vine ,vine moŞ crĂciun! - timtim- · pdf fileproiect de activitate ... cutia în care...

10
Vine ,vine MOŞ CRĂCIUN! Profesor învăţământ preşcolar - Andrei Mirabela Grădiniţa nr.5 Târgovişte , judeţul Dâmboviţa

Upload: doankhanh

Post on 06-Feb-2018

225 views

Category:

Documents


3 download

TRANSCRIPT

Page 1: Vine ,vine MOŞ CRĂCIUN! - timtim- · PDF filePROIECT DE ACTIVITATE ... cutia în care se află o scrisoare de la Moş Crăciun si 4 săniute de carton ... Se asigură condiţiile

Vine ,vine MOŞ CRĂCIUN!

Profesor învăţământ preşcolar - Andrei Mirabela

Grădiniţa nr.5 Târgovişte , judeţul Dâmboviţa

Page 2: Vine ,vine MOŞ CRĂCIUN! - timtim- · PDF filePROIECT DE ACTIVITATE ... cutia în care se află o scrisoare de la Moş Crăciun si 4 săniute de carton ... Se asigură condiţiile

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

NIVEL: I (grupa mijlocie )

EDUCATOARE: Andrei Mirabela

UNITATEA DE INVATAMANT: Grădiniţa nr. 5-Târgovişte

TEMA ANUALĂ:”CU CE SI CUM EXPRIMĂM CEEA CE SIMŢIM?”

TEMA PROIECTULUI:,,Vine,vine Moş Crăciun ”!

SUBTEMA:”Spiritul Crăciunului”

TEMA ACTIVITĂTII:,,Să-l ajutăm pe Moş Crăciun!”

TIPUL ACTIVITĂŢII: mixtă:

-DLC(însuşire de cunoştinţe)

-ALA(1 SI 2-consolidare)

FORMA DE REALIZARE: activitate integrată

DURATA: 3h

Categorii de activităţi:

ADP : Rutine:

Întâlnirea de dimineaţă -“Am fost cuminte şi îmi doresc să primesc de la Moş Crăciun...”

Salutul,Prezenţa,Calendarul Naturii;

Deprinderi de ordine si disciplină;

Tranziţii:

”10 degeţele”-joc cu text si cânt;

Page 3: Vine ,vine MOŞ CRĂCIUN! - timtim- · PDF filePROIECT DE ACTIVITATE ... cutia în care se află o scrisoare de la Moş Crăciun si 4 săniute de carton ... Se asigură condiţiile

ADE:

DLC: Educarea limbajului: “Vine ,vine Moş Crăciun”!(lectura educatoarei)

ALA I:

Artă: Lipire-,,Brăduţi împodobiţi”-(decorăm brăduţi)

Ştiinţă: ,, Formează perechi între elementele mulţimilor.Colorează mulţimea cu mai multe

elemente.(corespondenţe)-fişe de lucru

Joc de masă:Puzzle :,,Moş Crăciun” (reconstituire de întreg)

ALA II:

,,Hora lui Moş Crăciun”- Euritmie

Cântecele de iarnă

SCOPUL ACTIVITĂŢII:

Formarea deprinderii de a audia cu atenţie un text si a deprinderii de exprimare corectă sub aspect

lexical,gramatical,stimularea vorbirii coerente si expresive.

Consolidarea deprinderii de a lipi,de a forma perechi între elementele mulţimilor date ,de a reconstitui imagini

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

ADE : DLC: (Educarea limbajului): “Vine,vine Moş Crăciun”!(lectura educatoarei)

Să răspundă corect la întrebările adresate de educatoare cu privire la textul prezentat.

Să alcătuiască propoziţii simple ,corecte din punct de vedere gramatical.

Page 4: Vine ,vine MOŞ CRĂCIUN! - timtim- · PDF filePROIECT DE ACTIVITATE ... cutia în care se află o scrisoare de la Moş Crăciun si 4 săniute de carton ... Se asigură condiţiile

ALA I: Ştiinţă:

Să formeze perechi între elementele mulţimilor date;

Să coloreze mulţimea cu mai multe elemente;

Joc de masă:

Să reconstituie din părţi întregul.

Arta:

Să lipească decoraţiunile pe brăduţ;

ALA II:

Să execute corect mişcări sugerate de textul cântecului

Să cânte în grup cântece de iarnă,respectând linia melodică

STRATEGII DIDACTICE:

1. Metode şi procedee: observaţia, conversaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia, jocul, povestirea, brainstorming,turul galeriei,

aprecierea verbală.

2. Mijloace de învăţământ: Moş Crăciun din carton,reni din carton,glob de plastic,feţe vesele(din carton), feţe triste, fişe

matematice ,creioane colorate, lipici,pensule, brăduţi din hartie colorată ,biluţe (de plastic,din hârtie creponată, staniol)beteală,

puzzle,, Moş Crăciun”, steluţe din carton, ,săniuţe din carton,bomboane de ciocolată.

Bibliografie:

MECTS “Învăţământul preşcolar în mileniul III” Editura REPROGRAPH

MEC “Curriculum pentru învăţământul preşcolar”(3-6 / 7 ani), 2009

Revista învăţământului preşcolar nr. 3 – 4, 2011

Page 5: Vine ,vine MOŞ CRĂCIUN! - timtim- · PDF filePROIECT DE ACTIVITATE ... cutia în care se află o scrisoare de la Moş Crăciun si 4 săniute de carton ... Se asigură condiţiile

SCENARIUL ZILEI

Întâlnirea de dimineaţă debutează cu Salutul,urmat de Prezenţa si de Calendarul naturii.La Noutatea zilei le spun

copiiilor ca Moş Crăciun o să le aducă daruri frumoase dacă au fost cuminţi.După ce precizează ce-şi doresc să primească de la Moş

Crăciun,le propun un joc care se numeşte,,Globuleţul dorinţelor’’.Tranziţiile se desfăşoară prin intermediul unui joc cu text si cânt

numit :,,10 Degeţele’’moment în care îi demonstrează lui Moş Crăciun că ştiu să se comporte frumos.

La un moment dat,la uşa grupei,se aude un clopoţel si apare o ,, Crăciuniţă „ care aduce o cutie. Solicit unui copil să deschidă

cutia în care se află o scrisoare de la Moş Crăciun si 4 săniute de carton.Din scrisoare aflăm ca Moş Crăciun si spiriduşii sunt foarte

supăraţi că nu vor trimite la timp darurile pentru copii decât dacă îi ajutăm si trecem peste nişte obstacole cu săniuţele pe care ni le-a

trimis.Pe prima săniuţă trebuie să staţi toţi odată şi aveti ca sarcină să ascultaţi lectura spusă de educatoare,,Vine,vine Moş Crăciun” şi

să răspundeţi la întrebările legate de text. Celelalte trei săniuţe se vor opri la câte un sector.La ŞTIINŢE,vom avea de rezolvat nişte

sarcini pe fişe matematice , ca să-i demonstrăm lui Moş Crăciun că suntem inteligenţi,formăm perechi între elementele celor două

mulţimi(om de zapadă -fulg de nea)si colorăm mulţimea cu mai multe elemente.Urmatoarea săniuţă se opreşte la sectorul JOC DE

MASĂ unde vom face puzzle cu elemente de Crăciun,iar ultima se opreşte la sectorul ARTĂ .Aici vom decora brăduţi de iarnă ,lipind

cu atenţie biluţele si beteala pusă la dispoziţie.

După ce trecem pe la toate centrele vom expune lucrările la panou,vom face un tur al galeriei si aprecieri ale lucrărilor.Să -l

înveselim pe Moş Crăciun vom cânta cântece de iarnă si vom face o Horă a Crăciunului pe fond muzical,sărbatorind că darurile vor

ajunge la timp sub brad.

.

Page 6: Vine ,vine MOŞ CRĂCIUN! - timtim- · PDF filePROIECT DE ACTIVITATE ... cutia în care se află o scrisoare de la Moş Crăciun si 4 săniute de carton ... Se asigură condiţiile

EVENIMENTE

DIDACTICE

CONŢINUT ŞTIINŢIFIC

STRATEGII DIDACTICE EVALUARE /

INSTRUMENTE

ŞI INDICATORI Metode şi

procedee

Mijloace de

învăţământ

1. Moment

organizatoric Se asigură condiţiile necesare pentru desfăşurarea în

condiţii optime a activităţii. Mijloacele de învăţământ

necesare vor fi distribuite în fiecare centru de interes.

Întâlnirea de dimineaţă va debuta cu salutul

sub forma unor versuri:

,,Dimineaţa a sosit ,

Toţi copiii au venit,

În cerc să ne adunăm,

Cu toţi să ne salutăm,

A-nceput o nouă zi,

Bună dimineaţa,copii!

Salutul este urmat de prezenţă:

După ce ne-am adunat

Si frumos ne-am salutat

Colegii ne-am întâlnit,

Cine oare n-a venit?

- conversaţia

- joc muzical

- brainstorming

-observarea

comportamentului

-răspunsuri ale

copiilor

Page 7: Vine ,vine MOŞ CRĂCIUN! - timtim- · PDF filePROIECT DE ACTIVITATE ... cutia în care se află o scrisoare de la Moş Crăciun si 4 săniute de carton ... Se asigură condiţiile

Calendarul naturii este completat de către un copil care

se uită pe fereastră si spune cum este vremea, în ce

lună si în ce zi suntem.Vor avea loc discuţii legate de

cadourile de Crăciun si vom face un joc numit

,,Globuleţul dorinţelor”.

Tranziţie “10 Degetele” (joc cu text şi cânt)

2. Captarea şi

orientarea atenţiei

Se realizează printr - un element - surpriză : o cutie

adusă de o ,,Crăciuniţă’’ în care se află o scrisoare şi

4 săniuţe de carton .

- expunerea

- conversaţia

cutie-surpriză

3. Anunţarea temei

şi a obiectivelor Se va face prin intermediul unei scrisori trimise de

Moş Crăciun care anunţă că nu mai poate aduce

cadourile la timp dacă nu este ajutat de grupa mijlocie

, care trebuie să rezolve nişte sarcini ,,urcându-se “pe

săniuţe.(la centre)

- expunerea - observarea

comportamentului

4.Prezentarea

optimă a noului

conţinut

(ADE-DLC)

Se prezintă de către educatoare niste imagini sugestive

cu Moş Crăciun si reni ,după care este redată

lectura,,Vine,vine, Moş Crăciun ”. Sunt puse întrebări

legate de text:

-,,Cum se numeşte povestea noastră?”

-,,Cu cine s-a întalnit Moş Crăciun într-o noapte in

pădure?”

-,,Cum l-a ajutat pe cerb(ren)”?

-,,Ce-au făcut lupii”?

-,, Cum l-a răsplatit cerbul pe Moş Crăciun?”

-,,Ce i-a cerut Moşul în schimb?”

-,,Ce v-a placut cel mai mult din poveste şi ce nu

v-a placut?”

- povestirea

-conversaţia

-imagine cu

Moş Crăciun

-imagine cu

reni

- răspunsuri ale

copiiilor

- răspunsuri ale

copiiilor

Page 8: Vine ,vine MOŞ CRĂCIUN! - timtim- · PDF filePROIECT DE ACTIVITATE ... cutia în care se află o scrisoare de la Moş Crăciun si 4 săniute de carton ... Se asigură condiţiile

5. Dirijarea

activităţii

(ALA I )

Sunt prezentate sarcinile fiecărui centru:

Ştiinţă: vor rezolva sarcinile de pe fişa

matematică.(corespondenţe)

Joc de masă:vor realiza puzzle cu elemente de

iarnă(reconstituire de întreg)

Artă:vor decora brăduţul cu globuleţe din hârtie şi

beteală(lipire)

-exerciţiul

- fişe

matematice

-creioane

colorate

-puzzle

-brăduţi de

hârtie

-pastă de lipit

-pensule

-biluţe din

hârtie şi

staniol

-beteală

-capacitatea de

concentrare

- manipularea

materialelor şi

instrumentelor de

lucru

6. Obţinerea

performanţei

(ALA I )

Copiii realizează sarcinile în centrul ales. - lucru

individual

- exerciţiul

7. Evaluarea

performanţelor

Se face aprecierea lucrărilor după următoarele criterii:

- respectarea sarcinilor de lucru

- finalizarea lucrărilor

- gradul de implicare în activitate

- turul

galeriei

- aprecieri verbale

pozitive

ADP Fiecare copil se pregateste pentru horă si cântat.

Dirijarea

activităţii

(ALA II)

,,Hora lui Moş Crăciun” se realizează astfel:

-preşcolarii formază un cerc şi se învârtesc în horă pe fond

muzical(,,Cântec de Crăciun ’’-cântat de Stefan Bănică

Jr.)

- explicaţia

-demonstraţia

- exerciţiul

-Cd-player

-Cd

- observarea

comportamentului

- aprecieri verbale

Page 9: Vine ,vine MOŞ CRĂCIUN! - timtim- · PDF filePROIECT DE ACTIVITATE ... cutia în care se află o scrisoare de la Moş Crăciun si 4 săniute de carton ... Se asigură condiţiile

Cântecele de iarnă vor fi cântate în urmatoarea ordine:

-,,Mii de stele”

-,,Clopoţei,clopoţei”

-,, Moş Crăciun ”-(negativ)

- observarea

comportamentului

- aprecieri verbale

Obţinerea

performanţei

(ALA II)

Copiii desfăşoară activitatea distractivă respectând

regulile impuse de educatoare.

Evaluarea

performanţelor

Se fac aprecieri asupra gradului de participare şi a

respectării regulilor .

- aprecieri verbale

pozitive

Încheierea

activităţii

În încheiere, copiii sunt recompensaţi cu câte o steluţă cu

fulgişori coloraţi si bomboane .

-steluţe din

carton colorat

Page 10: Vine ,vine MOŞ CRĂCIUN! - timtim- · PDF filePROIECT DE ACTIVITATE ... cutia în care se află o scrisoare de la Moş Crăciun si 4 săniute de carton ... Se asigură condiţiile

MATERIALE DIDACTICE

MACHETA CU BRĂDUŢI ( PRODUSELE OBŢINUTE ÎN URMA ACTIVITĂŢII)