PROIECT DIDACTIC
DATA: 22.09.2011CLASA: a III-aUNITATEA: Şcoala cu clasele I-VIII, nr. 39 „Nicolae Bălcescu”PROFESOR: Manea EmilDISCIPLINA: RELIGIE ORTODOXĂUNITATEA DE INVĂŢARE: Despre credinţa creştinăSUBIECTUL: Biblia sau Sfănta ScripturăTIPUL LECTIEI: Însuşire de noi cunoştinţeDURATA: 50 minOBIECTIVUL CADRU: Cunoaşterea învăţăturilor Sfintei Scripturi, a tradiţiilor religioase şi a istoriei BisericiiOBIECTIVE DE REFERINŢĂ:1.1. Să descrie Sfânta Scriptură ca pe cea mai importantă carte a creştinilor şi a lumii3.1. Să cunoască şi să prezinte Biblia ca pe cea mai importantă carte pentru credinţa creştină.OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- să descopere că prin Sfânta Scriptură ne vorbeşte Dumnezeu;- să identifice cel putin trei dintre persoanele care au scris cărţile
biblice;- să observe conţinutul Vechiului şi Noului Testament;- să descrie prima carte din Biblie (capitole, versete);- să exerseze identificarea în Sfânta Scriptură a unei trimiteri biblice;- să deducă faptul că Biblia este cea mai importantă carte.
STRATEGII DIDACTICE:a) Metode şi procedee: conversaţia, observarea, explicaţia, exerciţiul,
investigaţia, problematizarea, reprezentarea grafică, lectura, turul galeriei.b) Mijloace didactice utilizate: jetoane, Biblia, Mica Biblie, fişe de
lucru, fişă de evaluare, manualul, caietul special.c) Forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe.
BIBLIOGRAFIE: 1. Biblia sau Sf. Scriptură, Edit. Instit. Biblic şi de Misiune al B.O.R., Bucureşti, 1982.2. Mica Biblie2. Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, Edit. “Polirom”, Iaşi 1999.4. Ilie, Arhim. Cleopa, Despre credinţa ortodoxă, Edit. Episc. Romanului, Roman 1996
3. Muha, Camelia, Religie-manual pentru clasa a III-a, Edit. “Sf. Mina”, Iaşi 20086. Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Metodica predării religiei, Editura: “Reîntregirea”, Alba Iulia 2000
ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVULUI Metode/Mijloace Forme/Evaluare
I. MOMENT ORGANIZATORICPregătirea materialelor necesare desfăşurării lecţiilorSalutulAsigurarea ordinii şi disciplinei cu eleviiPrezenţaRugăciunea
II. REACTUALIZAREA CUNOŞTINŢELOR ANTERIOARE1. Prezentarea modului de lucruActivitate pe grupe(Anexa 1): Exerciţiu joc: “Spune totul despre ...”Astăzi copii, ne vom aminti câteva din învăţăturile pe care le-am descoperit la religie în clasa I şi a II-a.Ca să ne fie mai uşor vom forma patru grupe. Ficare grupă va primi câte un carton colorat pe care va fi scris un cuvânt sau numele unui personaj cunoscut. Pe spatele cartonului va trebui să scrieţi tot ce ştiţi despre: înger, Iisus Hristos, Fecioara Maria, rugăciune. Liderul fiecărei grupe va afişa cartonul pe tablă, va prezenta informaţiile în faţa clasei, iar ceilalţi vor aduce completări.
2. Activitatea pe grupe propriu-zisăProfesorul distribuie cartoanele.
Elevii ascultă cu atenţie.
Elevii notează informaţiile. Liderii afişează jetonul şi prezintă în faţa clasei.Elevii din celelalte grupe aduc completări
Conversaţia
Jetoane
Exerciţiul
Activitatefrontală
Activitate individuală
Activitate pe grupe
Evaluare de produs
III. PREGĂTIREA PSIHOLOGICĂ PENTRU TRANSMITEREA CUNOŞTINŢELOR NOIAţi prezentat în faţa clasei o mulţime de informaţii. Ele se numesc “învăţături creştine”.Unde se găsesc aceste învăţături? ... în Biblie.
ConversaţiaExplicaţia
Activitatefrontală
Aveţi în faţa voastră mai multe cărţi.Care dintre ele este Sfânta Scriptură?Printre cărţi se află şi Biblia pentru copii.O recunoaşte cineva?
Elevii recunosc Biblia.
Elevii recunosc Mica Biblie.
BibliaMica BiblieAlte cărţi
Activitate individuală
IV. ANUNŢAREA TEMEI ŞI ENUNŢAREA OBIECTIVELORTitlul lecţiei noastre de astăzi este:
“BIBLIA SAU SFÂNTA SCRIPTURĂ”Astăzi copii, vom învăţa mai multe despre Sfânta Scriptură:- vom afla cine vorbeşte prin Sfânta Scriptură;- vom descoperi câte cărţi are Biblia, cum se împart ele şi de cine au fost scrise;- vom înţelege care este importanţa Bibliei.
Elevii scriu titlul în caiete.
V. DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII1. Activitate pe grupe(Anexa 2):
“SĂ DESCOPERIM ÎMPREUNĂ “SECRETELE” SFINTEI SCRIPTURI”
Grupele vor avea denumiri diferite: cercetătorii, curioşii, investigatorii, inteligenţii.Fiecare grupă va primi o Biblie şi o fişă de lucru(Anexa 3).Voi, împreună, veţi investiga Biblia.O veţi răsfoi.După ce veţi investiga o să scrieţi pe fişa de lucru ce aţi descoperit.Cel mai mult vă va ajuta cuprinsul de la sfîrşitul cărţii.Grupa care va termina prima va prezenta fişa în faţa clasei.Celelalte grupe vor aduce completări.
2. Delimitări conceptuale:
Elevii răsfoiesc Biblia.Elevii completează fişa de lucru.Grupa investigatorilor va prezenta informaţiile.Celelalte grupe vor aduce completări.
InvestigaţiaProblematizarea
Turul galeriei
BibliaFişa de lucru
Activitate pe grupe
Evaluare de proces
a) Se explică termenii: Biblie, Testament, Vechiul şi Noul.BIBLIE : de la grecescul “Biblios” - “carte, cărţi”TESTAMENT: - hotărârea părinţilor de a lăsa fiilor comorile lor; - hotărârea lui Iisus de a dărui Împărăţia Cerurilor celor care cred în El.VECHIUL : - cărţile cele mai vechi; - care au fost scrise înainte de venirea lui Ii. Hristos.NOUL: - scrierile mai noi care ne vorbesc despre Iisus Hristos.b) Se explică noţiunile de carte, capitol, verset – exersând pe cartea Facerii, cu texte care ne amintesc informaţii cunoscute.
Elevii ascultă cu atenţie.
Elevii enumeră comorile pe care copiii le moştenesc de la părinţi.
Elevii caută cartea Facerea, prezintă numărul de capitole a cărţii şi versetele din primele 3 capitole, apoi găsesc trimiteri la texte cunoscute.
ConversaţiaExplicaţia
ExerciţiulObservarea Investigaţia
Activitatefrontală
Activitate individuală
VI. OBŢINEREA PERFORMANŢEI Activitate pe grupe:Fiecare grupă va rezolva un exerciţiu din caietul special, pag.4 şi 5Grupa 1 : exerciţiul nr. 1, pag. 4;Grupa 2 : exerciţiul nr. 2, pag. 4;Grupa 3: exerciţiul nr. 3, pag. 5;Grupa 4: exerciţiul nr. 3 din manual, cu indicaţia să scrii în caietul special, la notiţe, versurile care ne arată importanţa Bibliei din poezia “Biblioară, biblioară”.Liderii vor prezenta în faţa clasei.
Elevii rezolvă exerciţiile.
Liderii prezintă în faţa clasei.
ConversaţiaExerciţiulReprezentarea grafică
Caietul specialManualulFişa de lucru
Activitatefrontală
Activitate pe grupe
Activitate individuală
VII. ASIGURAREA FEED-BACK-ULUICitirea lecţiei – pag. 8 -din manual. Elevii citesc lecţia.
Lectura
Manualul
Activitatefrontală şi individuală
VIII. EVALUAREElevii rezolvă sarcina din fişa de evaluare(Anexa 3)“COMPLETAŢI PROPOZIŢIILE CU CUVINTE POTRIVITE”Biblia este o carte_____________________Prin cuvintele Bibliei _______________________le vorbeşte
Elevii completează propoziţiile lacunare.
Exerciţiul
Activitatefrontală
oamenilor.Cărţile Sfintei Scripturi sunt grupate în __________________ şi ____________ Testament.Pentru a înţelege mai bine mesajul Sfintei Scripturi, trebuie să ascultăm explicaţiile _______________________________şi a ________________________de religie.
Fişa de evaluare Muncă independentă
IX. ANALIZA ŞI APRECIEREA ACTIVITĂŢIIVoi face aprecieri generale şi individuale privind desfăşurarea lecţiei.
Aprecieri verbale
X. ACTIVITATE SUPLIMENTARĂRedactaţi o compunere cu titlul “ Cea mai importantă carte”.Indicaţii: - tema se lucrează pe caietul special; - maxim 10 rânduri.
XI. ÎNCHEIEREA(Rugăciunea)