Download - RPH Anak Haiwan
-
7/30/2019 RPH Anak Haiwan
1/20
Rancangan pengajaran Harian
Tarikh : 5. 4. 2012
Masa : 4.30 petang 5.30 petang ( 60 minit )
Tahun : 2D
Bilangan murid : 40 orang
Matapelajaran : Dunia Sains Dan Teknologi
Tema / Tajuk : Sains Hayat / Haiwan
Objektif : Pada akhir pelajaran, murid dapat:
i) Mengenal pasti perubahan yang berlaku pada haiwan sejak
dilahirkan.
Hasil Pembelajaran : Fokus Utama
2.3 Memahami tumbesaran haiwan.
Fokus Sampingan
2.3.3 Mengenal pasti perubahan yang berlaku pada haiwan
sejak dilahirkan iaitu membesar dari segi perubahan rupa
dan pertambahan saiz.
Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah melihat pelbagai jenis haiwan dalam
majalah.
Kemahiran Saintifik : Memerhatikan, Berkomunikasi
Kemahiran Berfikir : Menghubungkaitkan
Nilai-nilai murni : Mencintai haiwan, Kasih sayang
Bahan Bantu Mengajar : Buku teks sains, Gambar haiwan dan lembaran
kerja
-
7/30/2019 RPH Anak Haiwan
2/20
Fasa Isi kandungan Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran Catatan / Nota
Aktiviti Guru Aktiviti Murid
Set Induksi
(5 minit )
Gambar bayi dan
orang tua.
1. Guru
mempamerkan
gambar bayi dan
orang tua.
( rujuk lampiran 1)
2. Guru meminta
murid-murid
memperhatikan
gambar tersebut.
3. Kemudian guru
mengaitkannya
dengan isi
pelajaran hari ini.
Murid memberi
respon
Strategik / Kaedah:
Soal jawab
KB:
Menghubungkaitkan
KS: Berkomunikasi
BBM:
gambar kitaran
hidup manusia.
( Lampiran 1 )
Langkah 1
( 10 minit )
Perubahan rupa
haiwan sejak
dilahirkan.
1. Guru meminta
murid melihat
gambar
mengenai
perubahan rupa
haiwan sejak
dilahirkan.
2. Guru memberi
penjelasan dan
1. Murid melihat
gambar
perubahan
haiwan yang
ditunjukkan di
papan hitam.
2. Murid melihat
gambar haiwan
yang
ditunjukkan
Strategik / Kaedah:
Memerhati gambar
KB:
Menghubungkaitkan
KS: Berkomunikasi
Memerhati
-
7/30/2019 RPH Anak Haiwan
3/20
mempamerkan
contoh gambar
yang lain.
sambil
mendengar
penjelasan
guru.
BBM:
buku teks Sains,
gambar kitaran
hidup
( lampiran 2 )
Langkah 2
( 10 minit )
Perubahan rupa
haiwan sejak
dilahirkan.
1. Guru
menyediakan tiga
jenis gambar
haiwan dewasa
dan anaknya.
2. Guru meminta
enam orang
murid tampil ke
hadapan dan
memilih gambar
secara rawak.
3. Guru memberi
arahan.
1. Setiap orang
murid memilih
gambar haiwan
secara rawak.
2. Murid
memegang
gambar yang
dipilih tanpa
ditunjukkan
kepada orang
lain.
3. Murid yang
mendapat
gambar haiwan
dewasa akan
berdiri di
Strategik / Kaedah:
Memerhati gambar
KB:
Menghubungkaitkan
KS: Berkomunikasi,
Memerhati
BBM:
gambar haiwan.
( lampiran 3 )
-
7/30/2019 RPH Anak Haiwan
4/20
4. Guru berbincang
jawapan dengan
murid.
sebelah kiri guru
dan murid yang
mendapat
gambar anak
haiwan berdiri di
kanan.
4. Murid yang
mendapat
gambar anak
akan mula
mencari ibunya
apabila
mendapat
arahan daripada
guru.
Langkah 3
(15 minit )
Lembaran kerja.
1. Guru
mengedarkan
lembaran kerja
dan meminta
murid
melengkapkanny
a berdasarkan
maklumat yang
telah dipelajari.
2. Guru
membincangkan
lembaran kerja
1. Murid membuat
lemparan kerja.Strategi/Kaedah :
Menulis
KB:
Menghubungkaitkan
menjana idea
BBM:
Lembaran kerja
( lampiran 4 )
-
7/30/2019 RPH Anak Haiwan
5/20
dengan murid.
Penutup
(5 minit)
Rumusan / nilai
murni daripada
tajuk hari ini
-mencintai
haiwan.
1. Guru merumus isi
pelajaran.
1. Murid
mendengar
rumusan
daripada guru.
Strategi/Kaedah :
Soal jawab.
Lampiran 1
-
7/30/2019 RPH Anak Haiwan
6/20
Lampiran 2
-
7/30/2019 RPH Anak Haiwan
7/20
-
7/30/2019 RPH Anak Haiwan
8/20
Lampiran 3
-
7/30/2019 RPH Anak Haiwan
9/20
Lampiran 3
Lemparan Kerja
Nama : _____________( ) Kelas : ___________
Tarikh : ___________
Susun gambar-gambar di bawah mengikut urutan yang betul untuk
menunjukkan tumbesaran haiwan.
1.
2.
3.
-
7/30/2019 RPH Anak Haiwan
10/20
Rancangan pengajaran Harian
Tarikh : 5. 4. 2012
Masa : 4.30 petang 5.30 petang ( 60 minit )
Tahun : 2 D
Bilangan murid : 40 orang
Matapelajaran : Dunia Sains Dan Teknologi
Tema / Tajuk : Sains Hayat / Haiwan
Objektif : Pada akhir pelajaran, murid dapat:
i) Mengenal pasti perubahan yang berlaku pada haiwan sejak
dilahirkan.
Hasil Pembelajaran : Fokus Utama
2.3 Memahami tumbesaran haiwan.
Fokus Sampingan
2.3.3 Mengenal pasti perubahan yang berlaku pada haiwan
sejak dilahirkan iaitu membesar dari segi perubahan rupa
dan pertambahan saiz.
Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah melihat pelbagai jenis haiwan dalam
majalah.
Kemahiran Saintifik : Memerhatikan, Berkomunikasi
Kemahiran Berfikir : Menghubungkaitkan
Nilai-nilai murni : Mencintai haiwan, Kasih sayang
-
7/30/2019 RPH Anak Haiwan
11/20
Fasa Isi kandungan Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran Catatan / Nota
Aktiviti Guru Aktiviti Murid
Permulaan/
Mencungkil
idea
(5 minit )
Menunjukkan
gambar kitaran
hidup manusia.
1. Guru
mempamerkan
gambar kitaran
hidup manusia
dan meminta
murid-murid
memperhatikann
ya.
2. Kemudian guru
mengaitkannya
dengan isi
pelajaran hari ini.
1. Murid memberi
respon
Strategik / Kaedah:
Soal jawab
KB:
Menghubungkaitkan
KS: Berkomunikasi
BBM:
gambar kitaran
hidup manusia.
( Lampiran 1 )
Menstruktur/
Menstruktur
semula
( 15 minit )
Perubahan rupa
haiwan sejak
dilahirkan.
1. Guru meminta
murid melihat
gambar
mengenai
perubahan rupa
haiwan sejak
dilahirkan.
2. Guru meminta
murid
menjelaskan
perubahan yang
1. Murid melihat
gambar
perubahan
haiwan yang
ditunjukkan oleh
guru.
2. Murid
menjelaskan
perubahan rupa
haiwan sejak
dilahirkan.
Strategik / Kaedah:
Memerhati gambar
KB:
Menghubungkaitkan
KS: Berkomunikasi
Memerhati
BBM:
buku teks Sains,
gambar kitaran
hidup
-
7/30/2019 RPH Anak Haiwan
12/20
berlaku. ( lampiran 2 )
Aplikasi
Idea
(35 minit )
Dalam kumpulan
murid menyusun
proses
pertumbuhan
haiwan.
Pembentangan
hasil kerja murid
1. Guru
membahagikan
murid kepada
lapan kumpulan.
2. Guru
mengedarkan
setiap kumpulan
satu sampul surat
yang
mengandungi
Tugasan.
3. Guru meminta
murid menyusun
proses
pertumbuhan
haiwan.
4. Guru memilih
empat kumpulan
untuk membuat
pembentangan.
1. Ketua kumpulan
keluar
mengambil
tugasan mereka
daripada guru.
2. Ketua kumpulan
membahagikan
tugas kepada
setiap ahli
kumpulan.
3. Murid-murid
berbincang dan
membuat
dengan senyap.
4. Wakil kumpulan
membentangka
n hasil kerja
mereka.
Strategi/Kaedah :
Perbincangan
KB:
Menghubungkaitkan
menjana idea
BBM:
Lembaran kerja
( lampiran 3 )
Strategi/Kaedah :
Pembentangan
-
7/30/2019 RPH Anak Haiwan
13/20
5. Guru
membimbing dan
memberi
peneguhan.
Penutup
(5 minit)
Rumusan / nilai
murni daripada
tajuk hari ini
-mencintai
haiwan.
1. Guru
membimbing
murid membuat
rumusan tentang
isi pembelajaran
hari ini.
1. Murid membuat
rumusan
tentang isi
pembelajaran
hari ini.
Strategi/Kaedah :
Soal jawab.
-
7/30/2019 RPH Anak Haiwan
14/20
Lampiran 1
-
7/30/2019 RPH Anak Haiwan
15/20
Lampiran 2
-
7/30/2019 RPH Anak Haiwan
16/20
-
7/30/2019 RPH Anak Haiwan
17/20
Lampiran 3
-
7/30/2019 RPH Anak Haiwan
18/20
-
7/30/2019 RPH Anak Haiwan
19/20
-
7/30/2019 RPH Anak Haiwan
20/20
Menyusun proses pertumbuhan haiwan mengikut urutan yang betul.