casuta din padure

12
EDUCATOARE : FLORENTINA GIOARSA GRADINITA NR. 42 GRUPA MIJLOCIE DATA: 23 IANUARIE 2007

Upload: pop-roxana

Post on 03-Jan-2016

80 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

document

TRANSCRIPT

Page 1: CAsUta Din Padure

EDUCATOARE : FLORENTINA GIOARSA GRADINITA NR. 42 GRUPA MIJLOCIE

DATA: 23 IANUARIE 2007

Page 2: CAsUta Din Padure

PROIECT DE ACTIVITATE

CATEGORIA DE ACTIVITATE: EDUCATIE MUZICALA

TEMA ACTIVITATII: a) “CASUTA DIN PADURE”

b) “GHICESTE CANTECUL!”

MIJLOC DE REALIZARE: a) predare cantec

b) joc

TIPUL ACTIVITATII: a) predare

b) repetare

OBIECTIVE CADRU:

Sa interpreteze muzica in mod afectiv si sa invete sa se exprime

prin intermediul muzicii, interpretand melodii sau secvente

ritmico-melodice;

Sa recunoasca un cantec audiind un fragment ritmico-melodic.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

Sa invete versurile cantecului sis a retina mesajul transmis de

acestea;

Sa redea expresiv linia melodica a cantecului dupa interpretarea

model a acesteia;

Sa interpreteze corect melodia si textul cantecului, respectand

durata si inaltimea sunetelor musicale, ritmul si pauzele;

Sa recunoasca un cantec invatat anterior dupa un fragment

ritmico-melodic, denumindu-l si interpretandu-l in mod corect.

STRATEGII DIDACTICE:

Page 3: CAsUta Din Padure

METODE SI PROCEDEE: conversatia, demonstratia, explicatia,

exercitiul, problematizarea, jocul

MATERIAL DIDACTIC: macheta casutei din padure, 2 pitici, ursul,

soarecele si broscuta, ecusoane pentru cele doua echipe, tabla,

Alba ca Zapada

FORMA DE ORGANIZARE: frontala

DURATA ACTIVITATII: 20 minute

BIBLIOGRAFIE:

“Muzica – metodica pentru clasa a XI-a – Scoli Normale” Editura

Didactica si Pedagogica, Bucuresti, 1993

“Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii”

“Cantece pentru prescolari”

Page 4: CAsUta Din Padure

SECVENTELE

ACTIVITATII

STRUCTURA ACTIVITATII METODE SI

PROCEDEE

MATERIAL

DIDACTIC

EVALUARE

MOMENT

ORGANIZATORIC

Aerisirea salii de grupa;

Aranjarea mobilierului;

Pregatirea materialului didactic

CAPTAREA

ATENTIEI

Alba ca Zapada a venit in vizita cu

o surpriza pentru copii: a adus o

macheta cu casuta din padure si 2

plicuri colorate: o scrisoare de la

pitici in care propune copiilor sa

invete un cantec despre acesta

casuta si un alt plic care trebuie

deschis doar dupa ce copiii au

invatat cantecul.

conversatia Papusa “Alba

ca Zapada”

Macheta

casutei

2 pitici

ursul

soarecele

broscuta

ANUNTAREA

TEMEI

Copiii vor fi anuntati ca vor invata

cantecul “Casuta din padure” si

vor juca jocul “Ghiceste

cantecul” .

conversatia

INCALZIREA Se executa jocuri cu pretext pentru

Page 5: CAsUta Din Padure

VOCII reglarea respiratiei si mobilitatii

corzilor vocale:

1- “Mirosim o floare”

2- “Suflam un fulgusor”

3- “Umflam balonul”

4- “Cantam ca trompeta”

5- “Cantam la vioara”

6- “Cantam la toba”

Copiii vor fi familiarizati cu

Conversatia

Explicatia

Demonstratia

Exercitiul

Frontala

Page 6: CAsUta Din Padure

DESFASURAREA

ACTIVITATII

continutul cantecului si li se vor

explica noile cuvinte si expresii.

Educatoarea anunta titlul

cantecului si interpreteaza o data

cantecul model.

Se va face ritmizarea textului

pentru o mai buna constientizare a

acestuia. (educatoarea observa cu

atentie dictia copiilor si ii

corecteaza daca este cazul)

Se trece la invatarea cantecului pe

strofe. ( prima strofa, a doua

strofa, se fixeaza prima si a doua

strofa, a treia strofa, se fixeaza tot

cantecul)

Explicatia

Demonstratia

Auditia

Conversatia

Exercitiul

Macheta

casutei din

padure

2 pitici

ursul

soricelul

broscuta

Frontala

Frontala

FIXAREA

CANTECULUI

Dupa ce s-a invatat tot cantecul si

va face consolidarea cu ajutorul

Problematizarea

Ecusoanele

Frontala

Page 7: CAsUta Din Padure

procedeului “alternantei

asimetrice.

(Variante:* alternanta intre

educatoare- copii,

* alternante intre cele 2

echipe)

Problematizarea

pentru cele

doua echipe

Frontala

REALIZAREA

JOCULUI

“GHICESTE

CANTECUL!”

Educatoarea le reaminteste

copiilor regulile jocului “Ghiceste

cantecul!”: ea va interpreta un

fragment ritmico-melodic dintr-un

cantec stiut de copii si acestia

trebuie sa-l denumeasca si sa

interpreteze o strofa.

Daca nu recunosc cantecul doar

audiind un fragment ritmico-

melodic atunci educatoarea ii ajuta

intepretand si versurile cantecului.

Echipa care recunoaste cantecul, il

denumeste si interpreteaza o

strofa primeste un punct.

Conversatia

Explicatia

Exercitiul

Jocul

Problematizarea

Individuala

Page 8: CAsUta Din Padure

INCHEIEREA

ACTIVITATII

In finalul activitatii, Alba ca Zapada

permite ca si cel de al doilea plic

colorat sa fie deschis. In acest plic

se afla recompensele cu care vor fi

recompensati copiii. Alba ca

Zapada face chiar ea aprecieri

asupra modului in care au

participat copiii la activitate.

Conversatia Recompensel

e

Individuala

Page 9: CAsUta Din Padure

CASUTA DIN PADURE

In padurea cu aluneAveau casa doi pitici.Vine ursul si le spune:

“Vreau sa stau si eu aici!”

A venit si o broscutaTop-top-top sarind mereu:“Dac -aveti loc in casuta,

As dori sa stau si eu!”

Soricelul vine-ndata“Iata si eu am sosit.

Casa voastra e curata,Noroc, bine v-am gasit!”

Si-n casuta din padureStau cei 5 prieteni mici:

Soricelul, o broscuta,Ursul si cei doi pitici!