rph pkjr tahun 6
TRANSCRIPT
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU SEKOLAH RENDAH TAHUN 6
Tarikh : 25 September 2012
Masa : 10.00 pagi -11.00 pagi (60 minit)
Kelas : 6 Cerdik
Bilangan murid : 20 orang
Umur : 12 tahun
Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
Tema : Keselamatan
Tajuk : Keselamatan di Jalan Raya
Fokus utama:
4.2 Kemukakan komen yang sesuai berdasarkan pemerhatian, pengalaman dan maklumat yang disampaikan oleh pihak lain.
Aras 2 (i) Memberikan komen berkaitan sesuatu isu berdasarkan keperluan masa depan.
Fokus sampingan:
5.2 Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan intonasi yang betul dan lancar, serta memahami perkara yang dibaca.
Aras 2 (i) Membaca lancar teks bahan sastera dengan sebutan, intonasi dan gaya penyampaian yang betul.
Aras 3 (i) Mengemukakan pandangan yang membina tentang sesuatu perkara yang dilihat, dibaca atau didengar.
KAEDAH PENGAJARAN BAHASA MELAYU SEKOLAH RENDAH (BMM 3117)
NORIZZATI BT MOHD ADENAN
NURUL AMIRA FARHANAH BT NIK
Objektif pelajaran : Pada akhir pelajaran ini, murid akan dapat :
(i) mengemukakan komen dan pandangan secara lisan berdasarkan pemerhatian, pengalaman dan maklumat yang disampaikan oleh pihak lain.(lisan)
(ii) membaca lancar teks pantun dengan sebutan, intonasi dan gaya penyampaian yang betul.(membaca)
(iii) Menulis serangkap pantun dengan format yang betul.
Pengurusan kurikulum:
1. Ilmu : Pendidikan Keselamatan Jalan Raya dan Pendidikan Sivik.2. Nilai : Menjaga keselamatan di jalan raya dan keprihatinan ketika di jalan raya.
Kemahiran Bernilai Tambah:
1. Kemahiran Berfikir (KB) : Kemahiran berfikir kreatif dan kritis, reka cipta, meramal, dan membuat gambaran mental.
2. Belajar Cara Belajar (BCB): Kemahiran mendengar dan membaca.3. Kemahiran Kecerdasan Pelbagai (KCP) : Kecerdasan linguistik dan kecerdasan
visual4. Kemahiran Kajian Masa Depan : Meramal5. Kemahiran Pembelajaran Kontekstual : Menghubung kait.
Bahan Bantu Mengajar: Video, paparan slide pantun, gambar kenderaan, kertas
lukisan, pensel warna
Pengalaman sedia ada murid: Menonton kemalangan jalan raya di televisyen.
Langkah/Masa Isi pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Catatan
Set induksi(5 minit)
Nyanyian lagu “ingatlah orang yang tersayang.”
“Pagiku cerah,
Guru memperdengarkan lagu “Ingatlah Orang yang Tersayang ”
BBM: Lagu “Ingatlah
Orang Yang Tersayang”
matahari bersinarayah pakaikan helmet di kepalatolonglah ayah aku sangat rimaskerana helmet ku terasa berat…”
1. Mengapakah kita perlu memakai topi keledar?
Guru bersoal jawab dengan murid-murid tentang kandungan lagu.
KBT
BCB Kemahiran
mendengar Kemahiran
psikomotor
Langkah 1(15 minit)
Simulasi situasi di jalan raya
Guru membahagikan murid kepada tiga kumpulan.
Setiap kumpulan dikehendaki menghantar seorang wakil untuk membuat simulasi situasi di jalan raya.
Murid melakukan simulasi berdasarkan tugasan yang diberikan.
Murid memerhati dan menghayati simulasi yang dilakukan oleh rakan mereka di hadapan kelas.
Guru meminta setiap kumpulan untuk berbincang dan memberikan komen mengenai
BBM: Gambar
kenderaan.
BCB: Kemahiran mendengar.
KB: Kritis
Kontekstual Menghubung kait.
Ilmu: Pendidikan
Keselamatan Jalan
Raya Pendidikan Sivik.
Nilai: Menjaga
keselamatan di jalan raya.
Keprihatinan ketika
di jalan raya.
simulasi tersebut. Murid
membentangkan pandangan yang telah dibincangkan serta membuat simulasi.
Langkah 2(15 minit)
Kenderaan masa depan
Cerita masa hadapan:
“Kamu bayangkan sekarang berada di...”
Murid masih dalam kumpulan yang sama.
Guru menceritakan keadaan dan situasi pada masa hadapan.
Guru meminta murid melukis kenderaan masa depan yang mempunyai ciri-ciri keselamatan.
Setiap wakil kumpulan membentangkan lukisan yang telah dihasilkan kepada rakan-rakan kelas.
BBM Kertas lukisan Pensel warna
KB Kreatif dan kritis. Reka cipta Meramal Membuat
gambaran mental
KKP: Kecerdasan
Visual
Kemahiran KajianMasa Depan
Meramal
Nilai: Menjaga
keselamatan di jalan raya.
Langkah 3(15 minit)
Teks pantun tentang keselamatan jalan raya.
Guru memaparkan tiga rangkap pantun tentang keselamatan jalan raya.
Guru membacakan
BBM: Slide pantun.
BCB: Kemahiran
membaca.
KCP: Kecerdasan
pantun dengan nada dan intonasi yang betul dan meminta murid mengikut cara guru berpantun.
Guru membahagikan murid kepada dua kumpulan.
Murid membaca pantun mengikut kumpulan dengan suara yang kuat dan nada intonasi yang betul.
Guru meminta setiap kumpulan membina serangkap pantun tentang keselamatan jalan raya dengan format yang betul dan tuliskan di papan putih.
Murid membaca pantun yang telah dibina bersama-sama.
linguistik.
Penutup(10 minit)
Rumusan tajuk.
Tayangan video keselamatan jalan raya.
Murid menonton tayangan video berkenaan keselamatan jalan raya.
Guru merumuskan tajuk secara keseluruhan.
BBM: Klip video
Nilai: Menjaga
keselamatan di jalan raya.
Keprihatinan di jalan raya.
Ulasan pensyarah pembimbing:
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________