rph ert

Upload: farah-najwa-ahmad-puad

Post on 02-Nov-2015

27 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

rph

TRANSCRIPT

  • RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

    Tarikh : 22/7/2015

    Masa : 08.50 pagi 10.10 pagi

    Tingkatan : 4 A1

    BilanganPelajar : 30/30

    Nama Mata Pelajaran : Ekonomi Rumah Tangga Tingkatan 4

    Tajuk Pelajaran : Pengurusan Keluarga

    Sub Tajuk : Organisasi Keluarga

    a. Struktur Keluarga

    b. Keperluan Asas Hidup Berkeluarga

    c. Faktor yang Mempengaruhi Peranan Ahli Keluarga

    d. Peringkat Kitaran Hidup Berkeluarga

    e. Kesimpulan

    Objektif umum : Di akhir proses pembelajaran dan pengajaran, murid dapat mempelajari tentang Organisasi Keluarga.

    Hasil pembelajaran : Di akhir proses pembelajaran dan pengajaran, murid dapat:-

    1. membanding beza ciri antara 4 jenis keluarga dengan betul.

    2. menghuraikan 2 keperluan asas hidup berkeluarga dengan tepat.

    3. menerangkan 5 faktor yang mempengaruhi peranan ahli keluarga dengan betul.

    4. menerangkan 3 peringkat kitaran hidup berkeluarga dan masalah ynag dihadapi dengan betul.

  • 2. Keperluan

    sekunder Peringkat Perkembangan

    Peringkat Permulaan

    Peringkat Pengecilan

    Isi Pelajaran:

    ORGANISASI

    KELUARGA

    STRUKTUR

    KELUARGA

    KEPERLUAN ASAS

    HIDUP

    BERKELUARGA

    PERINGKAT KITARAN

    HIDUP KELUARGA

    FAKTOR YANG

    MEMPENGARUHI

    PERANAN AHLI

    KELUARGA

    1. Keluarga

    nuklear

    2. Keluarga

    luas

    3. Keluarga

    induk

    tunggal

    4. Keluarga

    poligami

    1. Keperluan

    primer

    a. Keperluan keselamatan.

    b. Keperluan sosial

    c. Keperluan penghargaan

    diri

    d. Keperluan kesempurnaan

    diri

    1. Umur

    2. Gender

    3. Kedudukan

    ahli keluarga

    4. Status

    ekonomi

    5. Sosiobudaya

  • Strategi : Berpusatkan guru, pelajar dan bahan

    Nilai Murni : Bekerjasama

    Alat Bantu Mengajar : Lembaran Kerja (Modul)

    Bahan rujukan : Sarimah Bt Abd. Razak dan Zahrah Bt Esa. (2003). Ekonomi Rumah Tangga Tingkatan 5. Selangor: Blue T

    Communication Sdn. Bhd.

    PA_BPTV_KPM M-TEK_ Ekonomi Rumah Tangga Tahap 2

    Pengetahuan Sedia Ada : 1. Pelajar berpengalaman sebagai salah seorang ahli keluarga.

  • Langkah Perkembangan :

    LANGKAH HASIL

    PEMBELAJARAN

    ISI

    PELAJARAN/STRATEGI

    AKTIVITI GURU AKTIVITI MURID CATATAN

    SET INDUKSI

    (08.50 08.55)

    5 minit

    Pembelajaran lepas:

    1. Struktur keluarga

    - Keluarga nuklear

    - Keluarga luas

    - Keluarga induk

    tunggal

    - Keluarga

    poligami

    2. Keperluan asas hidup

    berkeluarga

    - Keperluan

    primer

    - Keperluan

    sekunder

    3. Faktor yang

    Mempengaruhi

    Peranan Ahli

    1. Guru menanyakan

    kepada pelajar

    topik

    pembelajaran

    lepas.

    2. Guru memberikan

    jawapan yang

    betul terhadap

    latihan

    pengukuhan yang

    diberikan pada

    minggu lepas.

    1. Pelajar

    menjawab

    soalan guru

    secara individu.

    2. Pelajar

    menyemak

    jawapan yang

    diberikan oleh

    guru.

    Kaedah P&P:

    - Penyoalan

    - Penerangan

    ABM:

    - Papan putih

    NILAI MURNI:

    - Bersyukur

    KBKK:

    - Kemahiran

    mengingat

  • Keluarga

    4. Peringkat Kitaran

    Hidup Berkeluarga

    - Peringkat

    Permulaan

    - Peringkat

    Perkembangan

    - Peringkat

    Pengecilan

    LANGKAH 1

    (08.55 09.55)

    1 jam

    1. Membanding

    beza ciri antara

    4 jenis

    keluarga

    dengan betul.

    2. Menghuraikan

    2 keperluan

    asas hidup

    berkeluarga

    dengan tepat.

    3. Menerangkan

    5 faktor yang

    Seperti di Lampiran 1. Guru memberikan

    lembaran kerja

    (modul) kepada

    pelajar untuk

    menguji tahap

    kefahaman pelajar

    berkaitan topik ini.

    2. Guru memberikan

    jawapan kepada

    pelajar setelah

    pelajar selesai

    membuat latihan

    1. Pelajar

    dikehendaki

    merumuskan

    topik yang

    dipelajari di

    dalam peta

    minda yang

    diberikan.

    2. Setelah selesai

    menjawab,

    pelajar

    berbincang

    Kaedah P&P:

    - Penerangan

    - Penyoalan

    - Open Book

    Test

    ABM:

    - Peta Minda

    - Papan Putih

    NILAI MURNI:

    - Hormat-

    menghorma

  • mempengaruhi

    peranan ahli

    keluarga

    dengan betul.

    4. Menerangkan

    3 peringkat

    kitaran hidup

    berkeluarga

    dan masalah

    yang dihadapi

    dengan betul.

    tersebut. bersama guru

    jawapan kepada

    soalan tersebut.

    ti

    KBKK:

    Kesimpulan (09.55 10.10)

    Apakah yang anda pelajari?

    a. Struktur Keluarga

    b. Keperluan Asas Hidup Berkeluarga

    c. Faktor yang Mempengaruhi Peranan Ahli Keluarga

    d. Peringkat Kitaran Hidup Berkeluarga

    e. Kesimpulan

  • Penilaian : a) Penilaian berterusan Peta Minda

    1. Soalan seperti di Lampiran

    ULASAN GURU:

    ______________________________________________________________________________________________________________

    ______________________________________________________________________________________________________________

    ______________________________________________________________________________________________________________

    ULASAN PENILAI:

    ______________________________________________________________________________________________________________

    ______________________________________________________________________________________________________________

    ______________________________________________________________________________________________________________

  • MODUL (PETA MINDA)

  • JURNAL REFLEKSI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

    Tarikh 22 Julai 2015

    Masa 8.50 pagi 10.10 pagi

    Tingkatan 4 A1

    Bilangan Pelajar 17/30 orang

    Nama Mata Pelajaran Ekonomi Rumah Tangga

    Tajuk Pelajaran Pengurusan Keluarga

    Sub Tajuk Organisasi Keluarga

    a. Struktur Keluarga

    b. Keperluan Asas Hidup Berkeluarga

    c. Faktor yang Mempengaruhi Peranan Ahli Keluarga

    d. Peringkat Kitaran Hidup Berkeluarga

    e. Kesimpulan

    Objektif Umum Di akhir proses pembelajaran dan pengajaran, murid dapat

    mempelajari tentang Organisasi Keluarga.

    Hasil Pembelajaran

    Di akhir proses pembelajaran dan pengajaran, murid dapat:-

    a. membanding beza ciri antara 4 jenis keluarga dengan

    betul.

    b. menghuraikan 2 keperluan asas hidup berkeluarga

    dengan tepat.

    c. menerangkan 5 faktor yang mempengaruhi peranan

    ahli keluarga dengan betul.

    d. menerangkan 3 peringkat kitaran hidup berkeluarga

    dan masalah ynag dihadapi dengan betul.

    Isi Pelajaran

  • Strategi Berpusatkan guru, pelajar dan bahan

    Nilai Murni Bekerjasama

    Bahan Rujukan Sarimah Bt Abd. Razak dan Zahrah Bt Esa. (2003).

    Ekonomi Rumah Tangga Tingkatan 5. Selangor: Blue

    T Communication Sdn. Bhd.

    PA_BPTV_KPM M-TEK_Ekonomi Rumah Tangga

    Tahap 2

    Pengetahuan Sedia Ada Pelajar berpengalaman sebagai salah seorang ahli keluarga.

    Alat Bantu Mengajar/

    Bahan Sumber Yang

    Digunakan

    Lembaran Kerja (Modul)

    Adakah Hasil Pembelajaran

    Saya Tercapai? Bagaimana

    Saya Tahu

    17/30 orang pelajar sahaja yang hadir ke sekolah. Selebihnya

    tidak hadir ke sekolah kerana masih dalam mood cuti Hari

    Raya. Pembelajaran hari ini lebih tertumpu kepada modul di

    mana pelajar dikehendaki membuat nota ringkas berkaitan bab

    yang telah dipelajari. Selain itu, guru juga menyemak jawapan

    latihan pengukuhan P&P lepas bersama-sama pelajar. 17/17

    orang pelajar telah menghantar modul tersebut sebelum P&P

    pada hari ini tamat. Bagi pelajar yang tidak hadir ke sekolah,

    modul tersebut akan diberikan kepada mereka pada P&P akan

    dating sebagai kerja rumah.

    Adakah murid saya

    melibatkan diri secara

    produktif/aktif?

    Kalau ya, bagaimana saya

    tahu?

    Kalau tidak, mengapa?

    Pelajar terlibat secara aktif dengan bertanya beberapa soalan

    yang memusykilkan mereka pada P&P hari ini.

    Adakah saya mengubah

    rancangan pengaran harian

    saya semasa pengajaran?

    Mengapa?

    Pada hari ini saya tidak mengubah rancangan pengajaran saya

    kerana P&P yang dijalankan pada hari ini hanya tertumpu

    kepada modul yang diberikan untuk menguji tahap kefahaman

    pelajar.

    Apakah bantuan tambahan, Tiada

  • sokongan, dan/atau sumber-

    sumber lain yang dapat

    pertingkatkan lagi pelajaran

    ini?

    Apakah masalah yang

    dihadapi?

    Masalah yang dihadapi adalah pelajar gemar ponteng sekolah.

    Apakah tindakan

    penambahbaikan yang perlu

    dilakukan?

    Tindakan yang perlu dilakukan adalah saya mencatat nama

    pelajar yang tidak hadir setiap kali sebelum P&P bermula.