Еse - Muzika, arti i shpirtit

Download Еse - Muzika, arti i shpirtit

Post on 21-Feb-2015

1.252 views

Category:

Documents

5 download

Embed Size (px)

TRANSCRIPT

<p>ESE Tema: Muzika art i shpirtitMuzika sht pjes e artit ku pa t jeta do t ishte m se e zymt. Barrat dhe medikamentet t ndrryshme shrojn smundje t ndryshme por jo edhe shpirtin. Pr t kujdeset muzika e cila n t shumtn e rasteve dgjojm sipas disponimit q kemi.N diapazonin e gjer t muziks bjn pjes zhanre nga m t ndryshmet si jan: Rock, Pop, House-Electro, Hip-Hop, Country, Baladat etj. Secili lloj i muziks e ka prijsin e tyre si p.sh. n rock ndr grupet m t njohura vendore sht Elita 5 ndrsa nga arena ndrkombtare jan grupi Linkin Park si dhe shum t tjer. Nga muzika Country kemi legjendn Keny Rogers i cili na mahnit me kngt dhe muzikn q kndon. Nj tjetr mbret i muziks sht i ndjeri Michael Jackson. do fjal sht e teprt pr t. T mos mbesim pa prmendur 3 legjendat e Hip-Hop muziks si 2Pac, Notorious Big dhe Snoop Dog t cilt kan br revolucion n muzik. Megjithat muzika n ditt e sotme po komercializohet me ritme t shpejta dhe origjinaliteti po bie n krahasim me hitet e viteve t mparshme. Nuk m mbeti gj tjetr ve se tiu them dgjoni muzikn sipas disponimit dhe emocioneve q keni.</p>