Download - proiect 2
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Gradinita cu Program Prelungit nr.12 MediasPROPUNĂTOR: Coman GabrielaDATA: 06.02.2015
GRUPA: Mare – pregătitoare
DOMENIUL EXPERIENTIAL: : Educatie muzicala
OBIECTUL DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Educatie muzicala
TEMA ACTIVITATII: a) “Iarna a sosit in zori”
b) “Bat din palme
TIPUL ACTIVITATII: de consolidare si verificare a cunostintelor matematice
Obiective operationale:
Sa execute corect exercitii de incalzire si de omogenizare a vocii.
Sa reproduca prin batai din palme structuri ritmice dupa un model propus.
Sa-si insuseasca textul si melodia cantecului.
Sa intoneze cantecul cu acompaniament orchestral asigurat de negativ.
Sa participe cu placere si interes la activitati muzicale.
Sa-si dezvolte gustul pentru frumos si pentru pastrarea obiceiurilor traditionale.
Metode si procedee: Conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, jocul, problematizarea .
Material didactic: Casetofon cu C.D, imagini si jetoane reprezentand anotimpul iarna, recompense
constând din jetoane care simbolizează un fulg de nea, fişe de colorat – “Iarna”.
Forme de organizare:
Frontala
Pe grupe
Individuala
Evaluarea : continua – prin aprecieri asupra comportamentului copiilor in timpul lectiei.
Evenimentul didactic
Continutul stiintific Strategiile didactice
Evaluarea
1. Moment
organizatoric
Aerisirea salii de grupa, aranjarea
mobilierului, pregatirea materialului
didactic.
2. Captarea
atentiei
Se va realiza prin prezentarea unei
ghicitori :
“A venit baba din munţi,
Peste râuri făcând punţi
Şi a prins spunând poveşti,
Flori de gheaţă la fereşti!”
(Iarna)
Prezentarea unor imagini reprezentand
anotimpul iarna. Se intuiesc imaginile
si cu sprijinul intrebarilor copiii vor
descrie imaginile observate.
Conversatia
Explicatia
Exercitiul
Frontala
Orala
3. Anuntarea
temei si a
obiectivelor
Anuntarea cantecului ce va fi invatat:
“Iarna a sosit in zori” si a jocului
muzical ce va fi repetat: “Bat din
palme!”.
Enuntarea obiectivelor pe intelesul
copiilor.
Conversatia
Explicatia
Frontala
4. Activitati
muzicale pentru
incalzirea vocii
Exercitii pentru reglarea respiratiei si
omogenizarea vocii:
- exercitii de respiratie (mirosim
Conversatia
Explicatia
Exercitiul
Individuala
floarea, suflam intr-o papadie);
- exercitii de mobilizare a corzilor
vocale (ca trompeta, ca toba, etc.).
5. Desfasurarea
activitatii de
predare
Copiii vor fi familiarizati cu continutul
cantecului si li se vor explica noile
cuvinte si expresii.
Se anunta titlul cantecului si se
interpreteaza o data cantecul model de
catre educatoare.
Se va face ritmizarea textului pentru o
mai buna constientizare a acestuia.
Se trece la invatarea cantecului pe
strofe.
Auditia
Demonstratia
Conversatia
Exercitiul
Explicatia
Frontala
Individuala
6. Consolidarea Se va realiza folosind urmatoarele
modalitati:
- cantat alternativ educatoare – copii ;
- cantat pe doua grupuri de copii;
- cantat tare – incet;
- cantat individual.
Exercitiul
Problematizarea
Frontala
Individuala
7. Fixarea
cantecului
Educatoarea va relua cantecul “Iarna a
sosit in zori” impreuna cu copiii.
Exercitiul Frontala
8. Desfasurarea
jocului
C.D. cu melodia “Bat din palme”.
Se repeta o singura data cantecul.
Copiii se asaza in formatie de cerc.
Auditia
Evaluarea orala
Se reamintesc regulile jocului si se dau
explicatiile necesare:
- batai din palme;
- batai din picioare;
- invartirea corpului;
- prinderea mainilor;
- pasi la stanga si la dreapta.
Se va urmari respectarea etapelor
jocului, a regulilor si indeplinirea
sarcinilor jocului
Explicatia
Demonstratia
Conversatia
Explicatia
Jocul
Executarea
miscarilor
sugerate de text
Frontala
9. Obtinerea
performantei si
realizarea feed-
back-ului
Se mai repeta cantecul “Iarna a sosit in
zori”.
Exercitiul Frontala
10. Incheierea
activitatii
La sfarsitul activitatii educatoarea va
face aprecieri globale si individuale .
Se ofera recompense copiilor care au
cantat corect .
Conversatia Globala