- este compusă din persoane ce interactionează comunică în cadrul rolului de sot-sotie, mamă-tată- mentine si perpetuează o cultură comună derivată în principal din cultura societătii date. Familia de origine este grupul din care face parte individul prin nastere, în acest caz raporturile parentale si filiale sunt dominante, familia de origine asigurând protectia si socializarea descendentilor.Familia conjugală este constituită prin alegerea partenerului si are ca fundament căsătoria, înteleasă ca uniune liber consimtită intre doua persoane de sex opus, în conditiile legii si cu scopul întemeierii unei familii.Familia nucleară este compusa dintr-un barbat si o femeie căsătoriti si urmasii lor. Nasterea copiilor declansează fenomenul rudeniei.Evolutia formelor de viată familiară evidentiază influentele sociale si culturale multiple.Fiecare societate are un sistem familiar propriu adică un sistem de reglementare a relatiilor dintre bărbatii si femeile de vârstă matură si dintre acestia si copii.Murdock a avansat ideea generalizării familiei nucleare care permite realizarea a patru functii fundamentale pentru viata socială: functia sexuală, economică, reproductivă si educattională. Fără realizarea primei functii si celei reproductive, societatea s-ar stinge fără cea economică viata ar

Profesorul intreaba ce cred elevi despre funtiile familiei.

Profesorul adreseaza cateva intrebari elevilor.

Dau exemple de relatii dupa modelul mecanicist.

Elevi dau exemple si argumenteaza.

Elevii raspund la intrebari.

Page 4: Familia.filosofie.doc

înceta, iar cea fara educatională cultura s-ar sfârsi.În raport cu modul de exercitare autoritătii în cadrul familiei, sistemele familiare pot fi: patriarhale, matriarhale sau egalitare.Familia îndeplineste anumite funtii pentru cei care fac parte din ea: - Subzistenta fizică a membrilor familiei, prin procurare de hrană adăpost si îmbrăcăminte.- Cresterea numărului de membrii ai familiei prin reproducere sau adoptie.- Socializarea copiilor pentru rolurile de adulti în familiei si în alte grupuri sociale.- Mentinerea ordinii între membrii familiei si străini.- Păstrarea moralei si a motivatiei necesare pentru îndeplinirea unor sarcini in familie si alte grupuri sociale.- Producerea si ditributia de bunuri si servicii necesare pentru mentinerea unitătii familiei.Familia este o institutie universală întâlnită pretutindeni si îndeplinind aceleasi funtii principale: transmiterea mostenirii biologice si culturale, asigurarea protectiei materiale si emotionale pentru descendeti, formarea unui climat de dezvolatare a personalitătii tuturor membrilor ei.Restructurarea familiei, ca urmare a schimbărilor petrecute include cupluri fără descendeti, familiile monoparentale, persoanele divortate, concubinajul, celibatul.Celibatul sau nonmariajul reprezintă un model de menaj în care individualitatea se afirmă în plină libertate.

Profesorul întreabă elevii ce cred despre familiile monoparentale, cumplurile fară descendenți, persoanele divorțate, concubinajul și celibatul.

Page 5: Familia.filosofie.doc

Din analiza acestor cauze nu trebuie sa se înteleagă că celibatul înseamnă neaparat frustratie si neîmplinire, cel putin pentru persoanele care îl acceptă deliberat si care nu au trăit nici-o dată vreun mariaj.Familiile fară copii reprezintă o formă a restrucurării familiei, cu o pondere importanta în fara noastra 20% si tot odată un model spre care se orientează o parte semnificativă a populatiei tinere. În cadrul familiei fără copii axul central al vietii familiale nu îl mai reprezintă copii ci cuplul sot-sotie care devine centrul de greutate în jurul caruia gravitează dorintele.Concubinajul sau uniunea consensuală reprezintă un model de asociere, un mod de atrăi împreună a cuplurilor moderne, în afara contractului căsătoriei.Familiile monoparentale sunt reprezentate de menajele formate dintr-un singur părinte si copii acestuia, menaje ce pot apărea fie in urma divortului, abandonului familiar, decesului unuia dintre părinti, a adoptiei realizate de o persoana singură sau a cresterii copiilor înafara căsătoriei.

5. Fixarea noilor cunoştiinte-8 min.

Profesorul va solicita eleviilor să definească familia, tipurile de familii, structura familiei, funtiile familiei si noile modele familiale în perioada de tranzitie.

Raspund la intrebari şi îşi fixează conţinuturile predate.

6. Încheierea lecţiei şi tema pentru acasă-2 min.

Evidenţiază gradul de participare al clasei la lecţie, remarcând elevii cu contribuţii deosebite. Salută elevii la ieşirea din clasă.

Salută profesorul la ieşirea din clasă.

Page 6: Familia.filosofie.doc