Óraterv - zalai-iskola.hu · ez az óra a tematikus terv 7. foglalkozása volt. az előkészítő...

13
Bedőné Fatér Tímea, magyar nyelv és irodalom ………………………… Általános Iskola Óraterv A pedagógus neve: Bedőné Fatér Tímea Műveltségi terület: magyar nyelv és irodalom Tantárgy: magyar nyelv Osztály: 7. Az óra témája: Az eredet-és eredményhatározós szószerkezet Az óra cél- és feladatrendszere: A eredet-és eredményhatározó funkciójának és kifejező eszközeinek felismerése, megnevezése. Az eredet-és eredményhatározós alárendelő szószerkezetek mondatbeli viszonyainak megfigyelése; felismerésük és alkotásuk. ismeretbővítés, tanult ismeretek alkalmazása. A -ból, -ből,-ról,-ről, tól-től ragos szavak helyesírása, -vá, vé rag hasonulásának helyesírása. A néma értő olvasás során a tanulók önálló ismeretszerzése, információkezelése, lényegkiemelése fejlődik. A változatos feladatok által a problé- mamegoldás, figyelem, emlékezet fejlesztése a célzott terület. A páros munka során udvarias együttműködésre, segítőkészségre, türelemre, empá- tiára van szükség, és lehetőség nyílik a tolerancia fejlesztésére; a felelősségvállalás, szabálykövetés gyakorlására is. Az óra didaktikai feladatai: A tanulók megelőző tudására építve, részben önálló ismeretszerzésre támaszkodó ismeretbővítés. Majd ennek a közös megbeszéléssel, tanári magyarázattal történő kiegészítése, megerősítése. A tanultak alkalmazása, gyakorlás egyszerű feladathelyzetekben. Helyesírási készség fejlesztése. Tantárgyi kapcsolatok: Természetismeret (a tankönyvi példamondatok kapcsolódó tartalma) Felhasznált források: Antalné Szabó Ágnes - Raátz Judit: Magyar nyelv és kommunikáció c. tankönyv (Nemzeti Tankönyvkiadó, 2011), Antalné Szabó Ágnes - Raátz Judit: Magyar nyelv és kommunikáció c. munkafüzet (Nemzeti Tankönyvkiadó, 2005), Cs. Nagy Lajos: Nyelvtani elemzési gyakorlókönyv (Trezor Kiadó, Budapest 1994) 30-53. p.

Upload: others

Post on 10-Sep-2019

2 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Bedőné Fatér Tímea, magyar nyelv és irodalom

………………………… Általános Iskola

Óraterv

A pedagógus neve: Bedőné Fatér Tímea

Műveltségi terület: magyar nyelv és irodalom

Tantárgy: magyar nyelv

Osztály: 7.

Az óra témája: Az eredet-és eredményhatározós szószerkezet

Az óra cél- és feladatrendszere: A eredet-és eredményhatározó funkciójának és kifejező eszközeinek felismerése, megnevezése. Az eredet-és

eredményhatározós alárendelő szószerkezetek mondatbeli viszonyainak megfigyelése; felismerésük és alkotásuk. ismeretbővítés, tanult ismeretek

alkalmazása. A -ból, -ből,-ról,-ről, tól-től ragos szavak helyesírása, -vá, vé rag hasonulásának helyesírása.

A néma értő olvasás során a tanulók önálló ismeretszerzése, információkezelése, lényegkiemelése fejlődik. A változatos feladatok által a problé-

mamegoldás, figyelem, emlékezet fejlesztése a célzott terület. A páros munka során udvarias együttműködésre, segítőkészségre, türelemre, empá-

tiára van szükség, és lehetőség nyílik a tolerancia fejlesztésére; a felelősségvállalás, szabálykövetés gyakorlására is.

Az óra didaktikai feladatai: A tanulók megelőző tudására építve, részben önálló ismeretszerzésre támaszkodó ismeretbővítés. Majd ennek a

közös megbeszéléssel, tanári magyarázattal történő kiegészítése, megerősítése. A tanultak alkalmazása, gyakorlás egyszerű feladathelyzetekben.

Helyesírási készség fejlesztése.

Tantárgyi kapcsolatok: Természetismeret (a tankönyvi példamondatok kapcsolódó tartalma)

Felhasznált források:

Antalné Szabó Ágnes - Raátz Judit: Magyar nyelv és kommunikáció c. tankönyv (Nemzeti Tankönyvkiadó, 2011),

Antalné Szabó Ágnes - Raátz Judit: Magyar nyelv és kommunikáció c. munkafüzet (Nemzeti Tankönyvkiadó, 2005),

Cs. Nagy Lajos: Nyelvtani elemzési gyakorlókönyv (Trezor Kiadó, Budapest 1994) 30-53. p.

Bedőné Fatér Tímea, magyar nyelv és irodalom

………………………… Általános Iskola

Cs. Nagy Lajos: Helyesírási gyakorlókönyv 102. – 104. o.

A magyar helyesírás szabályai, Akadémiai Kiadó, Budapest, 2007.

Szabó Kálmán: Helyesírási szöveggyűjtemény az általános iskola felső tagozata számára Nemzeti Tankönyvkiadó, Budapest 1994. 148. - 157.o.

Török Ágnes (szerk.): Egyet értünk? Egyetértünk! Helyesírási gyakorló feladatok magyar nyelvből 5 – 8. osztály számára Dinasztia Tankönyvki-

adó 2003.

A kiosztandó feladatok nyomtatott formában kerülnek a tanulók kezébe, ezeket a megoldást követően a füzetükbe ragasztják, vagy a közös meg-

oldás esetén a csoport mappájában tárolják.

Dátum: 2014. február 20.

Idő Tanegység,

tevékenység Tartalom, az óra menete

Nevelési-oktatási stratégia Megjegyzés

Munkaforma Módszer Eszköz

1-7

Ráhangolás

Előkészítő feladat

- „Futkosós tollbamondás” szavakkal (eredet- és ered-

ményhatározó ragos alakjainak írása, ld.: melléklet-

ben). Közben házi feladatok szúrópróba szerű ellenőr-

zése.

- Hibajavítás a levett plakátok alapján a csoportokban.

Közben a kapcsolódó helyesírási tudnivalók közös fel-

elevenítése. Problémát jelentő szó esetén közös értel-

mezés.

- Értékelés: Mennyi a csoportokban a helyesen leírt

szavak összege? (Az első helyezett csoportot ünnepel-

jük tapssal (kérésükre: tűzijátéktaps, vastaps vagy por-

Kooperatív

csoportmunka

Futkosós

tollbamon-

dás technika

Füzet és

falra ragasz-

tott szólisták

a csoportok

számának

megfelelő-

en.

Bedőné Fatér Tímea, magyar nyelv és irodalom

………………………… Általános Iskola

Idő Tanegység,

tevékenység Tartalom, az óra menete

Nevelési-oktatási stratégia Megjegyzés

Munkaforma Módszer Eszköz

cukor taps).

8-

10

11-

15

Előzetes tudás

előhívása

- Szervezési feladat:

Akiknek a széke alá kis kék feladat van ragasztva

(gyurmaragaccsal), azok helyezkedjenek el most a te-

rem jobb oldalán, felém fordulva: ők alkotják ma a kék

csapatot.

Akinek pedig piros színnel megfogalmazott feladat van

a székén, helyezkedjen el a bal oldalon, szintén felém

fordulva: ők alkotják ma a piros csapatot. A két társa-

ság külön fog dolgozni a továbbiakban.

Tollbamondás szavaihoz kapcsolódó feladatok megol-

dása.

- Kék (önállóan): Csoportosíts, helyezd el a szavakat a

T táblába! Figyelj a fejlécben megadott csoportosítási

szempontra!

- Piros (velem): Csoportosítsd a szavakat a jelentésük

alapján a T táblába! Nevezd meg, mi a közös az össze-

tartozó kifejezésekben! Adj címet a fejlécben a két

Differenciált

rétegmunka

Differenciá-

lás,

T tábla

technika

Feladatkár-

tyák a szék

alján (óra

előtt célzot-

tan felra-

gasztva)

Egyszemé-

lyes, könnyen

variálható

padok vannak

a teremben,

nem okoz

gondot a

gyors hely-

változtatás. A

differenciált

kék - piros

feladatokat az

óra előtt te-

szem fel a

székek aljára.

Bedőné Fatér Tímea, magyar nyelv és irodalom

………………………… Általános Iskola

Idő Tanegység,

tevékenység Tartalom, az óra menete

Nevelési-oktatási stratégia Megjegyzés

Munkaforma Módszer Eszköz

szócsoportnak!

Megoldást követően előkészítem az önálló munkáju-

kat: Ma az eredet –és eredményhatározóval ismerke-

dünk meg. Segítő párokban fogtok tovább dolgozni.

16-

30

Jelentésteremtés

Szövegértelmezés

Ismeretbővítés

- Piros (önállóan): Olvassátok el egyénileg a tankönyv

59-60. oldalán található szöveget. Majd pármunkában

értelmezzétek a szöveget! Ehhez segítő szempontsort

kaptok (ld. mellékletben)

- Kék (velem):

Önálló feladat gyors ellenőrzése. Célkitűzés: ma az

eredet –és eredményhatározóval ismerkedünk meg.

Közös szövegértelmezés, megbeszélés (Tankönyv 59-

60. oldal)

Honnan kaphatta nevét az eredethatározó? Miért

mondhatjuk, hogy mindig előzményt fejez ki? Melyek

a leggyakoribb kifejezőeszközei? Alkossunk saját pél-

dákat!

Honnan kaphatta nevét az eredményhatározó? Miért

mondhatjuk, hogy mindig véghatározó? Melyek a leg-

Differenciált

rétegmunka

Differenciá-

lás, feladat-

megoldás

párban

Megbeszé-

lés, kérdve

kifejtés,

magyarázat.

Tankönyv,

szempontsor

Bedőné Fatér Tímea, magyar nyelv és irodalom

………………………… Általános Iskola

Idő Tanegység,

tevékenység Tartalom, az óra menete

Nevelési-oktatási stratégia Megjegyzés

Munkaforma Módszer Eszköz

gyakoribb kifejezőeszközei? Alkossunk saját példákat!

Hasonlítsuk össze a kétféle határozót! Mi a különbség

köztük?

Megbeszélést követően előkészítem az új ismeretek

alkalmazását, az önálló munkát. Segítő párokban fog-

nak tovább dolgozni.

összehason-

lítás

31-

36

Új ismeretek al-

kalmazása

- Kék (önállóan): Mondatelemzés, új határozók kifeje-

zőeszközeinek megnevezése. A mondatokat felváltva

elemzik, oldják. Az egyik tag a megoldó, a másik a

segítő („edző”), majd szerepcsere.

- Piros (velem): Olvasottak, új, önállóan megszerzett

ismeretek megbeszélése a szempontsor alapján.

Differenciált

rétegmunka

Feladat-

megoldás

párban.

Megbeszé-

lés, kérdve

kifejtés,

ellenőrzés.

Feladatla-

pok

36-

40

Reflektálás

Új ismeretek al-

kalmazása

Gyakorlás, ösz-

szegzés

- A piros csapat tagjait bevonom a kék csapat mondat-

elemzéseinek ellenőrzésébe. A mondatok megoldása

kivetítőn jelenik meg.

- Négy állítást olvashattok a kivetítőn. Kettő igaz, kettő

Egyéni munka Ellenőrzés.

Igaz-hamis

Projektor,

laptop,

megoldókul

cs.

Bedőné Fatér Tímea, magyar nyelv és irodalom

………………………… Általános Iskola

Idő Tanegység,

tevékenység Tartalom, az óra menete

Nevelési-oktatási stratégia Megjegyzés

Munkaforma Módszer Eszköz

hamis. Gondolkozzatok, melyik mondatok a hamisak?

Háromig számolok, két magasba tartott kezeteken mu-

tassátok a hamis mondatok sorszámát! Tegyétek igazzá

őket!

technika,

gyakorlás.

41-

43.

Házi feladat

megbeszélése

Piros csapat tagjai: Mf. 100. o./2. 101. o./4.

Kék csapat tagjai: Mf. 99. o./1. 100. o./5.

Plusz pontos feladat: 100. o./3.

Differenciált

házi feladat

Munkafüzet

44-

45.

Órai munka érté-

kelése

Tanulói értékelés: Mit viszek magammal az óráról?

Rövid szóbeli nevelői értékelés a munka hatékonyságá-

ról.

Bedőné Fatér Tímea, magyar nyelv és irodalom

………………………… Általános Iskola

Mellékletek (megvalósításhoz kapcsolódó dokumentumok)

Tollbamondás szavai:

forrásból, jéggé, rendőrtől, tündérré, madarak közül, halomba, rólad, olyanná, belőlünk, azzá

T-tábla (kék)

Csoportosíts, helyezd el a tollbamondás szavait a T-táblába! Figyelj a fejlécben megadott csoportosítási szempontra!

Bedőné Fatér Tímea, magyar nyelv és irodalom

………………………… Általános Iskola

Egy kapcsolódó megoldás:

Bedőné Fatér Tímea, magyar nyelv és irodalom

………………………… Általános Iskola

T-tábla (piros)

Csoportosítsd a szavakat a jelentésük alapján a T táblába! Gondolkozz, mi a közös az azonos oldalra került kifejezésekben! Mit fejeznek

ki? Adj címet a fejlécben a két szócsoportnak!

Bedőné Fatér Tímea, magyar nyelv és irodalom

………………………… Általános Iskola

Egy kapcsolódó megoldás:

Bedőné Fatér Tímea, magyar nyelv és irodalom

………………………… Általános Iskola

Szempontsor a szövegfeldolgozáshoz (piros):

Az eredethatározó

Mondatbeli szerepe

Elemzéskor alkalmazott jelölése

Kifejezőeszközei

Kérdései

Az eredményhatározó

Mondatbeli szerepe

Elemzéskor alkalmazott jelölése

Kifejezőeszközei

Kérdései

Mondatok az elemzéshez (kék)

Az asztalos fából készítette az asztalt.

Válassz a ceruzák közül!

Ebből bármikor kinőhet egy hajtás.

A melegben hamar vízzé válik a jég.

A hentes darabokra vágta a húst.

A hátszéltől a vitorla szélesre dagadt.

Igaz-hamis állítások

Az eredményhatározók gyakran -vá, -vé kézős névszók.

Az eredethatározó jellemző kifejezőeszköze a -ból, -ből ragos névszó.

Az eredményhatározó mindig előzményhatározó.

Az eredethatározós szószerkezet alaptagja gyakrabban ige, máskor igenév.

Bedőné Fatér Tímea, magyar nyelv és irodalom

………………………… Általános Iskola

Értékelés

A tanórán ismét a pozitív megerősítést célzó szóbeli fejlesztő értékelésre törekedtem. A tollbamondást követően alkalmaztuk a tanulók tapssal

való jutalmazását, az ünneplést. A mai órán az ünneplő csoport választotta a tapsot. Az óra végén kiemeltem a véleményem szerint leghatéko-

nyabban megoldott feladatokat.

A tanulóknak is adtam lehetőséget a szóbeli értékelésre: az általuk elsajátított tudáselemekre vonatkozóan kaptam reflektálásokat. A differenciált

„színes” házi feladatok mellett megjelenő szorgalmi feladatot a tanulók plusz pontokért oldhatják meg. Három plusz pont összegyűjtését egy

ötössel értékelem.

Reflexió

Ez az óra a tematikus terv 7. foglalkozása volt. Az előkészítő tollbamondás ebben a mozgásos formájában motiváló erővel bírt. A tanóra gerincét

a differenciált rétegmunkára építettem fel. A tanóra elején még a megszokott alapcsoportban folyt a munka, majd rövid szervezéssel megoldha-

tóvá vált az új ismeretek két szinten való elsajátítása, jobban előtérbe kerülhetett az egyéni különbségekre nagyobb hangsúlyt fektető óravezetés.

A piros csapat nagyobb önállóságot kapott a tanórán, inkább előkészítő és ellenőrző szerepben voltam jelen köztük. A kék csapat tagjainak szük-

sége volt e témában a tanári közreműködésre, magyarázatra, a közös értelmezésre. Fontosnak tartottam, hogy az óra elején együtt induljanak a

rétegek, majd a tanóra végén újra közös legyen a reflektálás, értékelés, zárás. Ez adott keretet a foglalkozásnak, melyben a tartalom elsajátítására

kétféle úton közelíthették meg a gyerekek. Legközelebb érdemes lesz újra próbálkozni három réteg alkotásával, mert tapasztalataim szerint a

tehetséges tanulók és a lassabban, nehézkesebben haladók között most is alkotható lett volna még egy középréteg is, részben önálló feladatokkal.

Bedőné Fatér Tímea, magyar nyelv és irodalom

………………………… Általános Iskola

Így még inkább lehetővé tudtam volna tenni számukra a saját ütemüknek megfelelő tanulást. Tapasztalom, hogy a kooperativitás és differenciálás

következetes alkalmazása révén kevésbé jönnek létre problematikus helyzetek az órán. Ezekkel olyan tanulási módokat biztosíthatok a gyerekek-

nek, amelyekben ők maguk is érdekeltebbek, motiváltabbak, aktívabbak.

A differenciált házi feladatok mellett szokás szerint adtam lehetőséget plusz pontos feladat megoldására is.