zeri i ndergjegjes

Download Zeri i ndergjegjes

Post on 23-Jul-2016

250 views

Category:

Documents

10 download

Embed Size (px)

DESCRIPTION

krijime letrare

TRANSCRIPT

 • ZERI I NDERGJEGJES.

  POEZI

  VALENTINA-LLAPRI

 • ***************************Asgje smund te na ndaje.

  Mos e harroni gjuhen e te pareveGjuhen e paster shqipe , at gjuhe qelibareMesojeni o femije,percilleni pas cdo brezi,Gjuha e tpareve tane , e paster do te mbesi. Po ndoshta dhe ju prinder qe ne kurbet aty jeni,Fare pak kohe, per femijet tuaj edhe e gjeni,Beni te pamunduren,qe fmijet

 • tflasin shqip,Dhe duajeni vendin tuaj , duajeni nate e dite.

  Shkembinjte e thepisur te maleve shqiptare,Ruajne thelle ne zemer at krenari kombetare,Fushat prape kane lule, mbushur me arome,Lodrojne sorkadhet mbi barin e njome.

  Dua qe tju them dy fjale dale nga

 • zemra,Ngado qe te vini, perdorni tanet emra,Se jemi shqiptare, e do thirremi si shqiptare,Po patem dashurine , asgje smund te na ndaje.

  ( nje krijim spontan, i bere sot ne mengjes , ne kete dite pak me shi, data 10 gusht 2015)

  *******************************

 • Besim, shpres, jete.

  Njeri! Mos e humb besimin Mos e humb kurre shpresen Mos e shkel besen Mos e duaje te keqen. Mos e humb shkelqimin e syve te tu,Se ta dish po humbi ai, ti sje me ketu..******************************* astHidhen valt e detit, nn rrezet e diellit,si boe pambuku, n nj fush t gjer,hna qe s,ka ikur , se vshtron nga

 • lart,dielli lozonjari, t mblat rreze fal.

  ******************************* Dashuria

  Dashuria sht e bardh! se ka drit , shum brenda saj, dashuria pr njerin, vler e ar pr Perndin!

  ******************************* Duro, meso , beso

  Mos u lodh kot Ti gjesh fundin Universit.

 • Se yje atje larte ka plote, Ndaj dhe fundin sia mat dot. Mos kerko persosmeri tek njeriu, Se ate qe thote tani, I fluturon si veriu, Qendro me kembet Ne toke gjithmone, Ne cdo rrethane a situate Te miren vec ate perqafo.

  *******************************

 • Embelsi

  E mora ne grusht nje mal, Ja aty ishte shume prane, U habita ne fakt Si ka mundesi qe malin ne grusht ta beja zap!. Ai me veshtroi me syte e tij te zinj, Dhe une veshtrova qiellin Dhe prape ish kaq cudi!!! Qielli embelsishte U ul ne doren time, Mali edhe qielli Qene gjithe bota ime!.*******************************

 • Femra

  Femra , qenia kuptim-plote e Universit njerezor,Embelsi buron nga shpirti i saj hyjnor.Ato kane nje bote te pasur, mbushur plote dashuri,Ato dine te zgjedhin cdo pengese,Dhe jetes i japin nje kuptim te ri.Vetem per nje cast, boten po mendoja,Si do te ish valle!? Pa femren e imagjinoja.Mu duk krejt e zhveshur, e ftohte dhe kaq e thate,Femra eshte kuptimi i jetes se begate.*******************************

 • Her me gaz, e her me lot.

  Jan dy gjra kaq t muarapa t cilat ne s,bjm dot!jan si yjet e kulluara,dhe her her si det me lot!? Esht shpresa dhe besimi,qe na mbajn ne n k,t jet,jan si ves e do blerimi,shte fjala e vrtet!

 • Jan k,to gjra kaq t shtrenjta,pa te cilat ne s,bjm dot!jan si ujrat aq t thella ,her me gaz, dhe her me lot!

  ***************************Imazhi i vertete.(reflektim, trishtim, )

  Pikoi qielli, rrodhi si lotet e kombeve te shtypura,U nxi dielli,fytyra iu venit , syte Brenda zgavrave tfutura.Rete e gershetuara ne at qiell dukeshin si anije te trishtuara,Qe sdinin ku te shkonin , qe sdinin

 • cfare te thonin.Dhe yjet, ah vec yjet , ata nuk pipetinin,Te fshehur ne at dekor, as koken larte se ngrininPikoi qielli, lotet e tij rane permes loteve te tokes, Perreth ish nje imazh aq i nxire, imazhi i vertete i Botes!.

  ******************************* Jeni ju.

  Jeni lule, jeni jete Jeni drite po edhe shprese, Jeni zogj camarroke

 • Qe kendoni te gjithe tok. Jeni jete pambarim, Jeni yje nkaltersi, Pa ju jeta s'ka kuptim, Jeni ju pra o femije.

  ******************************* Kam nje mall .

  Kam nje mall o per Shqiprine, Dhe pse sjam large ne mergim. Kam nje shprese kam nje besim, Per ket vend arome-mire. Kam nje fjale per ty Shqipri,

 • Je e bukur si femije, Je e embel porsi mjalti, Je e bardhe posi si zambaku. Kam ket mall dhe kete shprese, Per te paret tane florinje, Zemer-artet, e plote bese, Vellezrit tane te urte te mire. Me beso moj Shqiperi! Ndjeje per ty vec Dashuri. (vendit tim te arte qe e dua e me do shume).

 • ******************************* Kjo kohe.

  Vertitej nene e gjore, Ne a't shtepi te ngrate, Veshtronte te vetmen ore, Ne murin qe kish perrballe. Minutat nuk leviznin, Dhe ditet qene njelloje, Trishtimet vinin, iknin, Kjo kohe pse spo kalon!?

  ******************************* Kur shndrit dielli cdo mengjes.

 • Kur lind dielli cdo mengjes,Male fusha marrin jete,Mbi bar shndrit e embla vese,Zogjte nder peme kendojne vertete.Kur lind dielli atje tej,Harmonine me tbukur sjelle,Embelsishte na ledhaton,Paqe tbrendshme na dergon.Kur lind dielli jeta vlon,Le te kete lindje gjithmone Valentina ( nje krijim i bere ne vendin tim te punes eshte ora 8 e 34 e mengjesit, para syve te mi shfaqet lulishtja me pemet gjigande, njerez qe kalojne , dhe dielli si gjithmone i

 • embel i bukur jetedhenes, frymezimi im nga ky mengjes i fresket i embel i bukur )

  ******************************* Kur. Kur dielli qe na lindi, Iku dhe u shua, Nje diell tjeter na rriti, Me dashuri te pakufizuar. Dhe jemi k'tu ku jemi Dhe ishim atje ku ishim, Ne zemer diejte do ti kemi, Pa ta , jete sdo te kishim.

  *******************************

 • Luledeles.

  Mbushen fushat me ty plote, Ne pranvere ti ze shkelqen, Lule e bukur lule e njome, Shpirtin na e ben pranvere.

  ******************************* Mbret ne toke. Femijet tane jane blerim mengjesor, Jane drite e praruar, jane mjalte perrallor. Ata jane si zogjte , ne pemet e pranveres,

 • Ata jane si fluturat, ne trupat e luleshqerres. Femijet jane gezimi dhe paqja e shpirtit tone, Jane ves e cdo agimi, jane mbret ne kete toke.

  ******************************* Me mire te dish

  Per mua parajsa eshteAtehere kur tjetrin e do me gjithe shpirt,Per mua parajsa eshte kur ne jete ti ben vec mireKur ke prindrit prane, dhe kurre si braktis,

 • Eshte parajse e rralle, mjalte eshte edhe drite.Kur perpiqesh sadopak tu shperndash Grimca gezimi te tjereve,Kur mundohesh ti ngjash fare pak,Asaj se mires rejeParajsa eshte brenda secilit prej nesh,Eshte me mire te dish sesa te kesh 12 gusht 2015*******************************

  Me pelqejne .Sa me pelqejne mengjeset e bardha,Me cicerima zogjsh , plote drite dhe pasterti,

 • Gjithnje i kam pelqyer malet e rralla,Dhe pse te heshtura , te vrenjtura ato pakez rrine.Kjo vere e nxehte , ky behar i thate,Rete camarroke , ne qiell bejne pak shamate!Here dalin here fshihen, luajne pak me diellin,Botes njerezore, pak freski i sjellin.Sa me pelqen ai njeri i drejte!Qe mendjen e ka drite! Dhe shpirtin pranvere te sinqerte. Valentina 21 korrik 2015

  *******************************

 • Muza ime.

  Frymezimi im, apo si me thene ndrysheMuza ime, eshte ajo e vetmja dhe e paperseritshmja,Fjala e bekuar e Perendise.Mbaje at muze te bukur e te mencur ne mendje-zemer,Per arsyen fare te thjeshte, se ajo eshte dashuriDhe gjithesi, eshte ere e mire dhe kaltersi,Eshte diamante me i cmuar , apo me i rralli Kristal,Une e dua shume muzen time,

 • Po ama dhe ajo forte dhe thelle me do mua,Eshte dashuri pa xhelozi,Here diell i arte , here agim i ri.Perendia-muze , eshte dashuri.

  ******************************* Nenat e cdo kombi.

  Nena eshte ikone e lumturise, E paqes , harmonise dhe dashurise,Nena eshte hoje e mjaltezuar,Burim mirenjohjesh si ar i kulluar.Nenat tona te mira , te urtaAto qe flasin dhe me heshtje aq gjate,Ato qe gjithe jeten qendruan

 • kokeulura,Ato qe me tre turne punonin ne kombinat.Nenat e cdo kombi ngjajne me njera tjetren,Se kane shume dashuri , per toke e per femije,Se jane vazhdim i jetes, me halle a pa halle,Se jane here si shqiponje, dhe here porsi sorkadhe.Se jane drite kaltersish, ndricimin kane ne balle,Se jane det miresish, se jane vec mjalte i rralle,Se jane burim ngrohtsish, ne ere apo stuhi,

 • Nenat tona te shtrenjta, jane pike edhe flori!. Valentina 23 korrik 2015

  ************************ Nje komb qe ska nder, drite, dhe drejtesi,Eshte si ere e kote, me tym edhe vec hi*******************************Parajse e vertete.

  Le te mbese jeta e paster,Ashtu si ujrat qe rrjedhin nga malet e

 • larte,Le te tretet ai mall i larget,Ashtu si anijet qe ikin e vijne prape Le te marre arratine i ligu me vete djallin,Te humbasin aty ku mos te ngrene me koke,Po

View more >