címlap | oktatáskutató és fejlesztő intézet · web viewa tanítási-tanulási folyamathoz...
TRANSCRIPT
1
A modul kódja: HVH_VTA_22_1
TÉLI BARANGOLÁS A ZENE VILÁGÁBAN
A modul felhasználási területe: 2. évfolyam
MODULTÉRKÉPA modul kiemelt és általános céljai: Az ősz és a tél témakörének zenei feldolgozása játékos fejlesztő feladatokkal, amelyek holisztikusan fejlesztik a zenei hallási, valamint interpretációs képességeket. A belső hallás és a ritmusérzék fejlesztése kiemelt célként jelenik meg a részmodulokban, de helyet a kap a többszólamú éneklés előkészítése is. A modul záró foglalkozásai a generációk közötti meghitt kapcsolat elősegítését, az iskola és a családok közötti kapcsolat elmélyítését szolgálják.Tartalmi fókusz:A tanítási-tanulási folyamathoz köthető a modul, de tartalmát és foglalkozásmenetét illetően a szociális kompetencia fejlesztését is elősegíti. A foglalkozás során fő szerepet kap az ismeretanyag bővítése, elmélyítése és ismétlése. A tanórai tevékenységre épül, annak ismeretanyagát bővíti és színesíti.A foglalkozás 20 tanulóra tervezett, de rugalmasan bővíthető.Heterogén összetételű közösségben végezhető, amelyben a tanulásban lassabban haladó diákok is sikerélményhez jutnak.A munkaforma az életkori sajátosságnak megfelelően frontális, a pedagógus végig aktív segítője a tevékenységeknek, azonban fontos szerepet kapnak a körjátékok, táncos játékok, mozgásos feladatok is.A modul lehetőséget ad a vizuális láttatásra, az esztétikai érzék fejlesztésére, a fantázia és az egyéni élmények felelevenítésére. A foglalkozások tematikájukban és fejlesztési céljaikban is egymásra épülnek, azonban a feladatok külön-külön is beépíthetők az ének-zene órai gyakorlatba.
Fejlesztési fókuszok: zenei hallási képességek fejlesztése, közös éneklés, szociális kompetencia fejlesztése, belső hallás, zenei kreativitás, kifejezőkészség fejlesztése, együttműködés, empátia
2
A modul kapcsolódik a következő modulokhoz
Játékos nyelv- és beszédfejlesztés 1–4. osztályGyümölcsnap 1–4. osztály
A megvalósításához szükséges szakmai kompetenciák
Drámapedagógiai módszerek ismerete, tiszta éneklés, a különböző tanulási technikák tudatos alkalmazása, jó motivációs készség, magas szintű nyelvi kompetenciák, nyitottság, biztonságos környezet teremtése a gyermekek számára, ahol bátran kifejezhetik magukat zenei eszközökkel.
1. Részmodul címe: Búcsúztassuk az őszt ritmusokkal!
2. Részmodul címe: Beköszöntött a tél
3. Részmodul címe: Barangolás téli tájakon
4. Részmodul címe: Karácsonyi forgatag
5. Részmodul címe: Játsszunk most együtt! Karácsonyi játékok kicsiknek és nagyoknak
Célok:játékos ritmikai és dallami fejlesztés, felszabadult hangulat megteremtése, szociális és érzelmi kompetencia fejlesztése
Célok:zenei képességfejlesztés, többszólamú zenei hallás fejlesztése ritmus- és dallamfeladatokkal, hangszínfelismerés,
Célok:asszociációs készség, összművészeti fejlesztés, befogadó képesség, kreativitás fejlesztése
Célok:közös élmény biztosítása a különböző generációk számára, az iskola és a család közötti kapcsolat elmélyítése, lehetőség a közös
Célok:verbális és zenei kifejezőképesség fejlesztése, szociális kompetenciák széleskörű fejlesztése
3
esztétikai érzék fejlesztése
ünneplésre, a családok megismerkedésére
A részmodulban fejlesztendő kompetenciák: szociális
kompetencia érzelmi
kompetencia ritmusérzék dallami készségek metrumérzék szimultán
feladatvégzés koncentráció kifejezőkészség belső hallás nyitottság empátia
A részmodulban fejlesztendő kompetenciák: esztétikai érzék szociális
kompetencia figyelem,
koncentráció szimultán zenei
feladatvégzés ritmusérzék dallamhallás együttműködés csoportkohézió
A részmodulban fejlesztendő kompetenciák:
szociális kompetencia
kreativitás asszociációs
készség nyitottság együttműködés csoportkohézió zenei
kifejezőkészség
A részmodulban fejlesztendő kompetenciák: szociális
kompetencia nyelvi
kompetencia együttműködés empátia érzelmi nyitottság kommunikációs
készségek fejlesztése az idősebb generációkkal való kapcsolatteremtés során
A részmodulban fejlesztendő kompetenciák: szociális
kompetencia együttműködés nyitottság kifejezőkészség affektív
képességek beleélő képesség
4
Tartalmi egységek bemutatása
I. Ráhangolódás – beszélgetőkör
II. Szüreti mulatság1. Találós kérdés2. Dalfűzés egyes
csárdással3. Énekes
fejlesztőjátékok Felelgetős játék Játék elképzelt
csoporttal Tapsjáték Kánon Hang(erő) próba Találjunk ki
táncot!
Tartalmi egységek bemutatása
I. Ráhangolódás1. Csendes éj –
hangszínfelismerés
II. Zenei képességfejlesztő játékok karácsonyi dallamokkal1. Dallamvisszhang2. Többszólamú hallás
fejlesztése3. Kopogós4. Ritmusgyakorlat
Weöres Sándor Kocsi és vonat c. versére
Tartalmi egységek bemutatása
I. Ráhangolódás
II. Karácsonyfa-készítés ünnepi dalfűzéssel
III. Zenei élménygyűjtés beszélgető körrel
IV. Az óra zárása, értékelése
Tartalmi egységek bemutatása
I. Karácsonyi forgatag1. Karácsonyi énekek
szülői hangszerkísérettel
2. Kézműves asztalok Színes
karácsonyfa dugókból
Hópihék száraztésztából
3. Finomságok vására, receptcsere
4. Társasjáték-bemutató
Tartalmi egységek bemutatása
Bevezetés
I. Karácsonyi dísz jókívánságokkal
II. Karácsonyfa-díszítés
III. Közös éneklés
5
III. Játékos őszi feladatlap
IV. Az óra zárása, értékelése
III. A foglalkozás zárása, értékelés, relaxáció
1. A részmodul időkerete60 perc
2. A részmodul időkerete60 perc
3. A részmodul időkerete60 perc
4. A részmodul időkerete: 60 perc
5. A részmodul időkerete: 60 perc
A modul összóraszáma: 5 óra
6
A modul megvalósításához szükséges eszközök/megoldások:
Becsült költségekUtazás, szervezés, partnerek bevonása stb.
–
Tárgyi eszközök mellékletek kinyomtatvaAnyagigény különböző alakú, azonos szélességű száraztészta, ragasztó, parafadugók,
vízfesték vagy tempera, ragasztó, masni, rajzszögEgyéb, speciális igény Mivel a modulhoz több melléklet és felhasználható képi anyag tartozik, a
könnyebb áttekinthetőség érdekében indokolt, hogy ezeket a dokumentumokat a részmodulok után, és ne a teljes modult követően csatoljuk.
MELLÉKLETEK Felhasznált irodalom:Bánki Vera, Kismartony Katalin (2004): Zene-játék. Nemzeti TankönyvkiadóErős Istvánné (1993): A zenei alapképesség. Akadémiai Kiadó, Budapest.Forrai Katalin (2006): Ének az óvodában. Editio Musica
7
Téli barangolás a zene világában
1. RÉSZMODUL BÚCSÚZTASSUK AZ ŐSZT RITMUSOKKAL
I. Ráhangolódás – beszélgetőkör 5 percSzókártyák: 1. melléklet
Tanító: Kedves Gyerekek! A mai órán elbúcsúzunk az ősztől és átlépünk egy varázslatos új évszakba, a télbe. Emlékezzünk együtt vissza az ősz élményeire, hangjaira, színeire. Ehhez hoztam nektek szókártyákat. A kártyákon őszhöz kapcsolódó szavak vannak. Kinek mi jut róluk eszébe?
II. Szüreti mulatság 35 perc
1. Találós kérdés
Tanító: Örülök, hogy ennyi kedves emléketek, gondolatotok fűződik ehhez a sokszínű, vidám évszakhoz. Én is szeretnék megosztani veletek egy kedves őszi emléket, ám ehhez meg kell fejtenetek egy találós kérdést.A találós kérdés így hangzik:
Sokszemű, de nem lát semmit,Ha kádba megy, nem fürdeni,Lehet vörös, vagy épp fehér,Hordókban tartjuk a levét.
8
2. Dalfűzés egyes csárdással
Tanító: A szüret régen óriási ünnepnek számított, s épp ezért számos népszokásunk is kapcsolódik hozzá. Kicsik és nagyok vidám énekekkel köszöntötték a jeles eseményt, s így sok népdalunk szól a szőlőről.Alkossunk egy kört, s csípőre tett kézzel, egyes csárdással énekeljük azokat a dalainkat, amelyek a szőlőhöz kapcsolódnak. Tartsuk végig az egyenletes tempót, s ha véget ér egy dal, már jöhet is a javaslat a következőre – mindeközben ne álljon meg a tánc!(Dalok: A tokaji szőlőhegyen, Lipem-lopom a szőlőt, Érik a szőlő, Ettem szőlőt)
3. Énekes fejlesztőjátékok
Tanító: Ügyesek voltatok! Alkossunk két csoportot, s énekeljük az idén tanult népdalunkat, az „A tokaji szőlőhegyen” kezdetűt.Felelgetős játék: a dal sorait a két csoport felváltva énekli, ügyelve arra, hogy a sorok között a váltáskor ne akadjon meg a dallam.Játék elképzelt csoporttal: most mindenki énekel, azonban minden második sort csak elképzelünk, mintha egy olyan csoport énekelné, akiket mi nem hallunk. Képzeljük el magunkban a páros sorok dallamát és amint véget ér, folytassuk hangosan az éneket.Tapsjáték: énekeljük a dalt, az első csoport egyenletesen, a második csoport ritmikusan tapsoljon közben! Majd újra kezdjük és az első csoport tapsol ritmikusan, a második egyenletesen.Kánon: énekeljük a dalt kánonban! A második csoport az első sor után kezdje el a dalt, a tanító segít a versszakok indításakor.(Hang)erőpróba: kört alkotunk, egy gyerek a kör közepére áll és fel-le irányuló kézmozdulatokkal vezényli a többi gyerek hangerejét, miközben éneklik a dalt. Minél magasabban van a keze, annál hangosabban kell énekelni.
9
Találjunk ki táncot!: végezetül találjunk ki ritmikus mozdulatokat a dalhoz, bízzuk a gyerekek fantáziájára a koreográfiát. Tanuljuk meg együtt és játsszuk el közösen!
III. Játékos őszi feladatlap 15 percFeladatlap: 2. melléklet
Tanító: Kedves gyerekek! Üljetek vissza a helyetekre. Búcsúztassuk az őszt játékos fejtörőkkel. Ehhez előkészítettem nektek egy feladatlapot, mindenki vegyen el egyet a tanári asztalról.
IV. Az óra zárása, értékelés 5 percFeladatlap: 2. melléklet
Tanító: Az ősz a legszínesebb évszakunk, épp ezért sokszínű feladatokkal búcsúztunk el tőle a mai foglalkozás során. A következő alkalommal már a téllel fogunk ismerkedni. Köszönöm, hogy nyitottan, érdeklődően dolgoztatok a mai alkalommal.
10
2. RÉSZMODUL BEKÖSZÖNTÖTT A TÉL
I. Ráhangolódás 10 perc
1. Csendes éj – hangszínfelismerés, ünnepi hangulat
Tanító: Kedves Gyerekek! Megkezdődött a tél, s hamarosan eljön a karácsony. Ráhangolódásként egy karácsonyi dalt hoztam nektek, amely különböző hangszereken fog megszólalni. A feladatotok, hogy kitaláljátok, melyik milyen hangszer. Írjátok a hangszer melletti kis négyzetbe, hogy hányadik dalt játszotta. (3. melléklet)A következő darabokat játsszuk le:https://www.youtube.com/watch?v=BMRqgCBIKy0 (zongora)https://www.youtube.com/watch?v=Zr4U5GjqFe4 (hegedű)https://www.youtube.com/watch?v=vlJsQ_SyhBw (gitár)Az ellenőrzést követően visszatérünk azokra a hangszerekre, amelyeket több gyerek nem ismert fel, pár szóban bemutatjuk őket.
II. Zenei képességfejlesztő játékok karácsonyi dallamokkal
30 perc
1. Dallamvisszhang 5 perc
Tanító: Kis dallamokat fogok lallázni. A feladatotok, hogy visszaénekeljétek őket pontosan úgy, ahogy mutattam. A dallamok 2-3 ütemesek, a második osztályos hangkészletre épülnek: l-sz-m-r-d-l.
11
2. Többszólamú hallás fejlesztése 5 perc
Tanító: Alkossunk két csoportot. Az egyik csoport egyetlen hangot fog kitartani, miközben a másik csoport egy rövid dallamot dúdol. Majd cserélünk. Megjegyzés: A táblára kerüljön fel a szó, mi és a dó hang. A tanító ezekre mutatva vezényli majd a mozgó szólamot. Mielőtt két szólamban énekelnénk, próbáljuk ki közösen a hangokat!
12
3. Kopogós 5 perc
Tanító: Egy versikét hoztam magammal a mai foglalkozásra:
Karácsony kopogtat hóbundás kabátban;meghitt meleg lobog minden kis szobában.
Karácsonyfa hinti mireánk a fényét,adjon világunknak hű, emberi békét!
A Karácsony már a mi ajtónkon is kopogtat, hiszen közeleg az ünnep. Feleljünk neki kopogással. A karácsony most én leszek, s amit kopogok, ti visszhangozzátok!
13
4. Ritmusgyakorlatok Weöres Sándor Kocsi és vonat c. versére
15 perc
Tanító: A kalapban két kép részleteit rejtettem el. Színeikben különböznek, de témáikban hasonlítanak. Húzzon mindenki egy szeletet, keressétek meg a társaitokat, és gyurmaragasztó segítségével rakjátok ki a képeket a táblán. (képek: 4. melléklet)
Tanító: Mi az a közös téma, amely összeköti a két képet?
Tanító: Elevenítsünk fel együtt egy korábban tanult verset, amelynek versszakai megidézik a lovas kocsis utazás és a vonatozás szépségeit.
Jön a kocsi, fut a kocsi:Patkó-dobogás.
Jön a vonat, fut a vonat:Zúgó robogás.
Vajon hova fut a kocsi?Három falun át!
14
Vajon hova fut a vonat?Völgyön, hegyen át!
Zim, zim, megy a gép, megy a gép,Fut a sinen a kerék,
Forog a kerék.Zum, zum, nagy az út, nagy az út,
Fekete az alagút,A masina fut.
Tanító: A színeknek megfelelően felváltva mondjuk a mondókát. A lovaskocsis csoport kezdi. Az a csoport, amelyik épp csendben van, egyenletes tapssal kíséri a verset. Figyeljetek arra, hogy a váltásoknál is egyenletesek maradjatok!
Tanító: Ügyesek voltatok! Most egyszerre mondjuk a mondókát. A lovaskocsis csoport ritmikusan kopog az asztalon (megjegyzés: a gyors tempó miatt a kopogás könnyebb, mint a taps), a vonatos csoport egyenletesen tapsol. Majd cserélünk.
Tanító: Ennyi verselés után pihentessük egy kicsit a hangunkat! A verset magunkban mondjuk, a lovaskocsisok kopogják a szavak pontos ritmusát, a vonatos csoport egyenletes tapssal kísérje. Majd cserélünk.
Tanító: Alkossunk egy nagy kört, és üljünk le törökülésbe. A verset titi-tá ritmussal kísérjük majd. A titiket a combunkon ütjük, a tákat pedig tapsoljuk. Próbáljuk ki párszor! Nagyon ügyesek vagytok, most mondjuk hozzá a verset is!
Tanító: Álljunk fel, fogjuk meg egymás vállát, s vonatozzunk a helyünkre úgy, hogy minden sor első szótagára jó nagyot dobbantunk!
15
III. A foglalkozás zárása, értékelés, relaxáció
Tanító: Kedves Gyerekek! Nagyon ügyesen dolgoztatok a mai foglalkozás alkalmával. Végezetül hallgassunk meg egy csodaszép részletet Vivaldi Négy évszak című művéből, amely a telet jelenít meg. Hajtsátok a fejeteket a padra, és csukjátok be a szemeiteket. Képzeljétek el magatok elé a téli tájat, a karácsonyhoz kötődő kedves emlékeket!Zene: https://www.youtube.com/watch?v=nGdFHJXciAQ
16
3. RÉSZMODUL BARANGOLÁS TÉLI TÁJAKON
I. Ráhangolódás 25 perc
Előkészítés: A tanító 1,5×1,5 m-es kartonra, (akár több karton összeillesztve) karácsonyfát rajzol, majd annyi darabra osztja, ahány diák jár az osztályba. A részeket a feldarabolás előtt megszámozza, hogy könnyebb legyen utólag összeilleszteni. A gyerekek ezekre festenek majd vízfestékkel, így áll össze az osztály színes, absztrakt karácsonyfája.
Tanító: Az előző órán Vivaldi zenéjével búcsúztunk el egymástól. Biztosan emlékeztek még arra, hogy örvénylettek, hullámoztak a hangok, dallamok. A mai órát azzal kezdjük, hogy megpróbáljuk színekkel, vonalakkal utánozni a dallam vonalát, jellegzetességeit. Ne ábrákra, tárgyakra gondoljatok, bátran használjátok az ecsetet! Készítsétek elő a rajzkészletet, vízfestéket, ecseteket és kezdődhet a munka. Én pedig indítom Vivaldi Évszakok című művének a télről szóló részletét:https://www.youtube.com/watch?v=nGdFHJXciAQ
II. Karácsonyfa-készítés ünnepi dalfűzéssel
10 perc
Tanító: Gyönyörűek lettek a karácsonyfa ágai. Nincs más dolgunk, mint összeilleszteni a részleteket. A papírszeletek hátulján számot láttok. Rendeződjetek sorba a számoknak megfelelően. Tanító: Ügyesek vagytok! Amíg egyesével felerősítem a részleteket a táblára (vagy erre kijelölt bármilyen rész a teremben, pl. nagy szekrényajtó, ablak, ajtó…), fűzzünk dalcsokrot karácsonyi dalokból! Mindig legyen 1-2 dal a tarsolyotokban, hogy ne akadjon meg a lánc!
17
Tanító: Felkerült a karácsonyfa utolsó részlete is. Üdvözöljük egy jól ismert dallal osztálytermünk legújabb lakóját!Kis Karácsony, nagy Karácsony: a modulhoz készített zenei kíséret elérhető a youtube-on: https://www.youtube.com/watch?v=HunvIwa2-DY
III. Zenei élménygyűjtés – beszélgetőkörrel
20 perc
Tanító: A mai foglalkozásra különböző hangulatú karácsonyi muzsikákat gyűjtöttem nektek egy csokorba. Hallgassuk meg őket csendben, s figyeljétek meg, milyen érzéseket, gondolatokat, élményeket ébresztenek bennetek! Minden zenei részlet után beszélgetünk majd arról, mit éreztünk a hallgatása közben.Megjegyzés: nincs rossz válasz! Fontos, hogy a gyerekek nyitottak legyenek, előzetesen bizalmas légkört teremtsünk.
1.Dűvő zenekar: Karácsonyi kántálás (0:00–1:00)https://www.youtube.com/watch?v=u8CM5AzPzdk
2. Csajkovszkij: December (Lev Oborin előadásában) https://www.youtube.com/watch?v=VbPsaDqj9PI
3. Mi, három királyok karácsonyi ének a Prágai Szimfonikus Zenekar előadásában 0:00–3:24 https://www.youtube.com/watch?v=ZaPhmnj9B9M
4. Eric Whitacre: Színek világa – téli álmok (Disney Produkció) https://www.youtube.com/watch?v=5w283MYh7nY
5. Corelli: Karácsonyi concerto az Il Giardino Armonico előadásában https://www.youtube.com/watch?v=RYACIz_v_Ic
18
IV. Az óra zárása, értékelés
Tanító: Kedves Gyerekek! A mai órán sokféle zenével ismerkedtünk meg, megtapasztaltuk, hogy ugyanaz a muzsika más és más érzeteket, érzelmeket kelt bennünk, és ha nyitott füllel hallgatjuk őket, csodás élményekben lehet részünk. Remélem, hogy a jövőben örömeteket lelitek majd abban, hogy megtaláljátok azokat a zenéket, amelyek a legszebb érzéseteket váltják ki belőletek, amikor meghallgatjátok őket.
Köszönöm, hogy nyitottan dolgoztatok a mai óra folyamán!
19
4. RÉSZMODUL KARÁCSONYI FORGATAG
I. Családi karácsonyi forgatag 60 perc
Előkészítés: A családi Karácsony célja, hogy a gyerekeket, szülőket, nagyszülőket összehozza egy kellemes délután erejéig, közös élményt biztosítson a számukra a téli szünet előtt. A programot megelőző szülői értekezleten a pedagógus felméri, hogy vannak-e olyan vállalkozó szülők, nagyszülők, akik szívesen bekapcsolódnak az ünnepség szervezésébe. A lényeg, hogy minél több olyan tevékenységet segítsünk elő, amelyben szülők és kisgyermekek együtt vesznek részt.A szülői értekezleten kiosztjuk a Fehér Karácsony kezdetű dal szövegét. Gyakoroljuk a szülőkkel, és megkérjük őket, hogy otthon is énekeljék el párszor. Ez a dal lesz a szülők meglepetése a gyerekeknek. (A dal anyagai: 5. melléklet)
Ajánlott tevékenységek:
1. Karácsonyi énekek szülői hangszerkísérettel:A hangszeren játszó szülőkkel előzetesen megbeszélt dalokat a gyerekekkel órán megtanuljuk. Az ügyesebb, zeneileg fogékony gyerekek a muzsikálásba triangulummal, xilofonnal, ritmushangszerekkel is bekapcsolódhatnak. A közös éneklés szép nyitánya lehet a délutánnak. Nagyszerű élményben lehet része az osztálynak, ha népi hangszeren is megszólalnak a karácsonyi dalok.Amennyiben nincs vállalkozó szülő vagy nagyszülő, beszéljük meg közösen, milyen dalokat fogunk énekelni, így szülők, nagyszülők, gyerekek együtt énekelhetnek majd. (A közös énekléshez ajánlott zenei alapok megtalálhatók a Varga Tamás Iskola Zenei Moduljának hivatalos youtube oldalán:https://www.youtube.com/channel/UCWBc8nx9Xp7mUPLemxVU9nA)
20
2. Kézműves asztalokAzok a szülők, nagyszülők, akik kedvet éreznek a kézműveskedéshez, külön asztaloknál várhatják a gyerekeket. A közösen készített karácsonyfadíszek, képeslapok, papírhajtogatások, üvegfestések stb. meghitt kiegészítői lehetnek az ünnepnek a gyerekek otthonaiban.Amennyiben nincs vállalkozó szülő vagy nagyszülő, állítsunk fel az osztályban 1-2 olyan helyszínt, ahol a gyerekek kézműveskedhetnek.
Ajánlott tevékenységek:Színes karácsonyfa dugókból Alapanyagok: parafa dugók, vízfesték, vagy tempera, ragasztó, masni, rajzszögForrás: http://www.nlcafe.hu/otthon/20121219/csinald-magad-karacsonyfadisz/
Hópihék száraztésztából:Alapanyagok: különböző alakú, azonos szélességű száraztészta, ragasztóForrás: http://galeria.nlcafe.hu/1/57279/0/1#kep-451966
21
3. Finomságok vására, receptcsereA karácsonyi sütemények tökéletes főpróbája lehet a házi sütemények bemutatója. Kérjük meg a szülőket, hogy a sütemények mellé helyezzék el a recepteket is kinyomtatva, így a családok új ötletekkel gazdagodhatnak. A süteményekből bárki vehet, azonban az „áruk” egy karácsonyi mondóka, vagy ének.
4. Társasjáték-bemutatóA karácsonyok elmaradhatatlan programja a társasjátékozás. Kérjük meg a családokat, hogy hozzák be kedvenc társasjátékukat, mutassák be egymásnak a karácsonyi forgatagban. A terem közepén felállított asztaloknál biztosítsunk lehetőséget a játékok kipróbálására. A játékok mellett kis pontozólapokat is elhelyezhetünk, s így megválaszthatjuk az osztály kedvenc társasjátékát.
22
5. RÉSZMODUL JÁTSSZUNK MOST EGYÜTT! KARÁCSONYI JÁTÉKOK KICSIKNEK ÉS NAGYOKNAK
I. Karácsonyi dísz jókívánságokkal 30 perc
Tanító: Kedves Családok! A gyerekek az első karácsonyi foglalkozás alkalmával karácsonyfát készítettek, amely részei a Vivaldi zenéjére rögtönzött festményekből álltak össze. Mindeddig nem díszítettük fel a fánkat, hiszen a karácsonyfa díszítés az egyik legszebb, legmeghittebb része a készülődésnek. Arra kérlek benneteket, hogy a rendelkezésre álló sablonok segítségével kartonból vágjátok ki a nektek leginkább tetsző formát (6. melléklet), tervezzétek meg a díszt, amelyhez természetes alapanyagokat használhattok fel. A dísz közepére egy üzenet kerüljön, amellyel a család boldog karácsonyt kíván az osztály tanulóinak. A készülődés közben hallgassunk karácsonyi dalokat: https://www.youtube.com/watch?v=jTbskYrEYpw Ajánlott alapanyagok: len madzag, magvak, termések, fenyőágak, száraztészta, dugó, vízfesték, tempera, erős kartonpapír, ragasztópisztoly
II. Karácsonyfa-díszítés 15 perc
Díszítsük fel a karácsonyfát, s a családok olvassák fel közösen karácsonyi jókívánságaikat.
III. Közös éneklés 15 perc
A karácsonyfa körül összegyűlve a szülők eléneklik a gyermekeknek a meglepetésdalt, majd közösen énekelünk, s végül kötetlen beszélgetéssel zárjuk a rendezvényt.
23
1. melléklet
LOMB FECSKE
DÉR GESZTENYE
ISKOLACSENGŐ ÁLOM
24
2. melléklet: feladatlap
BÚCSÚ AZ ŐSZTŐLFigyelmesen olvasd el, és oldd meg a feladatokat!
1. A kép egy ismert dalunk kezdősorának dallamát mutatja. Melyik ez a dal? Karikázd be a betűjelét!A) Érik a szőlőB) Hull a szilva a fárólC) Kis kacsa fürdik
2. A keresztrejtvény őszhöz kapcsolódó szavakat rejt. Találd ki, melyek lehetnek ezek!
1. Nagy, erős állat, aki ősz végén békés téli álomba szenderül.2. Szeptember elsején kezdődik, sok kisgyerek boldogan várja.3. Barna terméséből állatkákat készíthetünk fogpiszkáló segítségével.4. Egyik legnagyobb madarunk, aki ősszel melegebb vidékre repül. Tollai fehér és fekete színűek.5. Finom, sokszemű gyümölcs, bor is készül belőle.6. Legszínesebb évszakunk.7. Ősszel a szőlőt le……eljük.8. Nyári egyszínű ruháját ősszel sárgára, barnára, vörösre cseréli.
1 7
25
↓ ↓
m 2→
i s k o l a
e zd ü 8
↓
4↓
v 5↓
r l
3→
g e s z t e n y e
ó z t vl ő éy l la 6
→
ő s z
26
3. Színezd ki a képet!A ti hangok legyenek narancssárgák.A tá hangok kékek.A táá hangok citromsárgák.A szün jelek zöldek.
Mit látsz a képen? ……………………………………….Írj egy olyan dalt, amelyben szerepel, amit látsz! ………………………………
27
28
3. melléklet:
29
4. melléklet
30
31
5. melléklet: TNT: FEHÉR KARÁCSONY
Mikor leesik az első hó újra, jégvirág nő az ablakonSzáncsengő, hangja szól,
És eljön a nap, miről álmodunk, mikor szeretetet kapunk, és adhatunk.Szép ünnep, vigyázz ránk.
Fehér Karácsony, úgy vártunk rég,Ma gyertyát gyújtunk a szeretet ünnepén.
Fehér Karácsony, száz csillag ég,Bárhol a földön e dallam elkísér, minket elkísér.
Úgy igazi az ünnep, ha a lelkükben él,Legalább egy napig az ember csakis jót remél,
Valós, igaz szívből jövő mondatok,Mindenhol szeretetet rejtenek az ablakok.A bársonytakaró nekünk a frissen hullót hó
Kívánjuk együtt békés, legyen majd az évforduló,De ma még fenyőillat tölti be az éjszakát
Holnap az ellenség is legyen igaz jó barát, igaz jó barát.
Fehér Karácsony, úgy vártunk rég.Ma gyertyát gyújtunk a szeretet ünnepén.
Fehér Karácsony, száz csillag ég.Bárhol a földön e dallam elkísér, minket elkísér.
Mikor leesik az első hó újra jégvirág nő az ablakonSzáncsengő, hangja szól,
És eljön a nap, miről álmodunk, mikor szeretetet kapunk és adhatunk.Szép ünnep, vigyázz ránk.
Fehér Karácsony, úgy vártunk rég.Ma gyertyát gyújtunk a szeretet ünnepén.
Fehér Karácsony, száz csillag ég.5. melléklet:
Bárhol a földön e dallam elkísér, minket elkísér.32
Fehér karácsony, úgy vártunk rég.(Úgy vártunk rég)
Ma gyertyát gyújtunk a szeretet ünnepén.Fehér Karácsony, száz csillag ég.
(Száz csillag ég)Bárhol a földön e dallam elkísér, minket elkísér.
Youtube felvétel: https://www.youtube.com/watch?v=USflNXlde4c Karaoke: https://www.youtube.com/watch?v=T1Mp7YduNTU
33
6. melléklet: sablonok karácsonyfadíszekhez – nyomtatásuk A/4-es méretben ajánlott
34
35