proiect didactic muzica si miscare
DESCRIPTION
Proiect didactic, Muzica si miscare Clasa PregatitoareTRANSCRIPT
![Page 1: Proiect didactic Muzica si miscare](https://reader036.vdocuments.mx/reader036/viewer/2022080919/577c7f7d1a28abe054a4c9e7/html5/thumbnails/1.jpg)
PROIECT DIDACTIC
DATA:
CLASA: Pregatitoare
SCOALA:
PROPUNĂTOR:
DISCIPLINA DE INVATAMANT : Muzica si miscare
UNITATEA TEMATICA: Toamna mandra, darnica…
SUBIECTUL: „La moara”
TIPUL ACTIVITATII: Predare-invatare
+ AVAP
COMPETENȚE SPECIFICE:
1.1 Receptarea cântecelor cu o structură ritmico – melodică asemănătoare cântecelor din folclorul copiilor;
1
![Page 2: Proiect didactic Muzica si miscare](https://reader036.vdocuments.mx/reader036/viewer/2022080919/577c7f7d1a28abe054a4c9e7/html5/thumbnails/2.jpg)
2.1 Cântarea în colectiv a cântecelor, asociind mișcarea sugerată de text;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
Muzica si Miscare
O1 - Să execute corect exerciţiile de încălzire şi omogenizare a vocii păstrând ritmul , durata , înălţimea sunetelor;
O2 – Să-și însușească corect elemente de tehnică vocală (respirație, emisie, dicție);
O3 - Să interpreteze cântecul , jocul muzical , individual , dialogat sau în grup , acompaniaţi sau nu;
O4 - Să exprime prin mişcare plăcerea de a cânta creată de muzică ;
O5 - Să asocieze corect mişcările sugerate de textul jocului muzical cu versurile şi melodia acestuia;
STRATEGIA DIDACTICĂ:
1.METODE ȘI PROCEDEE: - explicaţia , demonstraţia , exerciţiul, conversaţia , interpretarea individuală , în grup
2.FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupe, individual
RESURSE MATERIALE: planșa cu imagini cu personajele din text,saculeti, sita si faina
FORME ȘI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale,stimulente
2
![Page 3: Proiect didactic Muzica si miscare](https://reader036.vdocuments.mx/reader036/viewer/2022080919/577c7f7d1a28abe054a4c9e7/html5/thumbnails/3.jpg)
DESFĂȘURAREA LECȚIEI
Evenimentul didactic
OB.
OP.
Activitatea propunatoarei Activitatea copiilor Mijloace si metode
Forme de organizare
Momentul organizatoric
Se creează condițiile necesare desfășurării lecției.
Captarea atenției
Voi deschide sacul trimis de la moara de un morar harnic. In sac vom avea o scrisoare de la un morar, care vrea sa le spuna copiilor cum se desfasoara activitatea lui in timpul zilei si imaginile cu personajele care il ajuta.
Surpriza
Conversația
Surpriza
Conversatie
Frontal
Reactualizarea cunoștintelor
Voi initia discuții despre anotimpul toamna si despre bogatiile ei.
In ce anotimp suntem?Raspund intrebarilor Conversatia Frontal
3
![Page 4: Proiect didactic Muzica si miscare](https://reader036.vdocuments.mx/reader036/viewer/2022080919/577c7f7d1a28abe054a4c9e7/html5/thumbnails/4.jpg)
Exercițiile de încălzire
O1
O2
Ce se intampla in natura?
Ce fac oamenii pe ogoare?
Ce fac oamenii cu graul strans?
De ce pastreaza faina?
Ce se face din faina?
Cum ajunge graul faina?
Acum ne vom încălzi vocile, pentru a cânta bine și frumos .
Voi efectua cu copiii exerciţiile de încălzire şi omogenizare a vocii :
-suflăm frunzele uscate din palmă;
-mirosim o floare;
-umflăm un balon;
-incalzim o vrabiuta
-tragem aer în piept iar la expirare spunem aaaaaaaaa (a,e,i,o,u)
-intonăm „scara muzicala”
( gama do)
-bate ritmul după mine.
-interpretăm un fragment din cântec cu la la la (tica tica
Elevii executa exercitiile aratate de propunatoare
Intoneaza sunetele propuse
Bat ritmul aratat
Demonstratia
4
![Page 5: Proiect didactic Muzica si miscare](https://reader036.vdocuments.mx/reader036/viewer/2022080919/577c7f7d1a28abe054a4c9e7/html5/thumbnails/5.jpg)
O3
ta) ;
Repetam jocul muzical învățat: ,, Alba ca Zapada”, apoi cantam pe rand…fiecare elev canta un vers al cantecului “ Aaa,acum e toamna da!’’.
Intoneaza cantecele
Individual
Anunțarea temei și a obiectivelor
O2
Voi anunța că astăzi vom învăța un cântec nou pe care MORARUL ar fi tare fericit sa-l auda de la ei: ,, La moara”. Le citesc scrisoarea de la morar.
Trebuie să avem o poziție corectă în timp ce cântăm,vom interpreta cu întreaga clasă, pe grupuri și individual.
Asculta Conversatia
Prezentarea conținutului și dirijarea învățării O3
Interpretarea model se va face de către cadrul didactic.
LA MOARA
Vine-o cioara jos la moara, TICA TICA TA
Sa macine grau,secara TICA TICA TA
Gaina-i cerne faina, TICA TICA TA
Si gansacul umple sacul, TICA TICA TA
Hop si-o rata mandra, grasa, TICA TICA TA
Duce sacul plin acasa. TICA TICA TA.
Asculta interpretarea model
Demonstratia Frontal
5
![Page 6: Proiect didactic Muzica si miscare](https://reader036.vdocuments.mx/reader036/viewer/2022080919/577c7f7d1a28abe054a4c9e7/html5/thumbnails/6.jpg)
O4
Se va explica textul, in timp ce voi arata pe planse.
Cantam prima strofa impreuna. Apoi vom canta prima si a doua. Vom repeta primele doua strofe, apoi vom adauga si ultima strofa.
In timp ce cantam vom mima miscarile personajelor din cantec.
Cioara- zboara,moara macina, gaina cerne, gansacul pune cu lopata in sac, rata grasa cara sacul plin.
Se învață textul pe strofe prin cântarea colectivă, apoi vom canta pe grupe(randuri). Fiecare rand il va aplauda pe celalalt.Apoi voi alege elevi pentru a canta individual.
După ce se învață bine textul, copiii vor avea de ’framantat’ paine .
Observa plansele
Intoneaza cantecul.
Vor framanta plastelina.
Observatia
Pe grupe si individual
Asigurarea feed-bach-ului
O5 Haideți să exprimăm prin gesturi mesajul textului.
Vom face un concurs intre cele doua randuri.
fisa
Executa miscarile amintite in text si intoneaza cantecul.
Conversatia Pe grupe
6
![Page 7: Proiect didactic Muzica si miscare](https://reader036.vdocuments.mx/reader036/viewer/2022080919/577c7f7d1a28abe054a4c9e7/html5/thumbnails/7.jpg)
Evaluare Voi face aprecieri verbale colective și individuale. Apoi voi imparti recompensele primite de la brutar.
Conversatia
fisa
7
![Page 8: Proiect didactic Muzica si miscare](https://reader036.vdocuments.mx/reader036/viewer/2022080919/577c7f7d1a28abe054a4c9e7/html5/thumbnails/8.jpg)
8