scenariusz szkolenia "nowe technologie w komunikacji ngo"

12
MODEL EDUKACYJNY„KOMUNIKACJA” Opracowały Agata Jałosińska i Paulina Sobieszuk 1

Upload: technologieorgpl

Post on 26-Jun-2015

541 views

Category:

Education


6 download

DESCRIPTION

Scenariusz szkolenia dla trenerów i trenerek. Zawiera kontekst tematyczny dla szkolenia, cele szkolenia, program ramowy dla osób uczestniczących, agendę trenerską, listę kontrolną dla trenerów i trenerek, materiały potrzebne podczas ćwiczeń oraz dodatkowe źródła i linki.

TRANSCRIPT

Page 1: Scenariusz szkolenia "Nowe technologie w komunikacji NGO"

MODEL EDUKACYJNY„KOMUNIKACJA”

Opracowały Agata Jałosińska i Paulina Sobieszuk

1

Page 2: Scenariusz szkolenia "Nowe technologie w komunikacji NGO"

MODEL EDUKACYJNY„KOMUNIKACJA”

Page 3: Scenariusz szkolenia "Nowe technologie w komunikacji NGO"

MODEL EDUKACYJNY„KOMUNIKACJA”

Opracowały Agata Jałosińska i Paulina Sobieszuk

W tej serii: MODEL EDUKACYJNY „zArząDzANIE”MODEL EDUKACYJNY „fUNDrAIsINg”

Page 4: Scenariusz szkolenia "Nowe technologie w komunikacji NGO"

redakcja Technologie.org.plprojekt graficzny i skład Marianna Wybieralska

Publikacja powstała w ramach dofinansowania z Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich

Publikacja dostępna jest na licencji Creative Commons-Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 3.0

Ilustracja wykorzystania na okładce autorstwa Sebastian Müller opublikowana na licencji Creative Commons Zero dostępna pod adresemhttp://unsplash.s3.amazonaws.com/batch%206/blurred_lines.jpeg

spIs trEśCI

Sesja szkoleniowa „Komunikacja” 6 Cele edukacyjne 7

Program ramowy szkolenia dla osób uczestniczących 8

Agenda trenerska 10

Lista kontrolna dla trenerów i trenerek 15

Materiały pomocnicze 16

Page 5: Scenariusz szkolenia "Nowe technologie w komunikacji NGO"

6 model edukacyjny „komunikacja”fundacja techsoup 7

sEsJA szKOLENIOwA „KOMUNIKACJA”

KONtEKst tEMAtYCzNYWyzwania stojące przed organizacjami pozarządowymi

w obszarze „Komunikacja”1. Poczucie, że daleko im do doskonałości2. Dotarcie na zewnątrz z komunikatem o swojej dzia-

łalności (partnerzy, sponsorzy, promocja)3. wewnętrzna komunikacja (tylko jedna organizacja -

KRZYK)

CELE sEsJI „KOMUNIKACJA”Nabycie wiedzy na temat:• roli komunikacji w działaniach organizacji pozarzą-

dowej. • zasad dobrej komunikacji i korzyści z niej wynikają-

cych. • wagi dobrej identyfikacji wizualnej i roli wizualności

w komunikacji organizacji pozarządowej. • nowych metod komunikacji wykorzystujących inter-

netowe narzędzia: viral, wideo, crowdfunding, akcje społecznościowe na facebooku

• możliwości poszczególnych narzędzi komunikacji internetowej: media społecznościowe, strona interne-towa, newsletter

Nabycie umiejętności:• składania w całość komunikacji wykorzystującej róż-

ne typy narzędzi: media społecznościowe (facebook), stronę internetową i newsletter.

• formułowania komunikatów: wpis do mediów spo-łecznościowych, treść newslettera, napisanie infor-macji prasowej

Nabycie przekonania/świadomości na temat:• wagi komunikacji zewnętrznej organizacji pozarządowej.

CELE EDUKACYJNE

w zAKrEsIE wIEDzY:Nabycie wiedzy na temat mocnych i słabych stron kluczowych narzędzi technologicznych, tak aby osoby mogły dokonać świadomego wyboru w jakim stopniu chcą je wykorzystywać w swojej organizacji

w zAKrEsIE UMIEJętNOśCI:Nabycie przez osoby uczestniczące umiejętności korzy-stania z nowych technologii w takim stopniu, aby czuły się one pewnie przy korzystaniu z nich

w zAKrEsIE pOstAwY:Pokazanie, że miejsce działania, np. mała miejscowość, nie musi być ograniczeniem przy rozwoju organizacjiUświadomienie, przekonanie, że nowe technologie są wielkim zasobem dla organizacji pozarządowych i dają, szczególnie małym organizacjom, nowe możliwości rozwoju, rozszerzenia działań

Page 6: Scenariusz szkolenia "Nowe technologie w komunikacji NGO"

8 model edukacyjny „komunikacja”fundacja techsoup 9

prOgrAM rAMOwY szKOLENIA

Czas trwania: 945 min (z uwzględnieniem przerw)

1 DzIEń

MODUł IWprowadzenie

Przebieg modułu:Przedstawienie się osób uczestniczących i osób prowadzących.Oczekiwania wobec szkolenia.Prezentacja programu szkolenia.Ustalenie zasad współpracy.

MODUł IIOrganizacja jako system

Przebieg modułu:Praca w grupach nad case study z pracy organizacji pozarządowej. Refleksja i dyskusja nad korzyściami i trudnościami w dwóch modelach pracy organi-zacji pozarządowej: wykorzystującej nowe technologie i takiej, która pracuje bez nich.

MODUł IIIZasady dobrej komunikacji

Przebieg modułu:Projekcja filmu i dyskusja na temat wartości komunikacji.Wypracowanie cech charakterystycznych i zasad dobrej komunikacji.

2 DzIEń

MODUł IvKanały komunikacji internetowej

Przebieg modułu:Prezentacja trzech różnych kanałów komunikacji: mediów społecznościowych, strony internetowej i newslettera. Prezentacja cech charakterystycznych każdego z tych kanałów. Dyskusja nad zastosowaniem w pracy organizacji pozarządowej.

MODUł vNarzędzia komunikacji internetowej

Przebieg modułu:Prezentacja możliwości form komunikacyjnych każdego z kanałów komunika-cji prezentowanych w poprzednim module.

MODUł vJak pisać, aby osiągnąć cel?

Przebieg modułu:Ćwiczenie umiejętności pisania komunikatów do odpowiednich kanałów komunikacji.Ćwiczenie umiejętności pisania informacji prasowej.

MODUł vIJak można się komunikować z otoczeniem?

Przebieg modułu:Ćwiczenie budowania planu kampanii informacyjnej.

pODsUMOwANIE szKOLENIA

Przebieg modułu:Przypomnienie najważniejszych faktów i punktów I dnia szkoleniaRundka kończąca

Page 7: Scenariusz szkolenia "Nowe technologie w komunikacji NGO"

10 model edukacyjny „komunikacja”fundacja techsoup 11

AgENDA trENErsKA

DzIEń I9.00–17.15

Czas Opis aktywności

100’ MODUł I – wprOwADzENIE

Cele modułu: Uświadomienie logiki całego procesu uczenia i zbudowanie zaangażowania i mo-tywacjiZbudowanie poczucia bezpieczeństwa w obszarze wyrażania swoich opinii

5’ Powitanie i przedstawienie się, OP

40’

Przedstawienie się OU (forma ćwiczeniowa) :Siedząc w parach OU rozmawiają o sobie ze sobą, a potem każdy pre-zentuje swojego sąsiada/swoją sąsiadkę na forum; podczas prezentacji przedstawiają sobie jak ich organizacje wykorzystują nowe technologie w swojej pracy

10’ Przedstawienie całego cyklu szkoleniowego i jego celów

20’Zebranie oczekiwań i obaw wobec całego cykluOU na karteczkach piszą oczekiwania i obawy . Po wypisaniu, przeka-zują OP, która po kolei grupuje je i przedstawia.

10’ Prezentacja programu tej sesji z odniesieniami do potrzeb oczekiwań, które się pojawiły wobec tej sesji.

15’ Ustalenie zasad współpracy

przErwA KAwOwA

90’ MODUł IIOrganizacja jako system

Cele modułu: Uświadomienie, że ICT dają nowe możliwości dla działania małych, lokalnych organizacji Sprawdzenie jakie jest nastawienie i wiedza OU z zakresu zarządzania organiza-cją i ITC

35’

Praca w grupachPodział na grupy, najlepiej 6. 2 grupy dostają case study na temat fun-daisingu, 2 na temat komunikacji, 2 na temat zarządzania. W każdej z dwóch grup jedna dostaje dodatkowo opis mówiący o dostępie danej organizacji do ICT. Każda grupa ma zaplanować działania zmierzające do rozwiązania problemu przedstawionego w case study, przy czym jedna może wykorzystywać narzędzia ICT, a druga nie ma takiej możli-wości.

40’Prezentacja pracy grupOmówienie co jest podobnego, co różnego, jak zmieniły się działania, gdy pojawiły się ICT.

15’

DyskusjaRefleksja OU nad własnymi organizacjami i sobą w tych obszarach, np. pytanie jak w Waszych organizacjach wykorzystujecie ICT do zarzą-dzania/działania? Jeśli nie wykorzystujecie to, czym to jest spowodo-wane? Jak teraz myślicie o swoich organizacjach to gdzie moglibyście wykorzystywać?

60’ ObIAD

70’ MODUł III Zasady dobrej komunikacji

25’

Podczas pierwszej części tego modułu oglądamy video TEDKrótkie przedstawienie czym są konferencje TEDPolecenie: Zwróćcie uwagę na wartość dobrej komunikacji i co o niej decyduje, kiedy możemy powiedzieć, że komunikacja jest dobraInformujemy, że wideo jest po angielsku, ale są polskie napisy. Idą dość szybko, ale w razie czego możemy wracać do poszczególnych momen-tów potem.Link: http://www.ted.com/talks/dave_meslin_the_antidote_to_apat-hy.html

30’

Pytamy jak się podobał film. Co w nim było ważnego w związku z ko-munikacją?Na flipcharcie zapisujemy najważniejsze punkty z dyskusjiNasze postulaty, które tam się powinny znaleźć (jeśli nie padną z gru-py, to dopisujemy):• żeby obudzić zaangażowanie ludzi trzeba się z nimi dobrze komuni-

kować,• nie tylko treść jest ważna, ale sposób w jaki ją przekazujesz - bo to

przesądza jak ludzie reagują,• należy podawać dane kontaktowe,• należy dziękować za zaangażowanie swoich współpracownikom,• ICT daje możliwość komunikacji bez wielkich nakładów finansowych

PodsumowanieDyskusja: Jak na tle przedstawionych w filmie przykładów prezentują się działania komunikacyjne,które znamy z doświadczenia?

Page 8: Scenariusz szkolenia "Nowe technologie w komunikacji NGO"

12 model edukacyjny „komunikacja”fundacja techsoup 13

MODUł IvKanały komunikacji internetowej

Cele modułu: Poznanie możliwości poszczególnych kanałów komunikacji internetowej: media społecznościowe, strona internetowa, newsletter

Praca w grupachPodziel OU na trzy grupyPolecenie: Wypiszcie na kartkach wszystko to, co Wam się kojarzy z poszczególnymi kanałami komunikacji internetowej. Każda z grup dostaje inny kanał: media społecznościowe, strona internetowa, newsletter. Można jako materiał dołączyć kartkę z wydrukowanymi logo serwisów społecznościowych, logo CMS, logo programów do tworzenia newslet-terów.

Zebranie wynikówOP odsłuchuje po kolei grupy. Na flipcharcie zapisuje najważniejsze informacje z tych, które pojawiły się od grup.

Prezentacja narzędziNa podstawie tego, co wypracowały grupy OP prezentuje charaktery-stykę każdego z tych kanałów. Przedstawia kontekst w jakim powstał, jak był użytkowany. W tym momencie należy podkreślić jakiego typy komunikaty pasują do każdego z tych kanałów.

Dyskusja i podsumowanieOP zadaje pytanie: Na ile w swojej dotychczasowej komunikacji wi-dzieliście różnice między tymi kanałami? Jak decydowaliście o tym, co gdzie ma być publikowane?

Podsumowanie I dnia

Podsumowanie najważniejszych informacji z I dniaRundka kończąca

DzIEń II 9.00–16.30

Czas Opis aktywności

wprOwADzENIEPrzypomnienie imion OUPrzypomnienie wniosków z poprzedniego dniaPrzedstawienie planu na ten dzień

100’ MODUł v Narzędzia komunikacji internetowej

Cele modułu: Poznanie różnych narzędzi i form publikacji, które umożliwiają poszczególne kanały komunikacji internetowej

40’

Ćwiczenie w grupachOU pracują w grupach. Na każdą grupę przypada jeden komputer na który wgrane są materiały ćwiczeniowe. Są to screeny zawie-rające przykłady różnych funkcji mediów społecznościowych (np. w kontekście Facebooka będzie to post z tagiem, post ze zdjęciem, wydarzenie, grupa dyskusyjna), przykładów wpisów na stronie internetowej (np. wpis blogowy, fotorelacja, wywiad), różnych form newslettera (np. przegląd najciekawszych informacji, aktualności z organizacji, informacje o ofertach szkoleniowych). Przykłady muszą pochodzić z działalności komunikacyjnej organizacji pozarzą-dowychPolecenie: OU mają przedyskutować przedstawione przykłady i zastanowić się nad odpowiedniością formy do treści. Wypracowuję komentarz na temat cech komunikacji przez media społecznościo-we, newsletter i stronę internetową.

40’

Omówienie ćwiczenia z prezentacjąOP odsłuchuje komentarze grup na temat cech komunikacji.Następnie podczas prezentacji, która zawiera przykłady omawiane przez grupy, prezentuje funkcjonalności poszczególnych narzędzi.OP przeprowadza dyskusję na temat jakości komunikacji podanej w przykładach, OU mogą wymieniać się spotrzeżeniami.

20’PodsumowanieDyskusja: Czy te narzędzia odpowiadają potrzebom komunikacyj-nym organizacji pozarządowych?

20’ przErwA KAwOwA

120’ MODUł vIJak pisać, aby osiągnąć cel?

Cele modułu: Umiejętność formułowania komunikatów: pisanie różnych tekstów, jak wpis na stronę internetową, wpis do serwisu społecznościowego, przygotowanie informacji prasowej

40’

Praca w grupachOP dzieli OU na 4 grupy. Każda z grup otrzymuje case study – opis problemu jednej z organizacji.Pod opisem case study zawarte jest polecenie przygotowania odpo-wiednich komunikatów

Page 9: Scenariusz szkolenia "Nowe technologie w komunikacji NGO"

14 model edukacyjny „komunikacja”fundacja techsoup 15

25’Omówienie pracy w grupachOU przedstawiają wypracowane komunikaty. OP udzielają feedba-cku, miejsce na dyskusję między OU.

20’Informacja prasowa – prezentacjaOP prezentuje najważniejsze cechy informacji prasowej

20’Informacja prasowa – ćwiczenieOU piszą informację prasową do otrzymanych wcześniej case study.Odsłuchanie grup.

15’DyskusjaJak OU widzą zastosowanie tej wiedzy w pracy swojej organizacji?

60’ przErwA ObIADOwA

110’ MODUł vIIJak można się komunikować z otoczeniem?

Cele modułu: Nabycie umiejętności składania w całość komunikacji wykorzystującej różne typy narzędzi: media społecznościowe, stronę internetową i newsletter.

50’

ĆwiczenieOP dzieli OU w grupy do pracy nad dwoma case study dotyczącymi dwóch różnych organizacji pozarządowych. Case study opisuje mie-siąc z życia organizacji, która jest podobna do organizacji uczestni-ków i uczestniczek. Zadanie: przygotować kampanię informacyjną dla tego miesiąca - zaplanować działania, jakie zostaną podjęte w ra-mach kampanii informacyjnej. Działania wpisać do tabelki podając termin realizacji i wybierając kanał komunikacji. Dla każdego kanału komunikacji przygotować jeden komunikat + informację prasową.OU dostają case study i tabelkę, w której mają zaplanować działania.

45’

PrezentacjaGrupy prezentują wyniki swojej pracy. OP zwraca uwagę na zgod-ność doboru kanału komunikacji do planowanego celu komunika-cyjnego. OU dostają checklistę i wg niej oceniają zaprezentowane przykładowe komunikaty.

30’DyskusjaOP: Czy w dotychczasowych działaniach OU podejmowały działania komunikacyjne wykorzystując taki plan kampanii informacyjnej?

30’ pODsUMOwANIE szKOLENIA

Przypomnienie najważniejszych faktów i punktów I i II dnia szkole-niaRundka kończąca

LIstA KONtrOLNA DLA trENErów I trENErEK

Materiały edukacyjne dla osób uczestniczących

Case study do modułu II

Materiały ćwiczeniowe do modułu V

Case study do modułu VI

Case study do modułu VII

Checklista do modułu VII

Materiały papiernicze i sprzęt

Flamastry

Papier flipchart

Taśma malarska

Papier do notowania i długopisy

Etykiety do wpisania imion

Rzutnik

Laptopy i przedłużacze

Page 10: Scenariusz szkolenia "Nowe technologie w komunikacji NGO"

16 model edukacyjny „komunikacja”fundacja techsoup 17

MAtErIAłY pOMOCNICzE

CAsE stUDY MODUł II

ZarządzanieStowarzyszenie Wszyscy razem z małej, podlubelskiej wsiStowarzyszenie powstało w 2006 roku. Początkowo grupa znajomych nie miała sprecyzowanego planu na działanie. Plan przyszedł do nich sam. Stowarzyszenie prowadzi obecnie szkołę, która w 2009r. miała być zamknięta z powodu niedostatecznej liczby uczniów. Świetlica w szkole jest wykorzystywana jako miejsce spotkań, zebrań i ważnych wydarzeń. W okresie przedświątecznym stowarzyszenie prowadzi zbiórki żywności i dystrybuuje ją wśród najbardziej potrzebujących mieszkańców gminy. Członkowie i członkinie Stowarzyszenia to ludzie w wieku 30-45 lat, aktywni zawodowo, w większości mają rodziny i dzieci. Niektóre z nich chodzą do prowadzonej przez Stowarzyszenie szkoły, inne są już nasto-latkami i dojeżdżają do szkół średnich w Lublinie. ZadanieW ostatnim czasie pojawił się problem z przydzielaniem obowiązków w organizacji. Dotychczasowa prezeska stowarzyszenia, osoba bar-dzo energiczna i charyzmatyczna, wyjechała za granicę (dorosła córka urodziła dziecko w Anglii i prezeska wyjechała jej pomagać) i zostawiła organizację pod opieką wiceprezesa, który nie najlepiej radzi sobie z za-rządzeniem zespołem. Stałe działania, jak prowadzenie szkoły, idą swoim torem, jednak od czasu wyjazdu prezeski Stowarzyszenie nie podjęło żadnej nowej inicjatywy. Prezeska nie planuje na razie powrotu. Zaczyna być wyczuwalny spadek energii członków i jeśli nic się nie zmieni, istnieje obawa, że ludzie będą odpływać z organizacji. Co robicie? Info dodatkowe dla grupy offline’owej: Czy mimo dzielącej Was odległości będziecie się starali utrzymać kontakt z prezeską? Co możecie zrobić, żeby przywrócić życie organizacji?Info dodatkowe dla grupy online’owej: Wszyscy członkowie Stowarzyszenia mają dostęp do internetu w domu lub miejscu pracy. Od dawna w Stowa-rzyszeniu korzysta się z darmowych aplikacji Google do współdzielenia plików (word, excel), oraz Doodla do łatwego umawiania spotkań.

PromocjaFundacja Bliżej natury ze średniego miasta w zachodniej części woj. LubelskiegoFundacja istnieje od 2008 roku i od tego czasu promuje zdrowy styl życia i odżywiania się wśród mieszkańców miasta. W zespole Fundacji są dietetycy, lekarka, trener lekkiej atletyki i księgowy, który od wielu lat jest zapalonym biegaczem. Fundacja prowadzi stronę internetową, na której publikuje porady odnośnie zdrowego stylu życia, oferuje również bezpłatne konsultacje indywidualne. Niestety, wygląda na to, że miesz-kańcy miasta nie są taką ofertą zainteresowani – jest bardzo mało wejść na stronę, bardzo rzadko ktoś zgłasza się po poradę dietetyczną. Zespół jest już trochę zniechęcony, ale postanowił podjąć ostatnią próbę i zorga-nizować wiosenny festyn „Żyj zdrowo”. Co zrobić, aby przedsięwzięcie nie okazało się porażką? Jak je zaplanować i wypromować?Info dodatkowe dla grupy offline’owej: W mieście jest kilka szkół różnych szczebli edukacji, ośrodki zdrowia i koszary wojskowe. Czy macie pomysł, jak je wykorzystać? Info dodatkowe dla grupy online’owej: Dostęp do Internetu nie jest dla Fundacji problemem. Mimo to jej obecność w sieci ogranicza się do stro-ny internetowej, która jest rzadko aktualizowana.

FundraisingKoło Gospodyń Wiejskich z małej wsi pod wschodnią granicąKoło powstało w połowie lat 70. Od tamtego czasu przewinęło się przez nie wiele kobiet, dla których udział w Kole jest jedną z nielicznych rozrywek i sposobów na spędzanie czasu, jakie są dostępne w ich miejscu zamiesz-kania. W latach 90 Koło nieco podupadło, jednak ostatnio załapało wiatr w żagle wraz z objęciem stanowiska prezeski przez młodą kobietę, która przyciągnęła do Koła wiele nowych, młodych członkiń. W działania Koła angażują się również mężczyźni. Koło organizuje imprezy okolicznościowe, wycieczki krajoznawcze, wyjazdy do miasta do kina czy na koncert. Ostatnio pojawił się pomysł, aby Koło prowadziło stałe zajęcia popołu-dniowe dla dzieci i młodzieży w świetlicy przy szkole, w której odbywają się zebrania wiejskie, a która na co dzień stoi pusta. Byłaby to duża zmia-na we wsi, ponieważ obecnie poza treningami sportowymi nie ma żadnej oferty zajęć pozaszkolnych dla dzieci i młodzieży. Koło planuje zajęcia plastyczne, muzyczne, taneczne, wspólne odkrywanie historii lokalnej oraz zajęcia z majsterkowania. Świetlica nadaje się do użytku, wymaga jedynie niewielkiego dostosowania. Sołtys wyraził zgodę na nieodpłat-ne użyczenie pomieszczeń Kołu. Problemem jest wyposażenie świetlicy i zapewnienie jakiegokolwiek wynagrodzenia osobom prowadzącym za-jęcia dla dzieci. Wprawdzie członkinie Koła deklarują, że początkowo są w stanie pracować nieodpłatnie, jednak prezeska obawia się, że to długo nie potrwa. Co zrobić?Info dodatkowe dla grupy offline’owej: Wieś, w której działa Koło jest biedna. Jest wysoki poziom bezrobocia i w zasadzie nie ma zakładów pro-dukcyjnych, do których można by się zwrócić po darowiznę. Dużo ludzi wyjeżdża do pracy za granicę i układa sobie tam życie. Z drugiej strony, społeczność jest zintegrowana i zdeterminowana, aby zapewnić młodzie-ży możliwość rozwoju i wartościowego spędzania czasu. Jedna z członkiń Koła jest graficzką. We wsi działa zespół muzyki tradycyjnej.Info dodatkowe dla grupy online’owej: Środki potrzebne do realizacji zadania nie są duże. Spróbujcie je oszacować i zastanówcie się, czy można w tym wypadku przeprowadzić zbiórkę społecznościową (np. na portalu www.polakpotrafi.pl) oraz co trzeba przygotować, aby zbiórka była sukcesem. Z jakich innych źródeł finansowania może skorzystać Koło? Jak je znaleźć?

Page 11: Scenariusz szkolenia "Nowe technologie w komunikacji NGO"

18 model edukacyjny „komunikacja”fundacja techsoup 19

CAsE stUDY MODUł vII

Stowarzyszenie Przyjaciół Wsi X spod Chełma prowadzi działalność na rzecz mieszkańców najbliższej okolicy. Nie prowadzi stałych działań, po-dejmuje raczej doraźne akcje, organizuje wydarzenia kulturalne i rozryw-kowe. Tym razem organizuje zabawę z loterią fantową, aby zgromadzić środki na paczki świąteczne dla najbiedniejszych rodzin w gminie. Celem jest zgromadzenie na zabawie jak największej liczby osób, które nie tylko wezmą udział w loterii, ale też wpłacą darowizny, za które później zo-staną zakupione żywność i zabawki do paczek, a w przyszłości być może przystąpią do Stowarzyszenia lub zostaną w nim wolontariuszami. Informacja prasowa do prasy lokalnej nt. zabawy z loterią fantową, którą Stowarzyszenie organizuje, aby zgromadzić środki na paczki dla najbied-niejszych rodzin w gminie.Mail do partnerów, współpracowników, lokalnych władz i mediów z za-proszeniem na zabawę z loterią fantową, którą Stowarzyszenie organizu-je, aby zgromadzić środki na paczki dla najbiedniejszych rodzin w gminie.Wpis na Facebooka z informacją nt. zabawy z loterią fantową, którą Sto-warzyszenie organizuje, aby zgromadzić środki na paczki dla najbiedniej-szych rodzin w gminie. Na Facebooku Stowarzyszenie ma ok. 200 fanów, głównie mieszkańców wsi i najbliższej okolicy.Wpis na stronę internetową z informacją nt. zabawy z loterią fantową, którą Stowarzyszenie organizuje, aby zgromadzić środki na paczki dla najbiedniejszych rodzin w gminie.Treść wpisu w newsletterze nt. zabawy z loterią fantową, którą Stowarzy-szenie organizuje, aby zgromadzić środki na paczki dla najbiedniejszych rodzin w gminie.

CAsE stUDY MODUł vII

Stowarzyszenie Edukatorów z Nałęczowa prowadzi różne działania na rzecz edukacji nieformalnej młodzieży. We współpracy ze szkołą i filią biblioteki organizują właśnie projekt dotyczący historii mówionej – ra-zem z młodzieżą chcą zebrać opowieści o historii okolicy w formie nagrań audio. Projekt właśnie ruszył, trzeba ogłosić rekrutację. Pierwszym pomysłem było, żeby zaangażować w niego dzieci, które na co dzień przychodzą do świetlicy prowadzonej przez Stowarzyszenie, ale postano-wiono, że projekt będzie okazją do zaproszenia nowych dzieci do działań stowarzyszenia. Świetlica jest prowadzona na zmianę przez opiekunówi opiekunki należące do stowarzyszenia. Wiadomo, że 15 października, pani Agnieszka nie będzie mogła wziąć swojego dyżuru i trzeba będzie zamknąć świetlicę na jeden dzień. Dodatkowo w tym miesiącu wypada cykliczne spotkanie zespołu Stowarzyszenia podczas którego przeprowa-dzona zostanie dyskusja o planach na kolejne dwa lata. Stowarzyszenie jest bardzo dobrze znane i szanowane w swojej społeczności, wiele osób jest ciekawych rezultatów tego spotkania. Część działaczek ze Stowarzy-szenia jest również aktywnymi członkiniami Koła Lokalnej Tradycji. Koło na początku listopada organizuje ciekawe spotkanie dotyczące dawnych tradycji i zwyczajów, które działy się w związku ze Świętem Zmarłych.

CAsE stUDY MODUł vII

Koło Gospodyń Wiejskich w Kątach (Gmina Kodeń) jest jedyną organi-zacją we wsi. Zrzesza głównie kobiety w wieku emerytalnym, choć nie brakuje w nim również młodych kobiet. We wsi nie ma szkoły, ośrodka zdrowia czy innego miejsca, do którego można pójść. Aby załatwić spra-wy trzeba jechać do Kodnia lub Terespola. Jednocześnie wieś jest bardzo atrakcyjna turystycznie, gdyż dominuje w niej tradycyjna drewniana zabudowa, otaczają ją piękne lasy, są ładne ścieżki na spacery nordic wal-king lub wycieczki rowerowe. Do Kodnia jest tylko 6km, często przyjeż-dżają tam pielgrzymki. Jednym z mieszkańców wsi jest Pan Jan, który od lat grywa na skrzyp-cach. Koło zaplanowało obchody 50-lecia jego gry na instrumencie połą-czone z zabawą taneczną. Członkinie chcą, żeby było to nie tylko święto Pana Jana, ale całej społeczności, które dodatkowo wypromuje wieś w województwie, a może i w całym kraju. Został miesiąc do wydarzenia. Wszystkie sprawy organizacyjne są już zabezpieczone, pozostaje rozesłać zaproszenia i promować wydarzenie. Jak to zrobić, aby było sukcesem?

Page 12: Scenariusz szkolenia "Nowe technologie w komunikacji NGO"

20 fundacja techsoup

CAsE stUDY MODUł vIIISprawdź to!Jak sądzisz, czy koleżanki i koledzy dobrze zaplanowali miesiąc pracy swojej organizacji? Czy prawidłowo dobrali kanały komunikacji do celów i treść komunika-tów do ich charakteru?Sprawdź to!

fACEbOOK

Czy celem komunikatu jest angażowanie użytkowników? Tak/Nie

Czy komunikat jest bezpośredni i zrozumiały? Tak/Nie

Czy komunikat zawiera elementy wizualne, dźwiękowe? Tak/Nie

Czy w komunikacie zawarto odnośniki do innych stron, obiektów lub elementów Facebooka? Tak/Nie

strONA INtErNEtOwA

Czy komunikat jest jasny, przejrzysty i otrzymujemy pełną informację o sprawie? Tak/Nie

Czy przy tworzeniu komunikatu wykorzystano możliwo-ści, jakie daje strona www (publikacja fotografii, linków do innych stron, mapek itd.)?

Tak/Nie

NEwsLEttEr

Czy komunikat jest jasny i zwięzły? Tak/Nie

Czy komunikat zachęca do kliknięcia w link i uzyskania większej ilości informacji o sprawie? Tak/Nie

INfOrMACJA prAsOwA

Czy komunikat zawiera niezbędne elementy (tytuł, lead, rozwinięcie, datę upowszechnienia informacji)? Czy poda-no osobę do kontaktu?

Tak/Nie

Czy jest zwięzła i konkretna? Tak/Nie

Czy dobrze (adekwatnie) opisuje sprawę? Tak/Nie

Czy jest przygotowana starannie i jest czytelna? Tak/Nie

INNE KANAłY KOMUNIKACJI

Czy wykorzystanie innych kanałów komunikacji jest w tej sytuacji adekwatne? Tak/Nie

Czy zostały one użyte prawidłowo? Tak/Nie