a5 8 tolerance stackup analysis jvr v1.1
TRANSCRIPT
© 2009 Infotech Enterprises Limited. All Rights Reserved <30-09-09>
Tolerance Stack up
Design Life Cycle and fundamental design calculations
Confidential © 2009 Infotech Enterprises Limited 2
Tolerance stackup analysis is used to deal with dimensional
tolerances in one-dimension, the resultant tolerance is always the
sum of the component tolerances. Analysis and control of
dimensional tolerances are relatively well developed compared to
those for geometric tolerances.
The stackup of geometrical tolerances was usually ignored or
replaced by the stackup of component tolerances.
Tolerance Stack up
Confidential © 2009 Infotech Enterprises Limited 3
A and B two linear dimensions to be added
a1 , a2 tolerance on A
b1 , b2 tolerance on B
A+B = C
The tolerance on C to be analysed.
Addition of Tolerances
Confidential © 2009 Infotech Enterprises Limited
C is max. when A and B are max.
C is min. when A and B are min.
Cmax = A max + B max
Cmin = A min + B min
Cmax (C + c2) = (A + a2) + (B + b2) -------- ( 1 )
Cmin (C - c1) = (A - a1) + (B - b1) -------- ( 2 )
c1, c2 tolerance on C
Subtracting C min ( 2 ) from C max ( 1 )
c1 + c2 = (a1+a2) + (b1 + b2)
If ,
( a1 + a2 ) = T a
( b1 + b2 ) = T b
( c1 + c2 ) = T c
The Tolerance on the total length will be T c = Ta + Tb
Addition of Tolerances
Confidential © 2009 Infotech Enterprises Limited
A and B two linear dimensions to be subtracted
a1 , a2 tolerance on A
b1 , b2 tolerance on B
A - B = C
The tolerance on C to be analysed.
Subtraction of Tolerances
Confidential © 2009 Infotech Enterprises Limited
C is max. when A is max. and B is min.
C is min. when A is min. and B is max.
C max = A max - B min
C min = A min - B max ;
A max = A + a2
B min = B - b1
A min = A - a1
B max = B + b2
C max = ( C + c2 ) = ( A + a2) - ( B - b1 ) ----------- ( 3)
C min = ( C - c1 ) = ( A - a1) - ( B + b2 ) ---------- ( 4 )
Subtracting C min ( 4 ) from Cmax ( 3 )
(c 2 + c 1 ) = ( a2 + a1 ) + ( b2 + b1)
If ( a2 + a1 ) = Ta
( b2 + b1 ) = Tb
( c2 + c1 ) = Tc
The Tolerance on the remaining length T c = Ta + Tb
Subtraction of Tolerances
Confidential © 2009 Infotech Enterprises Limited
The tolerances are getting added both in addition and subtraction.
Further slides deals with how to calculate unknown dimensions.
Addition & Subtraction of Tolerances
Confidential © 2009 Infotech Enterprises Limited
The value of ‘X’ and tolerances x1, x2 are un-known.
x2 a2 z2 x1 a1 z1 X - A = Z
x2 a2 x2 - a1 z2
x1 a1 x1 - a2 z1
(X) - (A) = ( X - A ) = Z
Therefore,
x2 - a1 = z2
x2 = a1 + z2
x1 - a2 = z1
x1 = a2 +z1
Case - 1
Therefore, x2 a1 + z2
x1 a2 + z1
X = ( A + Z )
Confidential © 2009 Infotech Enterprises Limited
The value of ‘X’ and tolerances x1, x2 are un-known.
x2 + 0.1 + 0.2 x1 - 0.1 - 0.2
X - 5 = 10
x2 - ( - 0.1 ) = + 0.2x2 + 0.1 = + 0.2x2 = + 0.2 - 0.1 = + 0.1
x1 - ( + 0.1 ) = - 0.2x1 - 0.1 = - 0.2x1 = - 0.2 + 0.1 = - 0.1
x2 + 0.1 + 0.2 x1 - 0.1 - 0.2
(X - 5 ) = 10
Example - 1
+0.1 + 0.1 + 0.2 - 0.1 - 0.1 - 0.2 Therefore , (15 - 5 ) = 10
Confidential © 2009 Infotech Enterprises Limited
The value of ‘X’ and tolerances x1, x2 are un-known.
a2 x 2 z2 a1 x1 z1 A - X = Z a2 - x1 z2 a1 - x2 z1
( A - X ) = Z The tolerances of the equation can be equated.
a2 - x1 = z2
x1 = a2 - z2
a1 - x2 = z1
x2 = a1 - z1
Therefore,
x2 a1 - z1 x1 a2 - z2 (X ) = ( A - Z )
Case – 2
Confidential © 2009 Infotech Enterprises Limited
The value of ‘X’ and tolerances x1, x2 are un-known.
+ 0.1 x2 + 0.2 - 0.1 x1 - 0.2 15 - X = 10
The tolerances of the equation can be equated.
+0.1 - x1 = +0.2x1 = +0.1 - 0.2 = -0.1
-0.1 - x2 = -0.2x2 = -0.1 +0.2 = +0.1
Therefore
+ 0.1 x2 + 0.2 - 0.1 x1 - 0.2 15 - X = 10
+ 0.1 +0.1 + 0.2 - 0.1 -0.1 - 0.2 15 - 5 = 10
+0.1 - x1 +0.2 - 0.1 - x2 - 0.2
( 15 - X ) = 10
Example - 1
Confidential © 2009 Infotech Enterprises Limited
+ 0.05 - 0.03
Dimension A = 100 . 0
- 0.13 - 0.20
Dimension B = 60.0
Calculate the nominal size and the variation for the dimension C.
Example - 2
Confidential © 2009 Infotech Enterprises Limited
Nominal size ‘ C ’ = Nominal size ‘ A ’ - Nominal size ‘ B ’ C = 100 - 60 = 40
c2 a2 b2 c1 a1 b1
C = A - B
c2 + 0.05 - 0.13 c1 - 0.03 - 0.2040 = 100 - 60
c2 = + 0.05 - ( - 0.20 ) = + 0.25c1 = - 0.03 - ( - 0.13 ) = + 0.1
c2 +0.25 c1 +0.1C = 40
Verification: Tc = Ta +Tb Ta + Tb = + 0.05 - ( - 0.03 ) + ( - 0.13 ) - ( - 0.20)
= 0.15 Tc = 0.15 0.15 = 0.15
Example - 2
Confidential © 2009 Infotech Enterprises Limited
Calculate the dimension ‘x’ and tolerance on ‘x’ with ‘M-M’ and ‘L-L’ as references.
Example - 3
Confidential © 2009 Infotech Enterprises Limited
Considering MM as reference
a2 x2 b2
a1 x1 b1 A - X = B
+ 0.0 x2 - 0.1 x1 ±0.130 - 8 = 22
+0.0- x1 -0.1 - x2 ±0.1 ( 30 - 8 ) = 22
0.0 - x1 = 0.1 x1 = - 0.1 -0.1 - x2 = 0.1 x2 = 0.0
x2 + 0.0x1 - 0.1
The value of X = 8
Example - 3
Confidential © 2009 Infotech Enterprises Limited
Considering LL as reference
a2 b2 x2 a1 b1 x1 A - B = X
+ 0.0 x2 - 0.1 ± 0.1 x1 30 - 22 = 8
x2 = + 0.0 - ( - 0.1) = + 0.1x1 = - 0.1 - (+ 0.1) = - 0.2
x2 + 0.1 x1 - 0.2X =
8
Example - 3
Confidential © 2009 Infotech Enterprises Limited
“Any dimension with tolerances, if multiplied by a positive constant
number, the tolerance of the result also increases proportionately.
When divided by a constant number, the tolerance of the result,
similarly decreases proportionately”
Multiplication & Division by a constant number
Confidential © 2009 Infotech Enterprises Limited
a2 a1
When A is multiplied by a constant K , it becomes
a2 a2 * K a1 a1 * K( A ) * K = ( A * K )
Example :
+ 0.1 (+0.1) 3 + 0.3 (+0.3) 34 * (3) = (4 * 3)
+0.3 +0.9 = 12
Multiplication by a constant number
Confidential © 2009 Infotech Enterprises Limited
a2
a1
When A is divided by a constant K , it becomes
a2 a2 ÷ K a1 a1 ÷ K
( A ) ÷ K = (A ÷ K)
Example :
+ 0.3 0.3/3 + 0.9 0.9/3
( 12 ) ÷ 3 = ( 12 / 3)
+0.1 +0.3
= 4
Division by a constant number
Confidential © 2009 Infotech Enterprises Limited
Find out the variation of dimension ‘x’ with reference to ‘LL’
Example : 1
Confidential © 2009 Infotech Enterprises Limited
x2 +0.0 +0.1 +0.0 +0.0 x2 x1 -0.2 -0.0 -0.2 -0.1 x1
X = 50 - 5 - 38 - 5 = 2
x2 = + 0.0 - ( - 0.0 ) - ( - 0.2 ) - ( - 0.1 ) = + 0.3x1 = - 0.2 - ( + 0.1 ) - 0.0 - 0.0 = - 0.3 x2 +0.3 x1 -0.3 ± 0.3X = 2 = 2
Verification : Ta + Tb + Tc + Td = Tx
Ta + Tb + Tc + Td = 0.2 + 0.1 + 0.2 + 0.1= 0.6
Tx = 0.3+0.3 = 0.6 0.6 = 0.6
Example : 1
Confidential © 2009 Infotech Enterprises Limited
-0.040 +0.013 +0.012 -0.000 -0.006 x2 +0.040 -0.073 -0.009 +0.001 -0.019 -0.017 x1
150 - 20 + 95 - 15 + 65 + 15 = 290
x2 = (0.040)-(-0.073)+(0.013)-(0.001)+(0.000)+(-0.006) = + 0.119
x1 = (0.000)-(-0.040)+(-0.009)-(0.012)+(-0.019)+(-0.017) = - 0.017
x2 + 0.119 x1 - 0.017
X = 290
Verification :
Ta+ Tb+ Tc + Td + Te + Tf = TxTa+ Tb+ Tc + Td + Te + Tf = 0.040 + [(-0.040)-(-0.073)] + [(0.013)-(-0.009)] + [(+0.012-(+0.001)] + [(-0.000)-(-0.019)] + [(-0.006)-( -0.017)] = 0.136 Tx = [0.119-(-0.017)] = 0.136 0.136 = 0.136
Example : 2
Confidential © 2009 Infotech Enterprises Limited
+ 0.046 + 0.030 +0.021 +0.030 x2
+ 0.011 +0.008 +0.011 x1 240 + 75 - 20 - 60 = X
X = (240 + 75 - 20 - 60) = 235 x2 = + 0.046 + 0.030 - ( + 0.008 ) - ( + 0.011 ) = + 0.057 x1 = + 0.000 + 0.011 - ( + 0.021 ) - ( + 0.030 ) = - 0.040
x2 +0.057 x1 - 0.040 235 = 235 Verification :
Ta + Tb + Tc + Td = Tx
Ta + Tb + Tc + Td = 0.046 + ( 0.030 - 0.011 ) + ( 0.021- 0.008 ) + ( 0.030 - 0.011 ) = 0.097
Tx = 0.097
0.097 = 0.097
Example : 2
Confidential © 2009 Infotech Enterprises Limited
+0.012 +0.009 +0.013 +0.008 x2
- 0.007 -0.004 +0.063 -0.009 -0.003 x1 65 - 20 + 450 - 120 + 12 = 387
x2 = + 0.012 - (- 0.004) + 0.063-(-0.009) + 0.008 = + 0.096
x1 = - 0.007 - ( 0.009) + (0.000) - (0.013) + (-0.003) = - 0.032
x2 +0.096 x1 - 0.032 387 = 387
Verification : Ta+Tb+Tc+Td+Te = Tx
Ta+Tb+Tc+Td+Te = 0.012-(-0.007)+ 0.009 -(-0.004)+0.063+0.013 -(-0.009)+0.008-(-0.003) = 0.128
Tx = 0.096- (-0.032) = 0.128
0.128 = 0.128
Example : 3
Confidential © 2009 Infotech Enterprises Limited
Calculate the value of ‘x’ to have the axial clearance between bearing
and the shaft, as 1.25 ± 0.25 mm
Example : 4
Confidential © 2009 Infotech Enterprises Limited
Considering ‘LL’ as
reference
The value of X must lie as
the difference between the
sum of the dimension of B,
C, D, and E to A.
L
L
Example : 4
Confidential © 2009 Infotech Enterprises Limited
Equation :
x2 +0.0 +0.00 +0.25 +0.00 +0.25
x1 -0.05 -0.10 - 0.25 -0.05 -0.25 X = 5 + 140 + 1.25 + 5 - 100 x2 x2 x2
x1 x1 x1
X = (151.25 - 100) = (51.25) x2 = + 0.0 + 0.00 + 0.25 + 0.00 - ( - 0.25 ) = + 0.50
x1 = - 0.05 - 0.10 - 0.25 - 0.05 - ( + 0.25 ) = - 0.70
x2 +0.50 x1 -0.70(51.25) = 51.25
Verification : Tb+Tc+Td+Te+Ta = Tx
Tb+Tc+Td+Te+Ta = +0.05 + 0.1 + 0.25 +0.25+0.05 +0.25 + 0.25 =1.20
Tx = 1.20 1.20 = 1.20
L
L
Example : 4
Confidential © 2009 Infotech Enterprises Limited
A hole 16H6 has to be drilled
and reamed
The dimension is 79 0.1 from
one side of the component.
Calculate the tolerance for the
dimension 12 from one end in a
box jig plate to obtain the
resultant dimension 79 0.1
Example : 5
Confidential © 2009 Infotech Enterprises Limited
+0.00 x2
± 0.10 ± 0.05 - 0.05 x1 79 = 111 - 20 - 12
Max. limit : + 0.10 = + 0.05 - ( - 0.05 ) - x1
x1 = 0.00
Min. limit : - 0.1 = - 0.05 - ( + 0.00 ) - x2
x2 = 0.05
The tolerance for the dimension 12 is + 0.05 +0.00
+ 0.00 - 0.05 12 or 12.05
Verification:
Td = Ta + Tb + Tc +0.00 +0.05 ± 0.10 ± 0.05 - 0.05 - 0.00
79 = 111 - 20 - 12 Td = 0.20 Ta + Tb + Tc = (0.05)-(-0.05)+0.00-(-0.05)+(0.05)-(-0.00) =
0.20 0.20 = 0.20
Example : 5
Confidential © 2009 Infotech Enterprises Limited
A hole of 16H7 is to be made with reference to another predrilled and reamed hole 10H7 which lies on a perpendicular plane
The dimension of the hole 10H7 with reference to one side of the box jig is given as 245 0.05
Calculate the tolerance for the dimension 97 to position the drill jig bush to drill and ream dia 16H7 hole.
Example : 6
Confidential © 2009 Infotech Enterprises Limited
x1 0.1 0.05 x2
Dimension should be 148 = 245 - 97
x2 0.1 x1 0.05 148 + 97 = 245+0.1 - ( x1 ) = +0.05 x1 = +0.05
-0.1 - ( x2 ) = - 0.05 x2 = - 0.05
The tolerances for the dimension 97 is 0.05
Verification :
0.05 0.05 0.1
245 - 97 = 148
Ta +Tb = 0.1 + 0.1 = 0.2
Tc = 0.2
0.2 = 0.2
Example : 6
Confidential © 2009 Infotech Enterprises Limited
The component shown in Fig. is dimensioned by two methods. Analyses the more practical one.
In case 1 the dimensions, 50 0.1; 100 0.2 , and the overall dimensions 180 0.05 are toleranced.
In case 2 , dimensions 100 0.2 ,130 0.05 and 30 0.05 are toleranced.
Case 1 : considering ‘ LL’ as reference
x2 x1 0.05 0.1 0.2X = 180 - 50 - 100
x2 = + 0.05 - ( - 0.1 ) - ( - 0.2 ) = + 0.35x1 = - 0.05 - ( + 0.1 ) - ( + 0.2 ) = - 0.35 x2 x1 0.35 X = 30
Case 2 : considering ‘AA’ as reference
x1
x2 0.05 0. 2 X = 130 - 100
x2 = + 0.05 - ( - 0.2 ) = + 0.25x1 = - 0.05 - ( + 0.2 ) = - 0.25
x1 x2 0. 25X = 30
Example : 7
Confidential © 2009 Infotech Enterprises Limited
The dimension ‘C’ from the functional reference ‘ LL ’. + 0.08
It is impracticable to measure the depth ( 20 - 0.14 ) of the hole having
diameter D1 from the functional reference ‘ LL ’
Hence the best auxiliary reference selected in this case is ‘ MM ’, which
is also reference for manufacturing. In view of this new reference the
dimensions of A, B, C and their tolerances are evaluated as follows.
Example : 8
Confidential © 2009 Infotech Enterprises Limited
Nominal dimension of ‘A’ = Nominal dimension ‘B’+ Nominal dimension ‘C’
A = B + C A = 20 +10 = 30 Total Tolerance of ‘C’ = Total tolerance of ‘A’-Total tolerance of
‘B’ The equation will be A - B = C
a2 b2 c2 a1 b1 c1
A - B = C a2 +0.08 a1 0.0 5 -0.1430 - 10 = 20
a2 - ( - 0.05 ) = + 0.08a2 = 0.08 - 0.05 = + 0.03a1 - ( + 0.05 ) = - 0.14a1 = - 0.09
a2 +0.03 a1 -0.09 A = 30
+0.03 -0.09
The depth of hole is = 30
Example : 8
Confidential © 2009 Infotech Enterprises Limited
A set up for the worst case of interchangeability.
Case 1 : Sizes of the holes and shafts are identical.
‘d’ is the diameter of the shafts. ‘D’ is the diameter of holes in two plates.
Tolerance on dimensions between centers of two holes
Confidential © 2009 Infotech Enterprises Limited
1-1 = Axis of holes in the plate12-2 = Axis of the holes in the plate 2CC = Axis of the shafts mating the holesM = The distance between the centers of holes± m = The tolerance on M on the respective holes(D-d) = Clearance between hole and shaft = L
Considering a datum line of no clearance from the figure:The following chain of dimension can be placed keeping in view the signs.
An equation for the expression of tolerance is as 0 = D/2 - ( M+ m ) + D/2- d+ D/2 + ( M-m ) + D/2 -d
0 = 2D - 2m - 2d2m = 2 ( D-d )2m = 2Lm = L
As this is a critical value, m can be less than L but not more, as 100% interchangeability is to be achieved.
Therefore m = L
Tolerance on dimensions between centers of two holes
Confidential © 2009 Infotech Enterprises Limited
Conclusion :
If 100% interchangeability is to be achieved in the above case, the
tolerance on dimension between the two holes cannot be more than
twice the diametrical clearance between the holes and shafts. It could
be less or equal to the clearance.
Tolerance on dimensions between centers of two holes
Confidential © 2009 Infotech Enterprises Limited
Case 2 : The size of the holes and shafts vary
D1 be the diameter of the holes in plates 1 and 2, for the mating shaft d1.
D2 be the diameter of the holes in plates 1 and 2 for the mating shaft d2 .
A worst case set-up for 100% interchangeability is shown.
Tolerance on dimensions between centers of two holes
Confidential © 2009 Infotech Enterprises Limited
1-1 = Axis of holes in the plate 12-2 = Axis of holes in the plate 2c1 -c1 = Axis of the shaft of diameter d1c2 -c2 = Axis of the shaft of diameter d2M = The distance between the centers of holes± m = The tolerance on M.
( D1- d1 ) , ( D2 - d2 ). = The clearance between the holes and Shafts.
Starting from a point of no clearance, a set of chain dimensions can be placed as follows, keeping in view the directional sign and equating it to zero. 0 = D2/2 - ( M+ m )+ D1/2 - d1 + D1/2 + ( M - m ) + D2/2 - d20 = - 2m + ( D1 + D2 ) - ( d1 + d2 )2m = ( D1 - d1 ) + ( D2 - d2 )2m = ( L1 + L2 ).
Since ( D1 - d1 ) = L1 and ( D2 - d2) = L2
m = ( L1 + L2 ) ÷ 2
Tolerance on dimensions between centers of two holes
Confidential © 2009 Infotech Enterprises Limited
Conclusion :
The critical tolerance ‘m’ on the centers of two holes in the above
case should be equal to half the sum of clearances in both holes and
could be less for 100% interchangeability between the two plates.
Tolerance on dimensions between centers of two holes
Confidential © 2009 Infotech Enterprises Limited
Objective :
To calculate the tolerance stackup on the clearance between the Reel
Assembly and Bedbar-Bedknife assembly by Worst Case analysis and
Statistical analysis.Need for Tolerance stack up :
The clearance between the Reel Assembly and Bedbar-Bedknife
assembly determines the quality of grass being cut.
Tolerance Stack up Case Study
Confidential © 2009 Infotech Enterprises Limited
Reel Mower Cutting Unit :
Bedbar-Bedknife Assembly
Reel Assembly
Plate-Side Support
Plate-Side Support
Tolerance Stack up Case Study
Confidential © 2009 Infotech Enterprises Limited
Reel Mower Cutting Unit-side View :
Clearance
Tolerance Stack up Case Study
Confidential © 2009 Infotech Enterprises Limited
Assumptions :
Reel sub assembly center axis is aligned to the mounting hole axis of
Plate-Side Supports(107-3256).
Bedbar-bedknife assembly(107-3274) center axis is aligned to the
mounting hole axis of Plate-Side supports(107-3256).
Title block tolerances are considered wherever applicable
Clearance between the Reel sub assembly and Bedbar-Bedknife sub
assembly is assumed to be .0008
Tolerance Stack up Case Study
Confidential © 2009 Infotech Enterprises Limited
A1A2
G2
D2D1
Bearing DimensionsShaft & Plate-support Dimensions
Tolerance Stack up Case Study
Confidential © 2009 Infotech Enterprises Limited
Clearance
G1
E1
F1
F2
Tolerance Stack up Case Study
Confidential © 2009 Infotech Enterprises Limited
Tolerance Stack up Calculations :
Tolerance accumulated at the clearance = ( Tolerance accumulated at Bed knife cutting edge ) –
( Tolerance accumulated
at Reel cutting edge )
= (G1+E1+F1) – F2
(G1 + E1 + F1) = Height between shaft axis to top of the Bed Knife.
F2 = Height between shaft axis to bottom of Reel Assembly.
Clearance between the Bed Knife and Bed Reel Assembly is :
(G1 + E1 + F1) – F2
Tolerance Stack up Case Study
Confidential © 2009 Infotech Enterprises Limited
As per the Tolerance – Stack - Calculation sheet :
G1 = 1.5940E1 = 1.8317F1 = 0.1025F2 = 3.5274
G1 + E1 + F1 = 1.5940 + 1.8317 + 0.1025 = 3.5282
Therefore, Clearance = 3.5282 - 3.5274
= 0.0008
As per tolerance analysis :
±0.0018G1 = 1.5940
±0.0100E1 = 1.8317
±0.0150
F1 = 0.1025
+0.0160 -0.0190
F2 = 1.5940
Tolerance Stack up calculations
Tolerance Stack up Case Study
Confidential © 2009 Infotech Enterprises Limited
+ 0.0160 x2 ±0.0018 ±0.0100 ±0.0150 - 0.0190 x1 1.5940 + 1.8317 + 0.1025 - 3.5274 = X
0.0018 + 0.0100 + 0.0150 – ( - 0.0190 ) x2 -0.0018 - 0.0100 - 0.0150 – ( 0.0160 ) x1
0.0008 = X
Therefore :
Nominal clearance X = 0.0008Upper value x2 = 0.0458Lower value x1 = -0.0428
Max clearance : X + x2 = 0.0008 + 0.0458 = 0.0466Min clearance : X + x1 = 0.0008 - 0.0428 = -0.0420
Tolerance Stack up Case Study
Confidential © 2009 Infotech Enterprises Limited
As per statistical analysis :
Probable tolerance on G1 = 0.00180 E1 = 0.01000 F1 = 0.01500 F2 = 0.01745(G1 + E1 + F1) = 0.00180 + 0.01000 +
0.01500= 0.02680
Therefore, clearance
0.02680 0.01745 x2 +0 +0 x1 3.5282 - 3.5274 = X
0.02680 x2 -0.01745 x1
0.0008 = X
Max clearance = 0.0008+0.02680 = 0.02760Min clearance = 0.0008-0.01745 = -0.01665
Probable clearance = 0.02760 – (-0.01665)= 0.04425
Tolerance Stack up Case Study
Confidential © 2009 Infotech Enterprises Limited
Conclusions :
As per Worst Case Analysis :
Nominal Clearance between the Reel Assembly(107-4044) and the
Bedknife Assembly(107-3274) is 0.0008
Maximum Clearance is 0.0466
Minimum Clearance is -0.0420
As per Statistical Analysis :
Probable Clearance between the Reel Assembly and the Bedknife Assembly
is 0.04425
Tolerance Stack up Case Study