rph-bcb (kekeluargaan)

4
Mata pelajaran : Pendidikan Kesihatan Tingkatan : 2 Masa : 40 minit Tunjang 1 : Kesihatan diri dan keluarga Tajuk : Kekeluargaan Sub tajuk : Peranan dan tanggungjawab ahli keluarga Objektif : Di akhir pembelajaran, murid dapat ; Kognitif i. Menyenaraikan peranan dan tanggungjawab setiap ahli keluarga. ii. Membezakan peranan ahli keluarga. iii. Membincangkan peranan tiap-tiap ahli keluarga dalam membentuk keluarga bahagia. Afektif i. Sedar bahawa setiapa ahli keluarga berperanan untuk menyumbang kepada pembentukan keluarga bahagia. ii. Menyayangi ahli keluarga yang lain. Pengalaman sedia ada : i. Murid mempunyai keluarga masing-masing. ii. Murid biasa membantu ibu bapa di rumah.

Upload: cegusiti

Post on 30-Jun-2015

136 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: RPH-BCB (Kekeluargaan)

Mata pelajaran : Pendidikan Kesihatan

Tingkatan : 2

Masa : 40 minit

Tunjang 1 : Kesihatan diri dan keluarga

Tajuk : Kekeluargaan

Sub tajuk : Peranan dan tanggungjawab ahli keluarga

Objektif : Di akhir pembelajaran, murid dapat ;

Kognitif

i. Menyenaraikan peranan dan tanggungjawab setiap

ahli keluarga.

ii. Membezakan peranan ahli keluarga.

iii. Membincangkan peranan tiap-tiap ahli keluarga

dalam membentuk keluarga bahagia.

Afektif

i. Sedar bahawa setiapa ahli keluarga berperanan

untuk menyumbang kepada pembentukan keluarga

bahagia.

ii. Menyayangi ahli keluarga yang lain.

Pengalaman sedia ada :

i. Murid mempunyai keluarga masing-masing.

ii. Murid biasa membantu ibu bapa di rumah.

Nilai : Bekerjasama dan kasih sayang

Strategi pengajaran : Belajar cara belajar

Page 2: RPH-BCB (Kekeluargaan)

Langkah Strategi Aktiviti

Set induksi(5 minit)

Ciri / Strategi:Kemahiran mendengar

VAK -Gaya pembelajaran visual

Guru memakai apron dan melakonkan watak seorang ibu sedang memasak di dapur. Sambil memasak, ibu meminta anak pergi membantu ayahnya mencuci kereta.

Guru bersoal jawab dengan murid tentang watak dan situasi lakonan.

Guru mengaitkan situasi lakonan dengan tajuk yang akan diajar.

Langkah 1( 10 minit)

Ciri / Strategi:Kemahiran mendengar, menulis dan mencatat nota.

VAK -audiotori

Dua orang murid (seorang lelaki dan seorang perempuan) diminta menceritakan kepada kelas tentang peranan dan sumbangan mereka kepada keluarga.

Murid lain diminta menyenaraikan peranan rakan mereka tadi di papan tulis.

Murid diminta membuat perbandingan peranan di antara kedua-dua rakan mereka di dalam keluarga.

Langkah 2(10 minit)

Ciri / Strategi:Kemahiran mencatat nota.

VAK -audiotori

Murid dibahagikan kepada 3 kumpulan kecil.

Setiap kumpulan diminta membincangkan peranan dan tanggungjawab ahli keluarga.

i. bapa / suamiii. ibu / isteriiii. anak-anak (abang, kakak dan adik)

Dapatan perbincangan dicatatkan pada kad manila dengan kreatif, ringkas dan padat.

Langkah 3(10 minit)

Ciri / Strategi:Kemahiran mendengar dan mencatat nota.

VAK -audiotori

Pembentangan dapatan perbincangan kepada kelas.

Murid lain mencatat nota penting.

Sesi soal jawab

Page 3: RPH-BCB (Kekeluargaan)

Penutup(5 minit)

Ciri / Strategi:Kemahiran maklumat

VAK -audiotori

Guru mengedarkan keratan akhbar dan lembaran kerja untuk disiapkan di rumah.

Guru membuat rumusan terhadap tajuk perbincangan hari ini.

Guru menekankan betapa pentingnya setiap ahli keluarga mengetahui dan melaksanakan peranan masing-masing untuk membentuk keluarga yang yang bahagia.