rph bahasa melayu- copy
TRANSCRIPT
-
8/2/2019 RPH Bahasa Melayu- Copy
1/28
SEMESTER 1 SESI 2011/2012
KOD & NAMA KURSUS
KPD 3026 : PENGAJARAN, TEKNOLOGI DAN PENAKSIRAN 2
TAJUK : RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
KUMPULAN : EL- D03
DISEDIAKAN OLEH:
NAMA NO.ID NO.TELEFON
MOHAMAD ZAMRI BINISMAIL
D20102042431(D042431)
0199378256
NAMA TUTOR ELEARNING : DR. ABD KADIR BIN ARIFIN
TARIKH SERAHAN : 15 DISEMBER 2011
-
8/2/2019 RPH Bahasa Melayu- Copy
2/28
Rancangan Pengajaaran Harian Bahasa Melayu
Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
Kelas : 6 Amanah
Tarikh : 07 November 2011
Masa : 9.15-10.15 ( 60 minit)
Bilangan Murid : 30 Orang
Tajuk : Keunikan Kuda Laut
Kemahiran :
Fakus: 5.2 Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan intonasi yang betul dan lancar serta memahami perkara yang
dibaca.
Aras 1(i): Membaca bahan berunsur ilmu dengan sebutan dan intonasi yang betul.
Fokus Sampingan : 6.1 Membaca dan merujuk pelbagai sumber untuk mendapatkan maklumat bagi tajuk yang sedang dikaji termasuk
maklumat daripada internet.
Aras 1(i): Merujuk kamus untuk mencari makna,sebutan yang betul ,ejaan dan perkataan yang tepat.
-
8/2/2019 RPH Bahasa Melayu- Copy
3/28
Objektif pembelajaran: Di akhir sesi pembelajaran ini murid dapat:
A. Menguasai isi kandungan:
1. Membaca ayat dalam teks diberi dengan sebutan dan intonasi yang betul sekurang-kurangnya satu perenggan.
2. Memberi sukurang-kurangnya 3 daripada 4 makna perkataan yang dihitamkan dalam teks.
3. Menjawab 4 daripada lima soalan pemahaman yang diberi dengan jawapan betul.
B.Membina kemahiran saintifik,berfikir dan strategi berfikir
1. Mengenal pasti susunan abjad permulaan perkataan bagi memudahkan mendapatkan maklumat dalam kamus.
C.Mengamalkan nilai murni
1.Bekerjasama dalam mendapatkan maksud perkataan dalam kamus.
2. Menghargai cipaan tuhan.
Kemahiran bahasa:
a.Kemahiran mendengar
b.Kemahiran membaca
c.Kemahiran menulis
d.Kemahiran lisan
Sistem bahasa : ayat tunggal
-
8/2/2019 RPH Bahasa Melayu- Copy
4/28
Kosa kata : abdomen, sperma, spesies,rumpair
Pengisian kurikulum :Ilmu- Pendidikan sains,pendidikan sivik dan kewarganegaraan
Nilai Murni : bekerjasama dan menghargai ciptaan tuhan
Kemahiran benilai tambah:
1.Kemahiran belajar cara belajar
2.Kemahiran bacaan
3.Pembelajaran masteri
4.Kemahiran teknologi maklumat
Konsep/prinsip/hukum/teori : Ayat dasar, Sinonim,organ
Bahan,peralatan dan bahan sumber:
1. Teks bacaan 33 keping
2. Slide(power point)
3. Komputer dan penayang video
4. Lembaran kerja 33 keping ( soalan pemahaman)
5. Lembaran kerja 5 keping( senarai perkataan untuk mencari maksud)
6. Buku Kamus pelajar 10 buah
-
8/2/2019 RPH Bahasa Melayu- Copy
5/28
7. Kad ayat dasar
Langkah berjaga-jaga:
Berhati-hati dengan peralatan di bilik komputer.
Pengetahuan sedia ada:
Murid telah dibiasakan dengan pembelajaran sains tentang alam hidupan (haiwan).
Fasa Isi KandunganAktiviti Pengajaran dan Pembeajaran
NotaAktiviti guru Aktiviti Murid
Set Induksi
(5 minit)
Lagu Kuda Hitam 1.Guru menayangkan lagu
Kuda Hitam kepada kelas.
2.Guru mengemukan soalan:
a. Apakah tajuk lagu yang
dinyanyikan?
b.Senaraikan jenis kuda yang
kamu ketahui?
3.Guru memperkenalkan tajuk
pembelajaran.
1.Melihat dan mendengar dengan
teliti nyayian yang ditayang.
2. Murid memberi jawapan
kepada soalan yang dikemukakan
oleh guru dengan meyenarai
jenis-jenis kuda yang diketahui.
BBM:
LCD /Komputer/Slide
Power point
Teknik:
Bersoal jawab
Langkah 1
(15 minit)
Membaca dengan
intonasi teks
Keunikan Kuda Laut
1.Guru menunjuk cara
membaca dengan sebutan dan
intonasi yang betul.
2.Meminta murid membaca
secara individu dengan
1. Mendengar bacaan guru
dengan merujuk kepada teks
bacaan diberi.
2.Murid membaca teks dengan
sebutan dan intonasi yang betul.
BBM:
Teks Edaran
Slide power point, LCD
Teknik:
-
8/2/2019 RPH Bahasa Melayu- Copy
6/28
sebutan dan intonasi yang
betul.
3.Mendengar dan
membetulkan bacaan dan
sebutan murid.
3.Membaca semula ayat-ayat
yang diperbetulkan guru dengan
intonasi yang betul.
Tunjuk cara
Latih tubi
Langkah 2
(7 minit)
Mendapatkan
maksud perkataan di
senarai dalam
lembaran:
1.abdomen
2.sperma
3.speises
4.rumpair
1.Guru membahagikan murid
kepada 5 kumpulan kecil.
2. Guru mengedarkan
perkataan yang disenarai
dalam lembaran kepada setiap
kumpulan.
3.Guru meminta ketua
kumpulan mengambil kamus
yang disediakan.
1.Murid mendapatkan maksud
perkataan dengan merujuk
kamus dalam kumpulan kecil.
2.Menulis maksud perkataan
dalam lembaran disediakan.
3.Ketua setiap kumpulan
mengambil buku kamus yang
disediakan.
BBM:
Lembaran aktiviti
kumpulan.
Kamus Pelajar
Slide power point
LCD
Teknik:
Inkuiri
Nilai:
Bekerja sama
Bertanggungjawab
Langkah 3
(5 minit)
Perbincangan
maksud perkataan
1.abdomen
2.sperma
3.rumpair
4.spesies
1.Guru meminta murid
memberi maksud perkataan.
2.Guru menerangkan maksud
perkataan menggunakan slide
power point.
1. Murid menyatakan maksud
setiap perkataan yang diperolehi
dengan merujuk kamus.
2.Murid mendengar penerangan
dan penjelasan daripada guru.
BBM:
LCD/Komputer
Lembaran
Teknik:
Perbincangan
-
8/2/2019 RPH Bahasa Melayu- Copy
7/28
Langkah 4
(10 minit)
Memahami isi teks
dibaca melaui soal
jawab.
1.Apakah organ yang
digunakan oleh kuda
laut untuk bernafas?
2.Mengapakah kuda
laut dikatakan unik?
1.Guru mengemukakan soalan
secara lisan berdasarkan teks
Keunikan Kuda Laut kepada
kelas.
2.Guru memilih pelajar untuk
menjawab soalan secara lisan.
3.Guru membetulkan kesilapan
ayat dan sebutan murid.
1.Murid mendengar soalan yang
dikemukakan guru dengan teliti.
2.Murid mengangkat tangan
untuk menjawab soalan yang
dikemukakan guru.
BBM:
Teks bacaan.
Slide power point.
Teknik:
Bersoaljawab
Penilaian:
secara lisan dan
bertulis.
Nilai: Menghargai ciptaan
Tuhan
Langkah 5
(10 minit)
Ayat dasar atau ayat
tunggal.
Subjek +predikat
1.mengeluarkan
2.berlangsung
3.mempunyai
4.menggerakkan
5.mengikut
1.Guru menerangkan konsep
ayat dasar dan memberi
contoh merujuk kepada teks
bacaan.
a. Kuda laut jantan
melahirkan anak.
b. Kuda laut tergolong dalam
jenis ikan.
c. Kuda laut mempunyai
mata yang unik.
2.Guru mengedarkan lembaran
1.Murid memberi perhatian akan
penerangan daripada guru.
2. Murid menulis ayat dasar
dengan menggunakan perkataan
diberi pada lembaran.
3. Murid membaca ayat dasar
yang dibina kepada kelas.
4. Murid memberi perhatian pada
ayat yang dibetulkan guru.
BBM:
Lembaran Kerja.
Contoh ayat dasar:
Kuda laut jantan(subjek)
+
bertelur.(predikat)
Teknik: Kuliah
Penilaian:
Pemerhatian dan bertulis
-
8/2/2019 RPH Bahasa Melayu- Copy
8/28
yang mempunyai perkataan
untuk membina ayat dasar.
3.Guru meminta murid
membina ayat dasar dengan
perkataan sendiri.
4. Guru meminta murid
membaca ayat yang dibina dan
membetulkannya.
Penutup
(3 minit)
Bersoaljawab dan
rumusan teks
Keunikan Kuda Laut
1.Guru mengemukakan soalan
lisan berkenaan teks.
2.Guru menerangkan secara
ringkas kata ayat dasar.
1.Murid mengangkat tangan dan
menjawab soalan secara lisan.
Releksi: Sesi pengajaran yang dijalankan lancar dan murid melibatkan diri dalam aktiviti dirancang. Beberapa kelemahan murid yang dapat
dikesan semasa pengajaran dijalankan. Masih ada murid tidak dapat membaca teks diberi dengan intonasi yang betul. Selain itu kelemahan
dalam tatabahasa jelas semasa murid menulis jawapan kepada soalan pemahaman. Masih ramai yang kurang mahir menggunakan huruf
besar dalam ayat pada tempat yang betul. Saya fikir, saya perlu memberi tumpuan khusus kepada beberapa orang murid yang amat ketara
kesilapan penggunaan huruf besar.
-
8/2/2019 RPH Bahasa Melayu- Copy
9/28
Lampiran 1
Teks Bacaan
Keunikan Kuda Laut
Benarkah kuda laut jantan melahirkan anak? Oh, tidak! Sebenarnya , kuda laut betina telah menempatkan lebih 100 biji telur ke dalam kantung
pada abdomen kuda laut jantan. Kuda laut jantan kemudiannya mengeluarkan sperma ke dalam kantung itu untuk mensenyawakan telur
berkenaan.
Proses pengeraman akan berlansung selama dua hingga enam minggu. Hal ini bergantung kepada spesies kuda laut tersebut. Kuda laut
jantan akan melahirkan anaknya yang kecil berukuran satu sentimeter panjang. Kuda laut jantan mengambil masa kira-kira 30 minit untuk
melahirkan anak-anaknya yang sebanyak 15 hingga 100 ekor itu.
Terdapat 35 spesies kuda laut di seluruh dunia. Ukurannya pelbagai, iaitu antara 5 hingga 36 sentimeter. Kuda laut tergolong dalam jenis ikan
dan bernafas melalui insang. Kuda laut terkenal sebagai penyamar yang cekap di dalam air kerana mampu bersembunyi di celah-celah
rumpairdan batu karang.
Kuda laut mempunyai mata yang unik. Kedua-dua mata kuda laut dapat melihat dua benda yang berbeza pada masa yang sama tanpa perlu
menggerakkan kepalanya ke kiri dan ke kanan. Badannya ada yang berwarna merah, kuning, hijau dan hitam. Yang menariknya, warna kuda
laut dapat berubah mengikut berapa banyak cahaya matahari yang terkena pada tubuhnya
-
8/2/2019 RPH Bahasa Melayu- Copy
10/28
Lampiran 2
Bahasa Melayu (aktiviti Kumpulan )
Kumpulan :.......................................................................
Kelas :...................................................................
Tarikh : ................ ............... ............... ................ .....
Kelas :................................................................................................
Arahan : Dengan merujuk kamus, dapatkan maksud perkataan yang disenaraikan di
bawah.
Bilangan Perkataan Maksud perkataan
1 Abdomen
2 sperma
-
8/2/2019 RPH Bahasa Melayu- Copy
11/28
3 Spesies
4 rumpair
-
8/2/2019 RPH Bahasa Melayu- Copy
12/28
Lampiran 3
Bahasa Melayu
Nama :...............................................................
Kelas :.............................................................
Tarikh :..............................................................
Arahan : Bina ayat dasar atau ayat tunggal menggunakan perkataan yang diberi.
1. mengeluarkan
......
2. berlansung
.......
3. mempunyai
......
4. menggerakkan
.......
5. mengikut
-
8/2/2019 RPH Bahasa Melayu- Copy
13/28
.......
Lampiran 4
Kad contoh ayat dasar
1. Kuda laut jantanmelahirkan anak.
Subjek + predikat
2. kuda laut tergolong dalam jenis ikan.
Subjek + predikat
3. Kuda lautmempunyai mata yang unik.
-
8/2/2019 RPH Bahasa Melayu- Copy
14/28
Subjek + predikat
Laampiran 5
-
8/2/2019 RPH Bahasa Melayu- Copy
15/28
-
8/2/2019 RPH Bahasa Melayu- Copy
16/28
-
8/2/2019 RPH Bahasa Melayu- Copy
17/28
-
8/2/2019 RPH Bahasa Melayu- Copy
18/28
-
8/2/2019 RPH Bahasa Melayu- Copy
19/28
-
8/2/2019 RPH Bahasa Melayu- Copy
20/28
-
8/2/2019 RPH Bahasa Melayu- Copy
21/28
-
8/2/2019 RPH Bahasa Melayu- Copy
22/28
-
8/2/2019 RPH Bahasa Melayu- Copy
23/28
-
8/2/2019 RPH Bahasa Melayu- Copy
24/28
-
8/2/2019 RPH Bahasa Melayu- Copy
25/28
-
8/2/2019 RPH Bahasa Melayu- Copy
26/28
-
8/2/2019 RPH Bahasa Melayu- Copy
27/28
-
8/2/2019 RPH Bahasa Melayu- Copy
28/28