suomen pelastusalan keskusjärjestö

Click here to load reader

Post on 19-Jan-2016

34 views

Category:

Documents

0 download

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Suomen Pelastusalan Keskusjärjestö. 11.12.2013 Suomen Kylätoiminta ry. 2 § Tarkoitus. Valtakunnallinen pelastus- ja turvallisuusalan asiantuntijajärjestö, joka edistää yksilöiden, yhteisöjen ja yhteiskunnan valmiutta ennaltaehkäistä vaaratilanteita, - PowerPoint PPT Presentation

TRANSCRIPT

  • Suomen Pelastusalan Keskusjrjest11.12.2013Suomen Kyltoiminta ry*

  • 2 Tarkoitus Valtakunnallinen pelastus- ja turvallisuusalan asiantuntijajrjest,joka edist

    yksiliden, yhteisjen jayhteiskunnan

    valmiutta ennaltaehkist vaaratilanteita,turvata ihmisi, omaisuutta ja ymprist onnettomuuksien ja tuhojen aiheuttamilta vaaroilta

    Erityisen tehtvn on palo- ja pelastusalan, varautumisen ja vestnsuojelun kehittminen.

    Jrjest toteuttaa tarkoitustaan toimien yhteistyss viranomaisten sek eri jrjestjen ja muiden yhteisjen kanssa

  • Yleishydyllinen asiantuntijaPtoimintamuodot asiantuntija- ja koulutuspalvelut Turvallisuusalan vapaaehtoisten toimintaedellytysten edistmiseen jrjestpalveluita

    Strategisia kumppaneita muut jrjestt, elinkeinoelm sek julkishallinto39 alueellista ja valtakunnallista jsenyhteis

    Keskustoimisto Helsingiss, aluetoimistot Vaasa, Mikkeli, Oulu ja RovaniemiToimihenkilit 53**

  • **

  • Etel-Savon Pelastusalan Liitto Finlands Svenska Brand- och

    RddningsfrbundHelsingin PelastusliittoHmeen PelastusliittoKaakkois-Suomen PelastusalanliittoKeski-Suomen Pelastusalan LiittoLapin PelastusliittoLnsi-Suomen Pelastusalan LiittoPohjois-Suomen PelastusliittoPohjanmaan Pelastusalan LiittoPohjois-Karjalan PelastusalanliittoPohjois-Savon Pelastusalan LiittoUudenmaan Pelastusliitto

    **Alueelliset jsenet - Pelastusliitot

  • Valtakunnalliset jsenetFinanssialan KeskusliittoFinnsecurity ryJulkisten ja hyvinvointialojen liitto JHLKattoliittoLhiTapiolaNaisjrjestjen KeskusliittoNuohousalan Keskusliitto Palopllyst JHL 215Palosuojelun edistmisstiPaloturvallisuusliikkeiden liittoSprinkleritekninen Yhdistys rySuomen JVT- ja Kuivausliikkeiden Liitto rySuomen Kyltoiminta rySuomen Lentopelastusseura SLPS ry

    **Suomen PaloinsinriyhdistysSuomen Palokalustoliikkeiden YhdistysSuomen Palomiesliitto SPALSuomen PalopllystliittoSuomen Palveluskoiraliitto SPKL rySuomen Pelastuskoiraliitto rySuomen Rakennusinsinrien Liitto RILSuomen Uimaopetus- ja HengenpelastusliittoVakuutusalan Tekniset TarkastajatVestnsuojelustiYrityssuojeluyhdistys

  • Kansainvlinen toimintaCTIF (Comite Technique International De Prevention Et D`extinction Du Feu)

    CFPA-E (Confederation of Fire Protection Associations Europe)CFPA-I (Confederation of Fire Protection Associations- International)

    EVCPF (European Voluntary Civil Protection Forum)

    European Fire Sprinkler Network**

  • Talouden tunnuslukuja 2011**

    Kaavio1

    Kurssi- ja palv.hank.sop.tuototKurssi- ja palv.hank.sop.tuototKurssi- ja palv.hank.sop.tuototKurssi- ja palv.hank.sop.tuototKurssi- ja palv.hank.sop.tuotot611607

    Omarahoitteisen tuototOmarahoitteisen tuototOmarahoitteisen tuototOmarahoitteisen tuototOmarahoitteisen tuotot2297397

    VuokratuototVuokratuototVuokratuototVuokratuototVuokratuotot0

    Opintotoiminnan KeskusliittoOpintotoiminnan KeskusliittoOpintotoiminnan KeskusliittoOpintotoiminnan KeskusliittoOpintotoiminnan Keskusliitto83350

    Muut kohdeavustuksetMuut kohdeavustuksetMuut kohdeavustuksetMuut kohdeavustuksetMuut kohdeavustukset101950

    ProjektituototProjektituototProjektituototProjektituototProjektituotot819609

    Varainhankinta yhteensVarainhankinta yhteensVarainhankinta yhteensVarainhankinta yhteensVarainhankinta yhteens8110

    Sijoitus- ja rahoitustoiminta yht.Sijoitus- ja rahoitustoiminta yht.Sijoitus- ja rahoitustoiminta yht.Sijoitus- ja rahoitustoiminta yht.Sijoitus- ja rahoitustoiminta yht.15400

    PalosuojelurahastoPalosuojelurahastoPalosuojelurahastoPalosuojelurahastoPalosuojelurahasto1344271

    Raha-automaattiyhdistysRaha-automaattiyhdistysRaha-automaattiyhdistysRaha-automaattiyhdistysRaha-automaattiyhdistys445172

    SPEKin tulot 2011,5,73 milj.

    kuvat

    kuvat

    2247370

    31187

    389951

    2460721

    660159

    SPEKin kulut 2009,5,79 milj.

    KAIKKI

    Tarkistettu budjetti tilikaudelle 2009

    SPEK yhteens alueittain

    Alueet yhteensAlueet yhteensMuutos

    HTPV mrt :80065003006002179623

    HTPV hinta:237224251206174234

    Alue 10Alue 20Alue 30Alue 40Alue 50Tarkistettu budjettiAlkuperinen budjettiAlkuperinen ./. Tarkistettu

    VARSINAINEN TOIMINTA

    TUOTOT

    Kurssi- ja palv.hank.sop.tuotot136,000124,480145,300182,82723,000611,607613,6072,000

    Omarahoitteisen tuotot2,034,71559,00027,000174,5822,1002,297,3972,291,057-6,340

    Vuokratuotot00000000

    Opintotoiminnan Keskusliitto4,00012,75023,00041,6002,00083,35079,350-4,000

    Muut kohdeavustukset101,9500000101,950110,0008,050

    Projektituotot819,6090000819,609953,614134,005

    Tuotot yhteens3,096,274196,230195,300399,00927,1003,913,9134,047,628133,715

    3,913,913

    KULUT

    Henkilstkulut, sis.projektit1,898,938112,01975,290123,46437,6592,247,3702,260,50313,133

    Poistot31,187000031,18765,05033,863

    Muut kulut, sis.projektit329,25619,29213,03524,8683,500389,951386,693-3,258

    Toiminnalliset kulut1,785,503140,504168,640329,18136,8932,460,7212,442,574-18,147

    Projektin toiminn.kulut660,159660,159796,650136,491

    Kulut yhteens4,705,043271,815256,965477,51378,0525,789,3885,951,470162,082

    5,789,388

    VARSINAINEN TOIMINTA YHT.-1,608,769-75,585-61,665-78,504-50,952-1,875,475-1,903,842-28,367

    -1,875,475

    VARAINHANKINTA

    Varainhankintatuotot8,6500001,0009,6509,6500

    Lahjoitustuotot00000000

    Jsenmaksut3,06000003,0603,0600

    Varainhankinta kulut3,9000007004,6004,6000

    Varainhankinta yhteens7,8100003008,1108,1100

    Tuotto- ja kulujm-1,600,959-75,585-61,665-78,504-50,652-1,867,365-1,895,732-28,367

    SIJOITUS- JA RAHOITUSTOIMINTA

    Tuotot37,90037,90053,00015,100

    Kulut22,50022,50022,5000

    Sijoitus- ja rahoitustoiminta yht.15,400000015,40030,50015,100

    Tuotto- ja kulujm-1,585,559-75,585-61,665-78,504-50,652-1,851,965-1,865,232-13,267

    SATUNNAISET ERT

    Tuotot

    Kulut

    Satunnaiset ert yhteens00000000

    YLEISAVUSTUKSET

    Palosuojelurahasto1,113,26670,00047,23072,27741,4981,344,2711,440,47996,208

    Raha-automaattiyhdistys428,6591,8459,5005,1680445,172445,1720

    Muut000

    Yleisavustukset yhteens1,541,92571,84556,73077,44541,4981,789,4431,885,65196,208

    TULOS-43,634-3,740-4,935-1,059-9,154-62,52220,41982,941

    -62,52220,419

    SPEKin tulot 2009,5,73 milj.

    Kurssi- ja palv.hank.sop.tuotot

    Kurssi- ja palv.hank.sop.tuotot

    Kurssi- ja palv.hank.sop.tuotot

    Kurssi- ja palv.hank.sop.tuotot

    Kurssi- ja palv.hank.sop.tuotot

    Kurssi- ja palv.hank.sop.tuotot

    Omarahoitteisen tuotot

    Omarahoitteisen tuotot

    Omarahoitteisen tuotot

    Omarahoitteisen tuotot

    Omarahoitteisen tuotot

    Omarahoitteisen tuotot

    Vuokratuotot

    Vuokratuotot

    Vuokratuotot

    Vuokratuotot

    Vuokratuotot

    Vuokratuotot

    Opintotoiminnan Keskusliitto

    Opintotoiminnan Keskusliitto

    Opintotoiminnan Keskusliitto

    Opintotoiminnan Keskusliitto

    Opintotoiminnan Keskusliitto

    Opintotoiminnan Keskusliitto

    Muut kohdeavustukset

    Muut kohdeavustukset

    Muut kohdeavustukset

    Muut kohdeavustukset

    Muut kohdeavustukset

    Muut kohdeavustukset

    Projektituotot

    Projektituotot

    Projektituotot

    Projektituotot

    Projektituotot

    Projektituotot

    Varainhankinta yhteens

    Varainhankinta yhteens

    Varainhankinta yhteens

    Varainhankinta yhteens

    Varainhankinta yhteens

    Varainhankinta yhteens

    Sijoitus- ja rahoitustoiminta yht.

    Sijoitus- ja rahoitustoiminta yht.

    Sijoitus- ja rahoitustoiminta yht.

    Sijoitus- ja rahoitustoiminta yht.

    Sijoitus- ja rahoitustoiminta yht.

    Sijoitus- ja rahoitustoiminta yht.

    Palosuojelurahasto

    Palosuojelurahasto

    Palosuojelurahasto

    Palosuojelurahasto

    Palosuojelurahasto

    Palosuojelurahasto

    Raha-automaattiyhdistys

    Raha-automaattiyhdistys

    Raha-automaattiyhdistys

    Raha-automaattiyhdistys

    Raha-automaattiyhdistys

    Raha-automaattiyhdistys

    611607

    2297397

    0

    83350

    101950

    819609

    8110

    15400

    1344271

    445172

    SPEKin tulot 2008, 5,95 milj.

    Toiminnalliset tuotot

    Vuokrat

    Okry

    Kohdeavustukset

    Erillisprojketit

    Varainhankinta

    Sijoitus- ja rahoitustoim.

    Yleisavustukset

    3221048.12

    39315.74

    76344.54

    101000

    799808.05

    9964.44

    21718.77

    1683067

    SPEKin kulut 2008, 5,85 milj.

    Henkilstkulut

    Poistot

    Yhtivastikkeet ja huoneistok.

    Muut kulut

    Toiminnalliset kulut

    -2089588.89

    -44226.89

    -197335.04

    -230842.21

    -3288134.63

    &R&D /&T /hg

    Heli Grnroos:Kirjoitathan liiton nimen thn riville.

    Aloita tyttmll HTPV.n mr. Laskennallisesti SPEK-ryhmss kytetn 200 htpv vuodessa/henkil.

    Heli Grnroos:Laskee automaattisesti HTPV -hinnan kaavalla: palkat sos.kuluineen / HTPV mr.

    Heli Grnroos:Lukujen yhteys kirjanpidon kirjauksiin ja kustannuslaskentaan on pystyttv toteamaan!

    Heli Grnroos:Kirjautuvat automaattisesti.

    Heli Grnroos:Kirjautuvat automaattisesti.

    Heli Grnroos:Kirjautuvat automaattisesti.

    Tiettyyn tarkoitukseen esim. nuorisotoimintaan saatu avustus eritelln tss.

    Heli Grnroos:Kirjataan vain vakituisten tyntekijiden palkat sos.kuluineen. Ei kurssien palkkakuluja. Ei vapaaehtoisia sos.kuluja.

    Thn kuuluvat vuokrat, huoneisto, toimisto ym. yhteiset menot.

    Heli Grnroos:Tydentyy automaattisesti .

    Heli Grnroos:Kaikki annetut avustukset ja tuet ilmoitettava tss.

    Heli Grnroos:Kirjautuvat automaattisesti.

    Heli Grnroos:Lukujen yhteys kirjanpidon kirjauksiin ja kustannuslaskentaan on pystyttv toteamaa

View more