0_4proiectdeactivitate

9
PROIECT DE ACTIVITATE Numele propunatoarei: Goron Mariana Scoala : Liceul Sportiv "Avram Iancu" Zalau Clasa: I-A Aria curriculara : Limba si comunicare Disciplinar Abecedar (citire-scriere) Subiectul lectiei : "Puisorul si vulpea" - poveste Obiectiv fundamental: -formare de abilitati intelectuale; -dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajelor orale si scrise ; -dezvoltarea vocabularului si imbogatirea lui; -dezvoltarea capacitatii de exorimare corecta; Resurse : -Procedurale Metode si procedee: -conversatia euristica -exlicatia -jocul didactic , joe de rol -prelectura ,lectura prospectiva, com- phresiunea -munca individuala, frontala -munca in perechi -Materiale

Upload: daniela-rosu

Post on 01-Dec-2015

32 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: 0_4proiectdeactivitate

PROIECT DE ACTIVITATE

Numele propunatoarei: Goron MarianaScoala : Liceul Sportiv "Avram Iancu" Zalau Clasa: I-AAria curriculara : Limba si comunicareDisciplinar Abecedar (citire-scriere)Subiectul lectiei : "Puisorul si vulpea" - povesteObiectiv fundamental:

-formare de abilitati intelectuale;-dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajelor orale si scrise ;-dezvoltarea vocabularului si imbogatirea lui;-dezvoltarea capacitatii de exorimare corecta;

Resurse :-Procedurale

Metode si procedee:-conversatia euristica-exlicatia-jocul didactic , joe de rol-prelectura ,lectura prospectiva, com-phresiunea-munca individuala, frontala-munca in perechi

-MaterialeMijloace de invatamant:-carte de povesti;-ilustrate, imagini cu personajele din poveste;-foi de desen, carioca ;-fise de lucru;

-Procedurale :-nivelul mediu de informare si formare;

-Umane : -numarul elevilor =24

Page 2: 0_4proiectdeactivitate

-Timp : 45 minuteObiective operationale : - pe parcursul si la sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:

01 - sa dea raspuns corect ghicitorilor spuse ;02 - sa stabileasca cat mai multe insusiri ale personajelor din poveste;03 - sa anticipeze cele intamplate in poveste ;04 - sa-si imbogateasca vocabularul cu cuvinte si expresii noi;05 - sa-si imagineze un alt sfarsit a acestei povesti;06 - sa participe la jocul de rol organizat;07 - sa completeze fisa data;

Page 3: 0_4proiectdeactivitate

SCENARIUL LECTIEI

1.MOMENTUL ORGANIZATORIC: - realizarea climatului educational- pregatirea materialului didactic

2.CAPTAREA ATENTIEI:Joc - "A sosit postasul! " " Rosioara si codata, Umbla noaptea prin vecini Ca sa cumpere gaini. De platit nu le plateste , Dar pe loc le jumuleste .

Ghici ce e ?" (vulpea)

-In ce alta poveste ati mai intalnit-o ?-Ce o caracterizeaza ?-Se stabileste care sunt insusirile acestui animal.(vor fi scrise pe fasii de hartie )

sireata vicleana smechera

fatarnica VULPEA lacoma

nemiloasa necinstita

-Se va canta cantecul "Vulpea ".- Postasul mai are o scrisoare - ghicitoare.

"Pufulet galbior A iesit abia din ou . Striga tare disperat: "-Piu, piu , piu! Tare mai sunt speriat!

Ghici ce e ? " (puisorul)

Page 4: 0_4proiectdeactivitate

-Se vor stabili insusirile puisorului:

prostut mic credul

neascultator PUISORUL neajutorat

nestiutor neastamparat

-Se va cere elevilor sa fie atenti la continutul povestei si sa mai adauge si alte insusiri care se desprind ,atat despre vulpe cat si despre puisor .

3.ANUNTAREA TITLULUILECT1EI:" PUISORUL SI VULPEA

Prelectura:

- Sunt intrebati copiii ce cred ei ca le povesteste aceasta lectura .- se aleg mai multe variante .- Ce va spune voua acest titlu?- Cine incearca sa-si imagineze o poveste cu aceste personaje ?

Lectura prospectiva (anticipativa )

-Intreruperea lecturii este marcata pe text si li se da posibilitatea sa anticipeze ce s-ar putea intampla mai departe (potrivit gandirii lor).-Sa dea un alt final, mai fericit.

4.FEEDBECKUL -Activitate in perechi:

Page 5: 0_4proiectdeactivitate

FISA DE LUCRU nr.1

1 Formati cuvinte noi punand o silaba in fata cuvantului dat: _____________ascultator ____________milos ___________ascultatoare ___________miloasa

_______________ajutorat _________astampara_____________________ _________________

2."Dezmearda " cuvintele :

cocos -_____________ gaina - ____________

vulpe - _____________ batrana - ___________

pui -_______________ pasare - ____________

-Activitate independenta:

FISA DE LUCRU nr.2

1. Scrie cuvinte opuse cuvintelor date :-batrana - _______________-miloasa - _____________-micut - ________________-dusman-

2.Scrie cuvinte care se pot forma de la cuvantul pui si care sc inrudesc cu acest cuvant:_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Page 6: 0_4proiectdeactivitate

5. ASIGURAREA RETENTIEI:-Realizeaza un desen cu aspecte din poveste . 6.INCHEIEREA ACTIVITATII:

Page 7: 0_4proiectdeactivitate

PUISORUL SI VULPEA

Stai cuminte acum, si-o sa-ti spuna bunica o poveste cu un pui de gaina care a fost neascultator ca tine. Puisorul voia sa se duca in crang, macar ca i-a spus mama, de multe ori, sa nu plece din curte, sa nu se duca-n crang, caci acolo e vulpea nemiloasa .De vulpe se tem si ratele, si gainile, ba chiar si cocoseii.

Dar puiu n-a vrut sa tina seama de sfaturile mamei si a pornit, legenandu-se pe picioare, hai-hui, ca un copil care nu e cuminte.

"Hei, si cine e vulpea ? se gandea puisorul. Sa pofteasca sa-mi iasa inainte, ca eu, ii scot ochii cu ciocul!"

Deodata se opri. Dintr-un tufis dadu buzna o lighioana . Vulpea ! Da, da, chiar ea ... Vai, puiul o sa moara ! De ce n-a ascultat-o pe maica-sa ?

Dar iata, n-are ganduri vrajmase. Nu il sugruma. Nu il mananca.Vulpea il priveste domol, ca o bunicuta batrana, si-i spune :-Te-ai speriat, micutule ? Fii pe pace, nu-ti fac nimic. Au nascocit

despre mine gurile rele multe neadevaruri. Eu nu mananc pe nimeni. Din contra, va inbesc pe voi, gainuselor, cocoseilor, pasarelelor. Uite, ca sa vezi cat sunt de milostiva, iti spun ca nu eu ci vulpoiul roscat care-i vecinul meu, va dusmaneste. Chiar in noaptea asta vrea sa vina la voi, sa va manance. Spune –mi unde sunt fratii tai sa-i vestesc de cu vreme.

Si vulpea n-a avut nevoie sa vorbeasca mai multe, caci puisorul cel neastamparat si prostut o crezu pe cuvant, ba chiar se induiosa de atata bunatate.

Vrei sa stii ce-a fost ? A fost prapad si jale. Puisorul a dus-o pe vulpe in batatura, i-a aratat cum se deschide usa, unde sunt ratustele, gastele, gainusele si cocoseii, iar vulpea, lacoma si fatarnica a gatuit toate fapturile din ograda, si pe urma l-a mancat si pe el...