trainim mbi statistikat në shqipëri

Download Trainim mbi Statistikat në Shqipëri

Post on 03-Feb-2016

55 views

Category:

Documents

0 download

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Trainim mbi Statistikat n Shqipri. Prdorimi i Statistikave mbi Krimin, Drejtsin & Sigurin. Pasqyr e prgjithshme. Mbledhja e statistikave kushton. Kto para do t shkonin dm nse shifrat nuk prdoren si duhet - PowerPoint PPT Presentation

TRANSCRIPT

 • Trainim mbi Statistikatn Shqipri Prdorimi i Statistikave mbi Krimin, Drejtsin & Sigurin

 • Pasqyr e prgjithshme Mbledhja e statistikave kushton. Kto para do t shkonin dm nse shifrat nuk prdoren si duhet

  Ka tre prdorime kryesore t Statistikave mbi krimin, drejtsin dhe sigurin:Pr tu mundsuar drejtuesve t lart t menaxhojn seciln agjensi efektivishtPr t br t mundur llogaridhnien e agjensive mbi zbatimin e ligjit para Parlamentit, publikut t gjer dhe mediasPr t garantuar q shkmbimi i politikave n disa agjensi konsiderohet dhe vlersohet si duhet.

 • A. Statistikat pr t menaxhuar agjensit efektivishtPr t menaxhuar do agjensi efektivisht duhen:Masat e marra pr ngarkesn e puns dhe burimet, sidomos personeli.Treguesit e punve q kryhen nga do agjensiTreguesit e punve q nuk kryhen: psh. krime t pazgjidhura: shtje t vonuara.Statistika pr do zon n vend, pr t treguar q secila zon merr pjesn e vet t shrbimit.Mekanizmmat pr kalimin e shifrave te drejtuesit n nj form rutin.Trainim mbi Statistikat pr drejtuesit

 • Statistikat mbi Ngarkesn e puns dhe Burimet

  Statistikat q duhen pr do zon gjeo.Ngarkesa e punsBurimetPoliciaKrimet e regjistruara, sipas llojit Incidentet rrugoreNr. i of. t policis Kostoja e policisProkuroriashtjet e sjella nga pol.shtjet e prcjella n gjykatNr. i prokurorveKostoja e prokurorveGjykatathtjet e marrashtjet e trajtuaraNr. gjyqtarve, stafitKostoja e gjykataveShrbimi i Provseshtjet qe i dergohen Sh te proves nga gjykata, per veper penaleVendimet per sherbime ne KomunitetNr. Punonjesve te Sh te provesKostoja e Sh te ProvesBurgjetT burgosurit q jan n burgje, sipas tipeveT burgosurit e pagjykuar Nr. i of. t burgjeve Kostoja e burgjeve

 • Treguesit q u nevojiten drejtuesve

  Pr do zon gjeografikeTreguesPoliciaKrime t regjistruara pr punonjs policieKrime t zgjidhura pr punonjs policieKrime t pazgjidhura pr punonjs policieProkuroriashtje t shqyrtuara pr antar stafishtje t rikthyera n polici pr antar stafishtje t suksesshme n gjykat pr antar stafiGjykatatNgarkesa me shtje pr antar stafiGjobat e mbledhura nga gjykataKoha mesatare e pritjes n burgShrbimi i ProvsNgarkesa me shtje pr oficershtje t prfunduara me sukses pr oficerBurgjetT burgosur pr punonjs policieMbipopullimi i burgjeve

 • Dhnia e statistikave drejtuesve (menaxherve)Nj mekanizm sht i domosdoshm pr t realizuar kt, i till si nj buletin statistikor, nj material informues apo mbledhje rutin.Kjo duhet t bhet t paktn nj her n muajDuhet t jet e shkurtr dhe t prmbaj vetm nj sasi t prmbledhur shifrashKa gjithashtu nevoj pr komente dhe grafik pr ti br shifrat m t thjeshta pr tu lexuarDrejtuesit duhet t trainohen n prdorimin e shifrave. Ata duhet gjithashtu t japin mendime pr nevojat q kan pr shifra t reja dhe pr mnyra t ndryshme prezantimi t tyre.Dhnia e statistikave drejtuesve sht trsisht ndryshe nga publikimi i shifrave pr parlamentin dhe publikun, i cili nuk ka nevoj t bhet kaq shpesh.

 • Prdorimi i Statistikave pr llogaridhnie ndaj publikutKlientt kryesor t statistikave jan Parlamenti, media, publiku i gjer dhe organizmat ndrkombtarDeputetve duhet tu paraqiten shifra prmbledhse n nj raport vjetor. Ky duhet t jet i leht pr tu lexuar dhe duhet t prmbaj komente dhe grafik. Duhet t jet i shprehur n nj gjuh normale.Mediave duhet tu prezantohen shifra prmbledhse, ndoshta do vit, n nj format lehtsisht t lexueshm, shpesh n nj konferenc pr shtyp ku mund t bhen pyetje.Publiku i gjer n prgjithsi i merr shifrat nga media. Megjithat, disa njerz, si akademikt, grupet e interesit dhe studentt mud t ken nevoj pr statistika t veanta dhe duhet tu vihen ato n dispozicion me marrveshje t veanta.5. Organizmat ndrkombtar, si BE dhe OKB, zakonisht i krkojn t dhnat n pyetsort e tyre.

 • Llojet e statistikave q krkohen pr llogaridhnie para publikut Statistika t thjeshta prmbledhse, n formn e treguesve t performancs, duhet t publikohen pr t treguar efektshmrin e sistemit gjyqsor: psh

  1. Policia, Prokuroria, GjykatatZbardhja/zgjidhja e t paktn X% t rasteve t raportuarashtje t prfunduara brenda nj kohe t caktuarRuajtja e besimit t publikutBurgjet: ulja e mbipopullimit: prmirsimi i shndetit: ritrainimi i t burgosurve

 • Prcaktimi i objektivave dhe prgatitja e planeve t veprimitLlogaridhnia para publikut shpesh prfshin edhe prcaktimin e nj plani veprimi pr prmirsimStatistikat jan nj aspekt thelbsor i tij Objektivat pr vitet n vazhdim prcaktohen bazuar n treguesit e performancs, si n slaidin m siprPublikimi i rregullt tregon nse objektivat e mparshme jan arritur apo joDo t jet gjithashtu edhe nj pik fillimi pr diskutime mbi nevojn pr burime n pjes t ndryshme t sistemit gjyqsor

 • Plani i veprimit pr prdorimin e masave t performancsT vendoset paraprakisht cilt tregues do t prdorenT publikohet kjo list, s bashku me nj baz vlerash aktuale t treguesveT matet rregullisht ngarkesa e puns e stafitT regjistrohen masat e suksesshme: psh clear-ups?: shtje t prfunduaraT regjistrohen vonesat kryesore pr gjykatatT bhen sondazhe pr t vendosur mbi masat q lidhen me besimin e publikut n situatn aktuale, dhe si zhvillohet situata

 • C. Prdorimi i Statistikave pr zhvillimin e politikaveKa disa arsye pr t dashur t ndryshosh politikat:Pr t kursyer para pr qeverinPr t reaguar ndaj ndryshimeve sociale (popullsia, ndryshimet, turizmi, drogat, terrorizmi, krimi i organizuar)Pr t prdorur zhvillimet teknologjike m efektivisht (gjurmt e gishtave, ADN, monitorimi elektronik)Kur policia, gjykatat, burgjet mbingarkohen deri n pamundsi prballimi, duke rezultuar n munges efikasitetiPr t marr m shum kontroll mbi procesin e Drejtesise Penale

 • Kush e fillon nj proces ndryshimi Ndryshimi i politikave mund t fillohet nga shum hallka t sistemit gjyqsor: psh.Ministria e Financave mund t krkoj kursimePolitikant dhe drejtuesit e lart mund t duan t zbatojn nj reform ligjoreAgjensit operacionale (policia, prokuroria, gjyqsori, paraburgimi, burgjet) mund t duan t bhen m efikasKritik nga publiku mund t ushtrojn presion pr ndryshimVende t tjera mund t shfaqen q po i prballojn m mir probleme t ngjashme

  Gjithsesi, Statisticient jan me rndsi thelbsore n gjith kt, sepse ata i kan npr duar shifrat dhe mund t gjykojn ku gjrat nuk jan aq efikase sa duhej t ishin, ata munden edhe t parashikojn far do t ndodh n t ardhmen.

 • Shembuj t prdorimeve t mundshme t statistikaveShum fusha t politikave t veprimit shtrihen n agjensi t ndryshme t drejtsis dhe prdorin statistikat si ndihm pr planifikimin e tyre: pes shembuj t prdorimit jepen n slaidet e mposhtme:Ndryshim i politikave t paraburgimitReduktim i vonesave nga ana e drejtsisZhvillimi i politikave t dnimeveMarrja n konsiderat e politikave t ndihms ligjore

  Prdorimet e tjera t statistikave nuk jan prfshir n slaide Dhnia m shum kompetenca policis pr t zgjidhur disa shtje duke vendosur gjoba fikse pr krime t lehta.Paksimi i veprave penale duke punuar me shkelsitRistrukturimi i sistemit t drejtsis

 • I. Prdorimi i Statistikave pr t ndryshuar politikat e paraburgimitMbi-popullimi me t para-burgosur mund t sjell pr pasoj harxhim t burimeve:Kostoja e ushqimit pr t para-burgosurit, shum prej t cilve nuk dnohen me heqje lirieKostoja nse periudha e para-burgimit nuk llogaritet n kohn e dnimitKostot e transportit pr drgimin e rasteve n gjykat, sidomos pr shtjet q marrin shum koh deri n prfundimPeriudha t gjat para-burgimi ku shrbimi n kto ambjente nuk lejon fillimin e rehabilitimit dhe t burgosurve nuk u jepen mundsi pr t punuar apo aftsuar.Vshtirsi n rritje t gjyqtarve pr t kshilluar klientt e tyre mbi t drejtat e tyre ligjore.

 • Paraburgimi: far nevojitetKombinimi i statistikave t policis, gjykatave dhe burgjeve Numri i personave n para-burgim: Sipas moshs, gjinis, veprs penale, qarkutSasia e kohs s shpenzuar n para-burgimPrqindja e atyre q nuk dnohen me burgim: ndoshta duhet edhe nj sudim me shembuj kampion,Studimi i rasteve q nuk para-burgosen, pr t par far problemesh dalin: shkelja e nje mase sigurie pasurore, vonesa t shtjeve, kryhen krime t reja

 • Statistikat e para-burgimit: reagimet e mundshmeT pranohet situata aktuale dhe t krkohen burimet pr ta menaxhuar at.T lejohet q koha e vuajtur n para-burgim t llogaritet m pas n kohn e dnimitT lejohet q koha para gjykimit t shpenzohet n komunitet, ndoshta nn mbikqyrje gjat periudhs s provs ose monitorim elektronik.T lejohen personat n paraburgim t fillojn ritrainimin dhe punn rehabilituese.T vendoset nj limit kohe maksimal para gjykimit, pr ti shtyr agjensit t bhen m efikase n punn e tyre pr prgatitjen e provave pr gjykim

 • II. Prdorimi i Statistikave pr reduktimin e vonesavefar ndikimi kan vonesat n proceset gjyqsore dhe si mund t paksohen kto ndikime dhe vonesa?Vonesa sht problem i procesit gjyqsor apo i burimeve?A ka faktor t tjer t prfshir?A mund t ndihmojn lojtart e tjer brenda sistemit t drejtsis penale n reduktimin e vonesave?

 • Vonesat: far statistikash duhenMatja e kohs nga arrestimi te dnimiNdarja e ksaj kohe sipas fazave t ndryshme t procesitIdentifikimi i shkaqeve t vonesave dhe i atyre q mund ti zgjidhin atoMarrja e masave pr t cilat sht rn dakord nga gjykatat dhe t tjert

 • Vonesat: Masat q mund t rezultoninElement t procesit gjyqsor mund t prmirsoheshin, t tilla si caktimi i datave t gjyqit m shpejt dhe riorganizimi i disponueshmris s burimeve t gjykats/gjyqsorit.T tjera agjensi t thirren pr ndihm psh. policia t siguroj paraqitjen n gjykat t t pandehurveMund t prmirsohen masat pr sjelljen e t burgosurit nga burgu n gjykatMund t bhen marrveshje t reja pr mbshtetjen dhe mbrojtjen e dshmitarve

 • III. Prdorimi i Statistikave pr zhvillimin e politikave t dnimeve A jan dnimet t efektshme. Sa sht norma e ricidivizmit? far mendojn viktimat?far mendon publiku?Duke ulur dnimet kursehen para. (Statistikat e tregojn kt.)Dnimet e larta kushtojn m shum pa