Урок у 8 класі на тему "Поняття мови...

4
Вчитель інформатики Пучковська Т.В. 8 клас Тема уроку. Поняття мови програмування. Складові мови програмування. Мета уроку: ознайомити учнів з мовами програмування; сформувати поняття: інтегроване середовище програмування; сформувати вміння користуватися інструментами середовища програмування для створення програм; розвивати логічне мислення та креативність; виховувати інформаційну культуру, дбайливе ставлення до комп’ютерної техніки. Тип уроку: вивчення нового матеріалу. Обладнання та наочність: комп’ютери, підручник, навчальна презентація, електронні матеріали. Програмне забезпечення: середовище програмування Lazarus. Хід уроку І. Організаційний етап - привітання; - перевірка готовності учнів до уроку. ІІ. Актуалізація опорних знань (Учні отримують на екрані питання, пишуть відповіді на питання у зошит. Через кілька хвилин вчитель показує правильні відповіді на екрані) Повторення основних понять, вивчених у 6-7 класах: алгоритм, виконавець алгоритму, система команд виконавця, середовище програмування Scratch, основні об’єкти програми. ІІІ. Мотивація навчальної діяльності (Повідомлення теми і задач уроку) - Отже, тема нашого сьогоднішнього уроку «Поняття мови програмування. Складові мови програмування». На уроці ми повторимо визначення програми, вхідних та вихідних даних; дізнаємося, що таке мова програмування та визначимо її основні складові; ознайомимося з середовищем розробки програм Lazarus та створимо свій перший проект. IV. Вивчення нового матеріалу

Upload: tpy2007

Post on 22-Jan-2017

151 views

Category:

Education


7 download

TRANSCRIPT

Page 1: Урок у 8 класі на тему "Поняття мови програмування"

Вчитель інформатики Пучковська Т.В. 8 клас

Тема уроку. Поняття мови програмування. Складові мови програмування.

Мета уроку: ознайомити учнів з мовами програмування; сформувати поняття: інтегроване середовище програмування; сформувати вміння користуватися інструментами середовища програмування для створення програм; розвивати логічне мислення та креативність; виховувати інформаційну культуру, дбайливе ставлення до комп’ютерної техніки.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання та наочність: комп’ютери, підручник, навчальна презентація, електронні матеріали.

Програмне забезпечення: середовище програмування Lazarus.

Хід уроку

І. Організаційний етап

- привітання;- перевірка готовності учнів до уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань

(Учні отримують на екрані питання, пишуть відповіді на питання у зошит. Через кілька хвилин вчитель показує правильні відповіді на екрані)

Повторення основних понять, вивчених у 6-7 класах: алгоритм, виконавець алгоритму, система команд виконавця, середовище програмування Scratch, основні об’єкти програми.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

(Повідомлення теми і задач уроку)

- Отже, тема нашого сьогоднішнього уроку «Поняття мови програмування. Складові мови програмування». На уроці ми повторимо визначення програми, вхідних та вихідних даних; дізнаємося, що таке мова програмування та визначимо її основні складові; ознайомимося з середовищем розробки програм Lazarus та створимо свій перший проект.

IV. Вивчення нового матеріалу

(Пояснення вчителя з елементами демонстрування презентації, використовується проектор та матеріал підручника)

Ви вже знаєте, що комп’ютер працює під керуванням програмного забезпечення, яке складається з програм різного призначення. Працюючи з комп’ютером тут, в школі і вдома, ми часто використовуємо текстовий процесор, графічний редактор, табличний процесор, антивірусні, навчальні, контролюючі, ігрові програми та багато інших.

Page 2: Урок у 8 класі на тему "Поняття мови програмування"

Вчитель інформатики Пучковська Т.В. 8 клас

Комп’ютерна програма – це алгоритм опрацювання даних, записаний спеціальною мовою та призначений для виконання комп’ютером.

У процесі своєї роботи програма опрацьовує дані, які класифікують:

Складаючи алгоритми, призначені для виконання людиною, користуються звичайною мовою спілкування – українською, англійською тощо. Але для алгоритмів, які повинен виконувати комп’ютер, розробляють спеціальні мови, як називають – мови програмування.

Мову, яку використовують для запису алгоритмів, призначених для виконання комп’ютером, називають мовою програмування.

Кожна мова програмування має такі складові:

У 8 та 9 класах ви будете вивчати мову програмування Object Pascal. Цю мову використовують учні і студенти для вивчення основних принципів програмування.

А чи знаєте ви, як з’явилася ця мова програмування і чому так називається? Давайте послухаємо історичну довідку, яку підготувала нам учениця.

(Виступ учениці з історичною довідкою про виникнення мови Паскаль)

Для створення, редагування і налагодження програм мовою Object Pascal ми будемо використовувати середовище розробки програм Lazarus.

Це середовище складається з:

Алфавіт - множина символів, з яких можна утворювати слова і речення цієї мови.

Словник - набір слів, які використовуються в цій мові.

Синтаксис - правила складання і запису мовних конструкцій: не словникових слів і речень.

Семантику - встановлене однозначне тлумачення мовних конструкцій, правил їх виконання.

Вхідні (початкові)Дані, які потрапляють до програми від певних пристроїв, іншої програми, користувача.

ПроміжніДані, які утворюються й опрацьовуються під час виконання програми.

Вихідні (результуючі)Дані, які отриммуються після виконання програми.

Page 3: Урок у 8 класі на тему "Поняття мови програмування"

Вчитель інформатики Пучковська Т.В. 8 клас

Дане середовище розробки надає можливість використовувати велику бібліотеку візуальних компонентів (кнопки, поля, написи, списки, перемикачі ті інші). Під час розміщення цих компонентів на формі автоматично створюється відповідний фрагмент програми, що значно спрощує роботу програміста. Такий спосіб розробки програм називається візуальним.

Програми створені у середовищі Lazarus називають проектами. Вони складаються з кількох файлів. Більш досконало про склад проектів ви дізнаєтеся на наступних уроках, а сьогодні ми спробуємо створити свій перший нескладний проект.

(Робота з підручником. Вчитель задає питання для учнів)

Давайте знайдемо у підручнику відповіді на питання:

- як можна відкрити вікно програми Lazarus?- Що таке форма?- Як зберегти проект у програмі?

VI. Засвоєння нових знань, формування вмінь

Практичне завдання. Робота за комп’ютером1) Повторення правил безпечної поведінки за комп’ютером.2) Інструктаж учителя.3) Вправи для зняття втоми.4) Практична робота за комп’ютерами. Поетапне створення проекту

«Знайомство смайликів». Вчитель показує → учень робить.5) Демонстрація результату.

VIІ. Підсумки уроку

Рефлексія (бесіда з учнями)

1. Що нового ви сьогодні дізналися?2. Чого навчилися?3. Чи виникали труднощі?

VІІI. Домашнє завдання: Підручник § 5.1 ст. 154-56. Підготуйте повідомлення про одну із сучасних мов програмування.

Текстового редактора для введення й редагування тексту програм.

Компілятора для перекладу програм з мови Object Pascal на мову команд зрозумілу комп'ютеру.

Засобів налагодження програм для пошуку в ній помилок.

Довідкової системи.