te muzika gjej paqen

Download Te muzika gjej paqen

Post on 16-Apr-2017

718 views

Category:

Art & Photos

5 download

Embed Size (px)

TRANSCRIPT

Shkolla:Lasgush PoradeciProjektTema:Te muzika gjej paqen

Punoi:Anxhela DosiKlasa:7ALenda:Gjuhe ShqipeObjetivat Te jape mendimin e tij per rrymen muzikore qe I pelqen . Te evidentoni vlerat e muzikes shqiptare ne bote. Te tregoni lidhjen mes letersise dhe muzikes. Te diskutoni rreth ndjenjave qe percjell muzika te ju. Te organizojme nje mini festival muzikor.

Vendi:Ne shkolleKohezgjatja:180 minuta (4 ore mesimore)

SKEDA Historiku I rrymes muzikore qe na pelqen. Kengetare dhe grupe te njohura. Histori roz te kengetareve. Kenge te njohura. Muzika shqiptare dhe vlerat e saj ne bote. Kengetar shqiptar te njohur ne bote. Ese:Te muzika gjej paqe Lidhja e muzikes me letersine.

HyrjaQellimi I ketij projekti eshte qe te mesojme me shume gjera per muziken dhe te studiojme temen qe kemi perzgjedhur. Duam te mesojme informacione qe nuk I dim plotesisht ose fare. Duam te mesojme dick ate re sepse na pelqen muzika dhe ajo qe do mesojme do mbete ne mendjen tone sepse na intereson . E adhurojme muziken dhe eshte nje lloje jetese per ne te rinjte. Duam te mesojme si filloi , ku ka arritur dhe si do perfundoi . Duam te mesojme si shprehen te rinjte me muziken , cfare u krijon , cila eshte lidhja e tyre me muzike dhe pse e kane me te lehte te shprehen me muziken se sa me fjalet ?

Mendimi im per muziken POP !Muzika POP eshte vetja ime , prandaj me pelqen , prandaj e dua aq shume . Ritmi eshte rrahja e zemres time , melodite mendimet e mia dhe goditjet e lehta , ndjenjat tona . Kur degjoj muzike POP , perjetoj njekohesisht te shkuaren , te tashmen dhe te ardhmen time . Nese mendoj se sa thelle me degjimin e nje kenge POP ringjalle ndjenja te vjetra , te ndihem papritur e forte ose te frymezohem per te krijuar , vetem e paarsyeshme nuk degjohet kjo . Edhe pse forcen per te marre nje mendim per te ardhmen mund te ma jap nje shoqe , nje udhetim ose nje lajm I mire , eksperiencen e se jashtezakonshmes vetem muzika POP mund te ma fali. Bashke me te mund te udhetoj ne planete te tjere , te transformohem ne nje gje qe ekziston ose nuk ekziston , te ve flatra e te fluturoj ose edhe te zhdukem . Duket qe , si ushqimi ose nje perqafim I ngrohte , degjimi I nje melodie te preferuar me aktivizon ndjesine e lumturise. Nuk ben vetem kete muzika POP. Me muziken POP prek fantazin , endrrat , me lindin ide te reja dhe kuptoj disa njerez vetem nga muzika qe degjojne . Me degjimin e kengeve POP ndihem shume here me mire edhe pse mund te mos e kem fiksuar teksin, fjalet dalin ne menyre te cuditshme por I them sakte . Evindetimi I vlerave te muzikes shqiptare ne bote !Joe Boyd, producent amerikan mjaft i njohur, q jeton n Londr, flet pr vlerat e muziks polifonike shqiptare, pr festivalin e Gjirokastrs dhe qytetin ku ka lindur shkrimtari Ismail Kadare.N nj intervist t gjat pr BBC, ai rrfen historin e gjat se si ra n kontakt me muzikn polifonike dhe kur pr her t par dgjoi disa kng n vitin 1988, koh n t ciln vendi yn ishte i izoluar si pasoj e regjimit komunist.Jam i mahnitur, shprehet ai, nga muzika n trsi dhe Shqipria pr mua ka qen gjithmon nj vend misterioz pr shkak t izolimit.Kisha marr informacione t pakta lart e posht, derisa n vitin 1988 nj person mu afrua dhe m dha nj kaset video, ktu flasim pr periudhn kur Shqipria ishte ende nn regjimin komunist. N t kishte pamje t festivalit t Gjirokastrs. Ai e kish siguruar kt video-kaset, pasi shoqrohej me disa shqiptar, t cilt punonin n televizion. E vendosa n video-regjistrator dhe pash kalan e Ali Pashs e flamuj kuqezi q valviteshin n nj zon malore t mbuluar me dbor, ndrkoh q grupe polifonike, t prbra nga kngtar me qeleshe n kok t cilt kndonin kng popullore dhe t them t vrtetn ishte magjepsse. N at moment i thash vetes, un do t shkoj nj her n at festival, thot Boyd.I mahnitur nga muzika polifonike shqiptare, kultura , folklori dhe natyra, Boyd me n fund vendos ta shoh nga afr kt realitet, nj vizit t ciln e quan aventura ime shqiptare, transmeton atsh.Sipas tij, Gjirokastra sht nj qytet spektakolar, sht i famshm pr faktin se poeti i njohur shqiptar Ismail Kadare ka lindur aty dhe gjithashtu cilsohet si qyteti i gurt. sht i vendosur pran maleve dhe festivali zhvillohet pikrisht n mal. T gjitha ato pamje q kisha par n video n 1988, arrita m n fund ti prjetoja kur vizitova Gjirokastrn, shprehet Boyd.Rrugt me kalldrm, prshkruan ai, ishin vrtet t veanta, me kafenet e vendosura n krah t tyre. do nat, vijon Boyd rrfimin, mijra njerz ecnin drejt kshtjells s Ali Pashs dhe kur dgjoje muzikn i rrethuar nga malet aty pran shum njerzve, ishte vertet nj nga eksperiencat m t paharrueshme.Muzikanti dhe producenti i njohur ka studiuar gjithashtu muzkn shqiptare, origjinn e saj dhe influencat nga fqinjt, por sipas tij n vetvete pavarsisht t gjithave, ai e quan unike muzikn ton popullore.Muzika shqiptare , thot Boyd, ka pak influence, por nuk i ngjan asaj turke. Gjuha shqipe s bashku me at baske dhe Gjeorgjiane sht ndr gjuht m t vjetra n Europ, Shqipria sht nj vend antik me kultur t vjetr dhe i izoluar pr shkak t pozicionit gjeografik e politiks dhe pavarsisht se muzika aty sht ndikuar disi nga ato sllave, greke e bullgare, n vetvete sht unike, me tekstet dhe notat e mrekullueshme q ka, po ashtu ka shum variacion mes muziks s veriut dhe jugut t Shqipris, por un personalisht jam m shum i dhn pas kngve polifonike t zons s Jugut, nnvizon ai.Joe Boyd rrfen mbresat e festivalit te Gjirokatres, t cilin e ndoqi live vitin e kaluar dhe se si arriti ta oj n Londr muzikn polifonike shqiptare. Para nj viti m n fund, arrita t isha i pranishm n festivalin e Gjirokastrs dhe mbeta i mahnitur, aq sa kur i tregoja miqve te mi ata bnin shaka me mua, por kur i ftova t vinin ta shikonin mbetn mjaft t knaqur nga muzika e festivalit dhe ambienti prreth, dhe m than mblidh nj grup shqiptarsh q kndojn n kt festival e merri t performojn n Londr, tregon ai.I dgjova, e vijon bisedn Boyd dhe at bra i ndihmuar edhe nga bashkshortja ime. S bashku me disa miq t mi, t cilt jan eskpert t muziks shqiptare ndrtuam nj grup me performuesit dhe kngtart m t mir t muziks me saze n Jugun e Shqipris. Pastaj menduam se duhet t regjistronim dicka pr ta promovuar ardhjen e tyre, kshtu q lancuam fushatn me emrin dita e sazes dhe u munduam t siguronim parat pr t rregjistruar nj album, thot Boyd.Por producenti sht i mahnitur edhe nga subjekti i kngeve, nga mnyra si trajtohet dashuria mes djalit dhe vajzs, por edhe przierja e dy zerave me dy intrumente. Sipas tij, kjo sht nj pjes e nj knge me saze, e cila flet pr nj djal q admiron nj vajz teksa ajo del nga banesa e saj, madje sht i dashuruar me t, megjithse ajo nuk i kushton vmendjen e duhur, sht nj kng shum e bukur.Ajo far e bn unike, thot ai, sht przierja e dy zrave dhe instrumenteve, kjo sht polifonia e jugut ku ke disa vija melodike t ndryshme q i japin muziks shqiptare nj ndjenj krejtsisht t veant. Ai shpreh besimin se n bot muzika autentike z nj hapsir jo t madhe, megjithat njerzit jan n mnyr t vazhdueshme n krkim t dikaje t re e t pazbuluar, ndrsa shpreh mendimin se ka ardhur koha e Shqipris, pasi ajo far ata krijojn sht e mrekullueshme.Muzika ballkanike sht shum e njohur dhe ka pushtuar tregun, mendoj se edhe Shqipria duhet t jet po aq e famshme, vlerson Boyd. Megjtihat, sipas Boyd ka edhe probleme me muzikn shqiptare, sic sht ajo turbo folk e przier me elektonike.Sipas Boyd, problemi m i madh i Ballkanit sht ajo ka quhet turbo-folk, pra muzika popullore e przier me elektronike dhe ekziston edhe n Shqipri.T them t drejtn nse ata q prodhojn muzikn e vrtet t folklorit shqiptar do t zhvillonin nj koncert n Tiran, nuk besoj se do t kishte shum spektatore, pasi muzika polifonike cilsohet tashm si dika e dal mode, kjo ka ndodhur edhe me kultura t tjera, pr kt arsye duhet nj sy q vjen nga jasht pr t kuptuar vlerat e ksaj muzike, thot Boyd. Ktu, ai sjell n vmendje rastin e Kubs, ku t huajt thon q sht fantastike, ndrsa vendasit nuk e vlersojn, m pas kur i vihet n dukje thon, n fakt nuk sht edhe aq keq.Sipas mendimit tim edhe muzika POP vleresohet si keto me siper , pasi kengetare te njohur amerikan kane pranuar te bashkepunojne me shqiptaret edhe nuk kane meduar se ne jemi shqiptare dhe nuk mund te realizojme bashkepunime te tilla . Bashkepunime si keto jane pelqyer teper nga vende te ndryshme te botes . Ne ditet e sotme nje kenge shqiptare perhapet shpejt dhe merr gjykime si per keq edhe per mire . Por asnjeri nuk ndalet ne rrugen e muzikes . Asnjeri nuk eshte dorezuar sot nga gjykimet, perkundrazi ata jane bere me te forte dhe perballojne kritikat .Lidhja mes muzikes dhe letersise!Muzika sht pjes e marrdhnieve t letrsis me artet e tjera. Marrdhniet e para t muziks me letrsin kan qen t ndrsjella m pas ato u shndruan n forma t ndryshme komunikimi. Kto forma realizohen n varsi t evolucionit t arteve. Aristoteli e cilsonte muzikn si parametr analog me muzikn dhe konsiderohej si strukrur verbale. Midis shtat arteve t bukura, muzika zinte vendin e par dhe ishte m fisnikja e shkencave t qytetruara.Veprat e artit duke qen produkte t mendjes dhe shpirtit njerzor, prfshir ktu sigurisht dhe muzikn, kan nj lidhje t veant t t dhnave natyrore t njeriut me to. Arkitektura, skulptura dhe artet vizive, paraqiten n prgjithsi si projektime t strukturs n hapsir pasi jan drejtprdrejti n funksion t syrit njerzor. Ndrsa letrsia dhe muzika strukturohen n nj form m t dukshme pr veshin sesa pr fardo organi tjetr duke u quajtur arte t dgjuemit. Mes letrsis dhe muziks, ka pika t prbashkta si prsh: marrdhniet e tyre me kohn, aspektit tingllues, intonativo-fonetik t fjals. Ashtu si perceptojm muzikn e ekzekutuar, ashtu perceptojm edhe tingujt e artikuluar t fjals ose grmat e saj.Klasifikimi i prbashkt i muziks dhe letrsis pasqyrohej edhe n prezencn e tyre n Olimp. Muzika dhe letrsia nuk mund t zvendsojn njra tjetrn, pasi poezia nuk priret drejt muziks, kurse muzika nuk ka nevoj pr fjal. Letrsia shkon drejt thellsis s parametrave, t ngjashme me ato muzikore. Poezia gjithashtu prparon brenda ligjsive t mass,