proiect didactic muzica si miscare

Post on 11-Jul-2016

582 Views

Category:

Documents

37 Downloads

Preview:

Click to see full reader

DESCRIPTION

Proiect didactic, Muzica si miscare Clasa Pregatitoare

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

DATA:

CLASA: Pregatitoare

SCOALA:

PROPUNĂTOR:

DISCIPLINA DE INVATAMANT : Muzica si miscare

UNITATEA TEMATICA: Toamna mandra, darnica…

SUBIECTUL: „La moara”

TIPUL ACTIVITATII: Predare-invatare

+ AVAP

COMPETENȚE SPECIFICE:

1.1 Receptarea cântecelor cu o structură ritmico – melodică asemănătoare cântecelor din folclorul copiilor;

1

2.1 Cântarea în colectiv a cântecelor, asociind mișcarea sugerată de text;

OBIECTIVE OPERATIONALE:

Muzica si Miscare

O1 - Să execute corect exerciţiile de încălzire şi omogenizare a vocii păstrând ritmul , durata , înălţimea sunetelor;

O2 – Să-și însușească corect elemente de tehnică vocală (respirație, emisie, dicție);

O3 - Să interpreteze cântecul , jocul muzical , individual , dialogat sau în grup , acompaniaţi sau nu;

O4 - Să exprime prin mişcare plăcerea de a cânta creată de muzică ;

O5 - Să asocieze corect mişcările sugerate de textul jocului muzical cu versurile şi melodia acestuia;

STRATEGIA DIDACTICĂ:

1.METODE ȘI PROCEDEE: - explicaţia , demonstraţia , exerciţiul, conversaţia , interpretarea individuală , în grup

2.FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupe, individual

RESURSE MATERIALE: planșa cu imagini cu personajele din text,saculeti, sita si faina

FORME ȘI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale,stimulente

2

DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Evenimentul didactic

OB.

OP.

Activitatea propunatoarei Activitatea copiilor Mijloace si metode

Forme de organizare

Momentul organizatoric

Se creează condițiile necesare desfășurării lecției.

Captarea atenției

Voi deschide sacul trimis de la moara de un morar harnic. In sac vom avea o scrisoare de la un morar, care vrea sa le spuna copiilor cum se desfasoara activitatea lui in timpul zilei si imaginile cu personajele care il ajuta.

Surpriza

Conversația

Surpriza

Conversatie

Frontal

Reactualizarea cunoștintelor

Voi initia discuții despre anotimpul toamna si despre bogatiile ei.

In ce anotimp suntem?Raspund intrebarilor Conversatia Frontal

3

Exercițiile de încălzire

O1

O2

Ce se intampla in natura?

Ce fac oamenii pe ogoare?

Ce fac oamenii cu graul strans?

De ce pastreaza faina?

Ce se face din faina?

Cum ajunge graul faina?

Acum ne vom încălzi vocile, pentru a cânta bine și frumos .

Voi efectua cu copiii exerciţiile de încălzire şi omogenizare a vocii :

-suflăm frunzele uscate din palmă;

-mirosim o floare;

-umflăm un balon;

-incalzim o vrabiuta

-tragem aer în piept iar la expirare spunem aaaaaaaaa (a,e,i,o,u)

-intonăm „scara muzicala”

( gama do)

-bate ritmul după mine.

-interpretăm un fragment din cântec cu la la la (tica tica

Elevii executa exercitiile aratate de propunatoare

Intoneaza sunetele propuse

Bat ritmul aratat

Demonstratia

4

O3

ta) ;

Repetam jocul muzical învățat: ,, Alba ca Zapada”, apoi cantam pe rand…fiecare elev canta un vers al cantecului “ Aaa,acum e toamna da!’’.

Intoneaza cantecele

Individual

Anunțarea temei și a obiectivelor

O2

Voi anunța că astăzi vom învăța un cântec nou pe care MORARUL ar fi tare fericit sa-l auda de la ei: ,, La moara”. Le citesc scrisoarea de la morar.

Trebuie să avem o poziție corectă în timp ce cântăm,vom interpreta cu întreaga clasă, pe grupuri și individual.

Asculta Conversatia

Prezentarea conținutului și dirijarea învățării O3

Interpretarea model se va face de către cadrul didactic.

LA MOARA

Vine-o cioara jos la moara, TICA TICA TA

Sa macine grau,secara TICA TICA TA

Gaina-i cerne faina, TICA TICA TA

Si gansacul umple sacul, TICA TICA TA

Hop si-o rata mandra, grasa, TICA TICA TA

Duce sacul plin acasa. TICA TICA TA.

Asculta interpretarea model

Demonstratia Frontal

5

O4

Se va explica textul, in timp ce voi arata pe planse.

Cantam prima strofa impreuna. Apoi vom canta prima si a doua. Vom repeta primele doua strofe, apoi vom adauga si ultima strofa.

In timp ce cantam vom mima miscarile personajelor din cantec.

Cioara- zboara,moara macina, gaina cerne, gansacul pune cu lopata in sac, rata grasa cara sacul plin.

Se învață textul pe strofe prin cântarea colectivă, apoi vom canta pe grupe(randuri). Fiecare rand il va aplauda pe celalalt.Apoi voi alege elevi pentru a canta individual.

După ce se învață bine textul, copiii vor avea de ’framantat’ paine .

Observa plansele

Intoneaza cantecul.

Vor framanta plastelina.

Observatia

Pe grupe si individual

Asigurarea feed-bach-ului

O5 Haideți să exprimăm prin gesturi mesajul textului.

Vom face un concurs intre cele doua randuri.

fisa

Executa miscarile amintite in text si intoneaza cantecul.

Conversatia Pe grupe

6

Evaluare Voi face aprecieri verbale colective și individuale. Apoi voi imparti recompensele primite de la brutar.

Conversatia

fisa

7

8

top related