pedtervtar.ekfck.hu · web viewfelhasznált források: (digitális tananyagok, matematika könyv)...
TRANSCRIPT
Óraterv
A pedagógus neve: Kovács Kitti
Műveltségi terület: matematika
Tantárgy: matematika
Osztály: 3. osztály
Az óra témája: Oszthatósági szabályok, műveleti sorrend, szöveges feladatok gyakorlása
Az óra cél- és feladatrendszere: A helyes műveleti sorrend ismerete és alkalmazása a négy alapművelet körében, a tanult műveletek elvégzésének gyakorlása, ellenőrzése. Szöveges feladat értelmezése, megjelenítése rajz segítségével,
A fejlesztendő attitűd, készségek, képességek, a tanítandó ismeretek (fogalmak, szabályok stb.) és az elérendő fejlesztési szint, tudásszint megnevezése: Számolási készségek fejlesztése, önálló feladatmegoldó gondolkodás fejlesztése, fogalmak, szabályok ismétlése, összefüggések megértése és használata, egymásra odafigyelés
Az óra didaktikai feladatai: ráhangolódás, motiváció, gyakorlás, ismétlés, játék
Tantárgyi kapcsolatok: magyar nyelv és irodalom, rajz és vizuális kultúra, ének-zene
Felhasznált források: (digitális tananyagok, matematika könyv)
Számoljunk 3. osztály, Sokszínű Matematika 3. II. félév Mozaik Kiadó, OFI
Dátum: 2020. 03. 30.
Az óra menete
Megjegyzések
Módszerek
Eszközök
I. Bevezetés
1. Játék (5 perc)
Osztás gyakorlása, ráhangolódás
közlés
játék
ellenőrzés, értékelés
tablet, számítógép
https://wordwall.net/hu/resource/449078/matek/oszt%c3%a1s-gyakorl%c3%a1sa-3-oszt%c3%a1ly
II. Gyakorlás
1. Szöveges feladat gyakorlása (5 perc)
a, munkafüzet: 48. oldal/ 2. feladat
b, Műveleti sorrend gyakorlása. Szabály megállapítása, összeadás, kivonás és szorzás végzése 48. oldal/ 3. és 4. feladat (10 perc)
c, Oszthatóság: 48. oldal/5. és 7. feladat (5 perc)
2. Számoljunk Mf: 56. oldal/ 10. feladat
Összeadások, kivonások, szorzások, osztások végzése (10 perc)
Nyitott mondatok: 57. oldal/11. feladat (8 perc)
ismétlés
gyakorlás
gyakorlás
gyakorlás
tablet, számítógép,
füzet
munkafüzet, füzet
munkafüzet, füzet
munkafüzet, füzet
1. sz. melléklet: Munkafüzet feladatai
2. sz. melléklet: Munkafüzet feladatinak megoldásai
III. Befejezés
1. Számok gyakorlása (2 perc)
Számolj velünk! c. dal éneklése
2. Szorgalmi feladat:
Tankocka feladat
gyakorlás
játék
tablet, számítógép, munkafüzet
tablet, számítógép, munkafüzet
https://www.youtube.com/watch?v=K6VJvzxHxRc&t=58s
https://learningapps.org/2631580
1. melléklet: Munkafüzet feladatai
2. sz. melléklet: Munkafüzet feladatinak megoldásai
48.o./2.,b) feladat
1 szál rózsa díszítéssel: 215 Ft
Díszítés: 78 FtElőször számoljuk ki, hogy egy szál rózsa mennyiben kerül díszítés nélkül.1 szál rózsa díszítés nélkül: 215-78= 137 Ft
Ha egy szál rózsa 137 Ft, akkor 5 szál rózsa?137*5=685 Ft
Válasz: 5 szál rózsa díszítés nélkül 685 Ft-ba kerül.
48.o./2.,b) feladat
1 szál rózsa díszítéssel: 215 Ft
Díszítés: 78 Ft
Először számoljuk ki, hogy egy szál rózsa mennyiben kerül díszítés nélkül.
1 szál rózsa díszítés nélkül: 215-78= 137 Ft
Ha egy szál rózsa 137 Ft, akkor 5 szál rózsa?
137*5=685 Ft
Válasz: 5 szál rózsa díszítés nélkül 685 Ft-ba kerül.
Virág: 249 Ft
Könyv: 2-szer annyi, mint a virág: a virág árát megszorzom kettővel!249*2=498Ft
Ezután a kapott összeghez hozzáadjuk a virág árát.249+498
_____
747Válasz: Judit összesen 747 Ft-ot fizetett.
48.o./2. a) feladat:
Virág: 249 Ft
Könyv: 2-szer annyi, mint a virág: a virág árát megszorzom kettővel!
249*2=498Ft
Ezután a kapott összeghez hozzáadjuk a virág árát.
249
+498
_____
747
Válasz: Judit összesen 747 Ft-ot fizetett.
48.o. 3. a) feladat
2*(517-316)=
Először a zárójelben lévő műveletet végezzük el!
517-316____201
Ezután a 2-őt megszorozzuk 201-el!201*2______402Tehát, a kapott végeredmény: 402
48.o. 3. a) feladat
2*(517-316)=
Először a zárójelben lévő műveletet végezzük el!
517
-316
____
201
Ezután a 2-őt megszorozzuk 201-el!
201*2
______
402
Tehát, a kapott végeredmény: 402
48.o. 3. a) feladat
467-126*2=
Először tegyük ki a képzeletbeli zárójelünket! (126*2)126*2_____252Majd ezután a 467-ből kivonjuk a 252-őt.467-252____215A végeredmény: 215
48.o. 3. a) feladat
467-126*2=
Először tegyük ki a képzeletbeli zárójelünket! (126*2)
126*2
_____
252
Majd ezután a 467-ből kivonjuk a 252-őt.
467
-252
____
215
A végeredmény: 215
48.o. 3. b) feladat
143*3+57*6=
Először tegyük ki a képzeletbeli zárójelünket! (143*3) (57*6)143*3 57*6_____ ____429 342A zárójelek fölé írjuk fel a kapott eredményeket!Ezután összeadjuk a 429-et a 342-vel!429+342____771 Tehát a végeredmény: 771
48.o. 3. b) feladat
143*3+57*6=
Először tegyük ki a képzeletbeli zárójelünket! (143*3) (57*6)
143*3 57*6
_____ ____
429 342
A zárójelek fölé írjuk fel a kapott eredményeket!
Ezután összeadjuk a 429-et a 342-vel!
429
+342
____
771 Tehát a végeredmény: 771
48.o. 3. b) feladat
(176+97)*2=
Először elvégezzük a zárójelben lévő műveletet!176+ 97____273Majd a 273-mat megszorozzuk 2-vel.273*2______546 A kapott végeredmény: 546
48.o. 3. b) feladat
(176+97)*2=
Először elvégezzük a zárójelben lévő műveletet!
176
+ 97
____
273
Majd a 273-mat megszorozzuk 2-vel.
273*2
______
546 A kapott végeredmény: 546
48.o. 3. c) feladat
413*2-258*3=
Először kitesszük a képzeletbeli zárójeleket! (413*2) (258*3)413*2 258*3_____ ____826 774Majd a 826-ból kivonjuk a 774-et.826-774____52 A kapott végeredmény: 52
48.o. 3. c) feladat
413*2-258*3=
Először kitesszük a képzeletbeli zárójeleket! (413*2) (258*3)
413*2 258*3
_____ ____
826 774
Majd a 826-ból kivonjuk a 774-et.
826
- 774
____
52 A kapott végeredmény: 52
48.o. 3. c) feladat
239+7*89=
Először kitesszük a képzeletbeli zárójelet! (7*89)89*7_____623Majd a 239-et összeadjuk a 623-mal.239+623____862 A kapott végeredmény: 862
48.o. 3. c) feladat
239+7*89=
Először kitesszük a képzeletbeli zárójelet! (7*89)
89*7
_____
623
Majd a 239-et összeadjuk a 623- mal.
239
+623
____
862 A kapott végeredmény: 862
48.o. 4. a) feladat
A 276 háromszorosának és a 479-nek a különbsége.
Írjuk le műveleti sorrenddel!3*276-479= Rakjuk ki a képzeletbeli zárójelet! (3*276)Majd végezzük el a szorzást! 276*3 _____828Ezután a kapott eredményből, a 828-ból vonjuk ki a 479-et!828-479____349 A kapott végeredmény: 349
48.o. 4. a) feladat
A 276 háromszorosának és a 479-nek a különbsége.
Írjuk le műveleti sorrenddel!
3*276-479= Rakjuk ki a képzeletbeli zárójelet! (3*276)
Majd végezzük el a szorzást! 276*3
_____
828
Ezután a kapott eredményből, a 828-ból vonjuk ki a 479-et!
828
- 479
____
349 A kapott végeredmény: 349
48.o. 4. b) feladat
A 165 négyszeresénél 219-cel több.
Írjuk le műveleti sorenddel!
165*4+219= Rakjuk ki a képzeletbeli zárójelet! (165*4)Majd végezzük el a szorzást!
165*4
_____660Ezután a 660-at adjuk hozzá a 219-hez!
660
+219_____
879
A kapott végeredmény: 879
48.o. 4. b) feladat
A 165 négyszeresénél 219-cel több.
Írjuk le műveleti sorenddel!
165*4+219= Rakjuk ki a képzeletbeli zárójelet! (165*4)
Majd végezzük el a szorzást!
165*4
_____
660
Ezután a 660-at adjuk hozzá a 219-hez!
660
+219
_____
879
A kapott végeredmény: 879