0_proiect_modificat
TRANSCRIPT
Aspecte psihopedagogice i fonetice ale nvrii citit scrisului n clasa I
PROIECT DE LECIE
DATA: 30.11.2007
CLASA: a III a
COALA DE ARTE I MESERII- NICOLAE BLCESCU
INSTITUTOR: POPA DRAGO - GABRIEL
ARIA CURRICUAR: LIMB I COMUNICARE
DISCIPLINA: LIMBA I LITERATURA ROMN
UNITATEA DE NVARE: PRIMVARA
CONINUTUL NVRII: SCRIEREA CU SCOP INFORMATIV
SUBIECTUL: FELICITAREA
OBIECTIVE DE REFERIN:
4.4. s realizeze acordurile gramaticale n enunurile redactate;
4.5. s aeze corect n pagin textele scrise, respectnd scrierea cu aliniate i spaiul liber
ntre cuvinte, scrierea caligrafic, lizibil;
4.6. s manifeste interes pentru redactarea corect i ngrijit a compunerilor i a textelor
cu destinaie special.
OBIECTIVE OPERAIONALE:
A. COGNITIVE:
OC 1: s identifice elementele de baz pe care trebuie s le cuprind o felicitare;
Nivel:
Minimal: identificarea textului propriu - zis;
Mediu: identificarea textului propriu zis, a formulei folosite cu ocazia srbtorii i a semnturii;
Maximal: identificarea elementelor de baz i enunarea regulilor de scriere ale acestora.
OC 2: s citeasc fluent, corect, contient i expresiv o felicitare;
Nivel:
Minimal: citirea corect, contient, n ritm propriu;
Mediu: citirea fluent, corect i contient;
Maximal: citirea fluent, corect, contient i expresiv.
OC 3: s copieze coninutul unei felicitri;
Nivel:
Minimal: respectarea indicaiilor privind elementele de baz ale unei felicitri;
Mediu: marcarea fiecrui alineat;
Maximal: marcarea tuturor elementelor organizrii coninutului unei felicitri.
OC 4: s diferenieze tipurile de propoziii
Nivel:
Minimal: punerea punctului n situaiile ntlnite;
Mediu: marcarea semnului exclamrii;
Maximal: marcarea virgulei n cazurile ntlnite.
OC 5: s redacteze o felicitare adresat unui coleg cu ocazia srbtorii de Pati:
Nivel:
Minimal: scrierea corect a textului propriu - zis;
Mediu: scrierea corect a textului propriu zis i a formulei folosite;
Maximal: scrierea corect i caligrafic a coninutului felicitrii, respectnd toate cerinele redactrii acesteia.
B. AFECTIVE:
OA 1: vor manifesta interes fa de oferta didactic;
OA 2: se vor mobiliza pentru realizarea sarcinilor date.
C. PSIHOMOTORII:
OPM 1: s-i dirijeze efortul oculomotor ctre centrul de interes sugerat de institutor;
OPM 2: s coordoneze actul manevrrii instrumentului de scris.
TIPUL LECIEI COMUNICARE NSUIRE
RESURSE:
A. BIBLIOGRAFICE:
- TIINIFICE:
1. Tudora Piil, Cleopatra Mihilescu (2005) Limba i literatura romn manual pentru clasa a III a, Editura ARAMIS, Bucureti
2. Dumitru Gherghina, Ioan Dnil (2005) Aproape totul despre compunerile colare, Editura DIDACTICA NOVA, Craiova
3. Ioan Surdu, Ioan Dnil (2001) Limba i literatura romn manual pentru clasele a II a, Editura ALL, Bucureti.
- OFICIALE:
1. M.E.C. (2004) Programe colare pentru clasa a III -a Limba i literatura romn, Bucureti
- METODICO DIDACTICE:
1. Ioan Dnil, Elena arlung (coord.) (2003) Lecia n elemente. Ghid de proiectare didactic, Editura EGAL, Bacu.
2. Ioan erdean (2005) Didactica limbi i literaturii n nvmntul primar, Editura CORINT, Bucureti.
3. Venera Mihaela Cojocariu (2004) Teoria i metodologia instruirii, EDP, Bucureti.
B. METODOLOGICE:
a) strategia didactic: mixt
b) metode i procedee:
- M1: Conversaia
- M2: Explicaia
- M3: Exerciiul
- M4: Observaia
- M5: Jocul didactic
- M6: tiu / Vreau s tiu / Am nvat
c) mijloace didactice:
- m1: Manualul
- m2: Felicitri de Pati
- m3: Plicuri
- m4: Fie de lucru
d) forme de organizare:
- F1: Frontal
- F2: Individual
- F3: Pe grupe
C. TEMPORALE: 50 minute
SUPORT INFORMATIV:
Felicitarea este o ilustrat special tiprit, prin care o persoan adreseaz altei persoane cuvinte de laud pentru o realizare important sau urri de sntate i fericire cu ocazia unor srbtori, a unei aniversri sau a altor evenimente deosebite.
Felicitrile se trimit cu prilejul srbtorilor de iarn, de Pati, de ziua numelui i sunt nsoite, de obicei, de imagini sugestive.
Astfel, felicitrile le putem concepe i realiza, le putem cumpra sau le putem gsi i expedia prin intermediul internetului. Unele au urrile gata fcute, dar cele pornite din inim sunt cu adevrat simite i apreciate.
Nr
Crt
ETAPELE LECIEIOBIECTIVE OPERAIONALECONINUTUL LECIEISTRATEGII DIDACTICEEVA-LUAREA
MetodeMijloaceForme
1.Captarea ateniei
OA1Se vor purta discuii despre srbtoarea de Pate.
Solicit elevii s completeze rebusul de pe tabl (ANEXA 1) n urma cruia vor obine titlul leciei. Se prezint felicitrile realizate la ora de educaie plastic.M1
M5m2F1
2.Enunarea temei i a obiectivelorOA1
OPM1Astzi vom studia o lecie nou: Felicitarea.
Voi scrie titlul leciei pe tabl i elevii pe caiete. Voi explica pe nelesul elevilor coninutul nvrii i nivelul performanelor ateptate.M1m1F1
3.
Actualizarea coninutului nvat anterior OA1
OPM1Ce ai nvat ora trecut la limba romn? (Compunere cu nceput dat sau sfrit dat).
Voi purta un dialog:
- Ce este compunerea? (un text scris din imaginaie, pe o tem propus)
- Care sunt prile unei compuneri? (introducerea, cuprinsul i ncheierea).
Voi solicita 1 2 elevi s citeasc compunerile.
Voi verifica cantitativ i calitativ tema pentru acas. Solicit elevilor s-i reaminteasc cunotinele despre cele dou tipuri de comunicare: scris i oral.M1m1F1
4.Prezentarea optim a noului coninutOA1i rog pe elevi s deschid manualul de limba romn la pagina 101. Le prezint coninutul nvrii.M1m1F1
5.Dirijarea nvriiOPM1
OC2
OC1
OC3
OA2
OPM2nainte de a le explica lecia nou, voi folosi tehnica tiu / Vreau s tiu / Am nvat
TIU
VREAU S
TIU
AM
NV-
AT
Felicitarea este o scrisoare de dimensiuni reduse, prin care adresm unui prieten sau unei rude urri de sntate i fericire cu ocazia unor srbtori tradiionale sau a unor evenimente importante din viaa lor
Ce trebuie s cuprind o felicitare?
Care sunt formulele folosite?
O felicitare trebuie s cuprind textul propriu-zis, formula folosit, semntura.
Formulele folosite sunt: Crsiun fericit; La muli ani!; Hristos a nviat!
Propun elevilor s observe i s citeasc coninutul felicitrii de la pagina 101 din manual. Elevii o vor ncadra ntr-unul din tipurile comunicrii (oral sau scris)
Se discut motivele i momentele n care se scriu felicitri. Se d definiia. Elevii vor identifica elementele pe care trebuie s le includ coninutul unei felicitri:
a) textul propriu-zis;
b) formula folosit cu ocazia srbtorii respective;
c) semntura.
Cer elevilor s scrie pe felicitarea confecionat coninutul felicitrii din manual. Elevii vor rezolva exerciiie nr. 1 i 2 de la pagina 101 din manual.
M1
M6
M1
M2
M4
M1
M1
M3
m1
m1
m1
m2
F1
F1
F1
F2
Capacita-tea de a citi fluent, corect, contient i expresiv o felicitare
Capacita-
tea de a identifica elementele de baz pe care trebuie s le cuprind o felicitare
Capacita-
tea de a copia coninutul unei felicitri.
6.
Obinerea perfor-maneiOC4
OC2
OA2
OPM2
Patru copii au trimis felicitri cu diferite ocazii, dar nu au pus semnele de punctuaie. Se mparte clasa n patru grupe. Fiecare grup va primi cte un tip de felicitare, avnd ca sarcin punerea semnelor de punctuaie (ANEXA 2).
Fiecare grup va citi felicitarea dup ndeplinirea sarciniiM1m4F3Capacita-
tea de a diferenia tipurile de propoziii
Capacita-
tea de a citi fluent, corect, contient i expresiv o felicitare
7.
FeedbackOA1Se vor elabora oral texte pentru felicitrile fcute cu diverse ocazii
M1m1F1
8.
EvaluareaOC5
OA2
OPM2Elevii vor scrie o felicitare adresat prinilor, doamnei nvtoare, bunicilor sau unui coleg cu ocazia Sfintelor Srbtori de Pate.M1
M2
M3m2F2Capacita-
tea de a redacta o felicitare cu ocazia Sfintelor Srbtori de Pate.
9.
ReteniaOA1Se vor purta discuii despre comunicare:
- Care sunt tipurile de comunicare studiate?
- Cum se realizeaz comunicarea oral? Dar cea scris?
- Crui tip de comunicare i corespunde felicitarea?
Se introduce felicitarea cumprat de ei ntr-un plic, precizndu-se unde se scrie destinatarul i unde se scrie expeditorul.M1
M3
m2
m3F1
10.
TransferulOA1Cer elevilor s redacteze felicitri pe care s le adreseze unor membri din familia lor cu ocazii diferite.M3F1
SINTEZA LECIEI:
ETAPELE LECIEIACTIVITATEA PROPUNTORULUIMIJLOACE
1. Captarea atenieiDiscuii despre srbtoarea de Pate.
Joc didactic.
Crearea atmosferei de joc.
Prezentarea felicitrilor realizate la educaie plastic.Felicitri
2. Enunarea temei i a obiectivelorCitirea obiectivelor de pe plan.Plan cu obiectivele
3. Actualizarea cunotin-elor nvate anteriorReamintirea cunotinelor despre compuneri i a tipurilor de comunicare.
Citirea compunerilor.Manual
4. Prezentarea optim a coninutuluiPrezentarea coninutului nvrii.Manual
5. Dirijarea nvriiFolosirea tehnicii tiu/Vrea s tiu/Am nvat.
Citirea coninutului felicitrii din manual.
Se discut motivele i momentele n care se scriu felicitri.
Identificarea elementelor pe care le cuprinde felicitarea.
Copierea felicitrii.
Rezolvarea exerciiilor din manual.Manual
Felicitare
6. Obinerea performan-eiPunerea semnelor de punctuaie.Fie de lucru
7. FeedbackElaborarea textelor pentru felicitrile fcute cu diverse ocazii.Manual
8. EvaluareaRezolvarea unei sarcini de lucru.Felicitare
9. ReteniaSe vor purta discuii despre comunicare.
Precizarea scrierii destinatarului i a expeditorului pe plic.Felicitare
Plicuri
10. TransferulTema pentru acas.
Indicaii i explicaii.
CURSIVUL GLOBAL:
UNIT. 1UNIT. 2UNIT. 3
OC1- s identifice elementele de baz pe care trebuie s le cuprind o felicitareS1OC1 - identificarea elementele de baz pe care trebuie s le cuprind o felicitareIOC1 - identificai elementele de baz pe care trebuie s le cuprind o felicitare
OC2- s citeasc fluent, corect, contient i expresiv o felicitareS1OC2 - citirea fluent, corect, contient i expresiv a felicitriiIOC2 citii felicitarea cu intonaie, respectnd punctuaia
OC3- s copieze coninutul unei felicitriS1OC3 - copierea coninutul unei felicitriIOC3 - copiai coninutul felicitrii respectnd indicaiile date
OC4 s diferenieze tipurile de propoziii.S1OC4 - marcarea semnelor de punctuaieIOC4 punei semnele de punctuaie corecte
OC5 s redacteze o felicitare adresat unui coleg cu ocazia Sfintelor Srbtori de Pate.S1OC5- redactarea unei felicitri adresat unui coleg cu ocazia Sfintelor Srbtori de Pate.IOC5 scriei o felicitare adresat unui coleg cu ocazia Sfintelor Srbtori de Pate.
AXA LECIEI
C E A P D O F E R T
OA1OA1OA1OA1OPM1 OC4 OA1 OC5 OA1 OA1
OPM1OPM1
OC2OC2
OA2
OC1OA2
OPM2
OC3OPM2
OA2
OPM2
IDENTIFICAREANALIZCREAIE
OC1
(IOC1) Identificarea elementelor de baz pe care trebuie s le cuprind o felicitare
OC2
(IOC2) Citirea fluent, corect, contient i expresiv a felicitrii
OC3
(IOC3) Copierea coninutului unei felicitri.OC4
(IOC4) Diferenierea tipurilor de propoziii (marcarea semnelor de punctuaie)OC5
(IOC5) Redactarea unei felicitri adresate unui coleg cu ocazia Sfintelor Srbtori de Pate.
REBUS
Completeaz corect rebusul i vei obine titlul leciei noi!
A
FRATIOARE
DOARE
PLOUA
HAINA
PARCA
FI
FIERTE
ALURA
GURA
GATESTE
B
1. - Ce v este ....................................................
2. Ce v ...............................................................
3. Nu v ninge, nu v ..........................................
4. Stai gtite-n ........................................... nou
5. .......................................... Dumnezeu m ierte,
6. N-ai........................................... ou ...
7. Suntem...........................................................!
8. i schimbndu-i brusc......................................
9. Toate-au nceput cu ..........................................
10. Ne ................................................ de parad
(La Pati de George Toprceanu)ANEXA 2
Punei semnele de punctuaie corespunztoare:
I. Cu prilejul srbtorilor de Crciun i de Anul Nou i doresc mult sntate i succes la coal
La Muli Ani
Cu prietenie al tu
Tudor
II. Lumina rsrit din mormntul Mntuitorului Iisus n noaptea Sfnt a nvierii Sale s v aduc bucurie duhovniceasc mult credin ndejde dragoste i pace n suflet
Hristos a nviat
Cu respect
A dv elev
Maria
III. Sntate deplin pace i linite sufleteasc, noi bucurii i mpliniri
Prosperitate spor bogat n toate
La muli i fericii ani
Al dv amic Mihai
IV. n pragul unor noi schimbri ce m mpresoar
n verde crud de primvar
Eu mi acord timidul glas
i-n el cu el alese mulumiri
Pentru ndemnul din priviri
S simt c nc se mai poate
La muli ani mam
Cu dragoste Oana
PAGE 12