0proiect_educatie_civica
DESCRIPTION
pTRANSCRIPT
Proiect de lecie
Proiect de lecie
CLASA: a III-a AOBIECTUL: Educaie civicSUBIECTUL: Despre buntate i rutateTIPUL LECIEI: predare nvare de noi cunotine.SCOPUL:cultivarea limbajului specific sferei valorilor civice cu accent pe trsturile de caracter;dezvoltarea unor atitudini decizionale personale, individuale sau la nivelul grupului cu privire la trsturile de caracter ale persoanei;stimularea muncii n echip i a spiritului de competiie.
OBIECTIVE OPERAIONALE: COGNITIVE:s recunoasc i s poat exemplifica diverse trsturi de caracter, completnd i analiznd proverbe i zictori cunoscute;s defineasc termenii: buntate, rutate;s integreze termenii noi n structura trsturilor pozitive sau negative de caracter;s precizeze opinii personale n legtur cu textele citite, argumentnd fiecare trstur de caracter ilustrat de acestea;s compare trsturile de caracter ale fetei babei cu cele ale fetei moneagului din povestirea Fata babei i fata moneagului, de Ion Creang;s precizeze cteva din consecinele buntii fetei moneagului i rutii fetei babei;s exemplifice i s aprecieze anumite situaii ca fiind rezultatul buntii sau rutii.
AFECTIVE:s aprobe conduita i faptele fetei moneagului;s resping comportamentul fetei babei;s-i formeze convingeri sntoase i trsturi pozitive de caracter.
STRATEGIA DIDACTIC. Resurse procedurale: conversaia euristic; explicaia; povestirea; analiza unor situaii; problematizarea; activitatea n echip; jocul didactic. Forme de organizare: frontal; n echip. Resurse materiale: proverbe i zictori; fie de lucru n echip; texte i citate ilustrative. Forme de evaluare: formativ prin analiza rspunsurilor; sumativ prin aprecieri finale asupra obiectelor.
Propuntor: Cristina MAICAN
DESFURAREA LECIEI
ETAPELELECIEICONINUTUL INSTRUCTIV - EDUCATIVSTRATEGIADIDACTIC
ACTIVITATEA PROPUNTORULUIACTIVITATEA ELEVILOR
1. MOMENT ORGANIZATORIC
Asigur climatul psiho- pedagogic necesar desfurrii n condiii optime a leciei de educaie civic;Pregtete materialele necesare activitii;Verific inuta i poziia elevilor n baie.
Se pregtesc pentru lecie conform indicaiilor primite.
i verific inuta i poziia n banc
exerciiul organizatoric/frontal
2.REACTULIZAREASTRUCTURILOR COGNITIVE NSUITE ANTERIOR
Prezint elevilor un mesaj primit de la neleptul nelepilor, cel care cunoate firea (caracterul) oamenilor i i solicit n a completa spaiile punctate cu trsturile de caracter specifice contextului dat (vezi anexa 1);Solicit elevii s discute pe marginea cuvintelor descoperite:
Ce definesc cuvintele cu care ai completat versurile?
Dai exemple i de alte trsturi de caracter nvare
Din exemplificrile voastre observm c ele pot fi trsturi pozitive sau negative
Cum recunoatem aceste trsturi de personalitate?
De unde aflm noi despre trsturile de caracter? Cum tim s le cultivm pe cele pozitive?
Completeaz mesajul cu cuvintele potrivite.
trsturi de caracter (trsturi morale) ale unei persoane.
ncredere, respect, curaj, modestie, lips de ncredere, lips de respect, fric, laitate.
din vorbe, gesturi, dar mai ales din fapte.
din exemplul celor mari, din sfaturile lor, din cri (poveti, povestiri, proverbe, zictori)
exerciiul/frontal
conversaiaeuristic/frontal
3. CAPTAREA ATENIEI
Propune elevilor completarea unor proverbe lacunare i precizarea trsturilor de personalitate specifice fiecrui proverb (vezi anexa 2);Sintetizeaz trsturile morale extrase de elevi i evideniaz dou trsturi pe care nu le-au studiat: buntatea i rutatea.
Completeaz proverbele i scriu alturat trstura moral potrivit.
problematizareaexerciiul/n echip
4. ANUNAREA SUBIECTULUI I A OBIECTIVELOR
Anun titlul leciei noi: Despre buntate i rutate i-l scrie pe tabl;Analizeaz fiecare noiune i scrie sinonimele cuvintelor buntate = omenie, generozitate, noblee, bunvoin, amabilitate, blndee;
rutate = neomenie, violen, brutalitate, cruzime, reavoin, slbticie.
Scrie titlul leciei
Caut n dicionarul de sinonime i-i noteaz semnificaia fiecrui termen.
explicaia/frontal
5. COMUNICAREA CUNOTINELOR
Solicit elevii s citeasc fragmentele din manual i sintetizeaz fiecare text prin evidenierea trsturilor morale:
Comentai ndemnul dat Cenuresei de mama ei.
Ce nseamn s fii bun cu orice vietate?
ntotdeauna buntatea este rspltit pe msur?
Dai i voi exemple de alte poveti sau povestiri citite de voi n care buntatea i rutatea pot fi evideniate.
Solicit elevii s citeasc dou citate semnificative din care s reias trsturile de caracter ale celor dou personaje:
Fata moneagului era frumoas, harnic, asculttoare i bun la inim o fat robace i rbdtoare Fata babei era slut, lene, fnoas i rea la inim
Propune Jocul antonimelor: scriei n opoziie trsturile fetei moneagului cu cele ale fetei babei.
Care erau trsturile dominante ale celor dou fete?
De unde ne dm seama de acest lucru?
De ce credei c fata babei nu a ajutat prul, celua, fntna i cuptorul?
A avut dreptate s se comporte astfel? De ce?
Cum au fost rspltite cele dou fete?
Fata moneagului a fcut fapte bune pentru c spera s obin o rsplat bun?
Dac ar fi urmrit doar rsplata, mai era o persoan bun?
Dac fata babei ar fi fcut i ea tot ce trebuia ar mai fi fost rea la inim?
Sintetizeaz i scrie cteva aciuni care definesc un om bun i un om ru:
Persoan bun: a ngriji, a ajuta, a ierta, a mngia Persoan rea: a jigni, a ironiza, a respinge
Dac v uitai la aceste aciuni, cum v putei autodefini (caracteriza): ca fiind persoane bune sau rele?
Nu exist oameni buni sau ri pentru c aa spunem, ci pentru c aa ne arat faptele noastre!
Prezint cteva situaii pe care elevii le vor analiza i vor distinge binele de ru:
1) Vrem s splm vasele i spargem o farfurie. Suntem buni sau ri?
2) Vrem s lovim un copil cu un bulgre de zpad i nu-l nimerim. Suntem noi buni?
3)ngrijii plantele din grdin, dar rupei una din ele. Suntei ru ?
4) Vrei s punei piedic unui coleg, dar nu reuii. Cum v autocaracterizai?
Precizeaz c nu trebuie s ne grbim s facem aprecieri asupra omului pentru c de multe ori greim.
Dac un coleg greete o dat, devine ru?Dac un coleg pe care-l cunoatem ca fiind ru face un lucru bun, l vom considera bun?Dac ntr-o zi un coleg pe care-l considerm bun este rutcios, l mai considerm bun?
Citesc textul i-l analizeaz conform indicaiilor propuntorului, evideniind trstura dominant: buntatea sau rutatea.
Fata babei i fata moneagului.
Citesc citatele semnificative din povestire
Fata Fata moneagului babei
frumoas urt harnic ..
fata moneagului: bun la inim buntatea; fata babei: rea la inim rutatea.din faptele lor.
deoarece nu tia s munceasc i ea urmrea doar recompensele
dup fapt i rsplat
nu, ci pentru c avea o fire bun, i plcea s munceasc, s fie de ajutor.
... nu
da, fiindc ntotdeauna dorea s-i umileasc sora i s dovedeasc mereu c ea este bun.
Scriu pe caiete aciunile ce definesc persoana bun i persoana rea.
Se autocaracterizeaz. Accept i opiniile colegilor.
intenia este bun, iar greeala se poate ierta
Analizeaz prin discuii situaiile i evideniaz n care dintre ele se consider bun sau ru.
Analizeaz situaiile i rspund corespunztor.
exerciiul/frontal
analiza unor situaii/frontal
conversaia/frontal
exerciiul/frontal
jocul didactic/frontal
conversaia euristicproblematizarea/frontal
explicaia/frontal
analiza unorsituaii/frontal
6. PROPUNEREA TEMEI PENTRU ACAS
Propun elevilor s-i imagineze n scris c ar lua un interviu fetei babei.
nchipuie-i c fata babei a neles lecia primit i rspunde sincer, vrnd s se schimbe.
7. APRECIERI FINALEApreciaz rspunsurile elevilor i comportamentul acestora pe parcursul leciei.Apreciaz att eforturile proprii ct i pe cele ale celorlali colegi, dezvoltndu-i spiritul critic i autocritic.