rancangan pengajaran harian 23

4
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN – MODEL LIMA FASA NEEDHAM Mata Pelajaran 科 Dunia Sains dan Teknologi 科科科科科科科 Kelas 科科 5 S Bilangan pelajar 27 orang Tarikh 科科 2/3/2015 (Isnin) Masa 科科 0845-091530minitBidang pembelajara n Sains Hayat Topik 科科 Topik 3: Proses Hidup Haiwan Standard Kandungan 3.4 Hubungan makanan antara hidupan Standard Pembelajara n 科科科科 3.4.1 Menyatakan maksud rantai makanan ialah hubungan makanan antara hidupan. 3.4.5 Menyatakan maksud siratan makanan ialah gabungan beberapa rantai makanan dalam suatu habitat. 3.4.2 Membina rantai makanan di pelbagai habitat seperti kolam, hutan, padang rumput, sawah padi dan ladang Hasil pembelajara n 科科科科科科 Di akhir pembelajaran, murid dapat : Menyatakan maksud rantai makanan ialah hubungan makanan antara hidupan dan definisi siratan makanan ialah gabungan beberapa rantai makanan dalam suatu habitat secara bertulis dengan betul dan tepat. Membina sekurang-kurangnya 2 rantai makanan di pelbagai habitat seperti kolam, hutan, padang rumput, sawah padi dan ladang dan menyatakan pengeluar dan pengguna berdasarkan kehendak soalan secara bertulis dengan tepat dan betul. Pendekatan pengajaran dan pembelajara n Konstruktivisme Kaedah Penyoalan, perbincangan

Upload: sheeying92

Post on 18-Nov-2015

232 views

Category:

Documents


5 download

DESCRIPTION

rph

TRANSCRIPT

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MODEL LIMA FASA NEEDHAMMata Pelajaran Dunia Sains dan Teknologi

Kelas 5 S

Bilangan pelajar27 orang

Tarikh 2/3/2015 (Isnin)

Masa 0845-091530minit

Bidang pembelajaranSains Hayat

Topik Topik 3: Proses Hidup Haiwan

Standard Kandungan3.4 Hubungan makanan antara hidupan

Standard Pembelajaran3.4.1 Menyatakan maksud rantai makanan ialah hubungan makanan antara hidupan. 3.4.5 Menyatakan maksud siratan makanan ialah gabungan beberapa rantai makanan dalam suatu habitat. 3.4.2 Membina rantai makanan di pelbagai habitat seperti kolam, hutan, padang rumput, sawah padi dan ladang

Hasil pembelajaranDi akhir pembelajaran, murid dapat : Menyatakan maksud rantai makanan ialah hubungan makanan antara hidupan dan definisi siratan makanan ialah gabungan beberapa rantai makanan dalam suatu habitat secara bertulis dengan betul dan tepat. Membina sekurang-kurangnya 2 rantai makanan di pelbagai habitat seperti kolam, hutan, padang rumput, sawah padi dan ladang dan menyatakan pengeluar dan pengguna berdasarkan kehendak soalan secara bertulis dengan tepat dan betul.

Pendekatan pengajaran dan pembelajaranKonstruktivisme

Kaedah PengajaranPenyoalan, perbincangan

Pengetahuan sedia adaMurid pernah belajar cara pemakanan haiwan.

Kemahiran Proses sains (KPS) Memerhati

Sikap Saintifik & Nilai murniI. Berani mencubaII. Yakin dan berdikariIII. Kasih sayang

Kemahiran Berfikir secara Kritis dan Kreatif (KBKK)Membuat kesimpulan

Kecerdasan PelbagaiInterpersonal

Sumber pengajaranpapan hitam, kapur, buku aktiviti

Fasa pengajaranIsi kandunganAktiviti P&PCatatan

Set induksi(3 minit)

Lakonan Harimau akan makan lembu.

1. Guru meminta 2 orang murid untuk berlakon sebagai harimau dan lembu.2. Guru bertanya murid apa yang akan berlaku jika harimau berjumpa dengan lembu di hutan?

Langkah 1:Pencetusan idea(5 minit) Harimau makan lembu. Lembu ialah makanan harimau/harimau ialah karnivor. Rumput Tiada harimau yang akan makan lembu, Bilangan Lembu akan bertambah/rumput akan berkurangan1. Guru bertanya soalan berdasarkan lakonan tadi.Soalan: Apakah yang telah harimau lakukan? Kenapa? Apakah yang dimakan oleh lembu? Apakah yang akan berlaku jika harimau mati?2. Guru meminta murid menulis rantai makanan di papan tulis.

Langkah 2:Penstrukturan semula idea(10 minit)Contoh rantai makanan:Daun belalang katakularhelangRumput airberuduikan kecilitik1. Guru menerangkan definisi rantai makanan dan siratan makanan kepada murid melalui persembahan slaid powerpoint.2. Guru menunjukkan beberapa contoh rantai makanan di pelbagai habitat dan membimbing murid untuk membina rantai makanan sendiri di pelbagai habitat.BBm:

Langkah 3:Aplikasi idea(9 minit)

Buku aktivitim/s 15 (c)1. Murid dikehendaki menyiapkan latihan dalam buku ativiti mengenai rantai makanan.2. Murid dibenarkan berbincang bersama rakan sebelah.3. Guru berbincang jawapan bersama murid.BBm:Buku aktiviti

Penutup( 3 minit)Menghargai rukun alam bahawa sesuatu yang hidup boleh menjadi makanan kepada benda hidup yang lain1. Murid dibimbing untuk merumuskan isi pembelajaran hari ini.2. Guru menyemai nilai murni dalam kalangan murid.Nilai:Menghargai rukun alam bahawa sesuatu yang hidup boleh menjadi makanan kepada benda hidup yang lain

Tandatangan guru pembimbing,