ВСТУП. ЩО ТАКЕ МИСТЕЦТВО -...

5
24 ВСТУП. ЩО ТАКЕ МИСТЕЦТВО УРОК 1. ВИДИ ОБРАЗОТВОРЧОГО МИСТЕЦТВА Мета: сформувати в учнів поняття про різновиди образотворчого мистецтва; долучати учнів до спадщини вітчизняного та світово- го мистецтва; ознайомити з видатними митцями минулого і сьо- годення; виховувати естетичний смак, формуючи духовну культу- ру і потребу постійно спілкуватися з образотворчим мистецтвом; зміцнювати міжпредметні зв’язки (образотворче мистецтво, світо- ва художня культура, музика, література, історія); визначити особ- ливості образного змісту; розвивати вміння аналізувати й характе- ризувати особливості образу твору образотворчого мистецтва. Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу. Тип уроку: творча майстерня. Обладнання: для вчителя — презентація навчального матеріалу до уроку, комунікаційні технічні засоби, музичний супровід; для учнів — альбом, простий олівець, гуаш, акварель, фломастери, туш, гумка. Практична робота: малювання, створення декоративної композиції «Палітра мистецтв». Епіграф до уроку: «Усі види мистецтва служать найбільшому з мис- тецтв — мистецтву жити на Землі». (Б. Брехт) Хід уроку І. Організаційний етап Підготовка учнів до уроку. ІІ. Актуалізація досвіду, опорних знань учнів Фронтальна бесіда Що таке, на вашу думку, мистецтво? Які види мистецтва ви знаєте? Чим, на вашу думку, різняться між собою живопис, театральне мистецтво, скульптура, література? Що між ними спільного? www.e-ranok.com.ua

Upload: others

Post on 01-Sep-2019

5 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: ВСТУП. ЩО ТАКЕ МИСТЕЦТВО - e-ranok.com.uae-ranok.com.ua/upload/o18535u_iu_obrazotvorche-mustectvo_5-kl_demo.pdf · рює свій світ, або свої ідеали

24

ВСТУП. ЩО ТАКЕ МИСТЕЦТВО

УРОК 1. ВИДИ ОБРАЗОТВОРЧОГО МИСТЕЦТВА

Мета: сформувати в учнів поняття про різновиди образотворчого мистецтва; долучати учнів до спадщини вітчизняного та світово-го мистецтва; ознайомити з видатними митцями минулого і сьо-годення; виховувати естетичний смак, формуючи духовну культу-ру і потребу постійно спілкуватися з образотворчим мистецтвом; зміцнювати міжпредметні зв’язки (образотворче мистецтво, світо-ва художня культура, музика, література, історія); визначити особ-ливості образного змісту; розвивати вміння аналізувати й характе-ризувати особливості образу твору образотворчого мистецтва.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Тип уроку: творча майстерня.

Обладнання: для вчителя — презентація навчального матеріалу до уроку, комунікаційні технічні засоби, музичний супровід; для учнів — альбом, простий олівець, гуаш, акварель, фломастери, туш, гумка.

Практична робота: малювання, створення декоративної композиції «Палітра мистецтв».

Епіграф до уроку: «Усі види мистецтва служать найбільшому з мис-тецтв — мистецтву жити на Землі». (Б. Брехт)

Хід уроку

І. Організаційний етап

Підготовка учнів до уроку.

ІІ. Актуалізація досвіду, опорних знань учнів

Фронтальна бесіда

Що таке, на вашу думку, мистецтво?Які види мистецтва ви знаєте?Чим, на вашу думку, різняться між собою живопис, театральне

мистецтво, скульптура, література?Що між ними спільного?

www.e-ranok.com.ua

Page 2: ВСТУП. ЩО ТАКЕ МИСТЕЦТВО - e-ranok.com.uae-ranok.com.ua/upload/o18535u_iu_obrazotvorche-mustectvo_5-kl_demo.pdf · рює свій світ, або свої ідеали

25

Слово вчителя

Сотні тисяч років тому людина почала виготовляти елементар-ні знаряддя праці, і це вже було народженням майбутнього мисте-цтва. Працю можна назвати джерелом розвитку людства. Будь-яке розвинене мистецтво є одночасно й пізнанням світу, і процесом тво-рення, й засобом людського спілкування.

ІІІ. Мотивація творчої діяльності учнів

Слово вчителя

Світ мистецтва багатий і складний. Ми розглядаємо живопис-ні полотна і статуї, слухаємо симфонії, читаємо романи, зупиняє-мося перед величними будівлями, стежимо за рухами танцюристів, сприймаємо театральні вистави і кінофільми. І всі ці дуже різні, зда-валося б, непорівнянні явища називають одним словом — мистецтво!

Кожне мистецтво «говорить» своєю мовою: архітектура — мо-вою просторів і конструкцій, скульптура — мовою об’єму, графі-ка — мовою ліній і плям на площині, живопис — мовою кольору на площині, а декоративне мистецтво та дизайн синтезують об’єм, кольори, лінії, простір.

Знаючи мову мистецтва, можна зрозуміти, «прочитати» його. І тоді твір «розкриває» свій заповітний зміст, передаючи нам дум-ки, слова й енергію свого творця — художника.

ІV. Навчальна соціалізація

Слово вчителя

У різні епохи мислителі намагалися зрозуміти, що таке мисте-цтво. Одні філософи стверджували, що мистецтво є відтворенням дійсності. Інші додавали, що воно зображує життя не тільки таким, як воно є, а ще й таким, яким воно має бути; отже, мистецтво ство-рює свій світ, або свої ідеали часу. Деякі філософи говорили, що мистецтво — це передання людських почуттів та емоцій.

Інтерактивна гра «Мозкова атака». Проблемне питання

Яке твердження філософів, на вашу думку, ближче до істини? (Кожен учень може висловити свою думку; усі разом за допомогою вчителя складають відповідь.)

Понятійний кластер

Мистецтво — творче відображення дійсності в художніх обра-зах, творча художня діяльність. У широкому сенсі мистецтвом на-зивають досконале вміння в якійсь справі, галузі; майстерність.

www.e-ranok.com.ua

Page 3: ВСТУП. ЩО ТАКЕ МИСТЕЦТВО - e-ranok.com.uae-ranok.com.ua/upload/o18535u_iu_obrazotvorche-mustectvo_5-kl_demo.pdf · рює свій світ, або свої ідеали

26

Інтерактивна гра «Хто перший?»

Учні записують у зошит назви відомих їм видів мистецтва. (Му-зика, література, скульптура, живопис, графіка, архітектура, декоративне мистецтво, кіно, балет, театр, естрада, художня фотографія, дизайн.) Хто з учнів напише найбільше назв за 1 хви-лину, той додатково отримує 2 бали до оцінки за творче завдання.

Інформаційний кластер

Серед цієї безлічі видів можна виділити три найдавніших мисте-цтва, які, впливаючи на зір, слух і мову, виховують почуття люди-ни. Це мистецтво зображення (образотворче мистецтво), мистецтво звуку (музика) і мистецтво слова (література). Без цих них неможли-во уявити собі ні вистави, ні фільму, ні естрадного концерту.

Сьогодні ми познайомимося з візуальним мистецтвом.

Візуальна інтерпретація

(Розповідаючи про різні види мистецтва, учитель демонструє учням їх зразки на слайдах презентації.)

Живопис — це зображення художніх образів у кольорі. У слові живопис приховані слова живий і писати, тобто живопис означає «писати життя».

С. Васильківський. Весняний день на Україні

Станковий живопис призначений тільки для кімнат і залів. Це картини, які створю-ють на мольберті (тобто на «станку»), їх мож-на вільно переносити з місця на місце.

Т. Шевченко. Катерина. 1842 р.

www.e-ranok.com.ua

Page 4: ВСТУП. ЩО ТАКЕ МИСТЕЦТВО - e-ranok.com.uae-ranok.com.ua/upload/o18535u_iu_obrazotvorche-mustectvo_5-kl_demo.pdf · рює свій світ, або свої ідеали

27

Монументальний живопис пов’язаний з архітектурою. Це вели-кі картини, що прикрашають будівлю зсередини і зовні; вони роз-міщені на стінах, стелях.

Кирилівська церква. Київ

Мініатюрний живопис використовується для оздоблення виро-бів прикладного мистецтва, в тому числі ювелірних. Це маленькі картини, що прикрашають рукописні книги, медальйони, годин-ники, вази, браслети тощо.

Мініатюрний живопис в оздобленні книжкової палітурки

Декоративний живопис використовується для прикрашання інтер’єрів та екстер’єрів будівель у вигляді барвистих панно, а та-кож для оздоблення предметів побуту.

Оздоблення посуду декоративним живописом

www.e-ranok.com.ua

Page 5: ВСТУП. ЩО ТАКЕ МИСТЕЦТВО - e-ranok.com.uae-ranok.com.ua/upload/o18535u_iu_obrazotvorche-mustectvo_5-kl_demo.pdf · рює свій світ, або свої ідеали

28

Театрально-декоративний живопис пов’язаний з оформленням сцени, з виготовленням декорацій.

Декорації до театральної вистави

Скульптура — об’ємне зображення, виконане в будь-якому ма-теріалі (дереві, глині, гіпсі, камені, металі та ін.). Монументальна скульптура має великі розміри, її розміщують на вулицях, у пар-ках, на фасадах будинків і в просторих залах (пам’ятники, деко-ративна скульптура, рельєфи). Станкова скульптура за своїми роз-мірами не перевищує предмет, який зображує. Її розташовують усередині приміщень, у житлових будинках, музеях, скверах, пар-ках. Це статуї, портрети, жанрові сцени.

М. Микешин. Пам’ятник Б. Хмельницькому на Софійській площі в Києві. 1888 р.

www.e-ranok.com.ua