rancangan pelajaran harian muzik tahun 1
DESCRIPTION
contoh rph tahun 1TRANSCRIPT
![Page 1: Rancangan Pelajaran Harian Muzik Tahun 1](https://reader036.vdocuments.mx/reader036/viewer/2022082319/55cf905e550346703ba54bb7/html5/thumbnails/1.jpg)
Rancangan Pelajaran harian
Tarikh : 24/08/2014
Hari : Isnin
Masa : 30 minit
Tema : Ekspresi – tempo cepat lambat dan
Standard kandungan : Pengalaman Muzikal
1.1 Menyanyikan pelbagai repertoir secara solo atau berkumpulan.
1.3 Membuat pergerakan mengikut muzik.
Standard Pembelajaran : 1.1.4 Menyanyi mengikut tempo cepat dan lambat.
1.3.1 Membuat gerakan berdasarkan dinamik, pic, tempo dan bunyi.
Objektif Pengajaran : Pada akhir pengajaran murid dapat:
1. Menyanyi mengikut tempo cepat dan lambat.
2. Menepuk detik mengikut tempo cepat dan lambat.
Pengetahuan sedia ada : Murid pernah menyanyi lagu kanak-kanak.
![Page 2: Rancangan Pelajaran Harian Muzik Tahun 1](https://reader036.vdocuments.mx/reader036/viewer/2022082319/55cf905e550346703ba54bb7/html5/thumbnails/2.jpg)
Penyerapan nilai murni : Berdisiplin-mengikut arahan, bekerjasama dan hormat-menghormati.
Kemahiran berfikir : membanding beza tempo cepat dan lambat
Bahan bantu mengajar : Kibod, seni kata lagu, corak irama, kad ikon dan video
Langkah /
Masa
Isi
Kandungan
Aktiviti Pengajaran dan Pengalaman Catatan
BBM/Pendekatan
Set induksi
(3 minit )
Tempo cepat
dan lambat
1. Guru mempamerkan gambar askar dan
gambar orang tua kepada murid.
2. Guru meminta dua menunjuk cara askar berkawad
dan orang tua berjalan,seterusnya minta murid ikut.
3. Guru menyoal murid. Contoh:
Apakah perbezaan antara cara askar berkawad
dengan orang tua berjalan?
Andaian jawapan : askar berkawad cepat dan orang
tua berjalan lambat.
Teknik:
Tunjukcara
![Page 3: Rancangan Pelajaran Harian Muzik Tahun 1](https://reader036.vdocuments.mx/reader036/viewer/2022082319/55cf905e550346703ba54bb7/html5/thumbnails/3.jpg)
Langkah 1
( 7 minit)
Seni kata lagu
“selamat pagi”
- Menepuk
detik
1. Guru membaca seni kata lagu “selamat pagi” dan
murid mendengar seni kata lagu yang dibaca oleh
guru.
2. Murid membaca seni kata lagu dengan bimbingan
guru.
3. Murid membaca seni kata lagu secara keseluruhan.
4. Guru menunjuk cara menepuk corak irama lagu
selamat pagi, bar demi bar mengikut detik.
5. Murid menepuk detik lagu bar demi bar dengan
bimbingan guru.
6. Murid menepuk detik lagu dari bar satu hingga akhir
Teknik
- tunjukcara
- kaedah Carl
Orff
- kaedah Kodaly
Pembelajaran Masteri
Langkah 2
( 7 minit )
Mengenal
pastikan tempo
cepat dan
1. Guru mempamerkan gambar orang tua dan
menyanyikan lagu selamat pagi sambil
menggunakan kibod untuk memainkan
![Page 4: Rancangan Pelajaran Harian Muzik Tahun 1](https://reader036.vdocuments.mx/reader036/viewer/2022082319/55cf905e550346703ba54bb7/html5/thumbnails/4.jpg)
lambat lagu dalam tempo lambat.
2. Guru mempamerkan gambar askar dan
menyanyikan lagu selamat pagi sambil
menggunakan kibod untuk memainkan
lagu dalam tempoh cepat.
3. Murid – murid mendengar lagu yang dinyanyikan dan
dimainkan oleh guru.
4. Guru menyoal murid. Contoh:
Apakah perbezaan antara 2 jenis tempo lagu yang
berbeza di mainkan oleh guru ?
Andaian jawapan : tempoh cepat atau tempoh
Lambat
- bermain kibod
- kemahiran
berfikir:
membanding
beza
Langkah 3
( 10 minit )
Aktiviti kumpulan :
1. Guru membahagikan murid dalam 2 kumpulan. Pembelajaran
![Page 5: Rancangan Pelajaran Harian Muzik Tahun 1](https://reader036.vdocuments.mx/reader036/viewer/2022082319/55cf905e550346703ba54bb7/html5/thumbnails/5.jpg)
2. kumpulan pertama membuat pergerakan dalam
tempoh cepat dan kumpulan yang kedua membuat
pergerakan dalam tempoh lambat.
3. Guru mempamerkan gambar orang tua atau askar
kepada murid dan murid menyanyi lagu sambil
membuat pergerakan mengikut tempoh yang sesuai.
koperatif
- kaedah Carl
Orrf
Penutup
( 3 minit )
1. Guru menayangkan video bertajuk Selamat pagi.
2. Murid-murid menyanyikan lagu “selamat pagi”.
3. Guru Imbas kembali mata pelajaran pada hari
ini.
![Page 6: Rancangan Pelajaran Harian Muzik Tahun 1](https://reader036.vdocuments.mx/reader036/viewer/2022082319/55cf905e550346703ba54bb7/html5/thumbnails/6.jpg)