rancangan pengajaran harian 2 (autosaved)

11
KPR3974 LATIHAN MENGAJAR DISEDIAKAN OLEH: NAMA NO. METRIK NO.TEL ABDUL HALIM BIN MD SAAD D20102045082 0195703442 GROUP: UPSI225 ( A132PJJ) PENSYARAH: DR MOHD NOOR BIN DAUD RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU KEDUA ( ADAB MAKAN )

Upload: abdul-halim-md-saad

Post on 25-Nov-2015

38 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

agama

TRANSCRIPT

KPR3974LATIHAN MENGAJAR

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU KEDUA( ADAB MAKAN )

DISEDIAKAN OLEH:NAMANO. METRIKNO.TEL

ABDUL HALIM BIN MD SAADD201020450820195703442

GROUP:UPSI225 ( A132PJJ)

PENSYARAH:DR MOHD NOOR BIN DAUD

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

TAHUN : 1 BIJAK ( 18 orang )MASA : 8:15-9:15MATA PELAJARAN : PENDIDIKAN ISLAMBIDANG : ADABTAJUK : ADAB MAKAN DAN MINUM

STANDARD KANDUNGAN5.1 Memahami dan mengamalkan adab makan dan minum

STANDARD PEMBELAJARAN5.1.1 Murid dapat menyebut adab sebelum, semasa dan selepas makan dan minum.5.1.2 Mengenal pasti kelebihan beramal dengan adab makan dan minum.5.1.3 Murid-murid dapat membaca doa sebelum dan selepas makan.

OBJEKTIF1. Menyatakan adab sebelum, semasa dan selepas makan dan minum.2. Mengenal pasti kelebihan beramal dengan adab makan dan minum.3. Menjelaskan akibat tidak beramal dengan adab makan dan minum.4. Membaca doa sebelum dan selepas makan.

KAEDAH PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN1. Keadah baca ikut guru (BIG)2. Simulasi ( makan )3. Tasmik4. Sumbang saran

BAHAN BANTU MENGAJAR1. Carta bergambar2. Makanan3. Kad4. LCD,Komputer5. Lembaran kerja

PENTAKSIRAN ( PENILAIAN )1. Praktikal makan dan minum dengan betul(semasa penerangan)2. Mengklasifikasikan adab makan dan minum3. Melengkapkan doa berpandukan jawapan yang diberikan4. Tandakan betul atau salah pada adab makan dan minum yang ditunjukkan.

SET INDUKSI

5 minit1. Murid-murid membaca doa untuk belajar

2. Guru makan sekeping roti di dalam kelas dalam dua keadaan:

2.1 Sambil berdiri 2.2 Sambil duduk

3. Murid-murid memerhati sikap dan tingkahlaku guru yang ditunjukkan secara spontan.

4. Bersoal jawab dengan murid berkaitan dengan tingkahlaku guru ketika makan

PERKEMBANGAN( Langkah pertama)

15 minit

(Langkah kedua)

15 minit

(Langkah ketiga)

12 minit

1. Guru meminta murid-murid menyebut adab makan dan minum secara rawak.2. Guru mencatat jawapan yang diberikan oleh murid di papan putih.3. Guru memberikan penerangan kepada murid tentang adab makan dan minum menggunakan carta (computer danLCD)

2.Pakaianbersih1.Membasuhtangan

Adab sebelum

5.BacaDoa

3.Duduktertib

4.Baca

2.Ambil makanan yang hampir3.Duduktertib4.Baca 5.BacaDoa1.Gunakan tangan kananAdab semasa

2.Doa selepas makan1.Membasuh tangan

Adab selepas

4. Guru memberikan penerangan secara terperinci tentang adab-adab yang telah dipamerkan kepada murid-murid5. Soaljawab

1. Mengenalpasti kelebihan adab makan dan minum serta akibat tidak mengamalkannya.

2. Guru memilih secara rawak 4 murid lelaki dan 4 murid perempuan untuk menyusun kad-kad kelebihan mengamalkan adab ketika makan dan minum serta kad-kad akibat tidak mengamalkan adab makan dan minum.

3. Kad tersebut dibahagikan kepada dua kategori:3.1 Kategori A : Kelebihan mengamalkan adab makan dan minum3.2 Kategori B : Akibat tidak mengamalkan adab makan dan minum.

Kategori A Kategori BKelebihan Beradab Ketika Makan Dan MinumAkibat Tidak Mengamalkan Adab Makan Dan Minum

Mendapat pahalaTidak diberkati Allah

Sihat tubuh badanMemudharatkan kesihatan

Cepat kenyangTidak disukai Allah, ibu bapa dan teman

Hidup berdisiplinKehidupan tidak terurus

4. Guru membimbing murid-murid5. Bersoaljawab

1. Guru memperlihatkan kepada murid-murid klip video nasyid kanak-kana daripada kumpulan Tilmiz melalui youtube.

2. Guru memperdengarkan kepada mereka nasyid yang bertajuk:2.1 Doa sebelum makan2.2 Doa selepas makan 3. Murid-murid mengikut nasyid yang dinyanyikan secara:3.1 Secara beramai-ramai 3.2 Secara berkumpulan lelaki dan perempuan3.3 Secara berpasangan

4. Murid-murid membaca berulangkali bersama-sama dengan guru.5. Bersoal jawab

PENTAKSIRAN(PENILAIAN)

10 minit1. Aktiviti individu1.1 Murid-murid melengkapkan jadual yang telah diberikan berkaitang dengan adab makan dan minum.( rujuk lampiran )1.2 Murid-murid menandakan ( / ) pada kelebihan beramal dengan adab makan dan minum dan ( X ) pada akibat tidak beramal dengan adab makan dan minum.( rujuk lampiran )

1.3 Murid-murid menyalin semula doa sebelum makan dan memenuhi tempat kosong bagi doa selepas makan.( rujuk lampiran )

PENUTUP3 minit1. Guru membuat kesimpulan tentang pelajaran yang telah dipelajari dengan menyatakan bahawa:1.1 Setiap murid perlu mengamalkan adab makan dan minum setia hari dalam kehidupan mereka.1.2 Guru menasihati murid-murid agar mengambil makanan yang berkhasiat sahaja1.3 Sentiasa bersyukur atas nikmat rezeki yang Allah berikan kepada kita.

REFLEKSIDiakhir pengajaran dan pembelajaran seramai 15 orang dapat menyatakan semula adab makan dan minum serta mengetahui kelebihan beradab ketika makan dan minum. Di samping itu juga murid dapat membaca doa sebelum dan selepas makan dan minum dengan baik. Doa ini sudah dikuasai oleh murid berdasarkan kepada pengetahuan sedia ada mereka.

LAMPIRAN 1Nama :Kelas :..

1) Penuhkan ruangan adab makan dan minumDuduk tertibAmbil makanan yang hampirDoa selepas makan berdasarkan jawapan yang diberikan.

Baca doaPakaian bersihTidak gelojoh

Baca BismillahUtamakan orang tuaMakan dengan tertib

A). Adab Sebelum Makan 1. Membasuh tangan 2. __________________________ 3.___________________________ 4.___________________________ 5.___________________________B). Adab Semasa Makan 1. Guna tangan kanan 2. __________________________ 3.___________________________ 4.___________________________ 5.___________________________B). Adab Selepas Makan 1. Membasuh tangan 2. __________________________ LAMPIRAN 2Nama :Kelas :..1) Tandakan ( / ) pada gambar yang mengamalkan adab makan dan minum dan ( X ) pada gambar yang tidak mengamalkan adab makan dan minum.

Membaca doa

Makan dengan gelojoh

Tidur ketika makanMakanan yang hampir

Membasuh tangan

Sendawa dengan kuat

Gunakan tangan kananMinum berdiri

LAMPIRAN 3Nama :Kelas :..

1) Lengkapkan doa dibawah ini

___________________ __________

2) Tulis semula doa di bawah ini dengan tulisan yang cantik