unitat didàctica: els vertebrats

42
ELS VERTEBRATS Laura Ceamanos Judit Domec Disseny, Creació i Avaluació d'Activitats Mediades per la Tecnologia Digital

Upload: laura-ceamanos

Post on 15-Apr-2017

144 views

Category:

Education


4 download

TRANSCRIPT

Page 1: Unitat didàctica: Els vertebrats

ELS VERTEBRATS

Laura Ceamanos Judit Domec

Disseny, Creació i Avaluació d'Activitats Mediades per la Tecnologia Digital

Page 2: Unitat didàctica: Els vertebrats

Index

1. Introducció2. Justificació3. Nivell i duració4. Objectius5. Competències6. Continguts7. Concepcions errònies8. Activitats d’ensenyament –aprenentatge9. Recursos materials10. Metodologia i estratègies didàctiques11. Criteris d’avaluació i activitats d’avaluació12. Conclusions13. Bibliografia i webgrafia

Page 3: Unitat didàctica: Els vertebrats

Introducció

Aquesta unitat didàctica té com a objectiu aproximar el món dels vertebrats als alumnes

que cursen el tercer curs de primària. Aquesta pràctica permet conèixer i classificar els

cinc grups, utilitzant mètodes directes i indirectes, com l’exploració, l’experimentació,

l’observació i la pràctica, entre d’altres, i les característiques pròpies d’aquests. Hem

iniciat aquesta unitat didàctica amb una webquest, on s’aprofundeix sobre els aspectes

més curriculars, seguit de la part pràctica, on s’exemplifiquen les activitats

d’ensenyament - aprenentatge que es duran a terme, i finalitzat pel temari metodològic

i les accions avaluatives.

 

Page 4: Unitat didàctica: Els vertebrats

Justificació

Degut a que un dels continguts del cicle mitjà d’educació primària es basa en la

classificació dels diferents tipus de vertebrats, hem decidit realitzar una unitat

didàctica per tal que l’alumnat reflexioni, a partir dels animals més propers del seu

entorn, tot realitzant un ampli ventall d’activitats a l’aula, de les quals algunes

d’elles estan mediades per les TIC. A més a més, pensem que és molt important

desenvolupar correctament aquest tema, amb la finalitat que l’alumnat assoleixi els

coneixements necessaris, per tal de poder interactuar amb el medi i respectar-lo. 

Page 5: Unitat didàctica: Els vertebrats

Nivell i duració del tema

Destinataris: Cicle mitjà d’Educació Primària (3er curs)

Duració del tema: 8 sessions de 60’ a l’àrea de Coneixement del Medi

Page 6: Unitat didàctica: Els vertebrats

Objectius generals

Utilitzar diversos llenguatges per expressar i comunicar els continguts de l’àrea de forma personal i creativa, seleccionar i interpretar dades expressades per mitjà de codis diversos (lingüístics, numèrics, gràfics), i reflexionar sobre el propi procés d’aprenentatge.

Utilitzar la llengua com a eina per construir coneixement, per comunicar-lo i per compartir-lo amb els altres, a partir del desenvolupament de les competències comunicatives pròpies de l’àrea (descripció, explicació, justificació, interpretació i argumentació).

Identificar els principals elements de l’entorn natural, social i cultural; analitzar-ne l’organització, les característiques i les interaccions, i aplicar aquesta anàlisi a diferents escales espacials i temporals.

  Participar activament en el treball en grup adoptant una actitud responsable,

solidària, cooperativa i dialogant, i argumentar les pròpies opinions i contrastar-les amb les dels altres, respectant els principis bàsics del funcionament democràtic.

Utilitzar de manera responsable i creativa les TIC i el material relacionat amb l’experimentació i el treball de camp, ja sigui com a eines per obtenir informacions o bé com a instruments per aprendre i compartir coneixements.

Page 7: Unitat didàctica: Els vertebrats

Objectius específics

Conèixer la terminologia adequada per a la classificació dels grups d’animals vertebrats.

Identificar les principals característiques dels diferents grups de vertebrats i saber-los distingir.

Conèixer les característiques observables i no observables de cadascun dels grups de vertebrats (respiració, extremitats, desplaçament, etc.)

Relacionar i diferenciar els diferents tipus de vertebrats.

Conèixer algunes de les característiques atòpiques d’alguns grups de vertebrats.

Page 8: Unitat didàctica: Els vertebrats

Competències bàsiques

Competències de l’àrea

• Identificar, localitzar i descriure les principals característiques naturals, humanes i socials d’un territori utilitzant conceptes i procediments geogràfics.

• Plantejar preguntes investigables sobre característiques i canvis que es poden observar en els materials i en els objectes tecnològics, en els éssers vius, en els ecosistemes propers i en la Terra vista com a planeta; identificar evidències, i extreure conclusions que possibilitin prendre decisions per actuar.

• Utilitzar críticament fonts d’informació que usin diferents tipus de suport per observar i analitzar l’entorn.

Competències transversals

• Competències comunicatives– Expressar idees i organitzar informacions de manera eficaç i intel·ligible sobre espais, fets, problemes i

fenòmens geogràfics, històrics, socials, naturals i tecnològics. – Comunicar idees i informacions de manera oral, escrita, visual i utilitzant les TIC per informar, convèncer i

dialogar.– Conèixer els diferents codis artístics i l'ús de les tècniques i recursos , propis de l'àrea, que ajuden a l'alumnat a

iniciar-se en la percepció i comprensió del món que els envolta. També li permeten ampliar les seves possibilitats d'expressió i comunicació amb els altres per mitjà dels recursos que li proporcionen els llenguatges artístics, promovent la iniciativa personal, la imaginació i la creativitat.

• Competències metodològiques– Utilitzar habilitats de planificació del treball.– Utilitzar habilitats per a la recollida i el tractament de la informació.– Utilitzar el pensament crític i creatiu per a l’anàlisi de la informació, la resolució de problemes i la presa de

decisions.

Page 9: Unitat didàctica: Els vertebrats

Competències bàsiques de l’àmbit digital

Dimensió tractament de la informació i organització dels entorns de treball i d’aprenentatge• Competència 4. Cercar, contrastar i seleccionar informació digital tot considerant

diverses fonts i entorns digitals• Competència 5. Construir nou coneixement personal mitjançant estratègies de

tractament de la informació amb el suport d’aplicacions digitals

Dimensió comunicació interpersonal i col·laboració• Competència 7. Realitzar comunicacions interpersonals virtuals i publicacions

digitals

Page 10: Unitat didàctica: Els vertebrats

Continguts

El món dels éssers vius

• Classificació dels diferents grups de vertebrats de l’entorn proper i no tant proper a partir d’algunes característiques observables utilitzant claus dicotòmiques senzilles.

• Interès per la protecció i cura d’animals de l’entorn proper.• Interès per l’observació i la generació de preguntes científiques, així com per la construcció

de respostes coherents amb el coneixement científic.

Persones, cultures i societats

• Identificació de les relacions interpersonals dins la comunitat o el grup. Coneixement i utilització dels mecanismes de la participació activa, la cooperació i el diàleg en la construcció de tasques comunes i en la resolució de conflictes.

Connexions amb altres àrees

• Comprensió i producció de missatges orals, escrits i audiovisuals.• Comunicació d’informacions amb diferents llenguatges simbòlics.• Descoberta i valoració del patrimoni natural i cultural.• Utilització dels recursos de les TIC. Cerca guiada de la informació a Internet.

Page 11: Unitat didàctica: Els vertebrats

Concepcions errònies

• Les balenes i els dofins són peixos o amfibis, no són mamífers.

• Tots els animals respiren per pulmons.

• El ratpenat és una au, no és un mamífer perquè té ales i potes.

• Tots els animals tenen dents per mastegar.

• Els pingüins i els estruços poden volar perquè tenen ales.

• Els peixos i els amfibis no es diferencien; confusió entre els dos grups.

• Tots els animals són de sang calenta.

• No existeixen animals que viuen en el medi aquàtic i terrestre alhora.

Page 12: Unitat didàctica: Els vertebrats

SESSIÓ 1: WEBQUEST

ACTIVITAT AGRUPAMENT MATERIAL TEMP. DESCRIPCIÓ

Investiguem amb la webquest!

Gran grup

Petit grup

Portàtils

Internet60’

El mestre presentarà als alumnes la present unitat didàctica. Els hi comentarà com està estructurada i com seran les sesions que la composen.

Tanmateix, formaà grups de 4/5 alumnes per tal de treballar de manera grupal. Se’ls hi repartiràun portàtil a cada grup i accediran a la següent webquest:http://elmondelsanimalsvertebrats.webnode.es/

Navegaran per aquesta i realitzaran les dues primeres tasques.

Activitats d’ensenyament –aprenentatge

Page 13: Unitat didàctica: Els vertebrats

Activitats d’ensenyament –aprenentatge

SESSIÓ 2: WEBQUEST II

ACTIVITAT AGRUPAMENT MATERIAL TEMP. DESCRIPCIÓ

Investiguem amb la webquest!

Gran grup

Petit grup

Portàtils

Internet60’

L’alumnat tornarà a la webquest i realitzaran la tercera i quarta tasca: http://elmondelsanimalsvertebrats.webnode.es/

Page 14: Unitat didàctica: Els vertebrats

SESSIÓ 3: DESPLAÇAMENT, MEDI I EXTREMITATS VERTEBRATS

ACTIVITAT AGRUPAMENT MATERIAL TEMP. DESCRIPCIÓ

Recordem!

Individual

Grup classe

ANNEX 1

Portàtils

Educaplay

ANNEX 2ANNEX 3

PDI

ANNEX 4

30’

El mestre repartirà a cada alumne un portàtil i els hi demanarà que realitzin l’activitat “Cos i extremitats” (annex 1) en la que hauran d’aparellar les extremitats de cada animal amb el seu cos. A continuació, es passaran dos vídeos que ajudaran a entendre els diferents tipus de desplaçament que es donen en els animals vertebrats, i els diferents medis on es troben.

https://www.youtube.com/watch?v=OSUq-36BmJUhttps://www.youtube.com/watch?v=LUzTLsf_rVw El mestre exposarà a la PDI fotografies d’animals vertebrats entre els quals es troben alguns dels que han aparellat anteriorment (annex 4). Els hi formularà preguntes de tipus tots es desplacen de la mateixa manera? Com ho fan? Tots tenen ales poden volar? Com són les seves extremitats? Són totes iguals? On es troben aquests animals normalment? On viuen? etc. D’aquesta manera es detectaran els coneixements previs dels alumnes.

Com podem descriure aquests

animals?

Parelles

Parelles

ANNEX 4

PDI

Portàtils

ANNEX 5

Educaplay

30

El mestre demanarà que per parelles, els alumnes descriguin les principals característiques de les extremitats dels animals que han vist amb anterioritat (extremitats, boca i recobriment de la pell) i que els relacionin amb el seu medi ( terrestre/aquàtic o ambdós). Si escau, podran consultar-ho en Internet. El mestre repartirà a cada parella un portàtil i demanarà als alumnes que realitzin l’activitat “Com es mou què?” (annex 5) hauran de triar la resposta correcte d’entre les proposades.

Es recuperaran les preguntes anteriors per tornar a dóna'ls-hi resposta després de la recerca d’informació.

Activitats d’ensenyament –aprenentatge

Page 15: Unitat didàctica: Els vertebrats

SESSIÓ 4: EXTREMITATS I RESPIRACIÓ I

ACTIVITAT AGRUPAMENT MATERIAL TEMP. DESCRIPCIÓ

Recordem! Grup classe 5’El mestre farà un recordatori de les principals característiques dels vertebrats observades en la sessió anterior (recobriment de la pell , tipus de boca, extremitats).

Agrupació animals

vertebrats

De quin animal es tracta?

Grup classe PDIANNEX 6 25’

El mestre visualitzarà a la PDI una fitxa (annex 6) i entre tot el grup classe hauran d’omplir-lo, tenint en compte les característiques treballades fins el moment.

Grup classe

PDI

ANNEX 7

ANNEX 8

ANNEX 9

30’

Es tractaran les diferències i similituds dels diferents grups de vertebrats en relació amb les característiques anteriorment tractades, per tal de treballar les confusions que es poden generar entre animals. Es formularan conflictes cognitius com per exemple, el cas del ratpenat , les balenes, els peixos o els dofins, entre d’altres: “en quin grup es troba el ratpenat?”, “si és un au, per què no té plomes?”, “si és un mamífer, per què té ales?”, “en quin grup es troben les balenes?”, “les balenes són com els peixos?”, “per què no té escates la balena?”. Pel primer conflicte cognitiu, s’exposaran fotografies de l’ anatomia de les ales d’un au i d'un ratpenat per resoldre dubtes. Pel segon conflicte cognitiu s’exposaran fotografies de balenes i dofins sortint de l’aigua. Un cop observades les fotografies, es preguntaria “per què surten de l’aigua les balenes i no els peixos?”

Per resoldre dubtes la classificació correcta de les balenes, es visualitzarà el següent vídeo: http://www.youtube.com/watch?v=cvcbR7nYGCw&feature=related

En acabar se’ls formularà preguntes per tal d’induir-los a descobrir la característica compartida de les mames amb la resta d’ animals vertebrats com “com penseu que s’assemblen les balenes i els dofins a nosaltres? I a la resta de mamífers? Que fan amb les seves cries quan són petits? ” Se’ls mostrarà també fotos en annex 9.

Activitats d’ensenyament –aprenentatge

Page 16: Unitat didàctica: Els vertebrats

SESSIÓ 5: RESPIRACIÓ II

ACTIVITAT AGRUPAMENT MATERIAL TEMP. DESCRIPCIÓ

Recordem! Grup classe 5’

El mestre recordarà que les balenes respiren per pulmons i que els peixos per brànquies. Tanmateix, qüestionarà com respiren els altres tipus de vertebrats.

Com respiren els animals? Grup classe ANNEX 10 5’

El mestre repartirà a cada alumne una fitxa (annex 10) en la que han de completar els diferents tipus de respiració i indicar a quin grup de vertebrats pertanyen.

Tipus de respiració animals

vertebrats Parelles

ANNEX 11

Educaplay

Portàtils

10’

Després d’observar els diferents tipus de respiració, es realitzarà l’activitat “Com respira qui?” (annex 11). El mestre repartirà un portàtil per parelles i la realitzaran conjuntament. Hauran d’associar cada animal amb el seu tipus de respiració. Finalment es farà una posada en comú.

La Metamorfosi

Grup classe

Parelles

ANNEX 12

ANNEX 13

ANNEX 14

Portàtils

PDI

25’

El mestre mostrarà una imatge d’un cap gros (annex 12) i formularà preguntes respecte el seu medi i la seva respiració. A continuació es formulen les mateixes preguntes amb la imatge d’una granota (annex 13). S’explicarà que la transformació del cap gros a granota es degut a la metamorfosis. Per parelles, hauran de cercar la definició d’aquesta paraula en Internet i expressar per escrit com creuen ells que afecta transformació en els amfibis. Es posarà en comú dels aspectes rellevants i es visualitzarà un vídeo per resoldre dubtes (annex 14): http://www.youtube.com/watch?v=7aCVrbvstSs&feature=related

Dibuixem!

Grups CartolinesColors 15’

Es demanarà que, en petits grups, dibuixin en una cartolina les diferents etapes de la vida d’una granota, indicant en quina fase tenen brànquies i en quina tenen pulmons

Activitats d’ensenyament –aprenentatge

Page 17: Unitat didàctica: Els vertebrats

SESSIÓ 6: SANG FREDA I SANG CALENTA.

ACTIVITAT AGRUPAMENT MATERIAL TEMP. DESCRIPCIÓ

Diferenciació d’animals de sang freda i sang calenta.

Grup classe

Parelles

Animals de l’aula de Biologia

Portàtils

Annex 15

5’

15’

10’

Es pregunta a l’alumnat què saben/pensen del concepte “sang freda” i “sang calenta”. S’agafaran els hàmsters i les iguanes de l’aula de biologia (un parell de cada animal). L’alumnat els agafaran perquè apreciïn, mitjançant l’experiència del tacte, la diferència de temperatura dels seus cossos

Recuperant la pregunta inicial, es posaran en comú les conclusions. S’explicarà que els animals de sang calenta són aquells que mantenen la seva temperatura corporal de manera constant (ens posem a nosaltres mateixos com a exemple) i els de sang freda depenen del seu medi ambient.

El mestre repartirà a cada parella un portàtil i cadascuna d’elles hauran de realitzar les dues activitats proposades del Educaplay (annex 15):http://www.educaplay.com/es/recursoseducativos/2361992/animals_de_sang_freda.htmhttp://www.educaplay.com/es/recursoseducativos/2362033/animals_de_sang_calenta.htm

Grup classe ANNEX 16PDI 15’

Es mostren unes imatges termogràfiques infraroges de mamífers, aus, rèptils, amfibis i peixos. Es demanarà a l’alumnat que especifiquin les característiques de cada grup que veuen en cadascuna de les imatges.

Individual ANNEX 17 15’ Els alumnes hauran de diferenciar diferents tipus de vertebrats, segons el tipus de sang.

Activitats d’ensenyament –aprenentatge

Page 18: Unitat didàctica: Els vertebrats

SESSIÓ 7: Presentació I

ACTIVITAT AGRUPAMENT MATERIAL TEMP. DESCRIPCIÓ

Posada en comú del temari Grup petit Portàtils 60’

El mestre farà 5 grups heterogenis. A cadascun d’ells se l’assignarà un dels temes donats en la present unitat (diferenciació entre vertebrats i invertebrats, classificació dels vertebrats, desplaçament i medi dels vertebrats, extremitats dels vertebrats, respiració dels vertebrats, i sang freda i calenta). Hauran de crear una presentació del tema adjudicat perquè a continuació l’expliquin a la resta dels alumnes. D’aquesta manera, entre tot el grup classe es farà una petita síntesi sobre el conjunt de la seqüència. Podran utilitzar quelcom recurs que es pugui visualitzar a la PDI i alhora compartir amb la resta, com un power point, prezzi, cmaps, blog, etc.

Activitats d’ensenyament –aprenentatge

Page 19: Unitat didàctica: Els vertebrats

SESSIÓ 8: Presentacions II

ACTIVITAT AGRUPAMENT MATERIAL TEMP. DESCRIPCIÓ

Expliquem els vertebrats a la classe. Grups

ANNEX 18

ANNEX 19

PDI 60’

Cada grup haurà d’exposar el seu tema a la resta de la classe.

El mestre valorarà a través d’una rúbrica el contingut, la distribució de les intervencions, el material complementari, l’interès, l’estructura, el temps i la vocalització de l’exposició (annex 18) . La resta d’alumnes valorarà a través d’una altra rúbrica l’exposició dels seus companys, per tal de que els co-avaluïn (annex 19).

A mesura que cada grup acabi l’exposició, penjarà el seu material al fòrum de la classe.

Activitats d’ensenyament –aprenentatge

Page 20: Unitat didàctica: Els vertebrats

Recursos materials

Els recursos materials utilitzats en la present unitat didàctica:

Pissarra Guix PDI Llibreta Bolígraf Llapis OrdinadorS Projector Cartolines Colors Animals dissecats Càmara fotográfica (opcional)

Page 21: Unitat didàctica: Els vertebrats

Metodologia i estratègies didàctiques

o Aquesta unitat didàctica s’ha dissenyat en base a la teoria de la concepció constructivista de l’educació.

o Les activitats d’ensenyament i aprenentatge tenen com a objectiu la construcció de coneixement per part de

l’alumne a partir dels seus coneixements previs. Per aquest motiu, totes les sessions parteixen de la detecció de les

idees prèvies dels alumnes per afavorir la construcció d’aprenentatge i promoure l’autonomia. D’altra banda, les

preguntes plantejades al llarg de les sessions tenen com a objectiu detectar les possibles concepcions errònies dels

alumnes, i d’aquesta manera presentar els conflictes cognitius adients per promoure un canvi conceptual.

o El desenvolupament de les sessions té com a objectiu l’aprenentatge significatiu per part dels alumnes. Per aquest

motiu, es busca contextualitzar totes les activitats d’ensenyament i aprenentatge en un marc proper pels alumnes.

o Les activitats proposades presenten un caràcter divers per promoure la construcció de coneixement a partir de

l’observació i mitjançant activitats d’ identificació, selecció, comparació i classificació dels diferents aspectes

tractats al llarg de les sessions.

o Per altra banda, s’han dissenyat activitats per treballar de manera individual i grupal amb l’objectiu d’afavorir la

construcció de coneixement entre els alumnes i promoure la cooperació , la negociació i presa de decisions.

o Els recursos materials utilitzats tenen com objectiu promoure la motivació dels nens i afavorir l’atenció a la

diversitat d’acord amb les necessitats de cada nen. A més, es potencia la utilització de les TIC per la cerca, selecció

i interpretació d’ informació així com pel treball individual i grupal.

o L’avaluació serà continuada tenint en compte tot el conjunt: diagnòstica, formativa i sumativa.

Page 22: Unitat didàctica: Els vertebrats

Criteris d’avaluació I activitats d’avaluació

AVALUACIÓ INICIAL: Serveix per fer un diagnòstic de coneixements previs dels alumnes, detectar concepcions errònies sobre el contingut objecte d’aprenentatge així com per, si s’escau, adequar les estratègies metodològiques i els continguts. En la nostra unitat didàctica l’avaluació inicial es du a terme en les primeres sessions, en concret amb una pluja d’idees, un intent d’agrupament dels animals no guiat pel mestre i, ja en la segona sessió, un conflicte cognitiu per tal que eles alumnes modifiquin els seus esquemes de coneixement a partir de l’observació. AVALUACIÓ FORMATIVA: Es du a terme durant el procés d’aprenentatge i és una eina útil per avaluar l’evolució de la construcció de coneixement dels alumnes i, d’altra banda, serveix al mestre per adequar i millorar la metodologia que utilitza. Al llarg de la unitat didàctica que presentem, cada subapartat del tema central conté activitats formatives per tal d’observar com es desenvolupa la unitat. AVALUACIÓ SUMATIVA O FINAL: Serveix per conèixer el grau d’assoliment dels objectius d’aprenentatge dels alumnes.

La nostra unitat didàctica planteja una activitat competencials que ajuda a interpretar el grau d’adquisició de coneixements i competències adquirits: l’exposició oral en grups sobre cadascun dels cinc grups de vertebrats. Tant el mestre com els alumnes l’avaluen amb una rúbrica. Tanmateix, es tindrà en compte tota la feina realitzada amb anterioritat.

Page 23: Unitat didàctica: Els vertebrats

Conclusions

• Tot i ser conscients que la unitat didàctica està estructurada amb una durada que difícilment podria posar-se a la pràctica en una aula convencional, l’elaboració de la unitat ha sigut enriquidora ja que les dificultats que hem trobat durant el procés ens ha ajudat a ajustar i replantejar constantment les estratègies d’aprenentatge dels continguts.

• El plantejament de la unitat a partir de les concepcions errònies dels alumnes ha posat de manifest la importància de presentar els continguts de manera significativa per tal que els alumnes, a través de conflictes cognitius, puguin construir el seu aprenentatge de manera eficient i constructiva.

• El principal entrebanc que hem trobat ha sigut trobar el grau just d’aprofundiment dels continguts i saber el nombre d’activitats necessàries per treballar certs aspectes. Basant-nos en els prerequisits conceptuals de l’etapa per a la qual està dissenyada la unitat, hem buscat vies per superar aquestes dificultats a través d’analogies, vídeos, fotografies...

• La necessitat de despertar interès en els alumnes per un contingut científic ha fet que intentéssim elaborar activitats motivadores per als alumnes: jocs, experimentacions, visionat de vídeos, etc.

• No ha sigut fàcil decidir l’estructura dels diferents continguts del tema. Finalment, hem intentat fer una seqüenciació lògica tenint en compte els continguts previs dels alumnes i que els aspectes tractats en una sessió servissin per comprendre millor els continguts de les sessions posteriors.

Page 24: Unitat didàctica: Els vertebrats

ANNEX 1

https://www.educaplay.com/es/recursoseducativos/2421801/cos_i_extremitats.htm

Page 25: Unitat didàctica: Els vertebrats

ANNEX 2

https://www.youtube.com/watch?v=OSUq-36BmJU

Page 26: Unitat didàctica: Els vertebrats

ANNEX 3

https://www.youtube.com/watch?v=LUzTLsf_rVw

Page 27: Unitat didàctica: Els vertebrats

ANNEX 4

Page 29: Unitat didàctica: Els vertebrats

ANNEX 6Com són les extremitats d’aquests animals? I la seva boca? Com tenen recoberta la pell ? Investigació: Cerca informació i fotografies per indicar i descriure les característiques de les extremitats dels següents animals vertebrats i el seu medi. Pots afegir dibuixos.

Page 30: Unitat didàctica: Els vertebrats

ANNEX 7

Page 31: Unitat didàctica: Els vertebrats

ANNEX 8

Page 32: Unitat didàctica: Els vertebrats

ANNEX 9

Page 33: Unitat didàctica: Els vertebrats

ANNEX 10Completa els diferents tipus de respiració i indica a quin grup de vertebrats pertanyen. Classifica a cada grup els animals de la fitxa d’extremitats.

Page 35: Unitat didàctica: Els vertebrats

ANNEX 12

Page 36: Unitat didàctica: Els vertebrats

ANNEX 13

Page 37: Unitat didàctica: Els vertebrats

ANNEX 14

http://www.youtube.com/watch?v=7aCVrbvstSs&feature=related

Page 38: Unitat didàctica: Els vertebrats

ANNEX 15

http://www.youtube.com/watch?v=7aCVrbvstSs&feature=related

Page 39: Unitat didàctica: Els vertebrats

ANNEX 16

Page 40: Unitat didàctica: Els vertebrats

ANNEX 17

Page 41: Unitat didàctica: Els vertebrats

ANNEX 18RÚBRICA D’EXPOSICIÓ ORAL EN GRUP

Page 42: Unitat didàctica: Els vertebrats

ANNEX 19RÚBRICA DE COAVALUACIÓ DE L’EXPOSICIÓ