szerencsi mezőgazdasági zrt. „a minőségi pannon búza termesztés tapasztalatai és...

of 24 /24
A szakmai program megvalósítását a „Pannon búza fajták és fajtajelöltek nemesítése, termesztési és élelmiszeripari feldolgozási rendszerének fejlesztése c. projekt támogatta. (Projektazonosító: PanBuza2, TECH-09-A3-2009-0221) Támogató - közreműködő szervezetek

Author: huslu

Post on 13-Jan-2016

38 views

Category:

Documents


0 download

Embed Size (px)

DESCRIPTION

A szakmai program megvalósítását a „ Pannon búza fajták és fajtajelöltek nemesítése, termesztési és élelmiszeripari feldolgozási rendszerének fejlesztése c. projekt támogatta. (Projektazonosító: PanBuza2, TECH-09-A3-2009-0221) Támogató - közreműködő szervezetek. - PowerPoint PPT Presentation

TRANSCRIPT

  • A szakmai program megvalstst a Pannon bza fajtk s fajtajelltek nemestse, termesztsi s lelmiszeripari feldolgozsi rendszernek fejlesztse c. projekt tmogatta. (Projektazonost: PanBuza2, TECH-09-A3-2009-0221)

    Tmogat - kzremkd szervezetek

  • Szerencsi Mezgazdasgi Zrt.

    A minsgi pannon bza termeszts tapasztalatai s lehetsgeiEladDr. Osvay GyrgyGyermely2013. februr 14.

  • Ksrlet helyszne: TaktaharknyTerletnagysgok: 2009-2010:19,3 ha 2010-2011: 187 ha 2011-2012:220 haTbla jellemzi:talajtpus:csernozjomaranyfle ktttsg: 45aranykoronartk:25-27PH:5,18humuszszzalk:3,26Elvetemny:szi kposztarepce elvetemny-hats

  • Talajelkszts:

    ~ tarlhnts~ szi alapmtrgyzs (N: 30 kg, P: 45 kg, K: 45 kg)~ biolgiai talajlet javts Phylazonit MC 10l/ha~ vets : oktber 10-20. 5 milli csra/haeltr tpus vetgpek hasznlatbl add tapasztalatok (JD750A, IH6200, EurpaHD)~ fenolgiai llapot a tl elejn vente klnbz

  • llomnykezels s nvnyvdelem:~ rgcslirts - Arvalin~ hengerezs~ fejtrgyzs I. (karbamid 69 nitrogn kg/ha)~ fejtrgyzs II. (karbamid 46 nitrogn kg/ha)~ nvnyvdelem Gyomirts AXIAL ONE 1,3 l/haSzrszilrdts MODUS 0,5 l/haNvnykondcionls AMALGEOL PRMIUM 5 l/ha~ nvnyvdelem Lombvdelem INNOVIS 1,4 l/haLombtrgyzs FITOHORM EURO KO BZA 5 l/ha

  • Elvgzett munkk: ~ nvnyvdelem Rovarls EFORIA 065 ZC 0,4 l/ha s SILWET STAR 0,15 l/ha ~ kalszvdelem Gombavdelem PROSARO 1 l/haRovarls - EFORIA 065 ZC 0,4 l/ha s SILWET STAR 0,15 l/haLombtrgyzs WUXAL GRANO 3 l/ha ~ betakarts: mindhrom vben jlius 1-10 kztt Class Mega betakart gpekkel

  • Csapadkeloszls

  • 2012. vi termseredmnyek Eurpban

  • Csapadkhiny 2012. 01-05.

  • Hstresszes napok szma

  • Vllalt feladatok:- kisparcells ksrlet / Martonvsrral kzsen 144 fajta- nagyparcells zemi ksrlet 14 fajta- zemi ksrlet 3 fajta

    4 standard bzafajta szerepelt:Mv. ToldiMv. SubaMv. KoloMv. Kolompos

  • Termseredmnyek

    Diagram3

    5144.10587873195423.33025546327050.41551246544925.20775623275635.7648507233

    64096724672464096566.5

    46914691444451854752.75

    1 Mv Toldi

    2 Mv Suba

    3 Mv Kolo

    4 Mv Kolompos

    4 tlag:

    4925

    2010

    Betakartott brutt slykgNedvessgtatralom%Betakartott termsq/ha.ezerszem tmegHl-slykg/hlFehrjetartalom%Nedvessikr m/m %Szedimentcis rtk ZelenyAlveogrfos rtkWEssszmmin (s)

    standard kategria7812.53040220250

    prmium kategria80143450280300

    1MV Emese106012.255.7957.295076.614.833.978.5238.31360

    2Mv Toldi94011.149.4751.4438.477.41637.184276.6301

    3Mv Sveges98011.151.5853.634074.216.538.384.5296345

    4Mv Suba98010.151.5854.233673.817.44084.2312.5365

    5Mv Bres8809.846.3248.864273.0816.838.983.4331.4311

    6Mv Magvas98010.151.5854.234076.0815.435.581252.1348

    7Mv Kdmn7009.236.8439.133072.7615.836.882.5311.6371

    8Mv Verbunkos12609.266.3270.4331.275.0815.636.180.1309278

    9Mv Kolo12609.166.3270.504276.961637.784.1289.6257

    10Mv Kolompos90011.147.3749.254469.5715.734.778.6216.2333

    11Mv Walzer132011.269.4772.1638.872.215.434.381.8246.3271

    12Mv Mazurka84010.144.2146.4936.876.616.238.384.2326.7359

    667.6455.64

    2011

    Betakartott termskgNedvessg-tartalom%Betakartott termst/haEzerszem tmegHl-slykg/hlFehrjetartalom%Nedvessikr m/m %Szedimentcis rtk ZelenyAlveogrfos rtkWEssszmmin (s)

    1Mv Bodri89411.87.03939.6083.6813.532.958.7210.4289.0

    2Mv Tallr87411.76.88242.0080.6813.734.960.9266.7242.0

    3Mv Marsall85411.16.72442.4081.6814.034.162.1228.5301.0

    4Mv Suba85411.46.72444.0080.9614.635.565.6242.8358.0

    5Mv Bres89411.27.03943.2080.2014.736.668.3268.4281.0

    6Mv Csrds77411.46.09438.4080.2414.635.666.3239.7278.0

    7Mv Kolo85411.56.72440.8083.1214.334.962.6222.8304.0

    8Mv Lucilla95311.17.50440.0083.0812.830.753.6236.9402.0

    9Mv Kolompos81411.76.40946.4078.6013.834.461.1235.6382.0

    10Mv Toldi81411.46.40941.2081.1614.034.161.2212.7245.0

    11Mv Magdalna77411.36.09440.8084.3614.434.863.3233.1450.0

    12Mv Walzer71511.15.63034.8078.4814.635.365.5247.4298.0

    13Mv Mazurka75511.25.94536.8080.6815.540.169.6331.8252.0

    A parcellk bemrt terlete 0,127 ha.

    &C&"-,Flkvr"&14 2010-11. VI PANNON BZA NAGYPARCELLS FAJTAKISRLET EREDMNYEI( 0,127 ha.)

    &LSZERENCS,2011.07.13.&RAjtai Gyrgy

    2012

    Betakartott brutt slykgNedvessg-tartalom%Betakartott termst./ha.ezerszem tmegHl-slykg/hlFehrjetartalom%Nedvessikr m/m %Szedimentcis rtk ZelenyAlveogrfos rtkWEssszmmin (s)

    standard kategria78133050220250

    prmium kategria8014.53460280300

    1Mv Bodri3609.524.44431.6081.0013.528.5660.56303.91275.0

    2Mv Tallr4209.545.18536.8082.2812.4626.1650.86309.808270.0

    3Mv Karizma3409.444.19831.6082.8815.0433.668.68339.92392.0

    4Mv Marsall3409.484.19840.4081.8014.4631.8668.8305.6355.0

    5Mv Kikelet3809.584.69141.2081.6015.0433.7269.34335.78370.0

    6Mv Suba3809.484.69135.2078.4015.634.7271.34346.04378.0

    7Mv Bres4209.245.18537.2078.7616.1636.4273.06378.8400.0

    8Mv Aprd3809.164.69140.4080.8013.9429.9263.86333.646349.0

    9Mv Csrds3409.344.19837.2080.4014.5631.3667.06320.42290.0

    10Mv Kolo3609.64.44436.8082.2014.631.569.24317.62287.0

    11Mv Lucilla4209.285.18536.0081.6013.8429.2863.44320.164292.0

    12Mv Kolompos4209.425.18540.0078.4014.8633.5665.64355.002390.0

    13Mv Toldi3809.444.69138.8080.0015.1432.9270.92336.54372.0

    14Mv Magdalna4009.44.93839.6080.8815.1233.0671.14335.54299.0

    tlag :3819.44.70937.3480.7914.631.966.7331.3337.1

    &C&"-,Flkvr"&14 2011-12. VI PANNON BZA KiSRLET EREDMNYEI(Nagyparcella) 6.

    &LSZERENCS,2012.07.09.&RAjtai Gyrgy

    termstlag

    5144.105878731964094691

    5423.330255463267244691

    7050.415512465467244444

    4925.207756232764095185

    2010(kg/ha)

    2011(kg/ha)

    2012(kg/ha)

    Termstlag

    ezerszem tmeg

    38.441.238.8

    364435.2

    4240.836.8

    4446.440

    2010

    2011

    2012

    Ezerszemtmeg

    38,4

    HL sly

    77.481.16801

    73.880.9678.4

    76.9683.1282.2

    69.5778.678.4

    Prmium kategria

    Standard kategria

    2010

    2011

    2012

    78 78 78 78

    HL sly alakulsa 2010-2012. vekben

    Fehrjetartalom

    161415.14

    17.414.615.6

    1614.314.6

    15.713.814.86

    Prmium kategria

    Standard kategria

    2010

    2011

    2012

    Fehrjetartalom

    Nedvessikr

    37.134.132.92

    4035.534.72

    37.734.931.5

    34.734.433.56

    Prmium kategria

    Standard kategria

    2010

    2011

    2012

    Nedvessikr

    W -rtk

    276.6212.7336.54

    312.5242.8346.04

    289.6222.8317.62

    216.2235.6355.01

    Prmium kategria

    Standard kategria

    2010

    2011

    2012

    Alveogrfos rtk

    Essszm

    301245372

    365358378

    257304287

    333382390

    Prmium kategria

    Standard kategria

    2010

    2011

    2012

    Essszm

    zemi tbla termstlag

    5695.9986512308

    5393.4543336892

    4200

    Termstlag kg/ha

    Csapadkeloszls

    35.5100.93

    67.415.323.7

    84.864.80

    63.890.170.2

    48.822.222.2

    62.78.18.4

    14.136.21

    88.925.435.9

    191.535.526.8

    105.853.672.5

    154.2130.588.9

    917,5mm.

    582,6 mm.

    352,6 mm.

    2009-2010

    2010-2011.

    2011-2012.

    Csapadkeloszls

    Diagram1

    5144542370504925

    6409672467246409

    4691469144445185

    Mv Toldi

    Mv Suba

    Mv Kolo

    Mv Kolompos

    Termstlag 2

    .

    Diagram2

    5635.7648507233

    6566.5

    4752.75

    tlag:

    3v ssz

    Betakartott brutt slykgNedvessgtatralom%Betakartott termsq/ha.ezerszem tmegHl-slykg/hlFehrjetartalom%Nedvessikr m/m %Szedimentcis rtk ZelenyAlveogrfos rtkWEssszmmin (s)

    standard kategria7812.53040220250

    prmium kategria80143450280300

    1Mv Toldi94011.149.4751.4438.477.41637.184276.6301

    2Mv Suba98010.151.5854.233673.817.44084.2312.5365

    3Mv Kolo12609.166.3270.504276.961637.784.1289.6257

    4Mv Kolompos90011.147.3749.254469.5715.734.778.6216.2333

    225.4318.79

    2010(kg/ha)2011(kg/ha)2012(kg/ha)Mv ToldiMv SubaMv KoloMv Kolompos

    1Mv Toldi514464094,69120105144542370504925

    2Mv Suba542367244,69120116409672467246409

    3Mv Kolo705067244,44420124691469144445185

    4Mv Kolompos492564095,185

    tlag:563665674753

    201020112012

    1Mv Toldi38.441.238.8

    2Mv Suba36.044.035.2

    3Mv Kolo42.040.836.8

    4Mv Kolompos44.046.440.0

    Hl-slykg/hl201020112012

    standard kategria787878

    prmium kategria808080

    1Mv Toldi77.481.1680.07880

    2Mv Suba73.880.9678.47880

    3Mv Kolo76.9683.1282.27880

    4Mv Kolompos69.5778.678.47880

    Fehrjetartalom201020112012

    standard kategria12.512.512.5

    prmium kategria141414

    1Mv Toldi161415.1

    2Mv Suba17.414.615.6

    3Mv Kolo1614.314.6

    4Mv Kolompos15.713.814.9

    Nedvessikr m/m %201020112012

    standard kategria303030

    prmium kategria343434

    1Mv Toldi37.134.132.9

    2Mv Suba4035.534.7

    3Mv Kolo37.734.931.5

    4Mv Kolompos34.734.433.6

    Alveogrfos rtkW (2010)201020112012

    standard kategria220220220

    prmium kategria280280280

    1Mv Toldi276.6212.7336.5

    2Mv Suba312.5242.8346.0

    3Mv Kolo289.6222.8317.6

    4Mv Kolompos216.2235.6355.0

    Essszmmin (s) (2010)201020112012

    standard kategria250250250

    prmium kategria300300300

    1Mv Toldi301245372.0

    2Mv Suba365358378.0

    3Mv Kolo257304287.0

    4Mv Kolompos333382390.0

    Termstlag kg/ha

    Kolo I. (88,97 ha)5695.9986512308

    Kolompos I. (103,03 ha)5393.4543336892

    Suba II. (10 0 ha)4200

    2009-20102010-2011.2011-2012.

    Szeptember35.5100.93

    Oktber67.415.323.7

    November84.864.80

    December63.890.170.2

    Janur48.822.222.2

    Februr62.78.18.4

    Mrcius14.136.21

    prilis88.925.435.9

    Mjus191.535.526.8

    Jnius105.853.672.5

    Jlius154.2130.588.9

    sszesen :917.5582.6352.6

    3v ssz

    1 Mv Toldi

    2 Mv Suba

    3 Mv Kolo

    4 Mv Kolompos

    4 tlag:

    4925

  • Alapvet megllaptsunkTechnolgia betartsa s a helyes fajtavlaszts mellett a termshozamok alakulst s a beltartalmi rtkek minsgt a csapadkmennyisg, annak eloszlsa, valamint a hstresszes napok szma tudja dnt mrtkben befolysolni.

  • A program 3 ve alatt felmerl krdsek:VSZT kimutatsa szerint az szi bza feljtsi arnya 24,6 %A termelk hny szzalka alkalmazza a hasznlati rtk fogalmt a nvnytermesztsben kztermesztsben lv bzafajtk szma indokolt-e (250 fajta)Indokolt-e csak a minsggel foglalkozni, a mennyisg krdst lehet-e figyelmen kvl hagyni (llattenyszts)Fajtk stabilitsa (vjrathats)rvnyesl-e a helyes bzatermesztsi technolgia hasznlata a gazdk krben (minsg s a felvsrlsi r gyakorlata

  • Ksznm megtisztel figyelmket!