uýna priprava 1iktrp1314.weebly.com/uploads/5/9/7/0/...do_20_z_0_z_unimi_pripravami.pdf ·...
TRANSCRIPT
![Page 1: UýNA PRIPRAVA 1iktrp1314.weebly.com/uploads/5/9/7/0/...do_20_z_0_z_unimi_pripravami.pdf · OBRAVNAVA NOVE UNE VSEBINE URJENJE IN VADENJE 4 min 10 min 10 min 8 min Učenca povabimo](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022041908/5e65b10e753978671178fbc4/html5/thumbnails/1.jpg)
UČNA PRIPRAVA 1
ARTIKULACIJA UČNE URE
Šola:
Datum:
Učitelj-ica:
Razred: 1.
Predmet: matematika Št. učne ure:.
Učna enota: Naravna števila in število 0
V-I cilji:
Splošnejši, globalni, procesni cilji :
- Učenci znajo preštevati različne predmete, pokazati in zapisati števila
do 20 (vključno s številom 0)
Operativni cilji:
- Učenci štejejo, zapišejo in berejo števila do 20, vključno s številom 0
Didaktična načela:
Učne metode:
Učne oblike:
Uporabljeni pripomočki:
Korelacije:
Priloge:
Učna etapa Čas Potek dela po posameznih etapah
UVAJANJE
1 min
8 min
Učitelj
Napoved učnih ciljev ure
Učenci štejejo predmete v
učilnici (omare, predale,
sošolce, barvice v svojih
puščicah…)
Nato se o tem pogovorimo.
Učenec
Štejejo predmete
![Page 2: UýNA PRIPRAVA 1iktrp1314.weebly.com/uploads/5/9/7/0/...do_20_z_0_z_unimi_pripravami.pdf · OBRAVNAVA NOVE UNE VSEBINE URJENJE IN VADENJE 4 min 10 min 10 min 8 min Učenca povabimo](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022041908/5e65b10e753978671178fbc4/html5/thumbnails/2.jpg)
OBRAVNAVA
NOVE UČNE
VSEBINE
URJENJE IN
VADENJE
4 min
10 min
10 min
8 min
Učenca povabimo da prešteje
koliko klopi je v razredu. Ostali
v tišini preštejejo.
Pogovorimo se, če so vsi prav
prešteli.
Z žrebom razdelimo učence v
skupine. Vsaka skupina dobi
kartončke s številkami. Povemo
poljubno številko, skupine pa
pokažejo kartonček s tisto
številko. Poljubno skupino
pokličemo, le-ta pa mora
pokazati tolikšno število barvic,
kolikšno je dano število.
Vsaka klop (2 učenca skupaj)
dobita kroge, izrezane iz
kartona. Prva klop dobi 1,
druga 2, itd.. Nato pokličemo
učence in jih sprašujemo koliko
kroglic imajo. Na koncu števila
po vrsti zapišemo na tablo,
učenci prepišejo v zvezke.
Po nareku pišejo v zvezek
števila do 20.
Učenci štejejo klopi.
Učenci se razdelijo v skupine,
kažejo števila na kartončkih.
Učenci odgovarjajo. Prepišejo
iz table.
Pišejo v zvezke.
![Page 3: UýNA PRIPRAVA 1iktrp1314.weebly.com/uploads/5/9/7/0/...do_20_z_0_z_unimi_pripravami.pdf · OBRAVNAVA NOVE UNE VSEBINE URJENJE IN VADENJE 4 min 10 min 10 min 8 min Učenca povabimo](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022041908/5e65b10e753978671178fbc4/html5/thumbnails/3.jpg)
UČNA PRIPRAVA 2
ARTIKULACIJA UČNE URE
Šola:
Datum:
Učitelj-ica:
Razred: 1.
Predmet: matematika Št. učne ure:.
Učna enota: Naravna števila in število 0
V-I cilji:
Splošnejši, globalni, procesni cilji :
Operativni cilji:
- Učenci ocenijo število predmetov v množici
Didaktična načela:
Učne metode:
Učne oblike:
Uporabljeni pripomočki:
Korelacije:
Priloge:
Učna etapa Čas Potek dela po posameznih etapah
UVAJANJE
1 min
10 min
Učitelj
Predstavitev učnih ciljev
Ponovitev od zadnjič.
Učencem pokažemo slike iz
kartona. (Na sliki je denimo
šopek rož, ki jih morajo prešteti
in povedati koliko rož je na
sliki)
Število zapišejo v zvezke, tudi z
Učenec
Učenci preštevajo predmete na
slikah, številke zapišejo v
zvezek.
![Page 4: UýNA PRIPRAVA 1iktrp1314.weebly.com/uploads/5/9/7/0/...do_20_z_0_z_unimi_pripravami.pdf · OBRAVNAVA NOVE UNE VSEBINE URJENJE IN VADENJE 4 min 10 min 10 min 8 min Učenca povabimo](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022041908/5e65b10e753978671178fbc4/html5/thumbnails/4.jpg)
OBRAVNAVA
NOVE UČNE
VSEBINE
URJENJE
ALI
VADENJE
15 min
10-15
min
besedo.
V vreči imamo predmete.
Oceniti morajo koliko
predmetov je v vreči. O tem se
pogovorimo. Kasneje predmete
tudi konkretno preštejejo ter
narišejo v zvezke. O tem se
pogovorimo.
Reševanje učnih listov.
Učenci ocenjujejo predmete v
vreči, jih kasneje preštejejo in
narišejo v zvezek.
Rešujejo delovne liste.
![Page 5: UýNA PRIPRAVA 1iktrp1314.weebly.com/uploads/5/9/7/0/...do_20_z_0_z_unimi_pripravami.pdf · OBRAVNAVA NOVE UNE VSEBINE URJENJE IN VADENJE 4 min 10 min 10 min 8 min Učenca povabimo](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022041908/5e65b10e753978671178fbc4/html5/thumbnails/5.jpg)
IME IN PRIIMEK: __________________________
PODPIS:__________________________
NARAVNA ŠTEVILA IN ŠTEVILO 0
1. KOLIKO PREDMETOV JE NA SLIKI?
____________
_____________
____________ ______________
![Page 6: UýNA PRIPRAVA 1iktrp1314.weebly.com/uploads/5/9/7/0/...do_20_z_0_z_unimi_pripravami.pdf · OBRAVNAVA NOVE UNE VSEBINE URJENJE IN VADENJE 4 min 10 min 10 min 8 min Učenca povabimo](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022041908/5e65b10e753978671178fbc4/html5/thumbnails/6.jpg)
IME IN PRIIMEK: _________________________
PODPIS:__________________________
2. POMAGAJ DEKLICI RAZVRSTITI PISMA
![Page 7: UýNA PRIPRAVA 1iktrp1314.weebly.com/uploads/5/9/7/0/...do_20_z_0_z_unimi_pripravami.pdf · OBRAVNAVA NOVE UNE VSEBINE URJENJE IN VADENJE 4 min 10 min 10 min 8 min Učenca povabimo](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022041908/5e65b10e753978671178fbc4/html5/thumbnails/7.jpg)
IME IN PRIIMEK: __________________________
PODPIS:__________________________
3. POVEŽI ŠTEVILA
![Page 8: UýNA PRIPRAVA 1iktrp1314.weebly.com/uploads/5/9/7/0/...do_20_z_0_z_unimi_pripravami.pdf · OBRAVNAVA NOVE UNE VSEBINE URJENJE IN VADENJE 4 min 10 min 10 min 8 min Učenca povabimo](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022041908/5e65b10e753978671178fbc4/html5/thumbnails/8.jpg)
UČNA PRIPRAVA 3
ARTIKULACIJA UČNE URE
Šola:
Datum:
Učitelj-ica:
Razred: 1.
Predmet: matematika Št. učne ure:.
Učna enota: Ureditev naravnih števil do 20 po velikosti
V-I cilji:
Splošnejši, globalni, procesni cilji :
- Učenci spoznajo, da se števila lahko uredijo po velikosti
Operativni cilji: - Uredijo po velikosti množico naravnih števil do 20.
Didaktična načela:
Učne metode:
Učne oblike:
Uporabljeni pripomočki:
Korelacije:
Priloge:
Učna etapa Čas Potek dela po posameznih etapah
Uvajanje
10 min
Učitelj
Vprašam jih po njihovi
najljubši živali in jih prosim,
naj se postavijo skupaj tisti, ki
jim je najljubša enaka žival.
Ko so razporejeni se po
skupinicah preštejemo in
zapišemo na tablo, koliko jih
je kje, nato se posedejo nazaj.
Učenec
Se porazdelijo v skupinice
Pomagajo pri štetju, poskušajo
se prešteti sami.
![Page 9: UýNA PRIPRAVA 1iktrp1314.weebly.com/uploads/5/9/7/0/...do_20_z_0_z_unimi_pripravami.pdf · OBRAVNAVA NOVE UNE VSEBINE URJENJE IN VADENJE 4 min 10 min 10 min 8 min Učenca povabimo](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022041908/5e65b10e753978671178fbc4/html5/thumbnails/9.jpg)
Obravnava
nove učne
snovi
Ponavljanje
20 min
10 -15
min
Vprašam jih, ali je v vseh
skupinah enako število
učencev. (ugotovimo, da ne)
Vprašam jih, če bi znali
povedati v kateri skupini je
največ učencev, pri kateri
živali in koliko jih je.
Nato jih pozovem naj
preštejejo še otroke v drugih
skupinicah.
Ko bi prešteli, bi števila
zapisali k skupinam.
Vprašam jih, ali sedaj vedo,
kje je največje število otrok.
(skupaj ugotovimo). Potem kje
jih je manj in kje najmanj.
Števila razvrstimo in povem
jim, da smo sedaj števila
razvrstili po velikosti od
največjega do najmanjšega.
Razdelim jim učne liste z
nalogami, pri katerih morajo
razvrščati števila od
največjega do najmanjšega in
obratno, določati v kateri
množici je največ predmetov,
…
Odgovorijo.
Preštejejo in poskušajo
ugotoviti.
Preštejejo
Ugotavljajo in preštevajo
otroke v drugih skupinah.
Poslušajo razlago.
Rešujejo naloge.
![Page 10: UýNA PRIPRAVA 1iktrp1314.weebly.com/uploads/5/9/7/0/...do_20_z_0_z_unimi_pripravami.pdf · OBRAVNAVA NOVE UNE VSEBINE URJENJE IN VADENJE 4 min 10 min 10 min 8 min Učenca povabimo](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022041908/5e65b10e753978671178fbc4/html5/thumbnails/10.jpg)
IME IN PRIIMEK: __________________________
PODPIS:__________________________
![Page 11: UýNA PRIPRAVA 1iktrp1314.weebly.com/uploads/5/9/7/0/...do_20_z_0_z_unimi_pripravami.pdf · OBRAVNAVA NOVE UNE VSEBINE URJENJE IN VADENJE 4 min 10 min 10 min 8 min Učenca povabimo](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022041908/5e65b10e753978671178fbc4/html5/thumbnails/11.jpg)
IME IN PRIIMEK: __________________________
PODPIS:__________________________
KATERA ŠTEVILKA MANJKA?
8 9
11
14 12 11
10 7 12
10 15 13
![Page 12: UýNA PRIPRAVA 1iktrp1314.weebly.com/uploads/5/9/7/0/...do_20_z_0_z_unimi_pripravami.pdf · OBRAVNAVA NOVE UNE VSEBINE URJENJE IN VADENJE 4 min 10 min 10 min 8 min Učenca povabimo](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022041908/5e65b10e753978671178fbc4/html5/thumbnails/12.jpg)
IME IN PRIIMEK: __________________________
PODPIS:__________________________
NAPIŠI ŠTEVILA PO VELIKOSTI OD NAJVEČJEGA DO NAJMANJŠEGA
______ ______ ______ ______ ______ ______ ______ ______
V KATERI VREČI JE NAJVEČ HRUŠK – OBKROŽI Z RDEČO
V KATERI VREČI JE NAJMANJ HRUŠK – OBKROŽI Z ZELENO
1 5 4 7
10 14 16
6
![Page 13: UýNA PRIPRAVA 1iktrp1314.weebly.com/uploads/5/9/7/0/...do_20_z_0_z_unimi_pripravami.pdf · OBRAVNAVA NOVE UNE VSEBINE URJENJE IN VADENJE 4 min 10 min 10 min 8 min Učenca povabimo](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022041908/5e65b10e753978671178fbc4/html5/thumbnails/13.jpg)
IME IN PRIIMEK: __________________________
PODPIS:__________________________
NAPIŠI PO VELIKOSTI OD NAJMANJŠEGA DO NAJVEČJEGA ŠTEVILA
DO 20
20 5 7 3 14 9 12 18 4 16
11 6 1 2 15 10 13 8 17 19 __________________________________________________________________________________
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
__________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
__________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
__________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
__________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
__________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________
![Page 14: UýNA PRIPRAVA 1iktrp1314.weebly.com/uploads/5/9/7/0/...do_20_z_0_z_unimi_pripravami.pdf · OBRAVNAVA NOVE UNE VSEBINE URJENJE IN VADENJE 4 min 10 min 10 min 8 min Učenca povabimo](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022041908/5e65b10e753978671178fbc4/html5/thumbnails/14.jpg)
UČNA PRIPRAVA 4
ARTIKULACIJA UČNE URE
Šola:
Datum:
Učitelj-ica:
Razred: 1.
Predmet: matematika Št. učne ure:.
Učna enota: Predhodnik in naslednik
V-I cilji:
Splošnejši, globalni, procesni cilji :
- Učenci se seznanijo s pojmoma predhodnik in naslednik
Operativni cilji: - Določijo predhodnik in naslednik danega števila, do 20.
Didaktična načela:
Učne metode:
Učne oblike:
Uporabljeni pripomočki:
Korelacije:
Priloge:
Učna etapa Čas Potek dela po posameznih etapah
Uvajanje
Obravnava
nove učne
snovi
10 min
20 min
Učitelj
Skupaj z učenci pojemo
pesmico »En mali slonček« in
zraven plešemo v krogu, kot je
treba. (Če ne poznajo kako
gre, jim razložim).
Pogovorimo se o pesmici.
Koliko slončkov se je najprej
pozibavalo, pa potem in potem
in tako naprej, dokler ne
pridemo do konca. Zraven
pišem števila na tablo v vrsto.
Učenec
Plešejo in pojejo
Sodelujejo, ogovarjajo, štejejo
![Page 15: UýNA PRIPRAVA 1iktrp1314.weebly.com/uploads/5/9/7/0/...do_20_z_0_z_unimi_pripravami.pdf · OBRAVNAVA NOVE UNE VSEBINE URJENJE IN VADENJE 4 min 10 min 10 min 8 min Učenca povabimo](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022041908/5e65b10e753978671178fbc4/html5/thumbnails/15.jpg)
Ponavljanje
10 -15
min
Nato izberem eno od števil
(npr. 4) in vprašam, koliko
slončkov se je pozibavalo
PRED tem (4.) slončkom.
Potem vprašam koliko jih je
bilo, ko se je pridružil
NASLEDNJI (5.) slonček.
Povem jim, da je število 3
predhodnik števila 4, ker so
bili pred 4 slončki tu trije
slončki. Podobno za število 5,
da je to naslednik števila 4, ker
je bilo za tem, ko se je 4
pridružil še eden, tu pet
slončkov.
Skupaj naredimo še par
primerov, nato jim razdelim
delovne liste in rešujejo naloge
povezane s tem.
Sodelujejo, berejo števila na
tabli in odgovarjajo.
Poslušajo razlago
Sodelujejo in nato sami
rešujejo delovne liste.
![Page 16: UýNA PRIPRAVA 1iktrp1314.weebly.com/uploads/5/9/7/0/...do_20_z_0_z_unimi_pripravami.pdf · OBRAVNAVA NOVE UNE VSEBINE URJENJE IN VADENJE 4 min 10 min 10 min 8 min Učenca povabimo](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022041908/5e65b10e753978671178fbc4/html5/thumbnails/16.jpg)
IME IN PRIIMEK: __________________________
PODPIS:__________________________
PRILEPI PREDHODNIKE IN NASLEDNIKE
4
10
6
12
7
![Page 17: UýNA PRIPRAVA 1iktrp1314.weebly.com/uploads/5/9/7/0/...do_20_z_0_z_unimi_pripravami.pdf · OBRAVNAVA NOVE UNE VSEBINE URJENJE IN VADENJE 4 min 10 min 10 min 8 min Učenca povabimo](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022041908/5e65b10e753978671178fbc4/html5/thumbnails/17.jpg)
13
6
5
11
5
11
8
3
9
4
![Page 18: UýNA PRIPRAVA 1iktrp1314.weebly.com/uploads/5/9/7/0/...do_20_z_0_z_unimi_pripravami.pdf · OBRAVNAVA NOVE UNE VSEBINE URJENJE IN VADENJE 4 min 10 min 10 min 8 min Učenca povabimo](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022041908/5e65b10e753978671178fbc4/html5/thumbnails/18.jpg)
IME IN PRIIMEK: __________________________
PODPIS:__________________________
KATERO ŠTEVILO JE PREDHODNIK / NASLEDNIK?
5
![Page 19: UýNA PRIPRAVA 1iktrp1314.weebly.com/uploads/5/9/7/0/...do_20_z_0_z_unimi_pripravami.pdf · OBRAVNAVA NOVE UNE VSEBINE URJENJE IN VADENJE 4 min 10 min 10 min 8 min Učenca povabimo](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022041908/5e65b10e753978671178fbc4/html5/thumbnails/19.jpg)
IME IN PRIIMEK: __________________________
PODPIS:__________________________
ZAPIŠI PREDHODNIK IN NASLEDNIK
9
3
16
18
![Page 20: UýNA PRIPRAVA 1iktrp1314.weebly.com/uploads/5/9/7/0/...do_20_z_0_z_unimi_pripravami.pdf · OBRAVNAVA NOVE UNE VSEBINE URJENJE IN VADENJE 4 min 10 min 10 min 8 min Učenca povabimo](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022041908/5e65b10e753978671178fbc4/html5/thumbnails/20.jpg)
UČNA PRIPRAVA 5
ARTIKULACIJA UČNE URE
Šola: Datum:
Učitelj-ica:
Razred:
Predmet: matematika Št. učne
ure:___/___
Učna enota: prepoznajo, nadaljujejo in oblikujejo zaporedja števil
V-I cilji:
Splošnejši, globalni, procesni cilji
Operativni cilji: Primerjajo, prepoznajo in oblikujejo zaporedja števil
Didaktična načela:
Učne metode:
Učne oblike:
Uporabljeni pripomočki:
Korelacije:
Priloge:
Učna etapa Čas Potek dela po posameznih etapah
UVAJANJE
OBRAVNAVA
NOVE UČNE
VSEBINE
2min
5min
20min
Učitelj
Napoved obravnavane snovi
Pokaže slike z različnim številom
predmetov
Vsak par, ki sedi skupaj dobi
nekaj enakih predmetov (vsak
par različno število). Po vrsti jih
Učenec
Preštejejo predmete na
posamezni sliki, povejo, kako je
treba urediti slike po vrsti, da
bodo urejene po številu predetov
na sliki
Preštejejo predmete, ki jih
dobijo, potem se par javi, ko
![Page 21: UýNA PRIPRAVA 1iktrp1314.weebly.com/uploads/5/9/7/0/...do_20_z_0_z_unimi_pripravami.pdf · OBRAVNAVA NOVE UNE VSEBINE URJENJE IN VADENJE 4 min 10 min 10 min 8 min Učenca povabimo](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022041908/5e65b10e753978671178fbc4/html5/thumbnails/21.jpg)
URJENJE,
VADENJE
10min
kličemo (kdor ima en predmet,
kdor ima dva itd.).
Vsak mora v zvezek z liki
narisati zaporedje števil do
dvajset, tako da vsako tretje
število izpusti.
Razdeli delovne liste in da
navodila.
učitelj pove število, ki ga imajo
oni, ter povejo kater predmet
imajo.
Rišejo v zvezek.
List obrežejo, prilepijo v zvezek
in ga rešijo.
![Page 22: UýNA PRIPRAVA 1iktrp1314.weebly.com/uploads/5/9/7/0/...do_20_z_0_z_unimi_pripravami.pdf · OBRAVNAVA NOVE UNE VSEBINE URJENJE IN VADENJE 4 min 10 min 10 min 8 min Učenca povabimo](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022041908/5e65b10e753978671178fbc4/html5/thumbnails/22.jpg)
IME IN PRIIMEK: __________________________
PODPIS:__________________________
DOPOLNI.
14
3 9
DOPOLNI.
15
13
19
12
18
![Page 23: UýNA PRIPRAVA 1iktrp1314.weebly.com/uploads/5/9/7/0/...do_20_z_0_z_unimi_pripravami.pdf · OBRAVNAVA NOVE UNE VSEBINE URJENJE IN VADENJE 4 min 10 min 10 min 8 min Učenca povabimo](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022041908/5e65b10e753978671178fbc4/html5/thumbnails/23.jpg)
DOPOLNI.
11
18 16
13
5
GOSENICE SO IZGUBILE NEKAJ ŠTEVIL. NAPIŠI JIH TAKO, DA NASTANE PRAVILNO ZAPOREDJE.
1 3 5
5 6 9
6 5 3
7
3
![Page 24: UýNA PRIPRAVA 1iktrp1314.weebly.com/uploads/5/9/7/0/...do_20_z_0_z_unimi_pripravami.pdf · OBRAVNAVA NOVE UNE VSEBINE URJENJE IN VADENJE 4 min 10 min 10 min 8 min Učenca povabimo](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022041908/5e65b10e753978671178fbc4/html5/thumbnails/24.jpg)
UČNA PRIPRAVA 6
ARTIKULACIJA UČNE URE
Šola: Datum:
Učitelj-ica:
Razred:
Predmet: matematika Št. učne
ure:___/___
Učna enota: primerjajo števila po velikosti
V-I cilji:
Splošnejši, globalni, procesni cilji
Operativni cilji: Primerjajo števila po velikosti
Didaktična načela:
Učne metode:
Učne oblike:
Uporabljeni pripomočki:
Korelacije:
Priloge:
Učna etapa Čas Potek dela po posameznih etapah
UVAJANJE
2min
10min
Učitelj
Napoved obravnavane snovi
Kažemo jim kupčke predmetov z
različnim številom le-teh
Učenec
Povejo, kateri kupček je
večji/manjši od drugega.
Iz svoje preresnice morajo vzeti
nekaj predmetov in narediti tri
kupčke z različnim število le-teh,
ter kupčke urediti po velikosti
(po številu predmetov v množici)
![Page 25: UýNA PRIPRAVA 1iktrp1314.weebly.com/uploads/5/9/7/0/...do_20_z_0_z_unimi_pripravami.pdf · OBRAVNAVA NOVE UNE VSEBINE URJENJE IN VADENJE 4 min 10 min 10 min 8 min Učenca povabimo](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022041908/5e65b10e753978671178fbc4/html5/thumbnails/25.jpg)
OBRAVNAVA
NOVE UČNE
VSEBINE
URJENJE,
VADENJE
10min
20min
Na tablo napišemo začetek
določenega zaporedja. Najprej
nekaj primerov z liki, potem še
nekaj primerov s števili.
Učitelj razdeli delovne liste.
Učenci preričejo v zvezek in
nadaljujejo zaporedje čez dve
vrstici.
Obrežejo in prilepijo delovne
liste v zvezek, nato jih rešijo.
![Page 26: UýNA PRIPRAVA 1iktrp1314.weebly.com/uploads/5/9/7/0/...do_20_z_0_z_unimi_pripravami.pdf · OBRAVNAVA NOVE UNE VSEBINE URJENJE IN VADENJE 4 min 10 min 10 min 8 min Učenca povabimo](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022041908/5e65b10e753978671178fbc4/html5/thumbnails/26.jpg)
IME IN PRIIMEK: __________________________
PODPIS:__________________________
PREŠTEJ PREDMETE IN NARIŠI LESTVICO CVETLIC PO VRSTI (OD TISTIH, KI JIH JE NAJVEČ, DO TISTIH, KI JIH JE NAJMANJ).
NADALJUJ ZAPOREDJE 1, 4, 7, 10, ______________________________________________________________
![Page 27: UýNA PRIPRAVA 1iktrp1314.weebly.com/uploads/5/9/7/0/...do_20_z_0_z_unimi_pripravami.pdf · OBRAVNAVA NOVE UNE VSEBINE URJENJE IN VADENJE 4 min 10 min 10 min 8 min Učenca povabimo](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022041908/5e65b10e753978671178fbc4/html5/thumbnails/27.jpg)
18, 14, _________________________________________________________________
UREDI ŠTEVILA PO VELIKOSTI. ZAČNI Z NAJMANJŠIM.
5, 2, 15, 6, 10, 20, 11, 18 _______________________________________________ UREDI ŠTEVILA PO VELIKOSTI. ZAČNI Z NAJVEČJIM.
10, 6, 8, 5, 4, 12, 18, 2, 20
VSTAVI ZNAKE <, >, =.
8 __ 15 17 __ 13 3 __ 13 14 __ 4 5 __ 5 19 __ 6
2 __ 6 20 __ 12 1 __ 11
15 ___ 18 19 ___ 17 13 ___ 13 10 ___ 20 20 ___ 14 16 ___ 16 15 ___ 5 7 ___ 19 14 ___ 17 18 ___ 11
UREDI ŠTEVILA PO VELIKOSTI!
12 8 15 17 13 12 4 19 18 1 20 _19,______________ 20, ___________________________
![Page 28: UýNA PRIPRAVA 1iktrp1314.weebly.com/uploads/5/9/7/0/...do_20_z_0_z_unimi_pripravami.pdf · OBRAVNAVA NOVE UNE VSEBINE URJENJE IN VADENJE 4 min 10 min 10 min 8 min Učenca povabimo](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022041908/5e65b10e753978671178fbc4/html5/thumbnails/28.jpg)
16 18 9 7 11 20 15 8 13 14 5 9 17 11 12 _8,_______________ _5,_______________ 9,____________
![Page 29: UýNA PRIPRAVA 1iktrp1314.weebly.com/uploads/5/9/7/0/...do_20_z_0_z_unimi_pripravami.pdf · OBRAVNAVA NOVE UNE VSEBINE URJENJE IN VADENJE 4 min 10 min 10 min 8 min Učenca povabimo](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022041908/5e65b10e753978671178fbc4/html5/thumbnails/29.jpg)
UČNA PRIPRAVA 7
ARTIKULACIJA UČNE URE
Šola: Datum: Učitelj-ica: Razred: 1 . Predmet: matematika Št. učne ure:___/___
Učna enota: Računske operacije in njihove lastnosti
V-I cilji:
Splošnejši, globalni, procesni cilji
- Učenci spoznajo znak + in =.
Operativni cilji
- Učenci razumejo pomen znakov + in =.
- Znajo seštevati s števili od 0 do 20.
Didaktična načela:
Učne metode:
Učne oblike:
Uporabljeni pripomočki:
Korelacije:
Priloge: učni list
Učna etapa Čas Potek dela po posameznih etapah
UVAJANJE
OBRAVNAVA
3 min
20 min
Učitelj
Napove učne cilje
Obravnava učne snovi na tablo.
Učitelj nariše na tablo nekaj
krogov, vmes pusti prostor in
nariše še nekaj krogov. Učence
prosi naj kroge preštejejo. Med
kroge učitelj nariše znak + in
učencem pojasni kaj pomeni. Za
učenec
Poslušajo
Preštejejo kroge
Pozorno poslušajo učitelja
![Page 30: UýNA PRIPRAVA 1iktrp1314.weebly.com/uploads/5/9/7/0/...do_20_z_0_z_unimi_pripravami.pdf · OBRAVNAVA NOVE UNE VSEBINE URJENJE IN VADENJE 4 min 10 min 10 min 8 min Učenca povabimo](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022041908/5e65b10e753978671178fbc4/html5/thumbnails/30.jpg)
URJENJE IN
VADENJE
20 min
2 min
drugo skupino krogov nariše
znak = in pojasni učencem
njegov pomen. Pod sliko učitelj
zapiše račun in učencem pojasni
kako se sešteva.
Skupaj na tablo naredijo še en
primer.
Učitelj razdeli učencem delovne
liste.
Pojasni navodila za reševanje in
skupaj rešujejo delovni list.
Razloži kako naredijo kratko
domačo nalogo, ki jo imajo na
delovnem listu.
Prerišejo sliko in prepišejo
račun
Sodelujejo in prepišejo primer
Rešujejo delovni list.
Pozorno poslušajo učitelja.
![Page 31: UýNA PRIPRAVA 1iktrp1314.weebly.com/uploads/5/9/7/0/...do_20_z_0_z_unimi_pripravami.pdf · OBRAVNAVA NOVE UNE VSEBINE URJENJE IN VADENJE 4 min 10 min 10 min 8 min Učenca povabimo](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022041908/5e65b10e753978671178fbc4/html5/thumbnails/31.jpg)
IME IN PRIIMEK: __________________________
PODPIS:__________________________
SEŠTEVANJE
1. PREŠTEJ PIKE V OBEH PRAVOKOTNIKIH IN ŠTEVILO PIK NAPIŠI NA
ČRTO.
![Page 32: UýNA PRIPRAVA 1iktrp1314.weebly.com/uploads/5/9/7/0/...do_20_z_0_z_unimi_pripravami.pdf · OBRAVNAVA NOVE UNE VSEBINE URJENJE IN VADENJE 4 min 10 min 10 min 8 min Učenca povabimo](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022041908/5e65b10e753978671178fbc4/html5/thumbnails/32.jpg)
IME IN PRIIMEK: __________________________
PODPIS:__________________________
V ZGORNJE PRIMERE NAPIŠI KOLIKO JE PIK V OBEH PRAVOKOTNIKIH
SKUPAJ.
ZGLED:
3 PLUS 6 JE ENAKO 9
IZREŽI ROŽICE IN SESTAVI 3 RAČUNE. RAČUNE TUDI ZAPIŠI!
![Page 33: UýNA PRIPRAVA 1iktrp1314.weebly.com/uploads/5/9/7/0/...do_20_z_0_z_unimi_pripravami.pdf · OBRAVNAVA NOVE UNE VSEBINE URJENJE IN VADENJE 4 min 10 min 10 min 8 min Učenca povabimo](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022041908/5e65b10e753978671178fbc4/html5/thumbnails/33.jpg)
IME IN PRIIMEK: __________________________
PODPIS:__________________________
SEŠTEJ PIKE V PRAVOKOTNIKU!
ZGLED 2:
4 + 0 = 4
4 PLUS 0 JE ENAKO 4
![Page 34: UýNA PRIPRAVA 1iktrp1314.weebly.com/uploads/5/9/7/0/...do_20_z_0_z_unimi_pripravami.pdf · OBRAVNAVA NOVE UNE VSEBINE URJENJE IN VADENJE 4 min 10 min 10 min 8 min Učenca povabimo](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022041908/5e65b10e753978671178fbc4/html5/thumbnails/34.jpg)
IME IN PRIIMEK: __________________________
PODPIS:__________________________
PREŠTEJ ZNAKCE, NAPIŠI RAČUN IN IZRAČUNAJ!
![Page 35: UýNA PRIPRAVA 1iktrp1314.weebly.com/uploads/5/9/7/0/...do_20_z_0_z_unimi_pripravami.pdf · OBRAVNAVA NOVE UNE VSEBINE URJENJE IN VADENJE 4 min 10 min 10 min 8 min Učenca povabimo](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022041908/5e65b10e753978671178fbc4/html5/thumbnails/35.jpg)
IME IN PRIIMEK: __________________________
PODPIS:__________________________
ALI SE KAJ SPREMENI? ZAPIŠI RAČUNE IN UGOTOVI!
![Page 36: UýNA PRIPRAVA 1iktrp1314.weebly.com/uploads/5/9/7/0/...do_20_z_0_z_unimi_pripravami.pdf · OBRAVNAVA NOVE UNE VSEBINE URJENJE IN VADENJE 4 min 10 min 10 min 8 min Učenca povabimo](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022041908/5e65b10e753978671178fbc4/html5/thumbnails/36.jpg)
IME IN PRIIMEK: __________________________
PODPIS:__________________________
IZRAČUNAJ!
4 + 3 = 15 + 4 =
8 + 4 = 13+ 3 =
2 + 2 = 16 + 1 =
3 + 6 = 10 + 2 =
IZRAČUNAJ!
6 + 3 = 5 + 2 = 8+3 =
6 + 3 = 2 + 5 = 3+ 8 =
13 + 5 = 20 + 0 = 8 + 6 =
16 + 3 = 6 + 8 = 13 + 5 =
7 + 9 = 15 + 3 = 0 + 20 =
* DOMAČA NALOGA
1. IZRAČUNAJ!
5 + 7 = 8 + 5 = 9 + 7=
14 + 3 = 18 + 1 = 1 + 0 =
2+ 16 = 17 + 3 = 3 + 14 =
![Page 37: UýNA PRIPRAVA 1iktrp1314.weebly.com/uploads/5/9/7/0/...do_20_z_0_z_unimi_pripravami.pdf · OBRAVNAVA NOVE UNE VSEBINE URJENJE IN VADENJE 4 min 10 min 10 min 8 min Učenca povabimo](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022041908/5e65b10e753978671178fbc4/html5/thumbnails/37.jpg)
UČNA PRIPRAVA 8
Šola: Datum: Učitelj-ica: Razred: 1 . Predmet: matematika Št. učne ure:___/___
Učna enota: Računske operacije in njihove lastnosti
V-I cilji:
Splošnejši, globalni, procesni cilji
- Učenci spoznajo znak - .
Operativni cilji
- Učenci razumejo odštevanje s števili od 1 do 20.
- Povejo, da je odštevanje nasprotna operacija seštevanja.
Didaktična načela:
Učne metode:
Učne oblike:
Uporabljeni pripomočki:
Korelacije:
Priloge:
![Page 38: UýNA PRIPRAVA 1iktrp1314.weebly.com/uploads/5/9/7/0/...do_20_z_0_z_unimi_pripravami.pdf · OBRAVNAVA NOVE UNE VSEBINE URJENJE IN VADENJE 4 min 10 min 10 min 8 min Učenca povabimo](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022041908/5e65b10e753978671178fbc4/html5/thumbnails/38.jpg)
ARTIKULACIJA UČNE URE
Učna etapa Čas Potek dela po posameznih etapah
UVAJANJE
OBRAVNAVA
URJENJE IN
VADENJE
3 min
20 min
20 min
2 min
Učitelj
Napove učne cilje
Obravnava učno snov na tablo.
Nariše nekaj kvadratov, pusti
med njimi nekaj prostora in
znova nariše nekaj kvadratov,
ki jih prečrta. Med obe skupini
kvadratov nariše znak -, za
skupini kvadratov pa znak =.
Učencem pojasni pomen znaka
– in jim razloži, kako se
odšteva števila. Skupaj napišejo
račun.
Učencem razdeli učne liste in
pojasni navodila za reševanje.
Skupaj rešujejo list.
Razloži kako naredijo kratko
domačo nalogo, ki jo imajo na
delovnem listu.
učenec
Poslušajo.
Pozorno poslušajo.
Prerišejo sliko in prepišejo račun.
Pozorno poslušajo.
Rešujejo list.
Pozorno poslušajo učitelja.
![Page 39: UýNA PRIPRAVA 1iktrp1314.weebly.com/uploads/5/9/7/0/...do_20_z_0_z_unimi_pripravami.pdf · OBRAVNAVA NOVE UNE VSEBINE URJENJE IN VADENJE 4 min 10 min 10 min 8 min Učenca povabimo](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022041908/5e65b10e753978671178fbc4/html5/thumbnails/39.jpg)
IME IN PRIIMEK: __________________________
PODPIS:__________________________
ODŠTEVANJE
1. VZEMI 6 SVINČKOV. 2 DAJ SOSEDU. KOLIKO SVINČNIKOV TI JE OSTALO?
NAPIŠI RAČUN.
ZGLED:
6 MINUS 2 JE ENAKO 4
![Page 40: UýNA PRIPRAVA 1iktrp1314.weebly.com/uploads/5/9/7/0/...do_20_z_0_z_unimi_pripravami.pdf · OBRAVNAVA NOVE UNE VSEBINE URJENJE IN VADENJE 4 min 10 min 10 min 8 min Učenca povabimo](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022041908/5e65b10e753978671178fbc4/html5/thumbnails/40.jpg)
IME IN PRIIMEK: __________________________
PODPIS:__________________________
ZAPIŠI RAČUNE IN ODŠTEJ!
![Page 41: UýNA PRIPRAVA 1iktrp1314.weebly.com/uploads/5/9/7/0/...do_20_z_0_z_unimi_pripravami.pdf · OBRAVNAVA NOVE UNE VSEBINE URJENJE IN VADENJE 4 min 10 min 10 min 8 min Učenca povabimo](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022041908/5e65b10e753978671178fbc4/html5/thumbnails/41.jpg)
IME IN PRIIMEK: __________________________
PODPIS:__________________________
PREŠTEJ ZNAKCE, NAPIŠI RAČUN IN IZRAČUNAJ!
![Page 42: UýNA PRIPRAVA 1iktrp1314.weebly.com/uploads/5/9/7/0/...do_20_z_0_z_unimi_pripravami.pdf · OBRAVNAVA NOVE UNE VSEBINE URJENJE IN VADENJE 4 min 10 min 10 min 8 min Učenca povabimo](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022041908/5e65b10e753978671178fbc4/html5/thumbnails/42.jpg)
IME IN PRIIMEK: __________________________
PODPIS:__________________________
KAKO TO GRE? PREŠTEJ KAPE IN ZAPIŠI RAČUNA.
![Page 43: UýNA PRIPRAVA 1iktrp1314.weebly.com/uploads/5/9/7/0/...do_20_z_0_z_unimi_pripravami.pdf · OBRAVNAVA NOVE UNE VSEBINE URJENJE IN VADENJE 4 min 10 min 10 min 8 min Učenca povabimo](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022041908/5e65b10e753978671178fbc4/html5/thumbnails/43.jpg)
IME IN PRIIMEK: __________________________
PODPIS:__________________________
IZREŽI LADJICE IN SESTAVI 3 RAČUNE ODŠTEVANJA. RAČUNE TUDI ZAPIŠI!
![Page 44: UýNA PRIPRAVA 1iktrp1314.weebly.com/uploads/5/9/7/0/...do_20_z_0_z_unimi_pripravami.pdf · OBRAVNAVA NOVE UNE VSEBINE URJENJE IN VADENJE 4 min 10 min 10 min 8 min Učenca povabimo](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022041908/5e65b10e753978671178fbc4/html5/thumbnails/44.jpg)
IME IN PRIIMEK: __________________________
PODPIS:__________________________
IZRAČUNAJ!
6 – 3 = 4 – 2 = 3 – 1 =
2 – 0 = 15 – 0= 12 – 4 =
18 – 9 = 16 – 7= 14 – 8=
IZRAČUNAJ!
9 – 3 = 15 + 2 = 14 – 3=
13 + 2 = 8 + 6 = 17 – 9 =
7. IZRAČUNAJ! NAPIŠI RAČUN ŠE V OBRATNI SMERI!
6 – 3 = ___________________________________________
14 – 9 = ___________________________________________
18 – 6 = ___________________________________________
* DOMAČA NALOGA
1. IZRAČUNAJ!
15 – 3 = 12 – 4 = 8 – 4 =
10 – 5 = 18 – 8= 20 – 0 =
14 – 9 = 19 – 10 = 7 – 6 =
13 – 7 = 5 – 2 = 5 – 5 =
![Page 45: UýNA PRIPRAVA 1iktrp1314.weebly.com/uploads/5/9/7/0/...do_20_z_0_z_unimi_pripravami.pdf · OBRAVNAVA NOVE UNE VSEBINE URJENJE IN VADENJE 4 min 10 min 10 min 8 min Učenca povabimo](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022041908/5e65b10e753978671178fbc4/html5/thumbnails/45.jpg)
UČNA PRIPRAVA 9
ARTIKULACIJA UČNE URE
Šola: Datum: Učitelj-ica: Razred: 1. Predmet: matematika Št. učne ure:___/___
Učna enota: Računske operacije in njihove lastnosti
V-I cilji:
Splošnejši, globalni, procesni cilji
- Učenci poznajo pomen znakov +, - in =.
Operativni cilji
- Učenci seštevajo in odštevajo števila od 0 do 20.
Didaktična načela:
Učne metode:
Učne oblike:
Uporabljeni pripomočki:
Korelacije:
Priloge:
Učna etapa Čas Potek dela po posameznih etapah
UVAJANJE
URJENJE IN
VADENJE
10 min
30 min
Učitelj
Napove kaj bodo pri uri delali.
Ponovitev znakov +, - in =.
Razdeli učne liste, ki so
pripravljeni za ponavljanje in da
navodila za reševanje. Skupaj z
učenci rešuje učni list.
učenec
Poslušajo učitelja
sodelujejo pri ponavljanju
Poslušajo navodila za reševanje
učnih listov.
Skupaj z učiteljem rešujejo učne
liste.
![Page 46: UýNA PRIPRAVA 1iktrp1314.weebly.com/uploads/5/9/7/0/...do_20_z_0_z_unimi_pripravami.pdf · OBRAVNAVA NOVE UNE VSEBINE URJENJE IN VADENJE 4 min 10 min 10 min 8 min Učenca povabimo](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022041908/5e65b10e753978671178fbc4/html5/thumbnails/46.jpg)
IME IN PRIIMEK: __________________________
PODPIS:__________________________
PONOVITEV SEŠTEVANJA IN ODŠTEVANJA
1. SEŠTEJ!
3 + 2 = 8 + 1 = 1 + 0 =
8 + 9= 10+7= 6 + 5 =
12 + 4 = 2 + 3 = 2 + 1 5 =
2. ODŠTEJ!
8 – 2 = 6 – 5= 7 – 0 =
13 – 5= 19 – 7 = 20 – 20 =
14 – 8 = 9 – 4 = 17 – 8 =
3. IZRAČUNAJ!
3 + 3 = 4 + 0 = 6 – 1 =
6 – 3 = 5 – 2 = 9 – 7 =
4 – 4 = 2 + 2 = 10 – 8=
12 + 3 = 14 + 9 = 15 + 3 =
17 – 9 = 8 – 4 = 3 – 2 =
![Page 47: UýNA PRIPRAVA 1iktrp1314.weebly.com/uploads/5/9/7/0/...do_20_z_0_z_unimi_pripravami.pdf · OBRAVNAVA NOVE UNE VSEBINE URJENJE IN VADENJE 4 min 10 min 10 min 8 min Učenca povabimo](https://reader033.vdocuments.mx/reader033/viewer/2022041908/5e65b10e753978671178fbc4/html5/thumbnails/47.jpg)
IME IN PRIIMEK: __________________________
PODPIS:__________________________
IZRAČUNAJ IN NAPIŠI RAČUN V OBRATNI SMERI!
PRIMER: 4 + 1 = 5 5 – 1 = 4
6 – 3 = 3 3 + 3 = 5
14 + 3 = ________________________________________
12 – 3 = ________________________________________
8 – 5 = ________________________________________
13 + 6 = ________________________________________
18 – 0 = ________________________________________
12 – 12 = ________________________________________
15 – 4 = ________________________________________
9 + 7 = ________________________________________
2 + 2 = ________________________________________
6 + 13 = ________________________________________