rancangan pengajaran harian

3
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN – MODEL LIMA FASA NEEDHAM Mata Pelajaran 科 Dunia Sains dan Teknologi 科科科科科科科 Kelas 科科 1 Pintar Bilangan pelajar orang Tarikh 科科 24/3/2015 (Selasa) Masa 科科 0915-0945 30minitBidang pembelajaran Sains Hayat Topik 科科 Topik 3: Sains Hayat- Haiwan Standard Kandungan 3.1 Menganalisis haiwan dan bahagian tubuh haiwan. Standard Pembelajaran 3.1.1 Mengenal pasti haiwan yang terdapat di sekeliling seperti kucing,ikan,burung, ular,katak,lipas,siput dan rama-rama . Hasil pembelajaran 科科科科科科 Di akhir pembelajaran, murid dapat : i. Menyatakan sekurang-kurangnya 5 jenis haiwan yang terdapat di sekeliling seperti kucing, ikan, burung, ular, katak, lipas, siput dan rama-rama secara lisan dengan tepat dan betul. ii. Menyatakan apa yang akan berlaku jika tiada haiwan di dunia ini seperti semua manusia menjadi vegetarian, manusia tidak mempunyai sumber makanan daripada haiwan, tiada zoo di dunia ini, dan sebagainya secara lisan dengan tepat dan betul. Pendekatan pengajaran dan pembelajaran Kontekstual Kaedah Pengajaran Penyoalan, perbincangan Pengetahuan sedia ada Murid pernah melihat pelbagai jenis haiwan Kemahiran Proses sains (KPS) Memerhati Sikap Saintifik & Nilai murni I. Berani mencuba II. Yakin dan berdikari III. Menyayangi haiwan

Upload: shee-ying

Post on 08-Sep-2015

218 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

rph

TRANSCRIPT

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MODEL LIMA FASA NEEDHAMMata Pelajaran Dunia Sains dan Teknologi

Kelas 1 Pintar

Bilangan pelajar orang

Tarikh 24/3/2015 (Selasa)

Masa 0915-0945 30minit

Bidang pembelajaranSains Hayat

Topik Topik 3: Sains Hayat- Haiwan

Standard Kandungan3.1 Menganalisis haiwan dan bahagian tubuh haiwan.

Standard Pembelajaran3.1.1 Mengenal pasti haiwan yang terdapat di sekeliling seperti kucing,ikan,burung, ular,katak,lipas,siput dan rama-rama .

Hasil pembelajaranDi akhir pembelajaran, murid dapat :1. Menyatakan sekurang-kurangnya 5 jenis haiwan yang terdapat di sekeliling seperti kucing, ikan, burung, ular, katak, lipas, siput dan rama-rama secara lisan dengan tepat dan betul.1. Menyatakan apa yang akan berlaku jika tiada haiwan di dunia ini seperti semua manusia menjadi vegetarian, manusia tidak mempunyai sumber makanan daripada haiwan, tiada zoo di dunia ini, dan sebagainya secara lisan dengan tepat dan betul.

Pendekatan pengajaran dan pembelajaranKontekstual

Kaedah PengajaranPenyoalan, perbincangan

Pengetahuan sedia adaMurid pernah melihat pelbagai jenis haiwan

Kemahiran Proses sains (KPS)Memerhati

Sikap Saintifik & Nilai murni1. Berani mencuba1. Yakin dan berdikari1. Menyayangi haiwan

Kemahiran Berfikir secara Kritis dan Kreatif (KBKK)Membuat kesimpulan

Kecerdasan PelbagaiInterpersonal, muzik

Sumber pengajaranKomputer, LCD projektor, video, gambar, persembahan slaid powerpoint, buku aktiviti

Fasa pengajaranIsi kandunganAktiviti P&PCatatan

Set induksi(3 minit)

Nobita Nobi menangis kerana tidak pandai menjawab soalan dalam latihan yang bertajuk Haiwan di sekeliling kita.Doraemon datang dan tanya Nobita Nobi apa yang berlaku. 1. Guru memulakan pengajaran dan pembelajaran dengan persembahan powerpoint di mana Nobita Nobi sedang membuat kerja rumah yang diberi oleh guru yang bertajuk Haiwan di sekeliling kita.2. Murid dikehendaki untuk menumpukan perhatian untuk memerhatikan dialog pendek yang ditunjukkan antara Nobita Nobi dan Doraemon.Bbm:Persembahan slaid powerpoint, komputer, LCD projektor, gambarKPS: memerhati

Langkah 1:Pencetusan idea(3 minit)Latihan Nobita:Lampiran 11. Nobita menunjukkan latihan tersebut kepada Doraemon.2. Doraemon meminta tolong murid Tahun 1 Pintar untuk bersama-sama membantu Nobita menyiapkan latihan. 3. Sebelum membantu Nobita, Doraemon mengeluarkan pendrive sebagai satu tips bantuan.4. Dalam pendrive tersebut terdapat video mengenai haiwan.5. Murid menonton video tersebut sebelum membantu Nobita.Bbm:Persembahan slaid powerpoint, komputer, LCD projektor, gambar, video

KPS: memerhati

Langkah 2:Penstrukturan semula idea(15 minit)Latihan Nobita:Lampiran 1 1. Murid Tahun 1 Pintar dikehendaki untuk membantu Nobita bagi menyiapkan latihan setelah menonton video.2. Guru menunjukkan latihan Nobita melalui persembahan slaid powerpoint. Bbm:Persembahan slaid powerpoint, komputer, LCD projektor, gambar,

Langkah 3:Aplikasi idea(8 minit)

Latihan buku aktiviti:

Soalan:-Apakah yang akan berlaku jika dunia ini tidak mempunyai haiwan?-Apakah yang menyebabkan haiwan pupus?-Apakah yang harus kita lakukan?Nilai murni: Menyayangi haiwan1. Murid dikehendaki untuk menyiapkan latihan dalam buku aktiviti. 2. Guru berbincang jawapan dengan murid. 3. Guru menunjukkan gambar semua haiwan mati dan bertanya soalan kepada murid. 4. Guru menerapkan nilai murni dalam kalangan murid. Bbm:Buku aktiviti

Nilai:Menyayangi haiwan

Penutup( 3 minit)Rumusan:Contoh haiwan yang terdapat di sekeliling kita adalah seperti burung, siput, gajah, serigala, kucing dan sebagainya. 1. Guru memainkan lagu animal song.2. Murid menyanyi lagu animal song.3. Guru membimbing murid merumuskan isi pelajaran hari ini. BBm:Lagu, komputer

Tandatangan guru pembimbing,