skadedyrkunnskap skadedyrmiljøer & utvalgte skadedyr

Download Skadedyrkunnskap Skadedyrmiljøer & Utvalgte skadedyr

Post on 31-Jan-2016

89 views

Category:

Documents

1 download

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Skadedyrkunnskap Skadedyrmiljøer & Utvalgte skadedyr. Preben Ottesen Avdeling for skadedyrkontroll. Pensum for skadedyrbekjempere. Målsetning Kunne ”utenatt” ca. 50 insekter - hva de heter og hvor/hvordan de lever Kunne plassere de viktigste ikke-insekter til gruppe - PowerPoint PPT Presentation

TRANSCRIPT

  • Skadedyrkunnskap

    Skadedyrmiljer &Utvalgte skadedyr

    Preben OttesenAvdeling for skadedyrkontroll

  • Pensum for skadedyrbekjempereMlsetningKunne utenatt ca. 50 insekter - hva de heter og hvor/hvordan de leverKunne plassere de viktigste ikke-insekter til gruppeDenne kunnskapen skal danne en grunnmur for videre studier, samt hjelpe til plassere ukjente skadedyr til nrmeste gruppe

    Utvalgskriterier for utenatt-dyrVanligeDekker ulike dyregrupperDekker ulike levevis som treskadedyr, blodsugere, matvareskadedyr, tilfeldige utenfra, mugg- og avfall, etcMange lette kjenne igjenAndre representerer vanskelige grupper

  • Insektenes utviklingEksemplerSlvkreGresshopperStvlusLusVeggedyrEksemplerBillerSommerfuglerMygg, fluerMaur, veps, bierLopper

  • Oversikt over viktige virvellse dyregrupperRundormerLeddormerMeitemark, andre fbrstemarkBltdyrSneglerEdderkoppdyrMosskorpionerVevkjerringerEdderkopperHusedderkoppMiddSkogflttKrepsdyrSkrukketrollSkolopendereTusenbein

    InsekterUten bein4 par beinMer enn 4 par bein3 par bein

  • Viktigste insektordener i Norge (I)Vingelse insekterSpretthalerBrstehalerSlvkreInsekter med ufullstendig forvandling[Dgnfluer][yenstikkere]Gresshopper og sirisserHussirissSaksedyrVanlig saksedyrKakerlakkerAmerikansk-, tysk- og mark-kakerlakk[Termitter (ikke Norge)]StvlusLusNebbmunnerVeggedyr

  • Viktigste insektordener i Norge (II)Insekter med fullstendig forvandlingNettvingerGullyerBillerDiv. klannere, borebiller, melbiller, snutebiller, barkbiller med mer.Sommerfugler (mll)Klesmll, trrfruktmll, melmllTovingerMygg Sorgmygg, sommerfuglmygg, stikkmygg, fjrmyggFluerFruktfluer, husflue, stikkflue, spyfluer (loftsfluer, gullfluer)revingerTrevepsMaur (flere)VepsBier og humlerLopper

  • Skadedyrmiljer 1I matvarer

    Plante-nringsmidler (Eks. korn og kornprodukter, ntter, belgfrukter, nytelsesmidler, dyrefor) Melmidd oa. midd, tyvbiller, korngnager, ulike melbiller, bnnebiller, rissnutebille, brdbille, fruktfluer, trrfruktmll, melmll, stvlus og mange flere

    Dyriske nringsmidler (Eks. kjttvarer som skinke, fenalr, hele skrotter, trrfisk, melkeprodukter)Spyfluer, kjttfluer, skinkebiller, klannere, ostefluer oa.

    Begge

  • Skadedyrmiljer 2I tekstiler, pels, fjr, ull etcHeterogen gruppe: Fra vepse-, dyrebol, mugg, andre insekter, Ulike klannere, klesmll, pelsmll, humlebolmll, humleblomsterflue, muggbiller mm I trevirkeStripet borebille, husbukk, stokkmaur, andre maur, bolverksbille, rteborebille Insekter fra fyringsved: trebukker, barkbiller, snutebiller, treveps mm. I potteplanter oa. annet innboSorgmygg, spretthaler, veksthus-snutebille, (ulike planteskadedyr) tsel, kompost, ekskrementer, kloakk, avfallSpyfluer, husfluer, latrinefluer oa., sommerfuglmygg, Helomyzidae, hus-siriss mm springfluer, tangfluer, fjrmygg, mm Tilfeldige dyr

  • Medisinsk zoologiBitt og stikkStikk og bitt uten gift, men ofte reaksjoner pga. spytt, pigger el.l.Stikk og bitt med giftEtsing/BrenningEktoparasitterBlodsugereHud/kjttlevende(Endoparasitter)Astma- og allergiframkallereSmittespredere av zoonoser, andre patogene oa. BlodsugereSmitte p ftter, kropp og avfring

  • Annet helserelatert om dyrMekaniske skaderBitt og klor fra virveldyrStanging og trampingFall fra hestUlykker som flger sekundrt etter panikk for dyrPsykiske effekter av dyrIrritasjonerFobierInnbilte plagerSelvpfrte plagerDyr som trivsels- og nyttefaktorRettsmedisin og dyr

    1 Slanger2 Veps3 Rotter4 Kakerlakker5 Edderkopper6 Fluelarver (maggot)7 Flaggermus8 Bier9 l10 Hest11 Mus12 Nakensnegler13 Hund14 Gjess15 Firfisle16 Biller17 Meitemark18 Mll19 Gris20 Ku21 Ville fugler22 Geit23 Frosk24 Snegler25 Fluer

  • Diagram2

    31853

    14776

    14253

    10954

    10717

    7618

    7016

    5714

    598

    4516

    3318

    3311

    1120

    157

    162

    161

    91

    41

    M

    O

    Antall

    Fordeling per substrat

    Meldt pr hovedsubstrat

    HOVSUBSTRATSumMOI

    Kornprodukter37131853

    Trevirke22314776

    Frukt/Grnnsaker19514253

    Tekstiler, pels, lr, fiber16310954

    Nytelses/legemidler12410717

    Dyriske nringsmidler9676182

    Ingen opplysninger867016

    Mbler, innbo715714

    Dyrefor67598

    tsel/kompost/ekskrementer/avfall614516

    Vannlevende513318

    Ntter443311

    Frittlevende311120

    Prydgjenstander/prydplanter231571

    Museumsgjenstander18162

    Belgfrukter17161

    Andre substrat1091

    Papir/bker/papp541

    Meldt pr hovedsubstrat

    M

    O

    Antall

    Fordeling per substrat

  • Diagram1

    744

    85

    971

    208

    217

    1134

    46

    218

    349

    2012

    247

    c

    Sum

    Henvendelser per type virksomhet

    Meldt pr type innsender

    InntypeInntekstSumIMO

    1Helsevesenet (leger, helsetilsyn, sykehys mm.)7442265477

    2Veterinr855332

    3Nringsmiddeltilsynet (NMT)9711833137

    4Nringsmiddelbedrifter20818622

    5Andre bedrifter217104113

    6Skadedyrfirmaer1134105084

    8Museum463412

    9Offentlig etat (skole, barnehage, politi mm.)218183134

    10Media (Radio TV, aviser, blader)349250297

    11Private henvendelser20126671345

    12Annet247724216

    Meldt pr type innsender

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    c

    Sum

    Henvendelser per type virksomhet

  • RisikobedrifterFrmllerBakerierRestauranter / KantinerAndre nringsmiddelbedrifterHusdyrmiljerKloakkrenseanleggLeiegrderInstitusjoner / SykehusStudenthjemCampinghytterMuser

  • RisikosonerRisikosoner: mat og varmeReturvarer (eks. melsekker, flasker)Varme og fuktighet, eks. bak/under kjle-, oppvask, matlagingsmaskiner, omrder som er utilgjengeligGarderober, dusjrom etc. Lunsjrom (sjelden kantiner)MatvaremaskinerKlesvaskeromSppelsjakter, gjerne nr fyrrom

  • Gode forebyggende rutinerInnendrs (jfr. en rekke norske forskrifter)Legge til rette for effektiv rengjring, minst mulig langs vegger, ned mot gulv, bruk hyllerSpyl sluk som brukes sjeldenNett foran vinduer og lukerFjerne skadde matvarepakkerGode rutiner p sppelhndtering

  • Skadedyrkunnskap

    Skadedyrmiljer &Utvalgte skadedyr

    Preben OttesenAvdeling for skadedyrkontroll

  • Edderkoppdyr: 4 par beinMosskorpionerLange, skorpionaktige palper. Sm, ca. 4-8 mm.Rovdyr. Bokskorpionen lever av stvlus oa. i hus

    VevkjerringerMeget lange bein, ofte 3-5 cm, men med liten kropp. Lever av sm dyr. Tilfeldig innendrs

    MiddMeget sm, oftest under 1 mm (unntak: fltt)Variert levevis mellom artene. Mange krever fuktighet.

    EdderkopperStilk mellom for- og bakkroppRovdyrMange trekker inn i hus, eller bor i husHusedderkopp: Stor, se mnster p bakkropp

  • SkrukketrollFlate, ovale, 7 par bein, maks. 8 ledd i antenneLever av rttent plantematerialeOfte i kjellere, krever fuktighet, lysskyeTusenbeinSylindriske, lange, hardt skallTo par bein p hvert ledd, korte bein, korte antenner. Noen kan rulle seg sammenKryper langsomtLever av rtnende plantedelerNoen kan opptre i tusentall og trenge inn i hus.

    Mer enn 4 par beinSkolopendereFlate, langeEtt par bein p hvert ledd, lange antennerKryper meget fortRovdyr, kraftige kjever med giftkjertelKommer ofte inn i kjellere, krever fuktighet, lysskye

  • Vingelse insekterSpretthalerMeget sm, vanligvis under 3 mm.Hopper med springgaffel p bakkroppen4 - 6 ledd i antennene, inntil 6 bakkroppsleddLever av sopp og algerNoen arter innendrs p fuktige steder

    BrstehalerTre haletrder av samme lengde som antenneneFlattrykte, svrt mange ledd i antenneneSlvkre: Slvglinsende skjell p kroppen. Lper raskt. LysskyLever av sukker, stivelse, celluloseVanlig p fuktige steder i husSlvkreSpretthale

  • Rettvinger (sirisser og gresshopper)Hus-sirissLange antenner med mange, korte leddKraftige baklr, to lange haletrderVinger ligger flatt over bakkroppenStor, 16-20 mmLever av menneskets matvarer og dyrefrLyssky, i bakerier, drivhus p sppelfyllinger mm.

    VeksthusgresshoppeMeget lange antenner med mange korte leddMeget lange bein, krum ryggVingelsStor, 12-17 mmLever av plantedeler, smdyr oa.Lyssky, kun i veksthus

    VeksthusgresshoppeHussiriss

  • SaksedyrKlosaks p bakkroppenKorte vingerLever av plantedeler, frukter, insekter, tselLyssky, gjemmer seg om dagen i sprekker, eks. vindusrammer, drsprekker, kan opptre i tusentallHarmls for mennesker

    KakerlakkerLange antenner med svrt mange sm leddTo korte haletrder (-pigger)Vinger halvgjennomskinnelige, fargeteFlere arter, fra mellomstore til meget storeLever av menneskets matvarer og dyrefr mm.Lyssky, i boliger og matvarebedrifter mm.KakerlakkSaksedyr

  • StvlusSm, under 2 mm, og mykhudeteDe fleste vingelse eller med korte vingerAntenner lange og tynneKarakteristisk kul i pannen, 3 fotleddLper raskt og rykkvis, noen hopperLever av mugg p fuktige steder, noen i mel- og kornvarerMeget vanlig i hus med fuktskader, ogs fra vedlagre. Ogs i nybygde hus fr de trker.

    Ekte lusSm, hodelus 2-3 mmVingelse, bein med kraftige klrAntenner korteLever kun p pattedyr, tre arter hos mennesker (hode-, kropps-, flatlus)Blodsugere

    Ekte lusStvlus

  • NebbmunnerMunn formet som en syl, kort eller langSuger ut safter fra dyr eller planterMange arter som bl.a. omfatter teger, bladlus og andre skadedyr i jordbruket. F aktuelle for innendrs skadedyr-bekjempere, men svrt viktig er tegen:Teger: Forvinge med hard indre del og membranaktig ytre del. Stort trekantet felt mellom vingene. 5 eller frre antenneledd.VeggedyrMiddels stor, inntil 6 mmVingels, flattrykt, oval, rdbrunAntenneleddene 1 og 2 tykke, 3 og 4 tynneNattaktiv, beveger seg raskt, om dagen i sprekker nr sengBlodsugerSrlig p overnattingsteder med stor gjennomtrekk: campinghyt

Recommended

View more >