berecz edina óravázlat__8o_mozgókép

8
Óravázlat Berecz Edina mozgóképkultúra és médiaismeret/türténelem tanár levelező MA II. évf. C5THQW

Upload: edina-berecz

Post on 13-Jul-2015

102 views

Category:

Education


2 download

TRANSCRIPT

Page 1: Berecz Edina óravázlat__8o_mozgókép

Óravázlat

Berecz Edina

mozgóképkultúra és médiaismeret/türténelem tanár

levelező MA II. évf.

C5THQW

Page 2: Berecz Edina óravázlat__8o_mozgókép

TANTÁRGY:Mozgóképkultúra és médiaismeret

INTÉZMÉNY: Eszterházy Károly Gyakorló Általános Iskola, Középiskola és AlapfokúMűvészetoktatási Intézmény 3300 Eger, Bartók tér 4.

IDŐPONT: 2013. Március

AZ ÓRA TÁRGYA: A filmhang

OSZTÁLY: 8. b

IDŐKERET: 1x45 perc

ESZKÖZÖK: tankönyv, füzet, laptop hagszóróval, projektor

MELLÉKLETEK: filmrészletek, zene, Power Point prezentáció

FORRÁS: Papp Zsolt: Mozgókép- és médiaismeret 8. évfolyam. Debrecen, pedellustankönyvkiadó, 2006.

ALAPFOGALMAK: filmhang, narrátor, belső monológ, hangeffektus, filmzene

CÉL: A tanulók meg tudják nevezni a filmekben előforduló hangok típusait, valamint megtudják határozni azoknak a mozgóképben betöltött szerepét.

Page 3: Berecz Edina óravázlat__8o_mozgókép

Idő Tanulóitevékenység

Tanári tevékenység –rögzítésre kerülő ismeretek

Módszertani megjegyzések

0-2A tanár és a tanulóküdvözlik egymást.A hetesek jelentenek.

Az óra témájánakmegnevezése. Célkitűzés.

1. dia2-10

A tanulók jelentkezésalapján válaszolnak atanári kérdésekre.

A tanulókjegyzetelnek.

A tanulók frontális

Beszélgetés a tanulók sajátélményeiről!Kérdés:Miben segíti a nézőta filmhang?

Tanári magyarázat:A filmhang feladata a-képi információk kiegészítése- a képkereten kívüliinformációk közvetítése,- segít a cselekményfolytonosságának-a tér-és időbeli ugrásokérzékeltetésében.

Fontos szerepe van még akiemelésben, a feszültségfokozásában, illetveoldásában is.

Kérdés:Milyen érzést kelt bennünk avetített részlet hang nélkül,illetve hanggal együtt?

Filmrészlet megtekintésehang nélkül-hanggal

Tanári magyarázat:

2. dia

Filmvetítés:Himalaya-1.08-1.10

Page 4: Berecz Edina óravázlat__8o_mozgókép

10-15

osztálymunkakeretébenválaszolnak a tanárikérdésekre.

A tanulók frontálisosztálymunkakeretébenválaszolnak a tanárikérdésekre.

A tanulókjegyzetelnek

A filmhez körülbelül 1930-ignem tartozott hang. Kezdetbenúgy,mint a vásárimutatványosoknál egyképmagyarázó mesélte el afilm történetét.Ezután a vetítés soránzongora kísérettel, néhol egyegész zenekarral szolgáltattáka zenei aláfestést a filmekhez.A cselekmény megértésétsegítette még a képek közébeszúrt felirat (inzert) is.

Kérdés:Ismertek-e a némafilmidőszakából színészeket, vagyfilmeket?

Filmrészlet bemutatása

Tanári magyarázat:A némafilm korszakának kétlegmeghatározóbb egyéniségeCharlie Chaplin ésEinzestein voltak, akik úgyvallották nincs szükség hangraa filmekhez. Szerintük apantomimszerű színészi játékés a montázs segítségével ellehet mondani a történetet ésminden érzelem bemutatható.Mégis, az első hangos film

3.dia A némafilm

Filmrészlet: Charlie Chaplin-Az oroszlánhttp://www.youtube.com/watch?v=79i84xYelZI0.00-3.00

3. dia

Page 5: Berecz Edina óravázlat__8o_mozgókép

annyira sikeres volt, hogyhamar megkezdődtek atechnikai újítások. Új stílusokalakulnak ki. A revü és amusical.

A legelső film,melybenhangos dalbetétek voltak, azamerikai- A dzsesszénekes c.film volt 1927-ben.Magyarországon pedig, A kékbálvány és a Hyppolit a lakájc. film szólaltak meg először.

3. dia

3. dia

15-25

2. egység

A tanulók frontálisosztálymunkakeretébenválaszolnak a tanárikérdésekre.

Tanári magyarázat:

A filmhang legfőbbösszetevői: a beszéd, zaj-zörejek, zene.

Megnézünk egy részletet aMátrix c. filből!

Kérdés:Hogyan beszélgetett a kétszereplő?

Tanári magyarázat:

A beszéd a szereplőegyéniségéről, lelkiállapotáról,gondolatairól, környezetévelvaló kapcsolatáról tájákoztatminket.

Filmrészlet: Mátrix c. filmből 5. dia

6. dia

Page 6: Berecz Edina óravázlat__8o_mozgókép

A tanulókjegyzetelnek.

Két része van: a nyelvi jelek-ez a beszéd tartalma és amásik rész a vokális jelek,melyek például a hangsúly,hanglejtés, hangerő.A beszéd leggyakoribbfromája a párbeszéd(dialógus), de van, hogy csakegy ember hangjávaltalálkozunk. Ez lehet a belsőmonológ-a gondolatokkihangosítása, és lehetnarráció, mely a filmbevezetéséhez, kíséréséhez,lezárásához segít hozzá.

25-35

35-42

3. egység

A tanulókjegyzetelnek.

A tanulók frontálisosztálymunkakeretébenválaszolnak a tanárikérdésekre.

A tanulókjegyzetelnek.

Tanári magyarázat:

A hangeffektusok legfőbbfeladata a film világánakhitelesítése, illetve avalóságszerűségérzékeltetése.

Kérdés:Miféle effekteket, zörejekethallotok a részlet során?Hogyan segíti a nézőt a zaj ésa zörej?

Filmrészlet bemutatása

Tanári magyarázat:A zaj lehet szinkronban aképpel, de lehet a képkeretenkívül is.A zörejek segítik a feszültségfogokzását, fenntartását.

Tanári magyarázat:

8. dia

Filmrészlet: Mátrix c. filből 7. dia

8. dia

9. diaKépek:

Page 7: Berecz Edina óravázlat__8o_mozgókép

A tanulókjegyzetelnek.

A tanulókjegyzetelnek.

A tanulók frontálisosztálymunkakeretébenválaszolnak a tanárikérdésekre.

A tanulókjegyzetelnek.

A következő képekenkülönböző filmműfajokbóllátnak jelenetet a tanulók. elkell eldönteniük, melyik képmelyik zenéhez társítható.

Zenerészletek lejátszása

Tanári magyarázat:

A filmhang leginkább ahangulatteremtésben játszikszerepet,alkalmazkodik ajelenet hosszához, légköréhez,hat az érzelmeinkre.Szerves része a filmtörténetének (pl.: egy zenekaréletét bemutató film)Meghatározza a film műfaját(pl.: musical, opera).

Kérdés:Hol készül a hang?

Tanári magyarázat:A filmhez tartozó hangok astúdióban készülnek. Keverésnyomán éri el a hang végsőformáját. Az összevágottképekhez társítják külön-különhangsávokon a filmhangelemeit.

1. A jó a rossz és a csúf2. Diszkópatkányok3. Sikoly4. Mátrix

Zenerészletek:1. Ennio Moorricone2. Dee Halligan3. Marco Beltrami4. Don Davis

10.dia

11.dia

Page 8: Berecz Edina óravázlat__8o_mozgókép

42-45

A tanulók frontálisosztálymunkakeretébenválaszolnak a tanárikérdésekre.

Összefoglalás:

Tanári kérdések:Kezdetben mivel kísérték afilmet?Kik voltak a némafilmkorszakának kiemelkedőegyéniségei?Mi a beszéd leggyakoribbformája?Ki vagy mi segít minket abevezetésben, lezárásban?A zaj-és zörejek mire hatnakleginkább a nézőben?

A tanulók munkájánakértékelése.