![Page 1: 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 (6 marks) Mole Ratio Whole Ratio m c = 30.1 % x 100 g = 30.1 g n c = 30.1 g /12.01 g/mol = 2.51 mol C 2.51/1.88 = 1.34](https://reader035.vdocuments.mx/reader035/viewer/2022062423/5697bf7d1a28abf838c84d65/html5/thumbnails/1.jpg)
Educational Publishing: an Alternate B.Ed.
Career Path
Patrick Crewdson
![Page 2: 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 (6 marks) Mole Ratio Whole Ratio m c = 30.1 % x 100 g = 30.1 g n c = 30.1 g /12.01 g/mol = 2.51 mol C 2.51/1.88 = 1.34](https://reader035.vdocuments.mx/reader035/viewer/2022062423/5697bf7d1a28abf838c84d65/html5/thumbnails/2.jpg)
2
Overview
• Benefits
• My Background
• Educational Publishing
• Create a Great Question Activity
• Working as an independent contractor tax/financial implications
![Page 3: 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 (6 marks) Mole Ratio Whole Ratio m c = 30.1 % x 100 g = 30.1 g n c = 30.1 g /12.01 g/mol = 2.51 mol C 2.51/1.88 = 1.34](https://reader035.vdocuments.mx/reader035/viewer/2022062423/5697bf7d1a28abf838c84d65/html5/thumbnails/3.jpg)
3
Benefits of Being an Educational Writer• Great way to stay active in the teaching profession while trying to
get on to supply lists
• Money: you won’t become a millionaire but it does pay some bills
• It looks great on your resume
• Access to Resources
![Page 4: 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 (6 marks) Mole Ratio Whole Ratio m c = 30.1 % x 100 g = 30.1 g n c = 30.1 g /12.01 g/mol = 2.51 mol C 2.51/1.88 = 1.34](https://reader035.vdocuments.mx/reader035/viewer/2022062423/5697bf7d1a28abf838c84d65/html5/thumbnails/4.jpg)
4
My Background• Sept 2012 – Contacted to check on-line material for new Canadian
textbook (Chemistry – The Molecular Nature of Matter and Change)
• Oct 2012 – Contract expanded to include authoring new content
• Feb 2013 – New Contract for the development of on-line content
• June 2013 – New Contract to maintain on-line student portal
![Page 5: 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 (6 marks) Mole Ratio Whole Ratio m c = 30.1 % x 100 g = 30.1 g n c = 30.1 g /12.01 g/mol = 2.51 mol C 2.51/1.88 = 1.34](https://reader035.vdocuments.mx/reader035/viewer/2022062423/5697bf7d1a28abf838c84d65/html5/thumbnails/5.jpg)
5
On-line Content• Changing This
Into……
![Page 6: 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 (6 marks) Mole Ratio Whole Ratio m c = 30.1 % x 100 g = 30.1 g n c = 30.1 g /12.01 g/mol = 2.51 mol C 2.51/1.88 = 1.34](https://reader035.vdocuments.mx/reader035/viewer/2022062423/5697bf7d1a28abf838c84d65/html5/thumbnails/6.jpg)
6
The Background That Publishers Want• Content is key to becoming a SME
• SME = Subject Matter Expert
• Minimum requirement is BA/BSc in subject area
• BEd is an asset• Knowing the psychology of education• Practical experience
• Strong English or French language skills
![Page 7: 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 (6 marks) Mole Ratio Whole Ratio m c = 30.1 % x 100 g = 30.1 g n c = 30.1 g /12.01 g/mol = 2.51 mol C 2.51/1.88 = 1.34](https://reader035.vdocuments.mx/reader035/viewer/2022062423/5697bf7d1a28abf838c84d65/html5/thumbnails/7.jpg)
7
Publishers to Contact in Canada• Oxford University Press Canada
• McGraw-Hill Ryerson
• Pearson
• Scholastic Canada
• Nelson
• Wiley
![Page 8: 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 (6 marks) Mole Ratio Whole Ratio m c = 30.1 % x 100 g = 30.1 g n c = 30.1 g /12.01 g/mol = 2.51 mol C 2.51/1.88 = 1.34](https://reader035.vdocuments.mx/reader035/viewer/2022062423/5697bf7d1a28abf838c84d65/html5/thumbnails/8.jpg)
8
Who to Contact
• At Publishers: “Senior Product Manager” or “Senior Editor”
• Department Chairs
• Professors from your undergraduate degree
![Page 9: 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 (6 marks) Mole Ratio Whole Ratio m c = 30.1 % x 100 g = 30.1 g n c = 30.1 g /12.01 g/mol = 2.51 mol C 2.51/1.88 = 1.34](https://reader035.vdocuments.mx/reader035/viewer/2022062423/5697bf7d1a28abf838c84d65/html5/thumbnails/9.jpg)
9
Writing Good Multiple Choice Questions
• Try to predict the most common errors (ie. inversion of a formula or incorrect decimal position) and give it as an option• This type of mistake leads to better student learning than just a random
incorrect answer
• Avoid the use of “b and d, but no c” type answers
![Page 10: 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 (6 marks) Mole Ratio Whole Ratio m c = 30.1 % x 100 g = 30.1 g n c = 30.1 g /12.01 g/mol = 2.51 mol C 2.51/1.88 = 1.34](https://reader035.vdocuments.mx/reader035/viewer/2022062423/5697bf7d1a28abf838c84d65/html5/thumbnails/10.jpg)
10
Writing Great Questions is Hard
The above reaction was found to proceed in 68% yield to produce 38.0 g of Compound C which was analyzed and found to have a % composition of 30.1% C, 3.16% H, and 66.7% Cl and a molecular formula which was twice the mass of the empirical formula. If compound B contains no chlorine and has a Molar Mass of 106.2 g/mol, how many grams of B were present before the reaction commenced? BONUS: What is the identity of A? (Show all your work and include proper units) [15 marks].
3 A + B C
![Page 11: 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 (6 marks) Mole Ratio Whole Ratio m c = 30.1 % x 100 g = 30.1 g n c = 30.1 g /12.01 g/mol = 2.51 mol C 2.51/1.88 = 1.34](https://reader035.vdocuments.mx/reader035/viewer/2022062423/5697bf7d1a28abf838c84d65/html5/thumbnails/11.jpg)
11
![Page 12: 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 (6 marks) Mole Ratio Whole Ratio m c = 30.1 % x 100 g = 30.1 g n c = 30.1 g /12.01 g/mol = 2.51 mol C 2.51/1.88 = 1.34](https://reader035.vdocuments.mx/reader035/viewer/2022062423/5697bf7d1a28abf838c84d65/html5/thumbnails/12.jpg)
12
Answer Key(6 marks) Mole Ratio Whole Ratiomc = 30.1 % x 100 g = 30.1 g nc = 30.1 g /12.01 g/mol = 2.51 mol C 2.51/1.88 = 1.34 x3 = 4
mH = 3.16 % x 100 g = 3.16 g nH = 3.16/1.01 g/mol = 3.13 mol H 3.13/1.88 = 1.66 x3 = 5
nCl = 66.7 % x 100 g = 66.7 g nCl = 66.7/35.45 g/mol = 1.88 1.88/1.88 = 1 x3 = 3
The empirical formula is C4H5Cl3. If the molecular formula is twice the empirical then the molecular formula must be C8H10Cl6.
(2 marks)MM C8H10Cl6 = 318.9 g/mol nC8H10Cl6 = 38.0 g / 318.9 g/mol = 0.119 mol C8H10Cl6 (2 marks)
% yield = (actual yield/theoretical yield) x 100%theoretical yield = actual yield / (% yield / 100%) = 0.119 mol / (68% / 100%) = 0.175 mol (2 marks)
OR
% yield = (actual yield/theoretical yield) x 100%theoretical yield = actual yield / (% yield / 100%) 38.0 g / (68% / 100%) = 55.9 g
n C8H10Cl6 = 55.9 g / 318.9 g/mol = 0.175 mol
nA = 3 mol A/ 2 mol C x 0.175 mol C = 0.263 mol A (2 marks)
MMA = 70.91 g/mol mB = n x MM = 0.263 mol x 70.91 g/mol = 18.6 g A (1 mark)
BONUS: Since we know that compound B doesn’t contain any chlorine, compound A must, by inspection we can see that the molar mass for A corresponds to Cl2. With this value we can see that our chemical equation would be:
3 Cl2 + B -> C8H10Cl6 In order to balance this equation B must be C8H10 (2 marks)
![Page 13: 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 (6 marks) Mole Ratio Whole Ratio m c = 30.1 % x 100 g = 30.1 g n c = 30.1 g /12.01 g/mol = 2.51 mol C 2.51/1.88 = 1.34](https://reader035.vdocuments.mx/reader035/viewer/2022062423/5697bf7d1a28abf838c84d65/html5/thumbnails/13.jpg)
13
Group Activity – Write 1 Great Question
• Take a moment and think about a unit you taught or are thinking of teaching
• Think of all the content involved in the unit
• Write a question which will challenge a student to use everything they’ve learned in the unit to solve it
![Page 14: 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 (6 marks) Mole Ratio Whole Ratio m c = 30.1 % x 100 g = 30.1 g n c = 30.1 g /12.01 g/mol = 2.51 mol C 2.51/1.88 = 1.34](https://reader035.vdocuments.mx/reader035/viewer/2022062423/5697bf7d1a28abf838c84d65/html5/thumbnails/14.jpg)
14
Group Activity – Write 1 Great Question
• Form into groups of 3-4
• Review each others questions and discuss what makes each question great
• Optional: Nominate 1 or more to present their great question to the class
![Page 15: 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 (6 marks) Mole Ratio Whole Ratio m c = 30.1 % x 100 g = 30.1 g n c = 30.1 g /12.01 g/mol = 2.51 mol C 2.51/1.88 = 1.34](https://reader035.vdocuments.mx/reader035/viewer/2022062423/5697bf7d1a28abf838c84d65/html5/thumbnails/15.jpg)
15
Questions?• Next part of presentation is optional for people who want to know
more about running their own business
![Page 16: 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 (6 marks) Mole Ratio Whole Ratio m c = 30.1 % x 100 g = 30.1 g n c = 30.1 g /12.01 g/mol = 2.51 mol C 2.51/1.88 = 1.34](https://reader035.vdocuments.mx/reader035/viewer/2022062423/5697bf7d1a28abf838c84d65/html5/thumbnails/16.jpg)
16
Working as an Independent Contractor
• Negotiate your own pay
• Set your own hours
• Tax Deductions
• Must track everything yourself
• No guaranteed hours
• Must pay employer portion of CPP
• Not EI eligible unless you pay both portions
Benefits Drawbacks
![Page 17: 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 (6 marks) Mole Ratio Whole Ratio m c = 30.1 % x 100 g = 30.1 g n c = 30.1 g /12.01 g/mol = 2.51 mol C 2.51/1.88 = 1.34](https://reader035.vdocuments.mx/reader035/viewer/2022062423/5697bf7d1a28abf838c84d65/html5/thumbnails/17.jpg)
17
Tax Write-offs to Consider• Home office space• Heating• Electricity• Mortgage interest• Property Tax• Insurance
• Asset Depreciation• Computers• Office Furniture
• Supplies
• Software
• Textbooks
• Conferences
• Professional fees
• Use of Vehicle
![Page 18: 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 (6 marks) Mole Ratio Whole Ratio m c = 30.1 % x 100 g = 30.1 g n c = 30.1 g /12.01 g/mol = 2.51 mol C 2.51/1.88 = 1.34](https://reader035.vdocuments.mx/reader035/viewer/2022062423/5697bf7d1a28abf838c84d65/html5/thumbnails/18.jpg)
18
Tax Write-offs• Document EVERYTHING
• Keep all documents well-organized
• Keep them for 7 years after date of filing
![Page 19: 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 (6 marks) Mole Ratio Whole Ratio m c = 30.1 % x 100 g = 30.1 g n c = 30.1 g /12.01 g/mol = 2.51 mol C 2.51/1.88 = 1.34](https://reader035.vdocuments.mx/reader035/viewer/2022062423/5697bf7d1a28abf838c84d65/html5/thumbnails/19.jpg)
19
Questions?
![Page 20: 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 (6 marks) Mole Ratio Whole Ratio m c = 30.1 % x 100 g = 30.1 g n c = 30.1 g /12.01 g/mol = 2.51 mol C 2.51/1.88 = 1.34](https://reader035.vdocuments.mx/reader035/viewer/2022062423/5697bf7d1a28abf838c84d65/html5/thumbnails/20.jpg)
20
Enjoy your Weekend!