28 proiect didactic

9
Page 1 of 9 COLEGIUL NAȚIONAL “GHEORGHE ASACHI” DISCIPLINA DE ÎNVĂŢĂMẬNT: EDUCAŢIE FIZICĂ ŞI SPORT MAI 2012

Upload: cristina-lucretia

Post on 17-Dec-2015

8 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

proiect didactic

TRANSCRIPT

Page 1 of 6

COLEGIUL NAIONAL GHEORGHE ASACHI DISCIPLINA DE NVMNT: EDUCAIE FIZIC I SPORT

MAI 2012

COLEGIUL NAIONAL GHEORGHE ASACHI PIATRA NEAMCATEDRA: EDUCAIE FIZIC I SPORTPROFESOR: VASILE PURICE

PROIECT DIDACTIC

DATA: 15. 05.2012CLASA: a-IX-a BEFECTIV: 28 de elevi(4 biei)LOCUL DE DESFURARE: sala de sport a colegiuluiUNITATEA DE NVARE: 1)Baschet anul doi de instruire 2)Viteza calitate motricTIPUL LECIEI: mixt, lecie de consolidare/perfecionare a priceperilor i deprinderilor motrice specifice jocului de baschet, precum i de dezvoltare a calitii motrice vitez de deplasare. TEMELE LECIEI: TEMELE PRINCIPALE T.P.1. a) Consolidarea paselor de pe loc i din joc de glezne cu o mn i cu dou mini. b) Consoidarea driblingului de pe loc i din deplasare cu fiecare mn. T.P.2.Consolidarea jocului bilateral 4x4 la dou panouri(baschet). TEME SECUNDARE T.S.- Dezvoltarea Vitezei de alergare prin parcurgerea unei distane de 15metri, start din picioare;

OBIECTIVE OPERAIONALE O.1. - S execute pasele de pe loc i din joc de glezne cu o mn i cu ambele mini n ritm alert, cu joc de glezne, cu o inut(postur a corpului) ct mai corect i o amplitudine ct mai mare. O.2 .- S aplice deprinderile motrice i procedeele tehnice specifice jocului de baschet n aciuni motrice complexe i n jocul bilateral la dou panouri; O.3. S joace baschet cu respectarea regulilor: pai, dublu-dribling, fault n atac i n aprare, repunerea mingii de la margine; O.4. S execute aprarea om la om permanent, pe toat durata jocului; O.5. S manifeste perseveren i dorin de autodepire, curaj n procesul de nvare, spirit competitiv n relaie cu colegii de clas; O.6. S manifeste n timpul jocului modestie n aprecierea propriei pregtiri, limbaj i comportament n limitele regulamentului jocului de baschet. RESURSE TEMPORALE: 50 minuteRESURSE MATERIALE: terenuride baschet, panouri de baschet, mingi de baschetRESURSE BIBLIOGRAFICE:* Programa de Educaie fizic clasele IX XII;* Sistemul Naional colar de Evaluare la disciplina Educaie fizic i sport, S.N.E.E., 1999;* Scarlat E., Scarlat M.B., Tratat de educaie fizic; Edit. Didactic i Pedagogic R.A.; Bucureti 2011;

VERIGILE LECIEI CONINUT/MIJLOACEDOZAREFORMAII DE LUCRU/INDICAII METODICEEVALUARE

Moment organizatoric1 2 minute Salutul; Prezena; Verificarea strii de sntate; Anunarea temelor i a obiectivelor leciei;n linie pe un singur rnd.***************Observa-ii/apreci-eri

Pregtirea organismului pentru efort5 7 minute-ntoarcere de pe loc la dreapta;-Mers alert;-Alergare uoar;-Alergare uoar cu schimbarea sensului de alergare la semnale sonore;

-Alergare cu joc de glezn;-Alergare cu pendularea gambelor n spate;-Alergare cu genunchii ntini nainte;-Alergare lateral cu pai adugai;-Alergare cu genunchii la piept;-Alergare cu spatele spre nainte;-Pas sltat;-Alergare cu pai ncruciai.- tur-1 tur-2 ture

-1diag.-1diag.

-1diag.

-1diag.

-1diag.-1diag.

-1diag.-1diag.

-La un fluier schimbarea sensului de alergare;-La dou fluierturi trecere n stand ghemuit;-La trei fluierturi se continu alergarea fr ntrerupere.-Se va lucra pe diagonala terenului de baschet.- ntre execuiile pe diagonal se va executa mers obinuit cu exerciii de respiraie, atunci cnd acestea sunt necesare.-Observarea siste-matic;

-Apreci-eri verba-le

Stretching 7 minute

T.S.Dezvoltarea vitezei5 minute

T.P.1.a)Consolidarea paselor de pe loc i din joc de glezne cu o mn i cu dou mini.10 minute

T.P.2Consolidarea jocului bilateral la dou panouri15 minute

Ex. pt. nclzirea gtuluiP.I. Stnd minile pe olduriEx.1-ducerea cp. pe spate, privirea n sus. Ex.2- ducerea cp. nainte, brbia atinge pieptul(sternul).Ex.3- capul culcat pe umrul dr. cu palma dr. se acoper urechea stg.Ex.4- capul culcat pe umrul stg. Cu palma stg. se acoper urechea dr.Ex. pt. braeP.I. Stnd deprtat minile pe lng corpEx.1 palma stg. se duce pe omoplatul dr., cu palma dr. se acoper cotul braului stg.Ex.2- palma dr.. se duce pe omoplatul stg., cu palma stg. se acoper cotul braului dr.Ex.3.-braele ntinse spre nainte ncletarea degetelor cu rsucirea palmelor spre nainte.Ex.4- braele ntinse sus deasupra cp. ncletarea degetelor cu rsucirea palmelor n sus.Ex.5- braele ntinse lateral, palmele orientate spre nainte cu degetele rsfirate.Ex. pt. trunchiP.I. Stnd deprtat minile pe lng corpEx.1- palmele ncruciate la spate pe omoplai ndoirea trunchiului n partea stg.Ex.2- palmele ncruciate la spate pe omoplai ndoirea trunchiului n partea dr.Ex.3-aplecarea tr. nainte i apucarea vrfurilor picioarelor cu minile.Ex.4- braele la piept, rsucirea tr. spre dr.pstrnd cp.i privirea orientate spre nainte.Ex.5- braele la piept, rsucirea tr. spre stg.pstrnd cp.i privirea orientate spre nainteEx. pt. picioareP.I. StndEx.1-piciorul dr. ndoit din genunchi, inut la spate cu palma dr., pic. stg. n sprijin pe toat talpa pe sol.Ex.2-piciorul stg. ndoit din genunchi, inut la spate cu palma stg., pic. dr. n sprijin pe toat talpa pe sol.Ex.3- fandare nainte cu piciorul dr.Ex.4- fandare nainte cu piciorul stg.Ex.5- fandare n lateral dreapta cu piciorul dr.Ex.6- fandare n lateral stg.

De pe latura terenului de baschet, la semnal sonor se execut alergare accelerat i pas lansat de vitez pn la atingerea cu mna a peretelui opus al slii,dup care se execut alergare de vitez napoi la linia de plecare.

a)1.Pasa cu o mn pe deasupra;a)2.Pasa cu dou mini de la piept;a)3.Pasa cu dou mini de deasupra capului;a)4.Pasa cu dou mini de la piept cu pardoseala;a)5.Pasa cu dou mini de deasupra capului cu pardoseala;

b)1. Dribling cu mna ndemnatec;

b)2. Dribling cu mna nendemnatec;b)3.Dribling cu variaia tempoului i a alergrii;b)4.Dribling cu efectuarea pivotrii la finalulul parcursului indicat naintea ntoarcerii la linia de plecare la final se execut i pasa cu dou mini de la piept.

Se execut joc bilateral la dou panouri pe limea slii.

-80sec.

-20sec.

-20 sec.

-20sec.

-20sec.

100sec.

-20sec.

-20sec.

-20sec.

-20sec.

-20sec.

100sec.

-20sec.

-20sec.

-20sec.

-20sec.

-20sec.

120sec.

-20sec.

-20sec.

-20sec

-20sec

-20sec.

-20sec.

4x15m

1min. 1min.

1min.

1min. 1min.

4x

4x

4x

4x

-Formaia de lucru n linie pe un rnd.

-Fiecare poziie de lucru se menine cte 24 de secunde.

-Formaia de lucru: n linie pe un singur rnd

-Exerciiile de ntindere a segmentelor corpului se realizeaz cu o amplitudine ct mai mare pn la apriia senzaiei de durere.

-Pe parcursul efecturii exerciiilor de ntindere, actul respirator decurge normal, fr a se bloca respiraia

Colectivul este aezat n linie pe dou rnduri.Elevii din rndul I execut alegare de vitez pn la peretele opus i napoi. Se pleac la semnal sonor, cu start de jos. Traseul se parcurge sub form de ntrecere cine l parcurge mai repede i mai corect ctig.Se stabilete ctigtorul separat fete, biei, la fiecare parcurgere a traseului.

********************************

Colectivul este organizat n linie pe dou rnduri, cu o minge la doi elevi. Pasele se execut cu joc de glezne efectuat simultan cu pasarea i prinderea mingii de baschet.

********************************

Se execut dribling cu mna ndemnatec pn pe latura opus a terenului de baschet i revenire n dribling la locul de plecare - pas cu dou mini de la piept la partener care pleac n dribling.

-Colectivul clasei este mprit n ase echipe de biei i de fete care vor juca baschet la dou panouri. Se va ine scorul se vor stabili echipele ctigtoare ale jocurilor.

Observa-ii/apreci-eri

-Observarea siste-matic;

Apreci-eri verba-le

Observa-ii/apreci-eri

Apreci-eri verba-le

Corectri

-Observarea siste-matic;

Apreci-eri verba-le

Revenirea indicilor marilor funcii ale organismului la normal3min.-Mers n jurul terenului de baschet;- Alergare uoar;- Mers linititor Alinierea n formaia de la nceputul leciei.Formaia de lucru, n coloan cte unul.Observa-ii/aprecieri

Aprecieri1- 2 min.-Evidenieri individuale i colective ;-Recomandri pentru leciile viitoare Clasa este aliniat n formaia de la nceputul leciei.