utilizarea ortogramelor consolidare

8
PROIECT DIDACTIC Data: Clasa: a IV-a Școala: Învățătoare: Propunător: Păuc Ramona Loredana Aria curriculară: Limbă și comunicare Disciplina: Limba și literatura română Unitatea de învățare: „Povestiri cu tâlc” Subiectul: Utilizarea ortogramelor Tipul lecției: consolidare Scopul lecției: Consolidarea deprinderilor de utilizare a ortogramelor în contexte variate. Obiective operaționale: Pe parcursul lecției elevii vor fi capabili: O1: să identifice ortograma potrivită în enunțurile date; O2: să găsească greșelile de scriere în enunțurile date; O3: să alcătuiască enunțuri cu ortogramele date; O4: să alcătuiască un text utilizând ortogramele date. Strategii didactice: Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul; Mijloace de învățământ: jetoane, fișe de lucru; Forme de organizare: frontal și individual. Locul desfășurării activității: sala de clasă Resurse umane: 25 copii Resurse temporale: 45 minute 1

Upload: paucr

Post on 29-Jun-2015

754 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: utilizarea ortogramelor consolidare

PROIECT DIDACTIC

Data:

Clasa: a IV-a

Școala:

Învățătoare:

Propunător: Păuc Ramona Loredana

Aria curriculară: Limbă și comunicare

Disciplina: Limba și literatura română

Unitatea de învățare: „Povestiri cu tâlc”

Subiectul: Utilizarea ortogramelor

Tipul lecției: consolidare

Scopul lecției: Consolidarea deprinderilor de utilizare a ortogramelor în contexte variate.

Obiective operaționale:

Pe parcursul lecției elevii vor fi capabili:

O1: să identifice ortograma potrivită în enunțurile date;

O2: să găsească greșelile de scriere în enunțurile date;

O3: să alcătuiască enunțuri cu ortogramele date;

O4: să alcătuiască un text utilizând ortogramele date.

Strategii didactice:

Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul;

Mijloace de învățământ: jetoane, fișe de lucru;

Forme de organizare: frontal și individual.

Locul desfășurării activității: sala de clasă

Resurse umane: 25 copii

Resurse temporale: 45 minute

1

Page 2: utilizarea ortogramelor consolidare

Nr.

crt.

Secvențele

lecției

Ob.

op.

Timp Conținutul instructiv-educativ Strategia didactică Evaluare

Metode și

proceedee

Mijloace de

învățământ

Forme de

organizare

1 Moment

organizatoric

1' Voi asigura condițiile optime pentru

desfășurarea lecției.

2 Verificarea

temei

5' Voi verifica tema pentru acasa cantitativ și

calitativ.

3 Captarea atenției

elevilor

3' Voi împărți jetoane copiilor. Pe fiecare

jeton este trecut câte un cuvânt. Copiii

trebuie să le ordoneze pentru a forma o

propoziție: „Tu n-ai vrut să cânți la nai.”

Conversația Jetoane Frontal

4 Anunțarea

subiectului

lecției și a

obiectivelor

operaționale

1' La fel ca și ora trecută, vom discuta astăzi

și ne vom juca cu cuvinte care deși se

pronunță la fel, se scriu diferit, cu cratimă.

Vom încerca să le folosim la locul potrivit,

să identificăm unde le-am scris greșit.

Explicația Frontal

5 (re)sistematizare

a, consolidarea,

fixarea

cunoștințelor

asimilate

anterior

20' Haideți să vedem dacă ați reușit să

formulați propoziția din jetoanele pe care

vi le-am împărțit mai devreme (dacă au

așezat ortogramele corect).

În continuare vă voi împărți fișe de lucru.

Voi va trebui să inconjurați varianta

Conversația

Explicația

Frontal

2

Page 3: utilizarea ortogramelor consolidare

O1

O2

corectă.

- Mâine va/ v-a fi la noi în oraș un

concert.

- Cine va/ v-a spus?

- Am vazut afișul. Tu nai/ n-ai văzut?

Era chiar la intrarea în școală. Pe

scenă va/ v-a fi și un coleg de-al

nostru ce va/ v-a cânta la nai/ n-ai.

Voi verifica răspunsurile la exercițiul de pe

fișa de lucru, făcând aprecieri și corectări

(dacă este cazul) asupra răspunsurilor

(Copiii vor folosi pixul sau creionul cu

verde pentru a corecta răspunsurile).

Identificați greșelile și completați cu

varianta corectă.

- Ionuț v-a pleca maine la munte.

Are o mulțime de planuri. Se v-a da

cu schiurile, cu săniuța. Vouă va

spus despre planurile sale?

- Nu. Noi credeam că v-a merge la

concertul de n-ai. Tu nai știut de

Exercițiul

Conversația

Explicația

Exercițiul

Fișe de

lucru

Individual

Individual

Capacitatea

de a

identifica

orograma

potrivită

într-un enunț

dat.

Capacitatea

de a găsi

greșelile de

scrieere în

enunțurile

date.

3

Page 4: utilizarea ortogramelor consolidare

O3

concert?

- Ba da. Dar s-a schimbat data. V-a

fi într-o alta zi. Dacă ar fi rămas

aceeași dată, cu siguranță Ionuț

mergea să asculte concertul de n-

ai. Tu nai fi ales la fel.

- Cred că da!

Voi verifica răspunsurile la exercițiul de pe

fișa de lucru, făcând aprecieri și corectări

(dacă este cazul) asupra răspunsurilor

(Copiii vor folosi pixul sau creionul cu

verde pentru a corecta răspunsurile).

Alcătuiți enunțuri cu ortogramele va/ v-a;

nai/ n-ai.

Alcătuiți enunțuri care să conțină ambele

ortograme în același timp, așa cum a fost și

enunțul pe care l-ați formulat cu ajutorul

jetoanelor la începutul orei.

Conversația

Exercițiul

Frontal

Capacitatea

de a formula

enunțuri cu

ortogramele

date.

6 Obținerea

performanței O4

12' Pentru că noi am mai învățat și alte

ortograme, în continuare va trebui să

alcătuiți o compunere de 15 rânduri cu

Conversția

Explicația

Frontal Capacitatea

de a utiliza

în alcătuirea

4

Page 5: utilizarea ortogramelor consolidare

titlul „Pasiunea mea” în care să utilizați

următoarele ortograme: la/ l-a, sau/ s-au,

cel/ ce-l, într-o/ într-un, iau/ i-au și nu în

ultimul rând orogramele va/ v-a, n-ai/ nai.

Voi verifica compunerile scrise de către

copii.

Exercițiul

Individual

unui text

ortogramele

date

7 Asigurarea

retenției și a

transferului

3' Despre ce am discutat azi?

Este foarte important să știm că sunt unele

cuvinte care se pronunță la fel dar se scriu

diferit, cu cratimă și să le utilizăm

corespunzător.

Conversația

Explicația

Frontal

5