ALTE DOCUMENTERAPORT DE sCOLARIZARE
CONCURSUL DE LIMBĂ FRANCEZĂ
Proiect didactic - Educatie tehnologica
PLANIFICARE CALENDARISTICĂ - engleza 2009
OLIMPIADA DE BIOLOGIE
PROGRAMA PENTRU LIMBA sI LITERATURAROMÂNĂ clasa a VII - a
PLAN DE ÎNVĂŢĂMÂNT
Aparitia noii editii a „Gramaticii Academiei”
OLIMPIADA TEHNICA INTERDISCIPLINARA Fazape scoala 2008 SPECIALIZAREA :TEHNICIANANMECATRONIST –clasa a XI a
METODE ACTIVE ÎN ÎNVĂŢAREA CENTRATĂ PEELEV
Username / Parola inexistente
email ●●●●●●
Login Am uitat parola x Creaza cont nou
Home Exploreaza Upload
Administratie
Arta cultura
Biologie
Casa gradina
Diverse
Economie
Geografie
Gradinita
Istorie
Jurnalism
Limba
Literatura romana
Management
Medicina
Personalitati
Profesor scoalaEducatie civica
Sociologie
Stiinta
Tehnica mecanica
Timp liber
PROIECT DE LECTIE - COMUNICARE sI ABILITĂŢI SOCIALE
DATA: 17 noiembrie 2006
CLASA : I E
sCOALA : sCOALA CU CLASELE I-VIII NR.11 « GEORGE TUTOVEANU » , BÂRLAD
PROPUNĂTOR :
ARIA CURRICULARĂ : CONSILIERE sI ORIENTARE
MODULUL II-COMUNICARE sI ABILITĂŢI SOCIALE
VALORI sI ATITUDINI : Receptivitate la emotiile celorlalti ;
Valorizarea relatiilor inter-personale.
OBIECTIV CADRU :Formarea atitudinilor, achizitionarea cunoş 23323c219x ;tintelor si abilitatilor
inter-personale
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ :sa recunoasca emotii de baza aparute in situatii variate
OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
O.1 sa identifice anumite stari emotionale ;
O.2 sa dea exemple de situatii în care au trait emotii diverse ;
O.3 sa redea prin mima anumite emotii ;
O.4 sa manifeste receptivitate la emotiile celorlalti ;
O.5 sa analizeze starile emotionale traite de personaje din poezii , povesti
cunoscute de elevi ;
METODE :conversatia,explicatia, demonstratia,problematizarea , modelarea .
RESURSE MATERIALE : planse , figuri care redau emotiile de baza ,fise individuale ,
plastilina .
RESURSE UMANE :colectivul de elevi.
DURATA :50minute
DESFĂsURAREA METODICĂ A LECŢIEI
NR.CRT.
ETAPELE LECŢIEI OB. ACTIVITĂŢI DESFĂsURATE METODE
1. Moment organizatoric Se asigura conditii optime pentrudesfasurarea activitatii
Se pregateste materialul didactic ;
Se verifica prezenta.2.
3.
4.
Reactualizareacunostintelor însusiteanterior
Captarea atentiei
Anuntarea lectiei noisi a obiectivelorurmarite
- Pentru ce ora ne-am pregatit acum ?
R : Acum ne-am pregatit pentru ora deConsiliere si Orientare .
- Despre ce am discutat pâna acum laorele de Consiliere si Orientare ?
R : În orele de Consiliere si Orientare amînvatat sa ne cunoastem pe noi însine .
Selectiv , întreb câtiva copii cum senumesc , din cine este formata familia lor ,unde sunt scrise datele lor personale .
Se face prezentând planse pe care suntdesenate imagini care exprima anumitestari de spirit ;bucurie, tristete, mirare…
Se pun intrebari referitoare la starileemotionale care sunt exprimate de aceleimagini .
- Copii , bucuria , tristetea , mânia ,mirarea , dezgustul si frica se numescemotii .
Astazi , la ora de consiliere si orientare ,vom discuta despre emotii .
ConversatiaDialogul euristic
Conversatia
5.
6.
Dirijarea invatarii
Asigurareafeed-back-ului
O.1
O.2
O.1
Cer elevilor sa aleaga , pe rând ,din cutiaemotiilor , figura care arata emotiasugerata de fiecare plansa
Exercitiul
Conversatia
Problematizare
PROIECT DE LECTIE - COMUNICARE sI ABILITĂŢI SOCIALE http://www.scritube.com/profesor-scoala/PROIECT-DE-LECTIE-C...
1 of 8 30/05/2011 16:19
O.5
O.3
O.4
O.2
( , , , , ,
)
Câte un elev merge si extrage din cutiaemotiilor figura care arata emotia sugeratade plansa indicata de invatator.
În continuare are loc un dialog întreînvatator si elevi despre emotiile traite deacestia în diferite situatii .
- Când ne bucuram ?
- Când suntem tristi ?
- Când suntem mirati ?
- Când ne înfuriem ?
- Acum vom face un concurs . Veti fiîmpartiti în trei echipe : echipa galbena ,echipa albastra si echipa verde . Am sava citesc niste fragmente din poezii sipovesti cunoscute de voi , iar voi trebuiesa recunoasteti poezia sau povestea dincare face parte fragmentul respectiv si saridicati figura care exprima emotia traitade personajul despre care este vorba înfragment . Echipa care ridica figuracorespunzatoare starii emotionale pe careo are personajul din fragmentul cititprimeste o bulina rosie iar echipa careraspunde gresit nu primeste nimic .
- „ Eu am numai trei picioare ,
si de-abia ma misc : top- top,
Râd când ma-ntâlnesc copiii
si ma chema „ cutu schiop” .
Fratii mei ceilalti se joaca
Cu copiii toti , dar eu
Nu pot alerga ca dânsii ,
Ca sunt schiop si cad mereu!”
(Catelusul schiop , Elena Farago)
„ Mosneagul , iute ca un prâsnel, asterne
tolul . Cucosul atunci se asaza pe tol ,
scutura puternic din aripi , si îndata se
umple ograda si livada mosneagului , pe
lânga paseri , si de cirezi de vite , iara pe
tol toarna o movila de galbeni care
straluceau la soare , de-ti luau ochii !
Mosneagul vazând aceste mari bogatii ,
nu stia ce sa faca de bucurie , sarutând
mereu cocosul si dezmierdându-l .”
( Punguta cu doi bani , Ion Creanga )
„ Saracutul de mine ! – zise cel mic . Sa
nu cumva sa-i deschideti , ca-i vai de noi
! Asta nu-i mamuca .”
( Capra cu trei iezi , Ion Creanga)
Echipa care acumuleaza trei buline rosiieste declarata câstigatoare si membriiacesteia primeste stimulente .
- Acum vom juca un joc care se numeste :„ Micii actori” .
Din cutia cu emotii un copil va extrage ofigura pe care o va vedea doar el , vamima în fata colegilor emotia sugerata dedesen , iar acestia vor ghici emotiamimata . Se va proceda în acest fel pânase vor extrage toate cele sase emotii debaza . De asemenea colegii trebuie saconsoleze pe cel care mimeaza tristetea ,sa-l încurajeze pe cel care mimeaza fricasau teama , sa-l felicite pe cel caremimeaza bucuria .
Se cere elevilor sa lucreze pe fiseleprimite . Se explica sarcinile de lucrupentru fiecare item .
Coloreaza figura care exprima tristetea.
1.
Realizeaza corespondenta de laimagine la figura potrivita .
2.
Modeleaza , din plastilina, o figuracare exprima bucuria si lipeste-ope fisa .
3.
Explicatia
Lucrul în echipa
Jocul didactic
Mimarea emotiilor
Jocuri de rol
Explicatia
Excercitiul
Modelarea
PROIECT DE LECTIE - COMUNICARE sI ABILITĂŢI SOCIALE http://www.scritube.com/profesor-scoala/PROIECT-DE-LECTIE-C...
2 of 8 30/05/2011 16:19
Numele si prenumele ................................................... Data : 17 noiembrie 2006
Fisa de lucru
1. Coloreaza imaginea care sugereaza tristetea :
2. Realizeaza corespondenta între imagine si emotia potrivita :
3. Modeleaza , din plastilina , o figura care sa sugereze bucuria si lipeste-o în chenarul careindica cifra 5 .
8 2 5
PROIECT DE LECTIE - COMUNICARE sI ABILITĂŢI SOCIALE http://www.scritube.com/profesor-scoala/PROIECT-DE-LECTIE-C...
3 of 8 30/05/2011 16:19
PROIECT DE LECTIE - COMUNICARE sI ABILITĂŢI SOCIALE http://www.scritube.com/profesor-scoala/PROIECT-DE-LECTIE-C...
4 of 8 30/05/2011 16:19
PROIECT DE LECTIE - COMUNICARE sI ABILITĂŢI SOCIALE http://www.scritube.com/profesor-scoala/PROIECT-DE-LECTIE-C...
5 of 8 30/05/2011 16:19
PROIECT DE LECTIE - COMUNICARE sI ABILITĂŢI SOCIALE http://www.scritube.com/profesor-scoala/PROIECT-DE-LECTIE-C...
6 of 8 30/05/2011 16:19
PROIECT DE LECTIE - COMUNICARE sI ABILITĂŢI SOCIALE http://www.scritube.com/profesor-scoala/PROIECT-DE-LECTIE-C...
7 of 8 30/05/2011 16:19
Document Info
Accesari: 1084
Apreciat:
Comenteaza documentul:Nu esti inregistratTrebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta
Creaza cont nou
A fost util?Daca documentul a fost util si crezi ca meritasa adaugi un link catre el la tine in site
Copiaza codulin pagina web a site-ului tau.
Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2011 )
PROIECT DE LECTIE - COMUNICARE sI ABILITĂŢI SOCIALE http://www.scritube.com/profesor-scoala/PROIECT-DE-LECTIE-C...
8 of 8 30/05/2011 16:19