writing lesson plan

27
แผนการจัดการเรียนรู้เพื่อพัฒนาทักษะการเขียนภาษาอังกฤษ กลุ่มสาระการเรียนรู้ภาษาต่างประเทศ ชั้นประถมศึกษาปีท6 Unit: Travel around the world Topic: Weather สมาชิก 1. นางสาวจิรประภา อ่อนธรรมา 53010513015 2. นางสาวภัทรธีรา แสนลัง 53010513031 3. นางสาวศศิธร บุญชู 53010513040 นิสิตชั้นปีท4 สาขาภาษาอังกฤษ รหัสวิชาเอก EN ระบบปกติ กลุ่มเรียนวันจันทร์ เวลา 09.00- 12.00 . ส่งครั้งที3 วันที2 สิงหาคม 2556

Upload: belinda-bow

Post on 11-Nov-2014

1.423 views

Category:

Education


0 download

DESCRIPTION

 

TRANSCRIPT

Page 1: Writing lesson plan

แผนการจัดการเรียนรู้เพื่อพัฒนาทักษะการเขียนภาษาอังกฤษ กลุ่มสาระการเรียนรู้ภาษาต่างประเทศ ชั้นประถมศึกษาปีที่ 6

Unit: Travel around the world Topic: Weather

สมาชิก

1. นางสาวจิรประภา อ่อนธรรมา 53010513015 2. นางสาวภัทรธีรา แสนลัง 53010513031 3. นางสาวศศิธร บุญชู 53010513040

นิสิตชั้นปีที่ 4 สาขาภาษาอังกฤษ รหัสวิชาเอก EN ระบบปกติ

กลุ่มเรียนวันจันทร์ เวลา 09.00- 12.00 น.

ส่งครั้งที่ 3 วันที่ 2 สิงหาคม 2556

Page 2: Writing lesson plan

แผนการจัดการเรียนรู้เพื่อพัฒนาทักษะการเขียนภาษาอังกฤษ กลุ่มสาระการเรียนรู้ภาษาต่างประเทศ ชั้นประถมศึกษาปีที่ 6 Unit: Travel around the world Topic: Weather วันที่สอนวันที่ .........เดือน............................ พ.ศ. .................

1. จุดประสงค์การเรียนรู้

1.1 เขียนตอบค ำศัพท์ ควำมหมำยและแต่งประโยคให้สัมพันธ์กับรูปภำพได้ โดยใช้กำรเขียนแบบอธิบำยให้เกิดควำมรู้ ควำมเข้ำใจ (While1, Activity 1: Asking the word and meaning)

1.2 เขียนอธิบำยภำพโดยใช้ค ำศัพท์และโครงสร้ำงไวยำกรณ์ที่เรียนมำได้ โดยใช้กำรเขียนแบบอธิบำยให้เกิดควำมรู้ ควำมเข้ำใจ (While2, Activity 2 Making the sentence)

1.3 เขียนอธิบำยสถำนที่ท่องเที่ยวตำมควำมแตกต่ำงของฤดูกำลในประเทศนั้นๆได้ โดยใช้กำรเขียนแสดงควำมคิดเห็นและแนะน ำ (Post1, Activity 1:Travel around the world)

1.4 เขียนเรื่องรำวจำกวีดีโอเกี่ยวกับสถำนที่ท่องเที่ยวตำมฤดูกำลได้ โดยใช้กำรเขียนแบบกำรเขียนเล่ำเรื่องรำว (Post2, Activity 2: Writing the story from video)

2. ตัวชี้วัด

ต1.1.1.1/ป.6ปฏิบัติตำมค ำขอร้อง ค ำแนะน ำค ำชี้แจง และค ำอธิบำยที่ฟังและอ่ำน ต1.1.1.3/ป.6เลือก/ระบุ ประโยคหรือข้อควำมสั้นๆ ตรงตำมภำพสัญลักษณ์หรือเครื่องหมำยที่อ่ำน

ต1.1.1.4/ป.6 บอกใจควำมส ำคัญและตอบค ำถำมจำกกำรฟัง และกำรอ่ำนบทสนทนำง่ำยๆและ เรื่องเล่ำ

ต1.1.2.4/ป.6 พูดและเขียนเพ่ือขอและให้ข้อมูลเกี่ยวกับตนเอง เพื่อน ครอบครัว และเรื่องใกล้ตัว ต1.1.3.1/ป.6 พูด/เขียนให้ข้อมูลเกี่ยวกับตนเอง เพื่อน และสิ่งแวดล้อมใกล้ตัว ต1.1.3.3/ป.6 พูด/เขียนแสดงควำมคิดเห็นเกี่ยวกับเรื่องต่ำงๆใกล้ตัว

ต2.2.1.1/ป.6 ใช้ถ้อยค ำ น้ ำเสียง และกิริยำท่ำทำงอย่ำงสุภำพ เหมำะสมตำมมำรยำทสังคมและ วัฒนธรรมของเจ้ำของภำษำ

Page 3: Writing lesson plan

3. เนื้อหา Vocabulary: autumn, summer, spring, winter, rain, wind, snow, freeze, wet, dry, fog, frost, thunder

Structure: Might and May for possibility Might and May are modal verbs. Remember that they have the same form for all persons and you don’t use the auxiliary do in questions and negatives. You can use might or might not + infinitive to talk about possible future events. Example

It might rain tomorrow. It might be quite cool. There might not be much

sun.

You can also use may or may not. May is a little more sure than might. Example

It may rain tomorrow. There may be snow. There may not be much sun.

Page 4: Writing lesson plan

Remember you use will or won’t make predictions. Example

It’ll be dry and sunny tomorrow over whole country.

It’ll be rainy and cold in the winter.

There won’t be much wind.

You won’t get much rain between May and October

4. สื่อการเรียนรู้ 1. power point ค ำศัพท์และโครงสร้ำง 2. วีดีโอน ำเข้ำเรื่อง Travel around the world 3. Text “What’s the best time to visit your country?” 4. กระดำษบลู๊ฟ 5. กระดำนไวท์บอร์ด 6. ปำกกำไวท์บอร์ด 7. คอมพิวเตอร์/ โน๊ตบุ๊ค 8. iWriter

Page 5: Writing lesson plan

5. กิจกรรมการเรียนรู้

ครู CL นักเรียน CL Pre-reading (35 นาที) 1. ครูพูดทักทำยนักเรียน 2. ครูแนะน ำกลวิธีกำรเขียนให้นักเรียนฟังเพ่ือให้ นักเรียนน ำไปใช้ในกำรตอบค ำถำมก่อนน ำเข้ำสู่บทเรียน - Writing for creative 3. ครูแนะน ำวิธีกำรใช้โปรแกรม iWriter ดังนี้ - คลิกที่ I want to do my own writing - เลือกชนิดของกำรเขียน - คลิก Create a new project - ด ำเนินกำรเขียนตำมแบบฟอร์มที่อยู่ในโปรแกรม - ถ้ำต้องกำรแสดงรำยลำยระเอียดในส่วนต่ำงๆ ให้เลือกคลิกปุ่มซ้ำยมือ เช่น structure, notes, content หรือ all - ถ้ำต้องกำรตัวอย่ำงวิธีกำรเขียนประเภทนั้น ให้คลิกท่ีปุ่ม model แล้วเลือกวิธีกำรที่ต้องกำรดูเป็นตัวอย่ำง - ถ้ำต้องกำรกลับไปยังหน้ำแรกให้คลิกที่ปุ่ม Home - ถ้ำเขียนตำมแบบฟอร์มเสร็จแล้ว ให้กดปุ่ม save และพิมพ์ชื่อไฟล์ แล้วกด OK - ถ้ำต้องกำรเขียนใหม่ ให้คลิกท่ี load เลือก Create a new project 4. ครูถำมค ำถำมนักเรียนก่อนท ำกิจกรรมเข้ำสู่บทเรียนเช่น - Have you ever been visited the mountain in the winter? - Where have you visited in the summer? -What place do you often visit? 5. ครูให้นักเรียนดูวีดีโอเรื่อง Travel around the worldเพ่ือน ำเข้ำสู่ บทเรียน

- Good Morning! - How are you? - What did you do yesterday? - I have a game for you today. - Do you want to play game? - Do you enjoy? - Listening carefully - Repeat after sound. - Again please. - Louder, please. - Give me an example about passive present simple tense. - I’ll turn on the audio onetime. - One more time? - Take one and pass it on.

1. นักเรียนพูดทักทำยครู 2. นักเรียนฟังครูแนะน ำ 3. นักเรียนฟังครูอธิบำยวิธีกำรใช้โปรแกรม iWriter 4. นักเรียนตอบค ำถำมครูเช่น -Yes, I have./ No, I haven’t. - I have visited the beach. - I often visit waterfall. 5. นักเรียนดูวีดีโอเรื่อง Travel around the worldเพ่ือน ำเข้ำสู่บทเรียน

- Good Morning teacher! - I’m fine thank you, and you? - Yes, I want to play game. - I want to ask some questions. - Can I answer the question? - I want to be a representative. - We don’t have any cards. - Give me one card. - Pass it on. - How do I pronounce this word? - I can’t see the video..

Page 6: Writing lesson plan

ครู CL นักเรียน CL 6. ครูถำมค ำถำมจำกวีดีโอ โดยใช้ประโยคค ำถำม เช่น -What attractive places did he visit?

- What is the weather in the desert? - Is it cold when he went hiking in the mountain on the video? 7. ครูแจก Text 1 ให้นักเรียนทุกคนแล้วเปิด Power point แนะน ำค ำศัพท์ใหม่ให้นักเรียนฟังและออกเสียงตำมพร้อมทั้ง อธิบำยควำมหมำยของค ำศัพท์ทีละตัว แล้วยกตัวอย่ำงกำรน ำค ำศัพท์ไปใช้ในกำรสื่อสำร ในชีวิตประจ ำวัน 8. ครูแจก Text 2 แล้วอธิบำยกำรใช้หลักไวยำกรณ์ เรื่อง กำรใช้ “Might and May for possibility” ให้นักเรียนฟังและท ำควำมเข้ำใจพร้อมยกตัวอย่ำงกำรแต่งประโยค - It may rain tomorrow. - There might not be much sun.8. ครูแจก Text 3 แล้วให้นักเรียนอ่ำน เรื่อง “What’s the best time to visit your country?”เพ่ือท ำควำมเข้ำใจ 9. ครูถำมค ำถำมนักเรียนเพื่อทดสอบควำมเข้ำใจ เช่น - What is the best time to visit Miguel’s country? - What country do the leaves change colour? - What is the weather in Mexico?

- Do you understand? - Do you what I mean? - Can you tell me what is about? - Pass it on. - I will check your understanding. - Repeat after me. - Which word didn’t you understand? - Do you understand? - I have some question to ask you. - Can you give me some example of …………………? - Let me check your understanding. - Let check the answer together.

6.นักเรียนตอบค ำถำมครูเช่น - Sahara desert, The Great Wall in china etc. - It is very hot and dry. - Yes, it is. 7. นักเรียนรับ Text 1 จำก ครูออกเสียงค ำศัพท์ตำม power point ทีละตัว พร้อมทั้งท ำควำมเข้ำใจ ควำมหมำยของค ำศัพท์ กำรน ำค ำศัพท์ไปใช้ในกำรสื่อสำรในชีวิตประจ ำวัน 8. นักเรียนรับ Text 2 แล้ว ฟังครูอธิบำยหลักกำรใช้ ไวยำกรณ์ - It might rain tomorrow. - There may not me much sun. 8. นักเรียนรับ Text 3 แล้วอ่ำนเพื่อท ำควำมเข้ำใจ 9. นักเรียนตอบค ำถำมครู - In the summer. - New England - It’s a little cooler in Mexico.

- Can you give me some example of……….? - I don’t understand this word. - Can you explain me again? - I don’t have any text3. - Can I read text3 with my friend? - I want to answer you. - My friend wants to answer the question. - Thank you teacher - I want to answer. - Can you speak again?

Page 7: Writing lesson plan

ครู CL นักเรียน CL While-writing : (35 นาที) Activity 1: Asking the word and meaning game (15 นาที) 1. ครูให้นักเรียนแบ่งกลุ่ม กลุ่มละ 6 คน 2. ครูอธิบำยและสำธิตขั้นตอนกำรท ำกิจกรรม Asking the word and meaningให้นักเรียนฟัง 3. ครูให้แต่ละกลุ่มส่งตัวแทนกลุ่มละ 2 คนมำท ำกิจกรรมหน้ำชั้นเรียน โดยให้นักเรียนคนแรกยืนอยู่ฝั่ง A (ซ้ำยมือของครู) และให้นักเรียนคนที่ 2 ยืนฝั่ง B (ขวำมือของครู) 4. ครูแจกกระดำนพร้อมปำกกำไวบอร์ดให้นักเรียน 5. ครูเปิดรูปภำพค ำศัพท์บนจอ power point 6. ครูให้นักเรียนฝั่ง A เขียนค ำศัพท์และตัวอย่ำงประโยคให้ตรงกับรูปภำพ และให้นักเรียนฝั่ง B เขียนควำมหมำยของค ำศัพท์ที่สัมพันธ์กับรูปภำพ 7. ครูขอตัวแทนนักเรียนกลุ่มละ 2 คน เพื่อท ำกิจกรรมอีกรอบเหมือนกับข้อ3-6 8. ครตูรวจค ำตอบและให้คะแนนนักเรียนคู่ที่เขียนค ำศัพท์และควำมหมำยได้ตรงกับรูปภำพ

- I will tell you the

direction. - Listen to me. - Do you understand

the direction? - I’ll give you a board and a whiteboard. - You must change a representative to do activity. - Look at the power

point! - Give yourself a big

hand. - I’ll give you an extra

point. - Make a group

of….people. - Line up in front of

the class. - Group…is the winner! - Do you enjoy? - I want to a representative of each group. - Have you fun? - Group…is the winner!

1. นักเรียนแบ่งกลุ่ม กลุ่มละ 6 คน 2.นักเรียนฟังครูอธิบำยและ สำธิตขั้นตอนกำรท ำ กิจกรรม words and meaning 3. นักเรียนแต่ละกลุ่มส่ง ตัวแทนกลุ่มละ 2 คนมำ ท ำกิจกรรมหน้ำชั้นเรียน โดยนักเรียนคนแรกยืนอยู่ ฝั่ง A (ซ้ำยมือของครู) และนักเรียนคนที่ 2 ยืน ฝั่ง B (ขวำมือของครู) 4. นักเรียนรับกระดำนพร้อมปำกกำไวบอร์ดจำกครู 5. นักเรียนดูรูปภำพค ำศัพท์บนจอ power point 6. นักเรียนฝั่ง A เขยีนค ำศัพท์ให้ตรงกับรูปภำพ และนักเรียนฝั่ง B เขียนควำมหมำยของค ำศัพท์ที่สัมพันธ์กับรูปภำพ 7. ตัวแทนนักเรียนกลุ่มละ 2 คน ท ำกิจกรรมอีกรอบเหมือนกับข้อ 3-6 8. นักเรียนคู่ที่เขียนค ำศัพท์และควำมหมำยได้ตรงกับรูปภำพจะได้รับคะแนนจำกคร ู

- Yes, I do. - I don’t

understand. - I haven’t gotten

a board and a whiteboard.

- Give me one card.

- I’m sorry. - Could you tell the direction again? - I don’t understand this direction. - I’m very fun. - I want to play game.

Page 8: Writing lesson plan

ครู CL นักเรียน CL

Activity 2: Making the sentence (10 นาที) 1. ครูอธิบำยขั้นตอนและวิธีกำรในกำรท ำกิจกรรม Making the sentence 2. ครูให้นักเรียนจับคู่ 3.ครูแจกกระดำษให้นักเรียนทุกคน โดยในกระดำษจะมีรูปภำพ และค ำศัพท์เพ่ือให้นักเรียนใช้ในกำรแต่งประโยค 4. ครูให้เวลำนักเรียนแต่ละคู่ 5 นำที ในกำรแต่งประโยคจำกภำพและค ำศัพท์ที่ก ำหนดให้ 5. ครใูห้เลือกนักเรียนแต่ละคู่ออกมำอ่ำนประโยคที่ตัวเองแต่ง แล้วให้นักเรียนคนอ่ืนๆช่วยกันตรวจสอบประโยคท่ีแต่งว่ำถูกต้องหรือไม่ 6. ครูตรวจให้คะแนน Post-Reading (50 นาที) Activity 1: (Travel around the world) (25 นาที) 1.ครูให้นักเรียนแบ่งกลุ่มกลุ่มละ 5 คน 2.ครูอธิบำยกิจกรรม Travel around the world 3.ครูให้นักเรียนแต่ละกลุ่มจับสลำกรำยชื่อประเทศและฤดูกำล 4.ครูแจกกระดำษบรู๊ฟให้นักเรียนแต่ละกลุ่ม

- Work in pairs. - Make a group of….people. - I want a representative of each group. - I’m going to explain the direction for you. - Group…is the winner! - I will give you one point. - Give your friends a big hand. - Give yourself a big hand. - Do you understand the direction? I’ll give you an extra point. - Let check the answer together. - I will give 5 minute for you. - Do you understand

the direction? - Please stay in your

group. - Give yourself a big hand. - I’ll give you an extra point.

1. นักเรียนฟังครูอธิบำยวิธีกำรท ำกิจกรรม Making the sentence 2.นักเรียนจับคู่ 3. นักเรียนรับกระดำษจำกคร ู 4. นักเรียนแต่งประโยคจำกภำพและค ำศัพท์ที่ก ำหนดให้ 5. นักเรียนแต่ละคู่ออกมำอ่ำนประโยคที่แต่งหน้ำชั้นเรียน แล้วนักเรียนคนอื่นๆช่วยกันตรวจสอบประโยค 6. นักเรียนได้รับคะแนนจำกคร ู 1.นักเรียนแบ่งกลุ่มกลุ่มละ 5 คน 2.นักเรียนฟังครูอธิบำยกิจกรรม Travel around the world 3.นักเรียนแต่ละกลุ่มจับสลำกรำยชื่อประเทศ 4.นักเรียนแต่ละกลุ่มรับกระดำษบรู๊ฟจำกครู

- I’m work a pair already. - I want to representative. - I don’t understand this word or direction. - Am I correct? - Give me one point, please. - You have to stay in your group. - What’s the correct answer? - I will make the sentence with friend. - We should speak - louder. - I’m ready to read. - Could you tell

the direction again?

- I haven’t gotten any vocabulary card.

- Give me one card.

Page 9: Writing lesson plan

ครู CL นักเรียน CL

5.ครูให้นักเรียนแต่ละกลุ่มเขียนบรรยำยสถำนที่ท่องเที่ยวที่น่ำสนใจในแต่ละฤดูกำลในประเทศนั้นๆ โดยบอกควำมแตกต่ำงในแต่ละฤดูกำลประเทศนั้นๆ โดยใช้ค ำศัพท์และไวยำกรณ์ท่ีเรียนมำ ผ่ำนกำรใช้โปรแกรม iWriter โดยใช้แบบฟอร์ม Comparision 1เป็นแนวทำงในกำรเขียน 6.ครูให้นักเรียนแต่ละกลุ่มออกมำน ำเสนอผลงำนหน้ำชั้นเรียน 7.ครูให้คะแนนตำมแบบประเมินกำรเขียนเชิงสร้ำงสรรค์ Activity 2: (Writing a story from the video) (25 นาที) 1.ครูให้นักเรียนแบ่งกลุ่มกลุ่มละ 5 คน 2.ครูอธิบำยกิจกรรม Writing a story from video 3.ครูให้นักเรียนแต่ละกลุ่มดูวีดิโอที่ไม่มีเสียง 2 รอบ 4. ครูให้นักเรียนจดรำยละเอียดจำกสิ่งที่ได้ดูในวีดีโอ 5. ครูให้นักเรียนแต่ละกลุ่มใช้โปรแกรม iWriter โดยเลือกวิธีกำรเขียนแบบ short report ส ำหรับเขียนเรื่องรำวจำกวีดีโอ โดยใช้ค ำศัพท์และไวยำกรณ์ท่ีเรียนมำ

- I want a representative of each group to draw a lot.

- Watch the video carefully. - Write a story from the video. - You must use grammar that you

5.นักเรียนแต่ละกลุ่มเขียนบรรยำยสถำนที่ท่องเที่ยวที่น่ำสนใจในแต่ละฤดูกำลในประเทศนั้นๆ โดยบอกควำมแตกต่ำงในแต่ละฤดูกำลประเทศนั้นๆ โดยใช้ค ำศัพท์และไวยำกรณ์ท่ีเรียนมำ ผ่ำนกำรใช้โปรแกรม iWriter โดยใช้แบบฟอร์ม Comparision 1เป็นแนวทำงในกำรเขียน 6.นักเรียนแต่ละกลุ่มออกมำน ำเสนอผลงำนหน้ำชั้นเรียน 7.นักเรียนรับคะแนนจำกครู 1.นักเรียนแบ่งกลุ่มกลุ่มละ 5 คน 2.นักเรียนฟังครูอธิบำยกิจกรรม Writing a story from video 3.นักเรียนแต่ละกลุ่มดูวีดิโอที่ไม่มีเสียง 2 รอบ 4. นักเรียนจดรำยละเอียดจำกสิ่งที่ได้ดูในวีดีโอ 5. นักเรียนแต่ละกลุ่มเขียนเรื่องรำวจำกวีดิโอโดยใช้ค ำศัพท์และไวยำกรณ์ท่ีเรียนมำ ผ่ำนกำรใช้โปรแกรม iWriter เพ่ือเป็นแนวทำงในกำรเขียนและกำรสะกดค ำ

- I’m sorry. - We should

speak louder. - I can’t see the video. - I want to watch the video more. - I can’t use Iwriter. - Our program is error.

Page 10: Writing lesson plan

ครู CL นักเรียน CL

6.ครูให้นักเรียนแต่ละกลุ่มเขียนเรื่องรำวจำกวีดิโอโดยใช้ค ำศัพท์และไวยำกรณ์ท่ีเรียนมำ ผ่ำนกำรใช้โปรแกรม iWriter เพ่ือเป็นแนวทำงในกำรเขียนและกำรสะกดค ำ 7.ครูให้นักเรียนแต่ละกลุ่มน ำเสนอเรื่องรำวของกลุ่มตัวเองหน้ำชั้นเรียน 8.ครูให้คะแนนตำมแบบประเมินกำรเขียนเชิงเล่ำเรื่อง

have learned to write the story. - I will turn on the video two times .- Do you want to watch the video more? - If you don’t understand how to use iwriter, please tell me.

6. นักเรียนแต่ละกลุ่มเขียนเรื่องรำวจำกวีดิโอโดยใช้ค ำศัพท์และไวยำกรณ์ท่ีเรียนมำ ผ่ำนกำรใช้โปรแกรม iWriter เพ่ือเป็นแนวทำงในกำรเขียนและกำรสะกดค ำ 7. นักเรียนแต่ละกลุ่มน ำเสนอเรื่องรำวของกลุ่มตัวเองหน้ำชั้นเรียน 8.นักเรียนรับคะแนนจำกครู

- Please, help me to use it. - I don’t know how to use Iwriter. - I don’t understand.

Page 11: Writing lesson plan

6. การวัดผลประเมินผล

กิจกรรมที่จะประเมิน วิธีประเมิน เครื่องมือประเมิน Activity1: Asking the word and meaning game Activity2: Making the senten Activity 3: Travel around the world Activity 4: Writing a story from the video

ตรวจและให้คะแนน

ตรวจและให้คะแนน

ตรวจและให้คะแนนตำมแบบประเมิน

สังเกต บันทึกและให้

คะแนน

- -

- แบบประเมินทักษะกำรเขียน สร้ำงสรรค ์ - แบบประเมินทักษะกำรเขียนเล่ำเรื่อง

7. กิจกรรมเสนอแนะ .................................................................................... ...................................................................................................................................................................................................... ....................................................................................................................................................................................... ........................................ 8. ความเห็นของผู้บริหาร ............................................................................................................................. .......................................................................................................... ............................................................................... .................................................................................................................................................. ................................................. 9. บันทึกหลังการจัดกิจกรรมการเรียนรู้ 9.1 ผลการจัดกิจกรรมการเรียนรู้ ............................................................................................................................. ................................ .................................................................................................................................... .......................................... 9.2 ปัญหาและอุปสรรค

................................................................... .......................................................................................................................................................................................................................... ................................................

9.3 ข้อเสนอแนะ ............................................................................................................................. ...................................

..................................................................... ................................................................... ...................................

Page 12: Writing lesson plan

Text 1 Vocabulary

autumn (n) the season between summer and winter

Ex. Leaves are falling down in autumn.

summer(n) the season between spring and autumn

Ex. I usually go to the beach in the summer.

spring (n) the season between winter and summer Ex. The spring is the best time to visit us.

winter (n) the season between autumn and spring Ex. You should wear a sweater in the winter.

rain(n) water falling in drops from vapor condensed in the atmosphere Ex. I like rain because it makes me lively.

wind (n) air moving from an area of high pressure to an area of low pressure Ex. The wind can make me cold.

snow (n) precipitation falling from clouds in the form of ice crystals

Ex. Snow is falling down in the winter. freeze(v) the withdrawal of heat to change something from a liquid to a solid Ex. The water become to freeze.

Page 13: Writing lesson plan

Extra vocabulary

wet(adj)

wetness; moisture Ex. He is wet now. dry (adj) air that is much lacking in moisture Ex. The ground is very dry.

fog(n) mass of small droplets of water in the air Ex. The sky is covered by too much fog.

frost(n) small ice crystals coating a cold surface Ex. Leaves become frost.

thunder(n) booming sound in the air created during stormy weather Ex. He fears sound of thunder.

Page 14: Writing lesson plan

Text 2 Structure

Might and May for possibility Might and May are modal verbs. Remember that they have the same form for all persons and you don’t use the auxiliary do in questions and negatives. You can use might or might not + infinitive to talk about possible future events. Example

It might rain tomorrow. It might be quite cool. There might not be much

sun.

You can also use may or may not. May is a little more sure than might. Example It may rain tomorrow.

There may be snow.

There may not be much sun.

Page 15: Writing lesson plan

Remember you use will or won’t make predictions. Example

It’ll be dry and sunny tomorrow over whole country.

It’ll be rainy and cold in the winter.

There won’t be much wind.

You won’t get much rain between May and October

- .

Page 16: Writing lesson plan

Text 3 What’s the best time to visit your country?

‘May or October is best because it’s not too humid, although there may be a few showers.’ Wang Wei, Hong Kong

‘We live in New England, so the best time is late August and September when the weather starts to get cooler and the leaves on the trees change colour.’ Norman, USA

‘July and August are fabulous. It might be quite cool but it’ll be very pleasant. But don’t come in the winter, it’ll be dark all day and freezing cold.’ Ingrid, Sweden

‘We say the spring is the best time to visit us. But it may rain and there’s quite a lot of wind, so you may miss the cherry blossom. Come in the autumn, the autumn leaves will be beautiful.’Ricko, Japan

‘Come to Prague in winter and you’ll see how beautiful the city is. There may be snow and there are fewer tourists.’ Frantisek, Czech Republic

Have you ever had Christmas dinner on the beach? Come in December, and you won’t see a cloud in the sky.’ Kevin, Australia

‘In the summer, it’s very hot and humid on the coast, although you might find it a little cooler in Mexico City because it’s high up.’ Miguel, Mexico

Page 17: Writing lesson plan

‘Spring and autumn are the best, the climate is perfect on the Aegean and Mediterranean coasts, although it may be cooler in central Anatolia. You won’t get much rain between May and October.’ Yildiz, Turkey

‘In December you’ll find it a bit like England in July, not too hot. And it’ll be rainy and cold in the winter. But it depends where you want to go it’s a big country and very mountainous.’ Maria Sara, Chile

Page 18: Writing lesson plan

แบบบันทึกการประเมินการเขียนสร้างสรรค์ (Post writing : Activity 1) วิชาภาษาอังกฤษ ช้ันประถมศึกษาปีท่ี 6

เลขที่

ประเด็น/คะแนน ชือ่ - สกุล

กำรเขียนสะกดค ำ

ลำยมือสวยงำม

กระบวน กำรกลุ่ม

มีนิสัยรักกำรเขียน

และมีควำมตั้งใจท ำงำน

รวมคะแนน

8 8 4 20 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24

ลงชื่อ.........................................................ผู้ประเมิน

(................................................................)

วันที่..........เดือน.................................พ.ศ. .................

Page 19: Writing lesson plan

เกณฑ์การให้คะแนนการเขียน ระดับ

คะแนน ประเด็น การประเมิน

เกณฑ์การให้คะแนน น้้าหนัก/

ความส้าคัญ คะแนน รวม

4 3 2 1

๑.กำรใช้ภำษำ

กำรสะกด ค ำศัพท์ถูกต้อง กำรเลือกใช้ค ำ ตรงกับเนื้อหำ ประโยคถูกต้อง มีเครื่องหมำย วรรคตอนท่ี ถูกต้อง

กำรสะกด ค ำศัพท์ผิดเล็กน้อย พอเดำวำมหมำยได้เขียนรูปประโยคผิด หลักไวยำกรณ์ เล็กน้อย เครื่องหมำย วรรคตอนผิดเล็กน้อย

สะกดค ำผิดมำก แต่พอเดำควำมหมำยได้รูปประโยคผิดพลำดมำก เครื่องหมำย วรรคตอนไม่ ครบหรือไม่ ถูกต้อง

สะกดค ำผิดมำก เขียนรูปประโยคไม่ ถูกต้อง ไม่มีเครื่องหมำยวรรคตอน

2

8

๒.เนื้อหำ

มีรำยละเอียด เนื้อหำตรง กับลักษณะที่ ก ำหนดมำก ที่สุด

รำยละเอียดของเนื้อหำมำกแต่ยังไม่ครอบคลุม ทั้งหมด

มีรำยละเอียด ของเนื้อหำ น้อย

มีรำยละเอียด ของเนื้อหำ น้อยมำก

2 4

๓.กระบวนกำร กลุ่ม

สมำชิกทุกคนในกลุ่มมีควำมสนใจกระตือรือร้นและตั้งใจร่วมกิจกรรมมีกำรปฏิบัติกิจกรรมกลุ่มตำมค ำชี้แจงอย่ำงคล่องแคล่วและเสร็จตำมเวลำที่ก ำหนด

สมำชิกส่วนใหญ ่ในกลุ่มมีควำมสนใจกระตือรือร้นและตั้งใจร่วมกิจกรรมปฏิบัติกิจกรรมกลุ่มตำมค ำชี้แจงและเสร็จตำมเวลำที่ก ำหนด

สมำชิกบำงคนในกลุ่มไม่มีควำมสนใจไม่ค่อยกระตือรือร้นในกำรร่วมกิจกรรมปฏิบัติตำมกิจกรรมกลุ่มตำมค ำชี้แจงและผลงำนก็เสร็จตำมก ำหนดเวลำ

สมำชิกบำงคนในกลุ่มไม่มคีวำมสนใจไม่ค่อยกระตือรือร้นและไม่ตั้งใจในกำรร่วมกิจกรรมและผลงำนก็ไม่ดีไม่เสร็จตำมก ำหนดเวลำ

1 4

Page 20: Writing lesson plan

๔.กำรใช้โครงสร้ำงไวยำกรณ์

กำรใช้โครงสร้ำงไวยำกรณ์ถูกต้องมำกที่สุด

กำรใช้โครงสร้ำงไวยำกรณ์ถูกต้องมำก

กำรใช้โครงสร้ำงไวยำกรณ์ถูกต้องปำนกลำง

กำรใช้โครงสร้ำงไวยำกรณ์ถูกต้องน้อย

4

รวม 5 20

Page 21: Writing lesson plan

แบบบันทึกการประเมินการเขียนล่าเรื่อง (Post writing : Activity 2) วิชาภาษาอังกฤษ ช้ันประถมศึกษาปีท่ี 6

เลขที่

ประเด็น/คะแนน ชือ่ - สกุล

กำรเขียนสะกดค ำ

ลำยมือสวยงำม

กระบวน กำรกลุ่ม

มีนิสัยรักกำรเขียน

และมีควำมตั้งใจท ำงำน

รวมคะแนน

8 8 4 20 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24

ลงชื่อ.........................................................ผู้ประเมิน

(............................................................... .)

วันที่..........เดือน.................................พ.ศ. .................

Page 22: Writing lesson plan

เกณฑ์การให้คะแนนการเขียน ระดับ

คะแนน ประเด็น การประเมิน

เกณฑ์การให้คะแนน น้้าหนัก/

ความส้าคัญ คะแนน รวม

4 3 2 1

๑.กำรเขียน สะกดค ำ

เขียนได้ถูกมำกกว่ำ ร้อยละ๙๐

เขียนผิดหรือตกหล่นไม่เกิน๒๐ %

เขียนผิดหรือตกหล่น ไม่เกิน๓๐ %

เขียนผิดหรือตกหล่นมำก กว่ำ๔๐ %

2

8

๒.เนื้อเรื่อง

- เขียนเรื่องได้ตรงกับวีดีโอ - เรียงล ำดับเหตุกำรณ์ได้อย่ำงต่อเนื่องชัดเจน - สอดแทรกแนวคิด ที่เป็นประโยชน์ใน เชิงสร้ำงสรรค ์

- เขียนเรื่องได้ตรงกับวีดีโอ - เรียงล ำดับเหตุกำรณ์ได้อย่ำงต่อเนื่อง - สอดแทรกแนวคิดท่ีเป็นประโยชน์

- เขียนเรื่องได้ตรงกับวีดีโอ -เรียงล ำดับ เหตุกำรณ์ได้ - ไม่มีกำรสอดแทรกแนวคิดท่ีเป็นประโยชน์

- เขียนเรื่องไม่ตรงกับวีดีโอ -เรียงล ำดับเหตุกำรณ์ วกวน - ไม่มีกำรสอดแทรกแนวคิดท่ีเป็นประโยชน์

2 4

๓.กระบวนกำร กลุ่ม

สมำชิกทุกคนในกลุ่มมีควำมสนใจกระตือรือร้นและตั้งใจร่วมกิจกรรมมีกำรปฏิบัติกิจกรรมกลุ่มตำมค ำชี้แจงอย่ำงคล่องแคล่วและเสร็จตำมเวลำที่ก ำหนด

สมำชิกส่วนใหญ ่ในกลุ่มมีควำมสนใจกระตือรือร้นและตั้งใจร่วมกิจกรรมปฏิบัติกิจกรรมกลุ่มตำมค ำชี้แจงและเสร็จตำมเวลำที่ก ำหนด

สมำชิกบำงคนในกลุ่มไม่มีควำมสนใจไม่ค่อยกระตือรือร้นในกำรร่วมกิจกรรมปฏิบัติตำมกิจกรรมกลุ่มตำมค ำชี้แจงและผลงำนก็เสร็จตำมก ำหนดเวลำ

สมำชิกบำงคนในกลุ่มไม่มีควำมสนใจไม่ค่อยกระตือรือร้นและไม่ตั้งใจในกำรร่วมกิจกรรมและผลงำนก็ไม่ดีไม่เสร็จตำมก ำหนดเวลำ

1 4

๔.กำรใช้โครงสร้ำงไวยำกรณ์

กำรใช้โครงสร้ำงไวยำกรณ์ถูกต้องมำกที่สุด

กำรใช้โครงสร้ำงไวยำกรณ์ถูกต้องมำก

กำรใช้โครงสร้ำงไวยำกรณ์ถูกต้องปำนกลำง

กำรใช้โครงสร้ำงไวยำกรณ์ถูกต้องน้อย

4

รวม 5 20

Page 23: Writing lesson plan

Activity 1

While-Writing: Asking the word and meaning

Direction 1 1. Make a group of 6. 2. Each group sends two representatives to play game. 3. The first student stands side the teacher on theleftand the second student stands side

the teacher on theright. 4. The teacher shows a picture on power point. 5. The first student writes a vocabulary and a sentence and the second student writes

the meaning of vocabulary.

Example

The first student The second student

Sunny Ex. I usually go to the beach in the summer.

the season between spring and autumn

Page 24: Writing lesson plan

Activity2 While-Writing: Making sentence

Direction 1. Making the sentence Direction work in pairs. 2. Then write a sentence from the vocabularies and the picture. 3. After you have finished read your sentence in front of the class. Example

It might rain tomorrow. There mightnot be much sun. I might go to Japan in the spring.

might/rain/it

be/may/sun/not

might/go/Japan/spring

Page 25: Writing lesson plan

Activity 1 Post-Writing: Travel around the world

Direction 1. Make a group of five. 2. Each group draws a lot. 3. Write to describe attractive places in the country follow the season that you get by

using Iwriter program to help you to write. 4. Draw and paint the picture from your writing. 5. Present in front of the class.

China, winter

In Beijing city, China, the weather is very cold because it heavy snows to cover trees

and houses. All Of city is covered by snow until it becomes a white city. It’s very beautiful. Soon, this city may become snow city. ………………………………………………………………………………………… ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….. ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….. ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….. …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Page 26: Writing lesson plan

Activity 1 Post-Writing: Writing a story from the video

Direction 1. Make a group of five. 2. Watch the video. 3. Write a story from the video by using Iwriter program to help your writing. 4. Present in front of the class.

Example

In the winter, Jame and John visit America. ………………………………………………........................ ………………………………………………………………………………………………………………………………………………

……………………………………………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………………………………………… ………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Page 27: Writing lesson plan

References

Heinemann.(1995).What’s the best time to visit your country?. A division of Macmillan Publishers Limited. Heinemann.(1995).Might and May for possibility. A division of Macmillan Publishers Limited. Merriam-Webster, Incorporated. Vocabulary.RetrievedJune 18, 2013, from Website : http://www.merriam-webster.com/dictionary/