PROIECT DE ACTIVITATE
NIVEL: II
GRUPA MARE „Fluturașii veseli”
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Cunoașterea mediului
TEMA DE STUDIU: CÂND/CUM ȘI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ? - „Primăvară dragă, bine ai venit!”
SUBTEMA: „Sosesc păsările călătoare”
DENUMIREA ACTIVITĂȚII: ,, Ce ştim despre păsările călătoare?” –DȘ+DOS- activitate integrată
TIPUL ACTIVITĂȚII: Mixt
FORMA DE REALIZARE: Concurs
SCOP:
Verificarea și consolidarea cunoștințelor despre anotimpul primăvara;
Consolidarea cunoștințelor referitoare la migrația păsărilor;
Dezvoltarea capacității de analiză și sinteză.
OBIECTIVE DE REFERINȚĂ VIZATE:
să identifice şi să denumească unele elemente ale lumii înconjurătoare precum și interdependența
dintre ele;
să recunoască și să descrie verbal anumite schimbări și transformări din mediul apropiat;
să comunice impresii, idei pe baza observărilor efectuate;
să aplice norme de comportare specifice asigurării sănătații și protecției omului și naturii;
să obțină efecte plastice, forme spontane și elaborate prin tehnici specifice picturii;
o să recunoască elemente ale limbajului plastic și să diferențieze forme și culori în mediul
înconjurător.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE – La sfârșitul activității didactice copiii vor fi capabili să:
a) cognitive:
O1 – să recunoască caracteristicile anotimpului primăvara;
O2 – să adreseze întrebări colegilor din celelalte grupe (echipe);
O3 – să despartă cuvintele în silabe, stabilind numărul acestora și sunetul inițial;
O4 – să rezolve sarcinile fișei de lucru, independent;
O5 – să cunoască norme de comportament corecte în relație cu viețuitoarele;
O6 – să examineze lucrările (tablourile) făcând observaţii şi comentarii în calitate de vizitatori şi
critici;
O7 – să reexamineze produsul realizat (fiecare grupă) pe baza comentariilor critice din timpul
turului galeriei aducând corecţiile necesare.
b) psiho-motorii:
să mânuiască cu grijă materialele didactice și instrumentele de lucru;
c) afective:
exprimarea emoţiilor şi sentimentelor faţă de păsările călătoare, de ocrotire şi bunăstare a lor;
respectarea regulilor grupului, cu cooperarea adecvată în vederea realizării sarcinilor.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: Conversaţia, explicaţia, expunerea, exerciţiul, interviul de grup, ciorchinele,
învăţarea prin cooperare, trierea aserţiunilor, turul galeriei.
Material didactic folosit: Panou pentru evidenţa bulinelor primite; siluete jetoane cu păsări, copaci,
cuiburi, alte elemente pentru realizarea tablourilor; ecusoane cu păsări călătoare, cariocă, lipici, un
copil îmbrăcat în Zâna Primăvară, coşuleţ, plicuri numerotate.
ORGANIZAREA ACTIVITĂŢII : Frontal, pe grupe, individual
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
MECT - Curriculum pentru învățământul preșcolar - 2008 , Ed. DPH
Silvia Breben - ,,Metode interactive de grup” – ghid metodic, Editura Arves, Craiova, 2002.
Culea, A. Sesovici - ,, Activitatea integrată în grădiniță”, București, DPH, 2008.
DURATA: 40 - 45 minute
SCENARIUL DIDACTIC AL ACTIVITĂȚII
EVENIMENT
DIDACTIC CONȚINUT ȘTIINȚIFIC
OB
IEC
TIV
E
STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
(instrumente și
indicatori) Resurse
materiale
Metode și
procedee
Moment
organizatoric
Asigurarea condițiilor optime necesare
desfășurării activității: aerisirea sălii de
grupă, pregătirea materialului didactic.
Pregătirea climatului psiho-afectiv
necesar desfășurării activității; asigurarea
ordinii și disciplinei.
Observarea
comportamentului
copiilor
Captarea atenției
- Introducerea în activitate se va realiza prin
elementul surpriză, Primăvara, care are cu
ea un coşuleţ în care se află mai multe
plicuri numerotate, stimulente şi un plic cu
sarcinile concursului.
OA
Zâna
Primăvara
Coș cu plicuri
Stimulente
Conversația
Surpriza
Aprecieri verbale
Anunțarea temei,
enunțarea
obiectivelor
- Astăzi, ne vom întrece pe două echipe în
concursul „Ce ştim despre păsările
călătoare”- cu scopul de a-i arăta Zânei
Primăvară câte lucruri ştim.
- Pentru ca jocul nostru să fie mai frumos,
iar Primăvara mulţumită, va trebui să ne
împărţim în două echipe, după ecusoanele
pe care le aveţi în piept.
- echipa berzelor şi echipa rândunelelor.
Ecusoane
Conversația
Expunerea
Instructajul
Observarea
comportamentului
nonverbal
Reactualizarea
cunoștințelor
- Înainte de a începe concursul, să luăm din
coșul Primăverii plicul roz și să-l
deschidem. Conține o scrisoare și trebuie să
aflu de la cine vine. Pentru aceasta am
nevoie de ajutorul vostru. Vreau să fiți
atenți la propozițiile pe care eu le voi citi,
pentru că unele cuvinte nu le înțeleg
Conversația
Explicația
deoarece au fost acoperite cu picături de
rouă. Când mă voi opri, voi veți alege
jetonul cu imaginea potrivită cuvântului
lipsă și o veți ridica.
„Dragi prieteni, în sfârșit a venit
anotimpul ………. . Copacii au pe ramuri
………, iar zilele nu mai sunt la fel de
friguroase ca în anotimpul ……… . Acum
vremea este mai ……… și cerul este mai tot
timpul …… .
Nici eu nu mai stau în casă. De când
mă spăl și mă îngrijesc am mulți prieteni și
de aceea, în fiecare dimineață merg, cu
drag, la ........ . Aici am aflat că se întorc
............ din ......... .
Ele își refac ....... , folosind ........ .
Berzele au cuiburile pe .........., iar .......... la
streșinile caselor. Voi face un desen cu
păsări și vi-l voi trimite!
Cu drag,.....................*”
- Maricica este bucuroasă că ați putut citi
scrisoarea și vă urează succes la concurs.
O1
Scrisoare
lacunară
Jetoane cu
aspecte,
caracteristici,
fenomene
specifice
primăverii
Problematizarea
Evaluarea orală
Explicarea
jocului
-Voi trebuie să fiţi foarte atenţi la cerinţele
mele! Pe rând, câte un copil din fiecare
echipă va fi invitat de către Zâna Primăvară
să extragă din coşuleţ un plic, care va fi citit
de către mine şi apoi echipa respectivă va
rezolva sarcina aşa cum i se cere.
- Cei care rezolvă corect fără să greşească
vor fi aplaudaţi şi recompensaţi cu câte o
bulină roşie la tablă.
- Va ieşi câştigătoare echipa care
acumulează cele mai multe buline.
Explicarea
jocului
Explicaţia
Observarea
comportamentului
nonverbal
Desfășurarea
jocului - concurs
Ghicitorile
- Un copil de la echipa berzelor va extrage
plicul nr.1 şi voi citi cerinţele:
- Fiecare echipă va formula o ghicitoare
despre o pasăre călătoare, pe care o va
adresa echipei adverse.
- Dacă s-a realizat corect sarcina, echipa va
primi bulina roşie.
Ciorchinele
- Un copil de la echipa rândunelelor va
extrage plicul cu nr. 2 şi voi citi cerinţele:
- Fiecare echipă va realiza un ciorchine,
pornind de la ecusonul pe care-l au copiii în
piept.
Exerciţiul-joc se va realiza oral la tablă.
- Voi cere copiilor din echipa berzelor să
spună la ce se gândesc când le spun barză.
În acest timp eu scriu pe tablă barză şi îl
încercuiesc. De jur, împrejur trasez săgeţi şi
scriu cuvintele pe care le spun copiii. La fel
procedez şi cu echipa rândunelelor.
Cuvinte-silabe
-Voi ruga apoi echipele să-şi aleagă un
reprezentant care va lucra la tablă. Copiii
desemnaţi vor încercui litera care arată cu
ce sunet începe cuvântul...(un cuvânt din
cele enumerate de copii), va despărţi
cuvântul în silabe şi va scrie lângă cuvânt
cifra care arată câte silabe are cel cuvânt.
Fișe de muncă independentă
-Un copil din fiecare echipă va veni și va
lua plicul echipei sale, cu nr. 3, care conține
O2
O1
O1
O5
O3
Plicul 1
Plicul 2
Tabla, cretă
Tablă, cretă
Plicul 3
Interviul de
grup
Ciorchinele cu
abordare
interdisciplinară.
Exercitiul
Ciorchine simplu
Conversația
Exercițiul scris
Evaluare orală
Observarea modului
de relaționare și
cooperare între
copii
Aprecieri verbale
Verificare
orală,
recompensă
(bulină)
Pe echipe -
verificare orală
recompensă
(bulină)
şi individual -
verificare
scrisă
recompensă
(bulină)
fișe de lucru. Copiii vor lucra această probă
individual și echipa care are cele mai multe
fișe rezolvate corect va primi bulina roșie.
Fișa conține următoarele cerințe:
1. Încercuiește și colorează corespunzător
păsările călătoare care sosesc primăvara la
noi în ţară. Denumește-le!
2. Completează desenele lacunare! (părți
lipsă din corpul păsărilor)
3. Ajută pasărea să ajungă la cuibul său!
Așa da, așa nu!
- Voi chema un copil de la echipa berzelor
să extragă plicul cu nr .4 şi eu citesc
cerinţele: Priviţi imaginile care reprezintă
comportamentul copiilor faţă de păsări. În
pătrăţelele din dreptul lor coloraţi:
reprezintă comportamente cu care eşti de
acord - aşa da!
reprezintă comportamentele cu care - uneori
eşti de acord, alteori nu eşti de acord!
reprezintă comportamente cu care nu eşti de
acord - aşa nu!
Tablouri de primăvară
- Voi chema un copil de la echipa
rândunelelor să extragă plicul cu nr. 5 şi eu
citesc cerinţele:
- Fiecare grupă are ca sarcină realizarea
unui tablou, cât mai original, folosind
imaginile date.
-Se expun tablourile formând astfel, o
galerie expoziţională.
O4
O5
OPM
O1
O6
Fișă de muncă
independentă
Plicul 4
Planșe cu
comportamente
față de păsări
Plicul 5
siluete jetoane cu
păsări, copaci,
cuiburi
Imagini de
primăvară
Exercițiul scris
Conversația
Instructajul verbal
Exercițiul
Conversația
Trierea
aserțiunilor
Activitate practică
Evaluare scrisă
Observaţia
sistematică
verificare,
recompensă
(bulină).
Pe echipe,
verificare,
analiza
produselor,
recompensare
-La semnalul educatoarei, grupurile de copii
(vizitatori şi critici) trec pe la fiecare
exponat, observă, comentează critic şi fac
notiţe pe margine (elemente care au fost
omise din tablou).
OPM
O6
Suport pentru
expunerea
lucrarilor
Turul galeriei
Încheierea
activității
- Grupurile se întorc la locurile iniţiale îşi
reexaminează produsul şi aduc completări.
- În încheierea concursului se face
corespondenţa bulinelor. Echipa care a
acumulat mai multe buline va fi declarată
câştigătoare - se aplaudă şi va fi stimulată
moral de către Zâna Primăvară, care
înmânează diplome echipelor şi le
mulţumeşte copiilor pentru strădania lor.
- Voi face aprecieri colective şi individuale
asupra modului de participare la joc şi drept
răsplată voi lăsa copiilor ecusoanele care le-
au purtat în timpul jocului.
- Vor ieşi din clasă interpretând un cântec
de primăvară.
O7
OA
Stimulente
morale şi
materiale
Conversaţia de
încheiere
Aprecieri verbale
Apreciere colectiva
Autoevaluarea