bondarul lenes

39
PROIECT DE LEC Ţ  IE  PROPUNĂTOR : GABOR RAMONA AD I DATA : 17 aprilie 2008 Clasa: I A Şcoala: Şcoala cu Clasele I-VIII Lespezi-Gârleni, Bacău Aria curriculară: Limbă şi comunicare Disciplina: Limba şi literatura română Unitatea de învăţare: “Înfloresc grădinile” – Comunicarea orală şi scrisă Literele al!abetului "ropozi#ia Cu$ântul %ilaba Grupuri &in &ouă şi trei litere Suiectul:,, BONDARUL LENEŞ” de Elena Farago Tipul lecţiei: !ormare &e priceperi şi &eprin&eri !iective cadru:  ' -&ez$oltarea capacită#ii &e receptare a mesa(ului oral)  *-&ez$oltarea capacită#ii &e e+primare orală)  -&ez$oltarea capacită#ii &e receptare a mesa(ului scris)  -&ez$oltarea capacită#ii &e e+p rimare scrisă !iective de re"erinţă: ''să .n#elea/ă semni!ica#ia /lobală a mesa(ului oral) *' să construiască enun#uri lo/ice, *0 să pronun#e clar şi corect sunete şi cu$inte) * să sesizeze le/ătura &intre te+t şi ima/inile care .l .nso#esc) *să construiască .n scris scurte propozi#ii, corecte &in punct &e $e&ere /ramatical !iective operaţionale: A# C!$%&T&'(: La s!ârşitul acti$ită#ii, ele$ii $or &e$eni capabili: OC1 – să citească .n ritm propriu un te+t ) OC2 – să &esprin&ă in!orma#ii &e &etaliu &intr-un te+t stu&iat) OC3 – să mani!este ini#iati$e .n comunicarea orală ) OC4 – să construiască enun#uri lo/ice oral 1 scris ) OC5 – să ar/umenteze o părere personală ) OC6  – să se !olosească &e e+perien#a personală pentru a e+prima păreri , opinii , /ân&uri .n le/ătură cu un concept ) OC7 – să lucreze in&i$i&ual , .n perec2i , .n /rup )  OC8 să prezinte sub !ormă &e &esen şi .n !ormă scrisă mesa(ele po eziei

Upload: iulia-loredana-mocanu

Post on 18-Oct-2015

95 views

Category:

Documents


4 download

TRANSCRIPT

PROIECT DE LECIE

PROIECT DE LECIE

PROPUNTOR: GABOR RAMONA ADIDATA : 17 aprilie 2008Clasa: I Acoala: coala cu Clasele I-VIII Lespezi-Grleni, Bacu

Aria curricular: Limb i comunicare

Disciplina: Limba i literatura romnUnitatea de nvare: nfloresc grdinile Comunicarea oral i scris. Literele alfabetului. Propoziia. Cuvntul. Silaba. Grupuri din dou i trei litereSubiectul:,, BONDARUL LENE de Elena Farago Tipul leciei: formare de priceperi i deprinderiObiective cadru:

1. -dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului oral;

2.-dezvoltarea capacitii de exprimare oral;

3.-dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului scris;

4.-dezvoltarea capacitii de exprimare scris.

Obiective de referin:

1.1.s neleag semnificaia global a mesajului oral;

2.1. s construiasc enunuri logice,

2.5. s pronune clar i corect sunete i cuvinte;

3.2. s sesizeze legtura dintre text i imaginile care l nsoesc;

4.2.s construiasc n scris scurte propoziii, corecte din punct de vedere gramatical.

Obiective operaionale:

A. COGNITIVE:

La sfritul activitii, elevii vor deveni capabili:

OC1 s citeasc n ritm propriu un text ;

OC2 s desprind informaii de detaliu dintr-un text studiat;

OC3 s manifeste iniiative n comunicarea oral ;

OC4 s construiasc enunuri logice oral / scris ;

OC5 s argumenteze o prere personal ;

OC6 s se foloseasc de experiena personal pentru a exprima preri , opinii ,

gnduri n legtur cu un concept ;

OC7 s lucreze individual , n perechi , n grup ; OC8 s prezinte sub form de desen i n form scris mesajele poezieiOC9 s analizeze lucrrile lor i pe a celorlali colegiB. PSIHOMOTORII: Elevii trebuie:

OM1 s-i coordoneze activitatea oculomotorie pentru citire;OM2 s-i coordoneze micrile pentru a foileta n condiii de igien i eficien materialul didactic;

OM3 - s-i reprime tendina de a practica micri inutile.C.AFECTIVE:

Elevii:

OA1 vor manifesta interes pentru coninutul textului din manual;

OA2 vor manifesta interes pentru activitatea desfurat;

OA3 vor fi capabili s se autoevalueze i s evalueze produsul activitii colegilor.

Strategia didactic: explozio- inductiv (trecerea de la particular la general)

Metode i procedee: Metoda RAI, conversaia , brainstormingul , predarea reciproc , diagrama Venn , recenzia prin rotaie , cadranele , turul galeriilor , Exerciiul, Metoda LOTUS, Copacul ideilor , norul nzvdrvan ,plpriile gnditoare, graffiti, cvintetul ,explicaia Mijloace de nvmnt: manual, fie de lucru , coli de scris tip A3 , markere,scotch,

culori .

Moduri de organizare: frontal, individual, pe grupe, n perechi.Resurse:

- bibliografice: - Abecedar, Marcela Pene, Editura ANA, Bucureti

S dezlegm tainele abecedarului, C. Iordchescu, Editura Carminis, Piteti, 2002.

Metodica predrii limbii romne la clasele I-IV, E.D.P. Bucureti,1992

- temporale durata leciei: 90 100 minute;

- psihice: - nivel mediu de informare i formare intelectual.

Prima or

SECVENELE LECIEI / CONINUT STRATEGII/ RESURSE EVALUARE

I EVOCAREA - reactualizarea ancorelor - Pregtesc condiiile optime desfurrii orei de limba i literatura romn.

- Urmresc ca elevii s aib pregtite materialele necesare pentru buna desfurare a orei: manual, instrumente de scris, portofoliile.

- Asigur o atmosfer de calm i linite.Componenta fonetic

- Orientez atenia elevilor ctre plana cu litere mici i mari de tipar (ANEXA 1).- Propun elevilor jocul didactic Aceasta este... (ANEXA 2).

- Se va realiza pe tot parcursul orei, prin utilizarea metodelor, procedeelor adecvate, prin integrarea eficient n coninut a mijloacelor de nvmnt- Se va realiza cu ajutorul Metodei R.A.I. (ANEXA 3) Elevii sunt aezai n cerc i au o minge. Cel care arunc mingea adreseaz o ntrebare. Cel care primete mingea rspunde.

- Dac rspunsul este incorect sau mingea este scpat, respectivul elev iese din joc.

- Elevii i vor adresa ntrebri n legtur cu sunetele i literele nvate, cuvinte, propoziii, semne de punctuaie.

- Elevii i reiau locul la msue.

- Solicit elevii s deschid abecedarele la lecia Ghemotoc.

- Se va citi dialogurile de ctre doi elevi, apoi citirea n lan a leciei.

- Voi adresa 2-3 ntrebri legate de textul Ghemotoc.Anunarea subiectului i a obiectivelor activitaii.

Propun elevilor s rspund la urmtoarea ntrebare

,, Ce nseamn cuvntul lene ?

Cer elevilor s scrie tot ce le trece prin minte n legatur cu acest cuvnt . Important este sa scrie ct mai multe cuvinte intr+un timp limitat , chiar daca este corect sau nu .Scriei tot ce stii sau credei ca stii .Dai fru liber imaginaiei !

Conversaia euristic

Manual,caiete,instrumente de scris. Evaluez capacitatea de a-i pregti materialele necesare pentru buna desfurare a activitiiExerciiul ,Jocul didactic

Metoda fonetic, analitico sinteticPlane Evaluez capacitatea: de a observa i recunoate literele de pe plan; de a rspunde corect la ntrebri.Metoda fonetic, analitico- sintetic

Metoda R.A.IEvaluez capacitatea de a analiza fonetic, analitic i sintetic cuvintele ce conin sunetul [Ghe]; de a citi corect, n ritm propriu textulBrainstormingul individual , apoi pe grupe

Evaluez capacitatea de gndire

II REALIZAREA SENSULUI

Propun elevilor s citeasc poezia n oapt, pentru prieteni , pentru zmei Elevii vor fi mpriii n 5 grupe a cte patru elevii . Textul va fi mprit n 5 fragmente ( cte grupe sunt ). n timpul activitii se vor respecta urmtorii paii ,

pe care fiecare grup i are scrii pe fi ( Anexa 4 ):

a) citete fragmentul pentru restul grupului ;

b) pune o ntrebare referitoare la coninutul fragmentului , cu scop de nelegere profund a acestuia ;

c) clarific unele aspecte care par dificile de neles ;

d) pred tafeta colegului care are fragmentul urmtor ;

Se procedeaz aa pn la terminarea textului.

S-a pregtit pe o coal diagrama Venn . Se mpart elevii n trei grupe i li se cere : (Anexa 5) Grupa I s se gndeasc prin ce se deosebeste furnica de bondar ;

Grupa II s se gndeasc prin ce se deosebete bondarul de furnic ;

Grupa III s se gndeasc la ce au n comun cele dou insecte ;

Cte un membru din fiecare grup i va completa diagrama.

a) Se mpart elevii n grupe de cte 4 elevii b) Sarcini le lucru :

1 . Personajele sunt :

o furnic ; o viespe ; un bondar; 2 . Locul ntlnirii este :

n furnicar ;

pe crare ;

n livad ; 3. Furnica :

caut mncare ;

merge la plimbare ;

duce n spate o greutate ;

4 . Bondarul se plnge c :

moare de foame ;

ar munci , dar nu are ce face ;

ar pleca departe ;

ar cere mprumut de la furnic ;

5. Furnica i propune : s o nsoeasc la furnicar ;

s-i care din povar ; s-i plteasc pentru munc ; 6. Bondarul jur c : nu tie ce s fac ;

nu poate s munceasc;

trebuie s se ntoarc la stup; c) Fiecare ntrebare revine unei echipe . Se citete ntrebarea , apoi membrii echipei analizeaz posibilele rspunsuri i n final ncercuiete varianta sau veriantele de rspuns acceptate de ntregul grup .

d) La semnalul, grupului se mut la urmtoarea ntrebare procesul se repet pn cnd grupurile au revenit la intrebarea inial e) Se analizeaz rspunsurile ; se aduc argumente pentru alegerea fcut ;se fac aprecieri. Predarea reciproc Evaluez capacitatea de a citi corect, n ritm propriu textulgndirea proprie

Lucrul pe grupe

Diagrama VennLucrul pe grupeExplicaia Conversaia

Recenzia prin rotaie Lucru n echipe

Explicaia

Conversaia

III REFLECTIA Orientez atenia elevilor asupra coninutului textului , pornind de la imaginea compoziie i enun .

Li se atrage atenia c vor scrie ,, pe ferstre adic vor completa cadranele . (Anexa 6 ) Ce sunete ai auzit ? Desenai ce v imaginai

nvtura desprins Ce am nvat

Posterele obinute prin rezolvarea sarcinilor de la metoda ,,Cadranelor se expun la expoziie . La un semnal , fiecare grup va trece pe la postere , pentru a examina produsele colegilor , pentru a se face un comentariu s-au observaii, se va da not pe posterul analizat .

Dup terminarea turului ,fiecare echip revine la produsul muncii membrilor ei , compar rezultatele lor cu ale celorlalti i discut observaiile i comentariile notate de colegi pe propriul poster . Metoda cadranelor

Lucru n echipe

Explicaia

Conversaia

Foi tip A3

Turul galeriei

A doua orSECVENELE LECIEI / CONINUTSTRATEGII/ RESURSE

EVALUARE

I EVOCAREA Crearea unui climat psiho-pedagogic favorabi desfurrii leciei; Pregtirea i distribuirea materialului didactic;

Copiii n clas la noi a venit n vizit o floricic pe care

s-a aezat o furnic .Aceasta v roag s o ajutai s i gseasc prietenii care s-au rtcit .( Anexa 7)

Pe un panou se afl cuvintele scrise pe bileele .Elevii vor citi cuvintele i vor alege dintre acestea doar pe cele care denumesc nume de insecte i le aeaz pe petalele florii ajutnd astfel buburuza s-i gseasc prietenii.

Conversaia euristic

Manual,caiete,instrumente de scris.

Evaluez capacitatea de a-i pregti materialele necesare pentru buna desfurare a activitii

Metoda LOTUS

Conversaia

Lucru pe grupe

II REALIZAREA SENSULUI

n ora aceasta vom repeta tot ce tim despre sunet , cuvnt ,silab , propoziie. Se prezint elevilor plana ,, Norul nzdrvan (Anexa 8). Fiecare elev primeste o fi care reprezint un nor i stropi de ploaie . Se propune elevilor s rezolve corect sarcina de lucru de pe fia primit pentru a alunga norul .Pe fiecare strop este scris o silab .Elevii trebuie s ordoneze silabele astfel nct s formeze propoyiia ,, Furnica se ntlnete cu un bondar .Cte un elev lucreaz la panou ,iar ceileli vor transcrie propoziia pe fise . n faa clase pe o plan se afl un copac desenat care ar trebui impodobit cu frunze . El are acuma doar nite plicuri pentru fiecare grup . Voi trebuie s rezolvai sarcinile de lucru pe sticare n form de frunze care ne ajut s inverzim copacul .

GRUPA I 1. Eu spun una ,tu spui multe : furnic ......................... bob ............................ 2. Micoreaz cuvintele : mas .........................

boabe.............................

3. Gsete cuvntul cu sens opus:

harnic ........................

bine ........................

4. Gsete cuvntul cu sens asemntor :

a spune .....................

crare ....................... 5. Transform propoziia enuniativ n propoziie interogativ:

O furnic mititic .

De trei ori ct trupul ei .

GRUPA II 1. Eu spun una ,tu spui multe :

bondar ......................... ceretor ............................ 2. Micoreaz cuvintele :

ra.........................

hain.............................

3. Gsete cuvntul cu sens opus:

a agonisi ........................

aici..................................

4. Gsete cuvntul cu sens asemntor :

duios...........................

dulu... .......................

5. Transform propoziia enuniativ n propoziie interogativ:

Se intlnete pe carare. Plnge un bondar.

GRUPA III1. Eu spun una ,tu spui multe :

sac.. ......................... caiet............................ 2. Micoreaz cuvintele :

can.........................

urs.............................

3. Gsete cuvntul cu sens opus:

merge...........................

nainte...........................

4. Gsete cuvntul cu sens asemntor :

bucat .....................

buclat .......................

5. Transform propoziia enuniativ n propoziie interogativ:

Alin a cumprat un caiet .

Gheorghe a terminat temele.GRUPA IV

1. Eu spun una ,tu spui multe :

lene ......................... muncitor ............................ 2. Micoreaz cuvintele :

fust.........................

deget.............................

3. Gsete cuvntul cu sens opus:

agitat..........................

nalt...........................

4. Gsete cuvntul cu sens asemntor :

gean.. .....................

pom.. .......................

5. Transform propoziia enuniativ n propoziie interogativ:

Bondarul este lene .

Chira i aduce de mncare.GRUPA V

1. Eu spun una ,tu spui multe :

carte........................... grunte ............................

2. Micoreaz cuvintele :

nas.........................

cap.............................

3. Gsete cuvntul cu sens opus:

mare..............................

a ajuta...........................

4. Gsete cuvntul cu sens asemntor :

hran..... .....................

car.... . .......................

5. Transform propoziia enuniativ n propoziie interogativ:

Bondarul nu poate s munceasc .

Anghelu i Chira se joac .a) plria alb informeaz;

Informeaz-ne care sunt personajele din aceasta poiezie

b) plria galben aduce beneficii;

Cum ar fi trebuit s se comporte bondarul cu furnica ca s-i fie i lui bine?

c) plria albastr i dentific greelile;

Unde a greit bondarul fa de furnic?

d) plria verde genereaz idei noi

Ce s-ar fi ntmplat dac bondarul o ajuta pe furnic?

e) plria roie clarific

Clarific prin ce peripeii a trecut furnica pe crare .

Conversaia

Joc didactic

Conversatia

Fie de luru

Evaluez capacitatea de gndire, scriere corect a cuvintelor i a propoziiei .

Coparul ideilor

Lucru n echipa

Evaluez capacitatea de gndire, scriere corect a cuvintelor i a propoziiei

Evaluare scris

Plriile gnditoare

Evaluare oral

III REFLECIA- elevii vor fi mprii n patru echipe; fiecare echip va primi cte o figurin pe polistiren, reprezentnd furnica (1i 2), bondarul (1i 2);

- cele dou echipe care au primit figurinele cu furnica i bondarul( 1) vor trebui s aleag dintre jetoanele cu propoziii pe care le au pe bnci, pe cele care se potrivesc personajului lor;

- echipa care are figurina cu furnica va trebui s aleag dintre urmtoarele;

avea un grunte un delstor era gata s plteasc mor de foame- echipa care are figuruna cu bondarul va trebui s aleag dintre urmtoarele.

plngcios() era harnic() jur c nu pot s muncesc de trei ori ct truprl ei - dup ce au ales ceea ce se potrivete personajului, elevii vor prinde cu ace de gmlie jetoanele respective pe bucata de polistiren, apoi vor face schimb de personaje cu cealalt echip, avnd sarcina de a completa caracteristicile i pentru personajul primit de la cealalt echip, cu ajutorul jetoanelor pe care le mai au la dispoziie,

- se vor returna personajele ctre grupurile iniiale, se va comunica ntregii clase sarcina de lucru, apoi se vor analiza i afia produsele obinute,

- echipele care au primit figurinele cu furnica i bondarul (2), vor avea de realizat un cvintet pentru furnic, respectiv pentru bondar, selectnd din cuvintele i enunurile de pe jetoane pe cele potrivite unui personaj sau celuilalt;

- se vor obine urmtoarele produse: furnica harnic mititic crnd ducnd mucind Furnica si car hrana.

gospodina bondarul lene certor lenevind cerind plngnd

Bondarul ne merit ajutor trntorSe fac aprecieri , se mpart diplome pe grupe

Tema pentru acas exerciiul nr.2 pag. 97

Graffiti

Lucrul n echip

Cvintetul

ANEXA 1

PLAN CU LITERE

a Che

j

F

che

J

f

z

H

b

ANEXA 2

JOC DIDACTIC

ACEASTA ESTE...

ntrebri n cadrul jocului didactic:

Ce liter este.......

Dar aceasta?

D exemplu de un cuvnt care s se scrie cu litera.........

Cte silabe are cuvntul?

Alctuiete o propoziie cu acest cuvnt.

Cte cuvinte are propoziia?

ANEXA 3METODA R.A.I.

Din ce este alctuit o propoziie?

Din ce sunt alctuite cuvintele?

Din ce sunt alctuite silabele?

Ce le corespund n scris sunetelor?

Ce semne de punctuaie cunoti?

D exemplu de un cuvnt cu suntetul...

Alctuiete o propoziie cu cuvntul....

Cte silabe are cuvntul....

DIAGRAMA VENN

asemnriDeosebiri dintre Deosebiri dintre furnic i bondar i bondar furnic ANEXA 5 FIA DE LUCRU 1 . Personajele sunt :

o furnic ;

o viespe ; un bondar; 2 . Locul ntlnirii este :

n furnicar ;

pe crare ;

n livad ;

3. Furnica :

caut mncare ;

merge la plimbare ;

duce n spate o greutate ;

4 . Bondarul se plnge c :

moare de foame ;

ar munci , dar nu are ce face ;

ar pleca departe ;

ar cere mprumut de la furnic ;

5. Furnica i propune :

s o nsoeasc la furnicar ;

s-i care din povar ; s-i plteasc pentru munc ; 6. Bondarul jur c :

nu tie ce s fac ;

nu poate s munceasc; Trebuie s se ntoarc la stup;

ANEXA 6

METODA CADRANELOR Ce sunete ai auzit ? Desenai ce v imaginai

nvtura desprins Ce am nvat ? ANEXA 7Gsete prietenii !(pine,musc,cercel,libelul,pom,crbu,prieten,albin,bondar,copil, omid,carte,viespe,ciree)

ANEXA 8 Norul nzdrvan plou cu silabe!Dac le ordonezi,obii cuvinte.Dac ordonezi cuvintele,obii o propoziie.Transcrie propoziia!

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ __ _ _ _ _ ___ _ _ _ __ _ _ _ _ _________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ ___ _ _ _ _ ___ _ _ _ _ _ _ _ _ _________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ ANEXA 9 COPACUL IDEILOR

Plicul 1 GRUPA I

1. Eu spun una ,tu spui multe :

furnic .........................

bob ............................

2. Micoreaz cuvintele :

mas .........................

boabe.............................

3. Gsete cuvntul cu sens opus:

harnic ........................

bine ........................

4. Gsete cuvntul cu sens asemntor :

a spune .....................

crare .......................

5. Transform propoziia enuniativ n propoziie interogativ:

O furnic mititic .

De trei ori ct trupul ei .Plicul 2

GRUPA II

1. Eu spun una ,tu spui multe :

bondar .........................

ceretor ............................

2. Micoreaz cuvintele :

ra.........................

hain.............................

3. Gsete cuvntul cu sens opus:

a agonisi ........................

aici..................................

4. Gsete cuvntul cu sens asemntor :

duios...........................

dulu... .......................

5. Transform propoziia enuniativ n propoziie interogativ:

Se intlnete pe carare.

Plnge un bondar.Plicul 3GRUPA III

1. Eu spun una ,tu spui multe :

sac.. .........................

caiet............................

2. Micoreaz cuvintele :

can.........................

urs.............................

3. Gsete cuvntul cu sens opus:

merge...........................

nainte...........................

4. Gsete cuvntul cu sens asemntor :

bucat .....................

buclat .......................

5. Transform propoziia enuniativ n propoziie interogativ:

Alin a cumprat un caiet .

Gheorghe a terminat temele.Plicul 4GRUPA IV

1. Eu spun una ,tu spui multe :

lene .........................

muncitor ............................

2. Micoreaz cuvintele :

fust.........................

deget.............................

3. Gsete cuvntul cu sens opus:

agitat..........................

nalt...........................

4. Gsete cuvntul cu sens asemntor :

gean.. .....................

pom.. .......................

5. Transform propoziia enuniativ n propoziie interogativ:

Bondarul este lene .

Chira i aduce de mncare.Plicul 5GRUPA V

1. Eu spun una ,tu spui multe :

carte...........................

grunte ............................

2. Micoreaz cuvintele :

nas.........................

cap.............................

3. Gsete cuvntul cu sens opus:

mare..............................

a ajuta...........................

4. Gsete cuvntul cu sens asemntor :

hran..... .....................

car.... . .......................

5. Transform propoziia enuniativ n propoziie interogativ:

Bondarul nu poate s munceasc .

Anghelu i Chira se joac .

PLRIA ALB

PLRIA VERDE

PLRIA ALBASTR

PLRIA GALBEN

PLRIA ROIE

FURNICA 1

avea un grunte un delstor era gata s plteasc mor de foame Bondarul 1 plngcios() era harnic() jur c nu pot s muncesc de trei ori ct truprl ei FURNICA 2

furnica

harnic mititic

crnd ducnd mucind

Furnica si car hrana.

gospodina

Bondarul 2

bondarul

lene certor

lenevind cerind plngnd

Bondarul ne merit ajutor

trntor

se acord elev_____

____________________,

din clasa ___,

pentru activitatea deosebit de la orele de ,,limba i literatura romna - ABEDEDAR

nvtor,

Gabor Ramona Adi Data: 17 aprilie 2008

Informeaz-ne care sunt personajele din aceasta poiezie

INFORMEAZ

Ce s-ar fi ntmplat dac bondarul o ajuta pe furnic?

GENEREAZ

IDEI NOI

,,Unde a greit bondarul fa de furnic?

IDENTIFIC GREELILE

,,Cum ar fi trebuit s se comporte bondarul cu furnica ca s-i fie i lui bine?

ADUCE BENEFICII

Clarific prin ce peripeii a trecut furnica pe crare ?

CLARIFIC

se

ni

n

ne

cu

Fur

tl

ca

un

te

bon

dar

_1269362613.bin