regatul_dac

5
Proiect didactic Clasa a-IX-a Lectia:Regatul dac Tip: mixta Timp: 50 min Strategia didactica : -metode si procedee didactice:expunere,conversatie,comparatie,studiu individual,jocul notiunilor istorice -mijloace de invatamant: manual, documente istorice,harti istorice Obiective operationale : O1-sa incadreze spatio-temporal uniunile tribale geto-dacice O2-sa identifice factorii care au contribuit la unificarea triburilor geto-dace O3-sa precizeze actiunile de politica interna si externa prin care Burebista a creat si consolidat primul stat dac O4-sa recunoasca,cu ajutorul hartii,deosebirile teritoriale dintre regatul lui Burebista si cel al lui Decebal O5-sa analizeze politica externa a lui Decebal O6-sa inteleaga consecintele razboaielor daco-romane si rolul lor in procesul de etnogeneza romaneasca Scenariul didactic Obi- ecti v Momentel e lectiei Continu tul stiinti fic Activitate profesor Activitate elevi Strateg ii Moment organiza t. -noteaza absentele -preg mijloacelor de invat.

Upload: butnaru-cosmin-marian

Post on 16-Sep-2015

282 views

Category:

Documents


4 download

DESCRIPTION

PROIECT DE LECTIE REGATUL DAC

TRANSCRIPT

Proiect didactic

Proiect didactic

Clasa a-IX-a

Lectia:Regatul dacTip: mixta

Timp: 50 min

Strategia didactica:

-metode si procedee didactice:expunere,conversatie,comparatie,studiu individual,jocul notiunilor istorice

-mijloace de invatamant: manual, documente istorice,harti istorice

Obiective operationale:

O1-sa incadreze spatio-temporal uniunile tribale geto-dacice

O2-sa identifice factorii care au contribuit la unificarea triburilor geto-dace

O3-sa precizeze actiunile de politica interna si externa prin care Burebista a creat si consolidat primul stat dac

O4-sa recunoasca,cu ajutorul hartii,deosebirile teritoriale dintre regatul lui Burebista si cel al lui Decebal

O5-sa analizeze politica externa a lui Decebal

O6-sa inteleaga consecintele razboaielor daco-romane si rolul lor in procesul de etnogeneza romaneasca

Scenariul didactic

Obi-ectivMomentele

lectieiContinutul

stiintificActivitate profesorActivitate eleviStrategii

Moment organizat.-noteaza absentele

-preg mijloacelor de invat.

Evaluarea cunost anterioareRepubli-ca si Imperiul Roman-prezinta modalitatea de evaluare

-explica regulile jocului notiunilor ist

-adreseaza intrebari suplim-pe grupe,raspund cerintelor profesoruluiConversa

tia

Anuntarea titlului lectiei noi si a planului de predare-invatareRegatul dac

Noteaza planul lectiei:

-Premisele aparitiei statului

dac

-Statul dac condus de

Burebista

-Regatul lui Decebal

O.1

O.2

O.3

O.4

O.5

O6Dobandirea de noi cunostintePremisele aparitiei statului dac-identif aria de locuire a triburilor g-dace

-descrie organizarea dacilor in triburi si uniuni tribale

-nominalizeaza conducatorii unor uniuni tribale din Dobrogea,Muntenia,Trans.

-clasifica factorii:interni,

externi

-noteaza explicatiile profesorului

-studiaza inividual documente ist pt identificarea unor factori-expu-nere

-inv prin descoperire

Doc 1si2 pag 29

Statul dac condus de Burebista

-analizeaza personalitatea lui Burebista

-explica organizarea interna

a statului

-cere elevilor sa urmareasca extinderea statului,utilizand harta

-relatiile cu romanii,implicarea in razboiul civil -studiaza caile extinderii statului dac

-identifica actiunile militare ale lui Burebista contra triburilor vecineConversatie

-doc 6/ p30

-studiaza harta

Regatul lui Decebal

-explica evolutia statului dac dupa moartea lui Burebista

-precizeaza actiunile prin care Decebal consolideaza statul

-analizeaza politica externa:razboaiele cu romanii(87,88,101-102,105-106)

-urmarile razb:cucerirea Daciei,romanizarea,etnogeneza-compara diferentele teritoriale dintre regatele lui Burebista si Decebal

-studiaza doc care descriu desfasurarea confruntarilor daco-romaneexpunerea

Harta

-doc 13 /pag 31

O.1

O.2

O.3

O.5Fixarea cunostinte-

lorIntrebari frontale:

-Ce factori au infl crearea statuluidac?

-Care au fost princip actiuni de politica externa ale lui Burebista?

-Prin ce s-a caracterizat politica externa a lui Decebal?

-indica elevilor sa rezolve exercitiul nr 2/32-raspund intrebarilorConversatie,

Test de evaluare

Schita lectiei

1.Premisele aparitiei statului dac

-aria de locuire: spatiul carpato-dunarean

-unificarea triburilor:religie si limba comuna,dezvoltare economica,stratificare sociala,pericole externe

2.Statul dac condus de Burebista

-Burebista-cel dintai si cel mai mare dintre regii din Tracia

-consolidarea statului in plan intern

-extinderea teritoriului statului

3.Regatul lui Decebal

-intern:dezvoltare economica, consolidarea centrului politico-religios

-extern:razboaie cu Imperiul Roman-87;88;101-102;105-106

-cucerirea Daciei

-romanizare,etnogeneza

-