stresi, parimet dhe rregullat e kuptimit e tË trajtimit tË tij

Click here to load reader

Post on 05-Jan-2016

181 views

Category:

Documents

6 download

Embed Size (px)

DESCRIPTION

STRESI, PARIMET DHE RREGULLAT E KUPTIMIT E TË TRAJTIMIT TË TIJ. Armela Xhaho. Stresi - Sindrome e pergjithshme adaptimi. Stresi eshte nje gjendje tensioni fiziologjik dhe psikologjik i shkaktuar nga nevoja e perballimit te realitetit. Perkufizime te tjera te stresit. - PowerPoint PPT Presentation

TRANSCRIPT

Llojet e emocioneve dhe klasifikimi I tyre

STRESI, PARIMET DHE RREGULLAT E KUPTIMIT E T TRAJTIMIT T TIJArmela Xhaho

Stresi- Sindrome e pergjithshme adaptimiStresi eshte nje gjendje tensioni fiziologjik dhe psikologjik i shkaktuar nga nevoja e perballimit te realitetit

.

Perkufizime te tjera te stresit si nje ngacmim qe na kercenon-situatasi nje reagim i organizmit ndaj ngacmimeve te mjedisit

Pra stresi eshte reagimi ndaj ngjarjes, kurse vete ndodhia qe e shkakton quhet stresor .

3Stresi perfshin kercenimet ndaj mireqenies tone, presionet dhe ndryshimet te tjera te cilat kerkojne qe ne te pershtatemi ndaj situatave te reja.

Frengjisht- ka kuptimin goditje, shtrengim, etj. Anglisht- tension, ngarkese, force, tension nervor, rrekje, gjendje e tensionuar.

Shkaktohet ngaNe situata intensive qe e trondisin njeriun. Situata te ngarkuara, lodhese e raskapitese, Nga kerkesa te medha mendore e fizike, Ne situata te nje pergjegjesie te vecante.

Ngjarje stresanteajri dhe ndotja e zhurmavebllokimi i trafikutklima mbingarkesa ne pune vdekja e nje te afermi ose nje fatkeqesi natyrore.

KlasifikimetEUSTRESDISTRESNN-STRESIMBI-STRESI

EUSTRES- STRESI POZITIV

Eustres -stresin e ardhur nga pasojat e kendshme e te pelqyeshme (p.sh arritja e nje suksesi ne pune e ne jete).

I shndetshm pr organizmin ton. ndihmon t prshtatemi n nj pun t re, t ndryshojm planet ather kur duhet, t bjm ndryshime t tjera t rndsishme. ndihmon t ndjehemi t motivuarpr t pasur vullnetin dhe krijimtarin pr t arritur nj qllim tonin.

DISTRES-iForm negative e stresit, stresi qe eshte i demshem dhe i pakendshem ( p.sh frika, ankthi).Ky sht ai lloj stresi q ne ndjejm kur ndjehemi t acaruar, t trembur, apo kur kemi zemrim t pashprehur.

NN-STRESI.Nuk kemi stres pozitiv t mjaftueshm n jetn ton dhe kjo mund t na shkaktoj probleme si mrzitje e thell dhe humbje shprese Si rrezultat ne mund t humbim motivimin q na duhet pr t qen kreativ.

MBI-STRESI.Kur harxhojm shum energji lidhur me nj ngjarje apo afat q duhet t arrijm! kur nuk kemi koh t ulemi dhe t mendojm n mnyr kreative, kur shumica e fokusimit ton ka t bj me prballimin e situatave urgjente. .

BURIMET E STRESIT NGJARJET TRAUMATIKE ( NT )fatkeqesi natyrore, si termete & permbytje:fatkeqesi te bera nga njeriu si luftra, aksidente nukleare; aksidenta katastofike si perplasje makinash apo aeroplanesh; sulme fizike si perdhunim apo tetantive vrasje.

Reagimet e njerezve ndaj NGJARJET TRAUMATIKE NT sindroma e fatkeqesise. Karakteristika qe e bejne nje ngjarje te percaktohet si stresueseKONTROLLUESHMERIAPARASHIKUESHMERIAKONFLIKTI I BRENDSHEM

KONTROLLUESHMERIASa me e pakontrollueshme te duket nje ngjarje aq me stresuese percaktohet ajo.Besimi qe ne mund te kontrollojme ngjarjet duket se redukton ankthin tone per to, dhe nese nuk e ushtrojme kurre ate kontroll.

Shembuj?

PARASHIKUESHMERIATe jesh ne gjendje te parashikosh nje ngjarje stresante edhe nese individi s'mund te kontrolloje zakonisht redukton fuqine e stresit

Nje mundesi eshte sinjali paralajmerues para nje ngjarje te rende qe i jep mundesi kafshes apo njeriut te filloje ndonje proes pergatitor qe zbut efektin e nje stimuli te dhimbshem.Shembuj?KONFLIKTI I BRENDSHEMStresi mund te vije dhe nga ndjesi te brendshme - konflikte te pazgjidhura mund te jene te vetedijeshme ose te pavetedijeshme.

Shembuj?

17REAGIMET PSIKOLOGJIKE NDAJ STRESIT

Alarmi dhe MobilizimiFaza e RezistencsRraskapitja

Alarmi dhe Mobilizimi

nxitje t madhe emocionale, tensionim i lart, ndjeshmri dhe vigjilenc shum m e madhe Kontrollimi i vetes bhet gjithnj e m i vshtir vihen n pun mekanizma t ndryshm t mbrojtjes,shtohen dhe prpjekjet pr t sulmuar stresorin,2- Faza e RezistencsMundohemi me t gjith forcat tona pr t zgjidhur situatn q na ka shkaktuar stresbhemi m pak elastik dhe ankthi vjen duke u shtuar.shenja t lehta t shkputjes nga realitetin sjelljen ton fillojn e mbizotrojn mekanizmat mbrojts.

3. Rraskapitjamekanizmat mbrojts prdoren pa limit dhe n mnyr t gabuar.Lidhja me realitetin bhet gjithmon e m e largtVeprimet tona bhen t pakontrolluararregullim psikologjik serioz Reagimet psikologjike

N nivelin e s ndrgjegjshmes individi reagon n nj nga tre mnyrat ose n kombinim:Sulmon burimin e stresitBn kompromis n disa mnyraTrhiqet Nivelin I pandrgjegjshmes- "mekanizmat mbrojts t mendjesMohimi mohon perceptimin, krkon t mos e marr parasysh ose mohon ekzistencn e burimit t stresit.

Racionalizimi prpjekjet pr ta br dika m t arsyeshme ose t pranueshme duke mashtruar veten pr shkakun si natyrn reale t stresorit

Izolimi i lidhjes emocionale zhvendosja e aspekteve emocionale t stresorit

Projektimi- Vendosja e fajit pr ndjenjat ose rezultatet e papranueshme tek t tjer

Represioni- zhvendosja e njohurive ose mendimeve t papranueshme nga e ndrgjegjshmja tek e pandrgjegjshmja

REAGIMI FIZIOLOGJIK I STRESIT

Rrahjet e zemres, presioni i gjakut rritet frymemarrja rritetmuskujt tendosen. tretja nderpritet, peshtyma thahet qe te rritet sasia e ajrit qe kalon ne mushkeri. djersitje

Problemet kronike t stresit

Probleme me sjelljenAlkolizmMosmbajtje premtimeshLuatje kumariThyerje t disiplinsSjellje irrituese Aktivitete ilegalevjedhje,korruptim

2. Probleme emocionale Shqetsime me ankthin dhe neurozat Depresion3.Probleme fizikeUleraDiareDhimbje kokerregullime t sistemit t tretjesrregullime kardio-vaskulare Shqetsime nervore

Ushtrim- 1.Sapo mora nje nje lajm te trishtuar dhe..NdihemDo doja te ..2.Tema ime e diplomes u refuzuaNdihemDo doja te ..3. Duhet te shkoj ne nje takim te rendesishem kam ngelur mes trafikutNdihemDo doja te ..4. Sot dikush me ofendoi padrejtesisht5.Kur dola nga autobuzi kuptova se me kishin vjedhur protofolin

Sot kam provim dhe sjam pergatitur fareSapo me bllokoi patenten nje policKam ngecur ne ashensorHumba dhe avionin e fundit per jashte venditMe pushuan nga puna padrejtesishtMe duket se po bie termetMINIMUMI 5 teknika PER TE SHMANGUR STRESIN3 EFEKTE NEGATIVE TE STRESIT