ეკა ლ
TRANSCRIPT
გაკვეთილის გეგმა
1 პედაგოგი მაძიებელი- ელენე ლურსმანაშვილი
2 გაკვეთილის თემა აკაკი წერეთლის ,,დათუნა გოცირიძე,,
3 სწავლების საფეხური და
კლასი
საბაზო
მე-5
4 მოსწავლეთა რაოდენობა 28
5 გაკვეთილის მიზანი და
განსავითარებელი უნარები
მოსწავლეებმა მოისმინონ და ამოიცნონ ნაწარმოების
მთავარი და მეორეხარისხოვანი პერსონაჟები. დაახასიათონ
ისინი თავიანთი სიტყვებით. განმარტონ პერსონაჟთა
ქცევის მოტივი და შეაფასონ მათი საქციელი , მსჯელობა
განამტკიცონ არგუმენტებით. ტექსტის მთლიანი
გააზრების საფუძველზე გამოიტანონ დასკვნა და
ჩაწვდნენ ტექსტის მთავარ სათქმელს.
განსავითარებელი უნარები;
* მხატვრული ტექსტის ადეკვატურად გაგება –
გაანალიზების უნარი;
* შემოქმედებითი უნარი;
* თვითშეფასება და ურთიერთშეფასება;
* მოსმენის უნარი;
* მსჯელობის უნარი.
6 ე ს გ–ით მისაღწევი
შედგები/ინდიკატორები
მიმართულება: ზეპირმეტყველება
ქართ.5.4. მოსწავლეს აქვს ლიტერატურული ნაწარმოების
ესთეტიკური შეფასების საწყისი უნარი.
* ისმენს მხატვრულ
ნაწარმოებს(ლექსს,ნოველას,მოთხრობას) და გამოხატავს
საკუთარ ემოციებსა და შთაბეჭდილებებს.
* მონაწილეობს ლიტერატურული ნაწარმოების შესახებ
გამართულ დისკუსიაში, გამოხატავს საკუთარ
დამოკიდებულებას ამა თუ იმ პერსონაჟის მიმართ.
* ასახელებს სხვადასხვა თვალსაზრისით მისთვის
საინტერესო ადგილებს ტექსტიდან.
მიმართულება: კითხვა
ქართ.5.8. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა ჟანრის
მხატვრული ტექსტების წაკითხვა და ადეკვატურად
გაგება– გაანალიზება.
* საკუთარი სიტყვებით გადმოსცემს ტექსტის შინაარსს.
* გააზრებულად აკავშირებს სათაურს ტექსტთან.
* განარჩევს მთავარ და მეორე ხარისხოვან
პერსონაჟებს. * გამოაქვს
დასკვნა პერსონაჟებს შორის არსებული
ურთიერთობის შესახებ.
7 მეთოდები
კითხვა – პასუხის მეთოდი ( მოსწავლეების
მოტივაციის ამაღლება, განწყობის შექმნა);
კითხვა პაუზებით (ბლუმის ტაქსონომიის გამოყენება)
კლასის ორგანიზების
ფორმები
;
3/2/1- ის მეთოდი;
ინდივიდუალური.
8 წინასწარი ცოდნა მოსწავლეები იცნობენ ამ ნაწარმოების ავტორს , შესწავლილი
აქვთ პირველი ნაწილი
9 საგანმანათლებლო
რესურსები და
გამოყენებული
ლიტერატურა
ტექნიკა–ინსტრუმენტები:კომპიუტერი, პროექტორი ; დაფა,
ცარცი; ინფორმაციული წყაროები: ქართული ენა და
ლიტერატურა მე-5 კლასის სახელმძღვანელო. ავტორები:
ნინო გორდელაძე, თინათინ კუხიანიძე.
ბაკურ სულაკაურის გამომცემლობა 2011 წ.
10 შეფასება განმავითარებელი- მასწავლებლის დაკვირვება მოსწავლეთა
მუშაობის პროცესზე, ქცევაზე, აქტიურობაზე.
11 გაკვეთილის მსვლელობა/
საკლასო მენეჯმენტი და
დრო
გაკვეთილის ხანგრძლივობა 45 წთ.
გაკვეთილის მიზანი და განსავითარებელი უნარები
ნაჩვენებია მონიტორზე . გაკვეთილის თემა დაწერილია
დაფაზე.
ა ფაზა( გამოწვევა) 13წთ
(მოსწავლეების მოტივაციის ამაღლება) 3 წთ.
მოსწავლეებს ვაცნობ გაკვეთილის მიზანს და
გასავითარებელ უნარებს, შემდეგ ვამოწმებ საშინაო
დავალებას და ვაკითხებ 1–2 მოსწავლეს. შემდეგ კითხვა –
პასუხის საშუალებით გამოვიკითხავ:
–1–ლი ნაწილის მიხედვით, ვინ არიან მოთხრობის
მთავარი გმირები? როგორ დაახასიათებენ მათ?
- რა თვისება არ მოსწონთ მათი?
მოსწავლეებს ვთხოვ, გაიხსენონ მათ მიერ შესწავლილი აკაკი
წერეთლის ლექს-იგავი ,,ღამურა”.
–რა თვისებამ დაღუპა ღამურა?
–ხასიათდება თუ არა იმავე თვისებით ბიძა– დისწული?
–თქვენი აზრით, რა მოხდება მოთხრობის მეორე ნაწილში?
10წთ.
B ფაზა (შინაარსის რეალიზება) 20 წთ.
ვკითხულობ ამ მოთხრობის მეორე ნაწილს პაუზებით,
ვიყენებ ბლუმის ტაქსონომიას, პირველი აბზაცის შემდეგ
ვსვამ კითხვას:
–რა გადაწყვიტა დათუნა გოცირიძემ?
მომდევნო აბზაცის წაკითხვის შემდეგ ბავშვებს ვეუბნები:
თქვენი სიტყვებით მითხარით, რატომ მოიქცა დათუნა
გოცირიძე ასე ?
მომდევნო აბზაცის წაკითხვის შემდეგ:
–შეიძლება თუ არა მსგავსი სიტუაცია მოხდეს
თანამედროვე ეპოქაში და თქვენ როგორ მოიქცეოდით
მსგავს სიტუაციაში?
შემდეგი აბზაცის წაკითხვის მერე:
შეადარეთ ერთმანეთს ივანე კვიტაშვილისა და დათუნა
გოცირიძის საქციელი, რა მსგავსება– განსხვავებას ხედავთ?
ბოლო აბზაცების წაკითხვის შემდეგ:
–რა მოხდებოდა, არც ერთს რომ არ ეპატიებინა
ერთმანეთისთვის?
შემდეგ დავსვამ კითხვას:
– თქვენი აზრით, რა არის მოთხრობის მთავარი
სათქმელი?
C ფაზა( გამთლიანება) 10წთ.
აქტივობა 3/2/1. მოსწავლეებს ვთხოვ, შეაჯამონ მთლიანად
ნასწავლი მოთხრობა, გამოყონ 3 რამ, რაც
დაამახსოვრდათ; 2 რამ, რაც მოეწონათ; 1 რამ, რასაც
შეცვლიდნენ.
12 საშინაო დავალება ,, სანამ გარეშე მტერი არ მოგვიგერიებია, შინაური
მტრობა რჯულის უარყოფაა ” (ამ მოთხრობის მიხედვით)
2 წთ