Download - In Spec Tie 1
-
8/3/2019 In Spec Tie 1
1/24
Propuntor:Inst. Gheorghe Andreea
Grdinia Vaporaul magicConstana
PROIECT DE ACTIVITATEINTEGRAT
TEMA ANUAL: Cum este, a fosti va fi pe pmnt?PROIECT TEMATIC: Din lumeacelor care nu cuvntSUBTEMA: Vieuitoarele apelorTEMA ZILEI: O zi cu Flipper i
prietenii siNIVELUL: I -grupa mijlocieDURATA: o ziFORMA DE REALIZARE: Activitate
-
8/3/2019 In Spec Tie 1
2/24
integratTIPUL ACTIVITII: consolidare
SCOPUL ACTIVITII:4Consolidarea cunotinelorcopiilor despre tema propus;
5Consolidarea unor deprinderipractice-gospodreti;
6Consolidarea deprinderii de a
picta ntr-un spaiu dat folosindtehnici i ustensile cunoscute;
7Stimularea abilitii de a intra nrelaie cu ceilali, a deprinderilorde cooperare ntre partenerii de
joc.INVENTAR DE ACTIVITI:ADP: ntlnirea de diminea:Flipper- un oaspete surpriz Tranziii: joc imitativ
notm ,zburm, ca Flipper nedeplasm!;joc muzical Oac, oac Rutin: Ne splm, nengrijim i apa n-o risipim!
-
8/3/2019 In Spec Tie 1
3/24
ALA: Centre de interes8
tiin: Ap murdar, apcurat!-experiment9 Art: Brri din scoici, melci-nirare
10Joc de rol: De-a pescariiLa pescrie
ADE:11DOS- Tartine cu salat de
icre- activitate practic-gospodreasc
12DEC- Prietenii lui Flipper-
pictur, dactilopicturADP: Joc recreativ : Podul depiatr
-
8/3/2019 In Spec Tie 1
4/24
13STRATEGII DIDACTICE:
Metode i procedee:conversaia, explicaia, observaia,demonstraia, exerciiul, jocul, turulgaleriei, nvarea prin cooperare.
Mijloace: delfin din plu, boluri,bee de chibrit, hrtie, smburi,
coji portocale si semine,pietricele, sticlue miniatur,strecurtoare, plnie, melci,srm, undie, peti din plastic sidin plu, lighean mare, stuf,
balan, bani, salat de icre,pine, cuitae plastic, farfurii siplatouri plastic, frunze ptrunjel,msline, gogoari, erveele,medalii, imagini, figurine marine,guae, pensule, aplicatoare fard,
diplome.
14BIBLIOGRAFIE :- Curriculum pentru
-
8/3/2019 In Spec Tie 1
5/24
nvmntul precolar ,Ed.DPH, 2008, Filofteia
Grama i colaboratorii ;- Activitatea didactic dingrdini DPH, 2008, Preda V.,Pletea M., Grama F.;
- Ghid pentru proiectetematice- abordarea n manier
integrat a activitilor dingrdini, Ed. HumanitasEducaional, Bucureti, 2005;
- Ghid orientativ pentruaplicarea curriculumului n
nvmntul precolar 3/6-7 ani,Ed. Astra, Berbeceanu Gabriela icolaboratorii, 2008;
- Suport pentru aplicareanoului curriculum pentru nvmntul precolar nivel 3-5
ani, Ed. Delta, Georgeta Toma icolaboratorii, 2009.
-
8/3/2019 In Spec Tie 1
6/24
SCENARIUL ZILEI
-
8/3/2019 In Spec Tie 1
7/24
I. ADP:
ntlnirea de diminea:Flipper- un oaspete surpriz!
1. Salutul: Bun dimineaa,delfinai! Astzi avem un nouoaspete - Delfinul Flipper. El vrea
s v cunoasc mai bine. Haideis ne prezentm. (se vor salutacopiii pe rnd).2. mprtirea cu ceilali: Azieste joi, 25 februarie 2010, o zi de
iarn. V rog s privii pe fereastri s-mi spunei cum este vremea?Se va completa calendarul naturiimpreun cu copiii.
Stabilirea copiilor zilei crora lise va sugera s prezinte pe scurt
cteva informaii referitoare laoriginea personajului Flipper.3. Activitatea de grup: Din lacpe mal- joc distractiv. Copiii sunt
-
8/3/2019 In Spec Tie 1
8/24
aezai n cerc. La comandaeducatoarei Lac! copiii sar n
centrul cercului. La comandaMal! acetia revin prin sritur lapoziia iniial. Se repet jocul de3-4 ori.4. Noutatea zilei: Pentru c am nvat multe lucruri despre
vieuitoarele apelor, m-am gndits ne jucm azi cu toate acestemateriale pe care le-am pregtitpentru voi ( se vor intui pe rndcentrele stabilind tema i
obiectivele propuse. Se stabilesccopiii n centrele pregtite.
ACTIVITI PE CENTRE DEINTERES:
tiin: Tema: Ap murdar, apcurat
Mijloc de realizare: experiment
-
8/3/2019 In Spec Tie 1
9/24
Obiective operaionale:O1- sa mnuiasc obiecte
casnice, respectnd norme simplede protecie i securitate;O2- s amestece apa i
materialele din natur;O3- s filtreze apa murdar.
La tiin: vor experimenta
filtrarea apei murdare, poluate;
Art: Tema: Brri din scoici,melci
Mijloc de realizare: nirareObiective operaionale:O1- s mnuiasc materialele
puse la dispoziie; O2- s nire melciori pesrm.
La Art vor nira melci pentru aobine brri;
-
8/3/2019 In Spec Tie 1
10/24
Joc de rol:
Tema: De-a pescariiLa pescrieMijloc de realizare: jocObiective operaionale:
O1- s interpreteze un rol:pescar, vnztor, cumprtor;
O1- s utilizeze corectinstrumentele de lucru alepescarului;
O2- s coopereze pentrurealizarea sarcinii.
LaJocul de rol vor interpreta rolurii i vor asuma responsabiliti:pescarul, vnztorul, cumprtorul;vor transporta petele pescuit lamagazinul de pete.
15STRATEGII DIDACTICE:Metode i procedee:
explicaia, conversaia, jocul, turul
-
8/3/2019 In Spec Tie 1
11/24
galeriei, nvarea prin cooperare.Mijloace: delfin din plu,
boluri, bee de chibrit, hrtie,smburi, coji portocale si semine,pietricele, sticlue miniatur,strecurtoare, melci, srm,undie, peti din plastic si din plu,lighean mare, stuf, balan, bani.
ADP: Tranziia ctre activitile pedomenii experieniale se va realizaprin intermediul jocului
imitativ.notm, zburm,ca Flipperne deplasm! Copiii sunt aezain cerc i imit delfinul.Rutin: Ne splm, ne ngrijim iapa n-o risipim! (exersareadeprinderii de igiena personal i
economisire a apei)
-
8/3/2019 In Spec Tie 1
12/24
II. ACTIVITI PE DOMENIIEXPERIENIALE
1.DOMENIUL OM I SOCIETATE
TEMA: Tartine cu salat de icreTIPUL DE ACTIVITATE:
consolidare de deprinderi iabiliti
-
8/3/2019 In Spec Tie 1
13/24
MIJLOC DE REALIZARE: activitatepractic-gospodreasc
FORMA DE ORGANIZARE:individual, pe grupuri mici
SCOPUL:16Consolidarea unor deprinderi
practice-gospodreti;
17Educarea gustului estetic i acapacitii de a apreciafrumosul.
OBIECTIVE DE REFERIN VIZATE:
- s utilizeze unelte simple delucru pentru realizarea uneiactiviti;- s efectueze operai simple delucru cu diverse materiale;- s-i formeze deprinderi practice
i gospodreti:
OBIECTIVE OPERAIONALEVIZATE:
-
8/3/2019 In Spec Tie 1
14/24
18cognitiv-informative:O1- s se comporte corect la
sosirea n vizit;O2- s rspund corect lantrebrile educatoarei;
O3- s identifice materialele delucru primite;
O4- s analizeze critic si
autocritic platourile celorlaltegrupuri, dar i pe cel al propriuluigrup19psiho-motrice:
O5- s mnuiasc obiecte
casnice, respectnd norme simplede protecie si securitate;c) socio-afective:
O6- s-i dezvolte spiritul deechip, lucrnd mpreun cuceilali colegi pentru a realiza
platourile cu tartine;O7- s triasc emoii pozitive n
situaii create;O8- s pstreze curenia,
-
8/3/2019 In Spec Tie 1
15/24
ordinea pe tot parcursulactivitii.
STRATEGII DIDACTICE20Metode i procedee:
conversaia, explicaia,demonstraia, observaia,exerciiul, turul galeriei.
21Mijloace de nvmnt:buctreasa grdiniei, salatde icre, pine, cuitae plastic,farfurii si platouri plastic, frunzeptrunjel, msline, gogoari,
erveele, medalii.
2. DOMENIUL ESTETIC I
CREATIVTEMA: Prietenii lui Flipper
TIPUL DE ACTIVITATE:consolidare
-
8/3/2019 In Spec Tie 1
16/24
MIJLOC DE REALIZARE: pictur,dactilopictur
FORMA DE ORGANIZARE:individual, n grupuri mici
SCOPUL:- Consolidarea deprinderii de apicta ntr-un spaiu dat folosind
tehnici i ustensile cunoscute;- Educarea gustului estetic i a
capacitii de a aprecia frumosul.
OBIECTIVE DE REFERIN
VIZATE:- S obin efecte plastice,forme spontane si elaborate printehnici specifice picturii.
OBIECTIVE OPERAIONALE
VIZATE:a) cognitiv-informative:
O1- s identifice materialele delucru primite exprimndu-se n
-
8/3/2019 In Spec Tie 1
17/24
propoziii corecte din punct devedere gramatical;
O2- s analizeze critic i autocriticlucrrile celorlalte grupuri dar ipe cele ale propriului grup.
b) psiho-motrice:O3- s se grupeze n funcie de
simbolul de pe medalion;
O4- s aplice culoarea pe osuprafa dat utiliznd diferiteinstrumente/tehnici de lucru;c) socio-afective:
O5- s coopereze n vederea
realizrii sarcinilor primite;O6- s participe la activitate cuplcere si entuziasm.
STRATEGII DIDACTICE
22Metode i procedee: surpriza,
conversaia, demonstraia,observaia, exerciiul, turulgaleriei;
23Mijloace de nvmnt:
-
8/3/2019 In Spec Tie 1
18/24
imagini, medalii, figurine marinedin past non-toxic, guae,
pensule, aplicatoare fard,erveele.MATERIAL BIBLIOGRAFICDOS+DEC:- Curriculum pentru nvmntul
precolar , Ed.DPH, 2008, Filofteia
Grama i colaboratorii ;- Activitatea didactic din
grdini DPH, 2008, Preda V.,Pletea M., Grama F.;- Ghid pentru proiecte tematice-
abordarea n manier integrat aactivitilor din grdini, Ed.Humanitas Educaional, Bucureti,2005;- Ghid orientativ pentru aplicareacurriculumului n nvmntul
precolar 3/6-7 ani, Ed. Astra,Berbeceanu Gabriela icolaboratorii, 2008;- Suport pentru aplicarea noului
-
8/3/2019 In Spec Tie 1
19/24
curriculum pentru nvmntulprecolar nivel 3-5 ani, Ed. Delta,
Georgeta Toma i colaboratorii,2009.DEMERSUL DIDACTIC
DOSEvenimente
didacticeObiectiveopera-ionale
Coninut tiinific Sd
1.Momentorganizatoric
Voi pregti materialul necesar desfurriiactivitii. - aerisirea slii de grup;-organizarea msuelor si scaunelor pe grupuri;- introducerea copiilor n sala de grup.
2.Captareaateniei O1
Voi introduce n activitate elementul surpriz: d-na buctreas care le spune copiilor c arenevoie de ajutor deoarece este ziua unui copilde la grupa mare i dorete s-i fac o surprizpentru c este cam trist. Aceasta aduce i unplic pe care scrie Recompense.
3.Anunareatemei ienunareaobiectivelor
O2Interesul copiilor fiind deja trezit, se anuntema activitii: Astzi vei fi mici buctari i veipregti Tartine cu salata de icre; se enunobiectivele propuse.- Suntei de acord s o ajutm pe d-nabuctreas? Pentru aceasta trebuie sa lucrmpe grupuri, ngrijit si ct mai frumos. La sfritvei fi recompensai.
4.Desfurareaactivitii
a) Intuireamaterialului
b)Prezentareamodelului
O3Copiii enumer materialele de pe msue: salatde icre, pine, cuitae plastic, platou plastic,msline, frunze de ptrunjel, gogoari erveele.
Voi prezenta dou, trei tartine frumos decorate.
Fiecare felie de pine va fi uns cu salat deicre dup care va fi decorat cu msline,
con
expdem
-
8/3/2019 In Spec Tie 1
20/24
c) Explicareaidemonstrareamodalitii de
realizared) Verificareamodului ncare i-aunsuitetapele delucrud) Exerciii denclzire aminilore) Realizarea
propriu-zis alucrrii
O5O6O7O8
gogoari si ptrunjel. n final vei obine tartinecare vor fi aezate frumos pe platou.
Un copil va repeta etapele de lucru.
Lebda
Se asigur fondul muzical.n timp ce copiii lucreaz, voi trece pe la fiecarei voi oferi sprijin acelora care ntmpindificulti. Ii voi stimula i ncuraja.Fiecare tartin va fi aezat pe platou.
obs
exe
5.Evaluare O4 Se va realiza turul galeriei i copiii vor alegeplatoul cel mai frumos motivnd acest lucru. con
turu
6.ncheiereaactivitii
O7 Voi face aprecieri generale si individuale asupramodului de lucru si a comportamentului copiilorpe tot parcursul activittii. Copiii vor servi
tartine. Vor fi recompensai.
expme
Tranziia ctre urmtoarea activitate se va realiza prinefectuarea jocului muzical Oac, oac. Copiii aezai n cerccnt i execut micrile sugerate de text.DECEvenimente
didacticeObiecti
veopera-ionale
Coninut tiinific Sd
1. Moment
organizatoric
Se creeaz condiiile psiho-pedagogice
necesare desfurrii activitii n bunecondiii:- aerisirea slii de grup;- organizarea msuelor si scaunelor pe treigrupuri;- introducerea copiilor n sala de grup iaezarea lor pe pernue.
-
8/3/2019 In Spec Tie 1
21/24
2.Captareaateniei
Prezentarea unor imagini cu vieuitoareleadncurilor.
con
3. Anunareatemei ienunareaobiectivelor
Pentru a nfrumusea macheta din faa claseiVieuitoarele apelor, vom realiza ct maimuli prieteni de-ai lui Flipper, vom pictautiliznd diferite instrumente. Voi va trebui sfii foarte ateni, s lucrai corect i curat, ca nfinalul activitii s putem completa macheta.
4.Desfurarea
activitii
a) Intuireamaterialului
b) Prezentareamodelului
c) Explicarea idemonstrareamodalitii derealizare
d) Verificareamodului n carei-au nsuit
etapele delucru
d) Exerciii denclzire aminilor
e) Obinerea
O3
O1
O3
O4O5O6
Copiii se vor organiza n trei grupe dupsimbolul de pe medaliile primite la activitatea
anterioar. Fiecare grup i va alege msua lacare va lucra.
Copiii enumer materialele de pe msue,astfel:
1 Masa petiorilor: figurine peti, guae,pensule;
2 Masa cluilor de mare: figurine clui demare, guae, aplicatoare fard;
3 Masa steluelor de mare: stelue mare,guae
Voi prezenta modelele: petiori, clui demare, delfinai.
4 Masa petiorilor aplic culoarea pesuprafaa dat cu pensula;
5 Masa cluilor de mare aplic culoareape suprafaa dat cu aplicatoarele defard;
6 Masa steluelor de mare aplic culoareape suprafaa dat cu degetul.
Un copil de la fiecare mas va repeta etapelede lucru.
con
expdemobs
exe
exe
-
8/3/2019 In Spec Tie 1
22/24
performanelorLebda
Se asigur fondul muzical.
n timp ce copiii lucreaz, voi trece pe lafiecare i voi oferi sprijin acelora carentmpin dificulti. Ii voi stimula i ncuraja.
5.Evaluareaperformanelor
O2 Se va realiza turul galeriei, vor fi alese lucrrilecele mai frumoase. Copiii le vor aprecia inndcont de criteriile enunate.Lucrrile vor fi aezate pe macheta din faaclasei.
turucon
5. Incheiereaactivitii
Voi face aprecieri individuale i generale.Le voi oferi copiilor stimulente.
constim
dul
Dup desfurarea activitilor pedomenii experieniale urmeazjocul: Podul de piatr
-
8/3/2019 In Spec Tie 1
23/24
III. ADP
TEMA JOCULUI: Podul de piatrSCOPUL ACTIVITATII:Satisfacerea nevoii de micare,destinderea i recreerea copiilor.DESFURAREA JOCULUI: Se aleg doi copii care formeaz
podul de piatr.Explicarea regulilor de joc: copiii
se vor aeza n ir (unul dup altul)i vor trece pe sub podul depiatr n timp ce cnt cntecul:
Podul de piatr s-a drmat,Avenit apa i l-a luat,
Vom face altul pe ru n jos,Altul mai trainic i mai frumos!
Copilul care este prins
sub pod la finalul cnteculuitrebuie s i aleag unul dintre ceidoi copii care formeaz podul i seva aeza n spatele celui ales.
-
8/3/2019 In Spec Tie 1
24/24
Ctig echipa cu cei mai mulicopii.
Executarea jocului de prob; Desfurarea propriu-zis ajocului : jocul se execut de maimulte ori; se urmrete bunadesfurare a jocului, respectarearegulilor i a corectitudinii.
Vom stabili mpreun echipelectigtoare.
Activitatea integrat se va
ncheia cu momentul evalurii zilei.Toi copiii vor primi diplome.