3847 1 й урок у 5-му класі

6
Буланова Валентина Миколаївна, учитель математики Зачепилівського ліцею (сел. Зачепилівка Харківської області) Математика, 5 клас «МАТЕМАТИКА РОЗУМ ДО ПОРЯДКУ ПРИВОДИТЬ» (година цікавої математики) У назву уроку винесено слова російського вченого М.В. Ломоносова. Російський письменник ХІХ століття Дмитро Писарєв, мабуть, висловлюючи думку багатьох літераторів, стверджував, що «математика завжди … залишається для учнів важкою працею». Ясна річ, математика вимагає багато зусиль, бо її неможливо вивчити, спостерігаючи за тим, як це роблять інші. Потрібно самому щось робити, щоб навчитися долати труднощі. Закінчилися літні канікули, розпочався навчальний процес. У п’ятикласників новий учитель з математики. Кращий спосіб познайомитися – провести урок цікавої математики. Учитель придивиться до учнів, діти почуватимуться більш невимушено. Діти дуже полюбляють жарти, несподівані і підступні питання. Вони їх надовго запам’ятовують і потім самі залюбки пропонують одноліткам і дорослим. Школярі можуть не здогадатися, у чому «заковика» (до речі, дорослі теж), але пояснення вчителя дадуть можливість без особливих зусиль розібратися із задачею. Мета: популяризувати математичні знання; формувати уявлення про багатоманітний світ математики; розвивати уяву, логічне мислення, творчі здібності учнів; виховувати самостійність, уважність. Обладнання: мультимедійний проектор для демонстрації деяких запитань (у тексті уроку вони виділені напівжирним шрифтом), шість склянок (три - з водою, три

Upload: urvlan

Post on 16-Jun-2015

133 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: 3847 1 й урок у 5-му класі

Буланова Валентина Миколаївна, учитель математики Зачепилівського ліцею (сел. Зачепилівка Харківської області)

Математика, 5 клас«МАТЕМАТИКА РОЗУМ ДО ПОРЯДКУ ПРИВОДИТЬ»

(година цікавої математики)

У назву уроку винесено слова російського вченого М.В. Ломоносова. Російський письменник ХІХ століття Дмитро Писарєв, мабуть, висловлюючи думку багатьох літераторів, стверджував, що «математика завжди … залишається для учнів важкою працею». Ясна річ, математика вимагає багато зусиль, бо її неможливо вивчити, спостерігаючи за тим, як це роблять інші. Потрібно самому щось робити, щоб навчитися долати труднощі.

Закінчилися літні канікули, розпочався навчальний процес. У п’ятикласників новий учитель з математики. Кращий спосіб познайомитися – провести урок цікавої математики. Учитель придивиться до учнів, діти почуватимуться більш невимушено.

Діти дуже полюбляють жарти, несподівані і підступні питання. Вони їх надовго запам’ятовують і потім самі залюбки пропонують одноліткам і дорослим. Школярі можуть не здогадатися, у чому «заковика» (до речі, дорослі теж), але пояснення вчителя дадуть можливість без особливих зусиль розібратися із задачею.

Мета: популяризувати математичні знання; формувати уявлення про багатоманітний світ математики; розвивати уяву, логічне мислення, творчі здібності учнів; виховувати самостійність, уважність.

Обладнання: мультимедійний проектор для демонстрації деяких запитань (у тексті уроку вони виділені напівжирним шрифтом), шість склянок (три - з водою, три – порожні); бонуси-купони за індивідуальні відповіді учнів (близько сотні).

ХІД УРОКУ:

І. Організаційний момент.Учитель перевіряє готовність учнів до уроку, налаштовує їх на

навчальну діяльність.

ІІ. Актуалізація опорних знань.Учитель пропонує учням виконати наступні дії (школярі можуть

робити необхідні записи під час виконання завдання):Задумайте натуральне число, додайте до нього наступне за ним, до

того, що вийшло, додайте 9, поділіть на 2, відніміть задумане число.А тепер підніміть руки ті, хто в результаті виконаних дій отримав 5.Ці учні отримують від учителя бонуси-купони.

Page 2: 3847 1 й урок у 5-му класі

ІІІ. Формулювання мети і завдань уроку.Учитель пропонує учням розв’язати наступну задачу (на роздуми

відводиться не більше 1 хвилини):Задача. На столі в ряд стоять 6 склянок: перші три з водою, решта –

порожні. Що треба зробити, щоб порожня склянка чергувалася із склянкою з водою? Брати можна тільки одну склянку і лише один раз.

Відповідь: Треба з другої склянки перелити воду у п’яту і поставити склянку на попереднє місце.

Учитель: Сьогодні ми будемо розв’язувати задачі, які потребують крім математичних знань ще й кмітливості.

ІV. Розв’язування задач. Учні відповідають на питання учителя. За кожну правильну відповідь

учень отримує «купон»; щоб відповісти, необхідно підняти руку – сигнал учителю про готовність відповідати. Завдання учнів – назбирати як можна більше «купонів».

1. Два автомобілі їхали по шосе й проїхали 120 км. Скільки кілометрів проїхав кожний автомобіль?

Відповідь: 120 км.2. Опівночі йшов дощ. Чи можна чекати сонячну погоду через 48

годин?Відповідь: Ні, бо буде ніч (48 годин – це дві доби).3. Недалеко від берега стоїть корабель. З нього спущено на воду за

борт мотузяну драбину. На ній 10 щаблів; відстань між ними 30 см. Найнижчий щабель торкається води. Океан спокійний, але починається приплив, який підіймає воду щогодини на 10 см. Через який час покриється водою третій щабель драбини?

Відповідь: Щабель не може покритися водою, оскільки під час припливу корабель піднімається разом із водою.

4. Від якого трицифрового числа потрібно відняти одиницю, щоб вийшло двоцифрове число?

Відповідь: 100.5. У Володі 5 братів. Кожен брат має сестру. Скільки в нього братів і

сестер разом?Відповідь: 6.6. Зграя мавп гралася: третя частина їх гралася в лісі, решта шість

кричали на вершині горба. Скільки було всіх мавп?Відповідь: 9 мавп.7. Мотоцикліст їхав у село. Назустріч йому трапились три легкових

автомобілі та вантажівка. Скільки всього транспортних засобів їхало у це село?

Відповідь: Один мотоцикл.8. На руках 10 пальців. Скільки пальців на десяти руках?Відповідь: 50.

Page 3: 3847 1 й урок у 5-му класі

9. Кришка столу має 4 кути. Якщо один з кутів відпиляти, то скільки стане у кришки кутів?

Відповідь: 5 кутів.10. У числі 598 закреслити цифру зліва. Як зміниться число?Відповідь: Зменшиться на 500.11. Яке число треба помножити само на себе, щоб воно збільшилося в 4

рази?Відповідь: 4.12. У кімнаті знаходяться два батька, два сина, дід та онук. Скільки

разом?Відповідь: У кімнаті троє: дід, його син і онук.13. Скільки картоплин може увійти в один казан?Відповідь: Жодна сама не увійде – всі треба покласти.14. Шість – третина числа. Яке це число?Відповідь: 18.15. Сорок п’ят і сорок п’ят – скільки буде?Відповідь: Вісімдесят п’ят.16. Як поставити дужки, щоб утворилася правильна рівність:9664:32-2*195-37*5=3000?Відповідь: (9664:32-2)*(195-37*5)=3000.17. У кошику лежать 5 яблук. Чи можна поділити їх порівну між 5

дівчатами так, щоб одне яблуко залишилося у кошику?Відповідь: Можна, одній треба дати яблуко разом з кошиком.18. У деякої тварини дві праві й дві ліві ноги, дві ноги попереду і дві

ноги позаду. Скільки всього ніг у тварини?Відповідь: Чотири.19. Сума яких двох натуральних чисел дорівнює їх добутку?Відповідь: 2+2=2*2=4.20. Звезли докупи п’ять і сім стіжків сіна. Скільки їх стало?Відповідь: Один.21. Скільки разів можна відняти по два з двадцяти чотирьох?Відповідь: Один (далі вже буде не двадцять чотири).22. Одне яйце варять протягом 4 хвилин, тоді воно вважається

звареним. За скільки хвилин можна зварити 5 яєць?Відповідь: За 4 хвилини.23. Жили собі три сестри. У старшої було 3 сини і 3 дочки. У

середньої – 2 сини і 2 дочки. У найменшої – 1 син і 1 дочка. Скільки було всього братів і сестер?

Відповідь: Братів – 6, сестер – 9.24. Задумали трицифрове число, для якого попереднє число

двоцифрове. Яке число задумали?Відповідь: 100.25. У хлопця було 3 склянки вишень, вишні він з’їв. Скільки склянок

залишилося?Відповідь: 3 склянки.

Page 4: 3847 1 й урок у 5-му класі

26. Горіло сім лампочок. Дві погасили. Скільки залишилось?Відповідь: Усі сім лампочок.27. Летіли сім качок. Двох підстрелили. Скільки залишилось?Відповідь: Дві качки (решта улетіли).28. Лікар приписав 3 уколи через кожні півгодини. Скільки потрібно

часу на всі уколи?Відповідь: 1 годину.29. У батька п’ятеро синів, у кожного сина три сестри. Скільки у батька

дітей?Відповідь: Вісім.30. У кошенят та качат 42 лапи та 12 голів. Скільки кошенят і

скільки качат?Відповідь: 9 кошенят і 3 качат.31. На арену цирку вийшов клоун із собакою. А там уже стояли 2

собаки і 4 коти. Скільки ніг на арені?Відповідь: Дві ноги клоуна (у названих тварин – лапи).32. Який найпростіший «прилад» полегшує рахунок?Відповідь: Пальці.33. У кишені лежать дві монети на загальну суму 15 копійок. Одна з

них не п’ятак. Що це за монети?Відповідь: 10 копійок і 5 копійок (в умові задачі сказано, що тільки

одна монета не п’ятак).34. 10 колод розпиляли кожну на дві плахи. Скільки стало колод?Відповідь: Колод не стало.35. Три хлопчики, Миколка, Петрик та Іванко, пішли до магазину. По

дорозі вони знайшли 50 копійок. Скільки грошей знайшов би Іванко, якби він пішов до магазину сам?

Відповідь: Іванко знайшов би ті ж самі 50 копійок.

V. Підсумки уроку.Учні підраховують кількість отриманих за урок купонів, називають цю

кількість учителю, який таким чином визначає найкращих учнів.

VІ. Домашнє завдання.Розв’язати задачі (з підручника: Бевз Г.П., Бевз В.Г. Математика:

Підручник для 5 класу загальноосвітніх навчальних закладів. – К.: Зодіак-ЕКО, 2005. – 352 с.: іл.):

№ 1815. Сума двох чисел більша за одне з них на 7, а за друге – на 9. Чому дорівнює ця сума?

№ 1816. У чотирицифровому числі перша цифра 1, а остання – 3. На скільки збільшиться це число, якщо ці його цифри поміняти місцями, а інші залишити без змін?

Page 5: 3847 1 й урок у 5-му класі

Використана література:Аменицкий Н.Н., Сахаров И.П. Забавная арифметика. – Москва: Наука.

Гл. ред. физ.-мат. лит., 1991.- 128 с.Богданович М.В. Математичні віночки: Науково-популярна книжка.

Для молодшого шкільного віку. – К.: Веселка, 1983. – 159 с.: іл.Друзь Б.Г. Математична мозаїка: Науково-пізнавальна книжка. – К.:

Веселка, 1991. - 127 с.: іл.Зубелевич Г.И. Занятия математического кружка в 4 классе: Пособие

для учителей. – Москва: Просвещение, 1980. – 79 с.Кухар В.М., Барничка Ю.Ю. Цікава математика у 4 і 5 класах. – К.:

Радянська школа, 1975. – 143 с.: іл.