projekt droga

Download Projekt droga

Post on 26-May-2015

7.143 views

Category:

Education

9 download

Embed Size (px)

DESCRIPTION

droga

TRANSCRIPT

  • 1. DEGA:PARASHKOLLORE LENDA:KUJDESI PER VETEN VITI: IV

2. Drogsht cdo substanc e huaj kimike q ndryshon funksionimin e nj sistemi biologjik. Shum substanca mund t shrbejn si droga, prfshir qetsuesit e dhimbjeve, alkooli, nikotina, kafeina, ontibiotikt, drogat klinike dhe drogat e paligjshme psikoaktive. Psikofarmakologjiasht shkenca e cila studion ndikimin e drogave psikoaktive te sjellja dhe njohja. Jo t gjitha drogat jan t paligjshme. Pr shembull, kafeina (e cila gjendet n kafe ose n pijen Coca-Cola), nikotina (e cila gjendet n cigare) dhe alkooli teknikisht jan t gjitha droga t ligjshme edhe pse zakonisht nuk quhen t tilla. Barnat, si ato q shiten me recet t lshuar nga mjeku ashtu edhe ato q shiten pa recet npr farmaci, jan droga t ligjshme t cilat na ndihmojn t shrohemi nga smundjet, megjithse edhe me to mund t abuzohet. 3. Drogat e paligjshme jan droga t cilat jan kaq t dmshme saq vendet nmbar botn kan vendosur ti vendosin nn kontroll.Kto vende kan miratuar disa ligje ndrkombtare, n formn e konventave t Organizats s Kombeve t Bashkuara, t cilat prcaktojn se cilat droga duhen vendosur nn kontroll. T gjitha drogat t cilat trajtohen n kt broshur jan t paligjshme. Kjo do t thot se, n prgjithsi, sht kundr ligjit nse mban, prdor ose shet droga t tilla n gjith botn. Drogat, n prgjithsi, kan disa emra me t cilt quhen n zhargonin e rrugs, dhe n kt broshur do t gjeni disa prej tyre.Megjithat, nuk bhet fjal pr nj list t plot dhe drogat mund t ken emra t tjer n vendin apo n qytetin ku jetoni ju. Gjithashtu, kto emra mund t ndryshojn edhe me kalimin e kohs. Emrat e drogave n zhargonin e rrugs nuk kan lidhje me fuqin apo pastrtin e nj droge 4. DepresanttOpiatetKanabisKokaina Ekstazia Heroina Haluinogjent: LSD Metamfetamina Morfina Nikotina Kafeina 5. Opiatetose analgjezik narkotik, terma t cilat prdoren pr drogat efekti i t cilave n trup sht i ngjashm me at t morfins (lehtsues i dhimbjeve). 6. Kanabisi sht nj lnd si duhani, me ngjyrmes t gjelbrs dhe kafes, e cila prbhet nga lulet dhe gjethet e siprme t thara t bims s krpit. Rrshira e kanabisit apo, si quhet ndryshe, hashashi, sht mbetja e thar e nj lnde q nxirret nga pjesa e siprme e lulzuar e bims s krpit, e cila kthehet n pluhur ose presohet n forma. Vaji i kanabisit ose, si quhet ndryshe, vaji i hashashit, sht nj lng i cili nxirret ose nga bima e thar ose nga rrshira. 7. N periudhn afatshkurtr, prdoruesit i rritet oreksi dhe pulsi. Prdoruesi ka probleme edhe me kryerjen e akteve fizike dhe intelektuale, si pr shembull e ka t vshtir t ngas makinn apo t mendoj n mnyr logjike. Nse merret n doza t mdha, kanabisi mund t mpreh perceptimin e tingujve dhe t ngjyrave nga ana e prdoruesit, ndrkoh q ia bn t ngadalt dhe t paqart t menduarit. Nse doza sht shum e madhe, . efekti i kanabisit sht i ngjashm me efektin e drogave haluinogjene dhe mund t shkaktoj ankth, panik dhe, madje, episode psikopatike. Prdoruesit e rregullt t kanabisit prballen me rrezikun e zhvillimit t nj varsie psikologjike deri n at mas sa t humbasin interes n t gjitha aktivitetet e tjera si puna apo marrdhniet me njerzit. Studimet e fundit n Mbretrin e Bashkuarkan treguar se ekziston nj lidhje midis prdorimit t kanabisit dhe rritjes s skizofrenis. 8. Tymi i kanabisit prmban 50 pr qind shum katran se cigaret me prmbajtjen m t lart t katrani, gj q i vendos prdoruesit n nj rrezik m t madh t kancerit t mushkrive dhe t smundjeve t tjera tsistemit t frymmarrjes. . 9. .far sht ? Kokaina sht nj pluhur i bardh ose ngjyr qumshti, i cili vepron si stimulues i fuqishm. Kokaina nxirret nga gjethet e bims s koks.Gjat rrugs, mund t tretet ose t pritet me lnd t tjera me qllim q t rritet sasia.Droga crack sht nj kokain e cila sht prpunuar m tej me amoniak ose bikarbonat natriumi (sod buke) dhe ngjan si flokza ose kokrriza t vogla. 10. . 11. si merret ?Zakonisht, kokaina thithet me hund ose injektohet, ndrsa droga crack tymoset si duhani. farndikimi ka te prdoruesi ?Kokaina i jep prdoruesit nj ndjesi gjallrie shpirtrore dhe e vendos n nj gjendje euforie. Gjithashtu, shpesh prdoruesi provon nj rritje t prkohshme t niveleve t gatishmris nervore dhe t energjis dhe nj shtyrje n koh t uris dhe t lodhjes. . 12. Cilat jan rreziqet q lidhen me prdorimin e kokains ? Efektet afatshkurtra prfshijn humbjen e oreksit, shpejtimin e frymmarrjes dhe rritjen e temperaturs s trupit dhe t rrahjeve tzemrs. Prdoruesit mund t sillen n mnyr shum t uditshme dhe t parregullt dhe, ndonjher edhe n mnyr t dhunshme. Doza t teprta t kokains mund t shkaktojn edhe konvulsione, kriz epilepsie, hemorragji cerebrale ose mosfunksionim t zemrs. Prdoruesit afatgjat t kokains rrezikojn t ken nj mori problemesh shndetsore, disa prej t cilve varen nga mnyra se si e marrin kt drog. Thithja me hund e kokains dmton shum rnd indet e hunds; tymosja mund t shkaktoj probleme t aparatit t frymmarrjes; ndrsa injeksioni mund t shkaktoj abscese ose smundje infektive. Rreziqe t tjera, pavarsisht mnyrs si merret droga, prfshijn varsin e fuqishme psikologjike, kequshqyerjen, rnien n pesh, humbjen e orientimit, apatin dhe nj gjendje q ngjan me psikozn pananojake. rreziqe t tjera Przierja e kokains me alkoolin sht nj kokteijl i rrezikshm dhe mund t rris ndjeshm mundsin e vdekjes s papritur. 13. far sht ?Ekstaza sht nj stimulues psikoaktiv, i cili zakonisht prodhohet n laborator t paligjshm. N t vrtet, termi ekstaz ka evoluar dhe nuk prdoret pr t quajtur vetm nj lnd kimike por n t vrtet nj gam lndsh t tilla t cilat kan nj efekt t ngjashm te prdoruesi. Shpesh, fardo tablete me stem tani quhet ekstaz pavarsisht prbrjes s vet kimike. Edhe pse kjo drog zakonisht shprndahet n formn e nj tablete, ajo mund t jet edhe n form pluhuri ose kapsule. Tabletat mund t ken forma dhe madhsi t ndryshme. 14. si merret ?Zakonisht glltitet por mund edhe t thithet me hund ose t injektohet. farndikimi ka te prdoruesi ?Ekstaza mund t rris nivelet e ndjeshmris t prdoruesve dhe t shkaktoj nj ndjesi afrsie me njerzit q i rrethojn. Kjo drog mund ta bj prdoruesin m shoqrues dhe energjik. 15. N periudhn afatshkurtr, ekstaza mund t bj q trupi t mos i prfill sinjalet e problemeve si jan dehidratimi, vilania dhe rraskapitja dhe mund t pengoj aftsin e trupit pr t rregulluar temperaturn. Pr m tepr, ekstaza mund t dmtoj rnd organe t tilla simliadheveshkat. Ndonjher, mund t shkaktoj edhe konvulsione dhe pushim t zemrs. Doza t mdha t ekstazs shkaktojn nj gjendje acarimi, ankthi dhe halucinacionesh t rnda.Prdorimi afatgjat i ekstazs mund t dmtoj disa pjes t caktuara t trurit, duke shkaktuar kshtu depresion dhe humbje t kujtess. rreziqe t tjera.. Tabletat ose pilulat q shiten pr ekstaz mund t prmbajn edhe lnd t tjera q mund t jen t rrezikshme dhe q mund t jen t ndryshme pr sa i takon fuqis dhe pasojave t tyre 16. far sht ? Heroina ose sic quhet ne zhargonin e rruges e kuqja sht nj drog q shkakton varsi te forte dhe q ka veti kundra dhimbjes dhe e cila prodhohet prmes prpunimit t morfins, nj lnd natyrore e cila nxirret nga bima e opiumit.Kjo sht droga qe me se shumti merret me shiringe. Heroina e pastr sht nj pluhur i bardh. Heroina e rrugs sht zakonisht e bardh n ngjyr kafe sepse przihet me lnd t papastra, ka do t thot q do doz ndryshon nga tjetra. Shkakton varesine fizike ndryshe nga drogat e tjera. 17. si merret ?Zakonisht injektohet por mund edhe t thithet me hund ose t tymoset.far ndikimi ka te prdoruesi ?Heroina mund tu heq prdoruesve tensionin, ankthin dhe depresionin. Prdoruesi ndjehet i shkputur nga lodhja ose dhimbja emocionale ose fizike. N doza t mdha, prdoruesi mund t provoj gjendje euforie. 18. Cilat jan rreziqet q lidhen me prdorimin e heroins ?Pasojat afatshkurtra prfshijn zvoglimin e bebes s syrit, t przier, t vjella, prgjumje, paaftsi pr tu prqendruar dhe apati.Heroina shkakton varsi t madhe fizike dhe psikologjike te prdoruesi. Prdoruesit rrezikojn t zhvillojn edhe nj shkall tolerance ndaj ksaj droge, ka do t thot se me kalimin e kohs u duhet t marrin doza gjithnj e m t mdha pr t provuar efektin q dshirojn. Prdorimi afatgjat i heroins ka nj shumllojshmri pasojash t rnda pr shndetin. Mes t tjerash, mund t shkaktoj rnie t shpejt n pesh, kequshqyerje dhe kapsllk.Heroina mund t shkaktoj edhe rregullim t ciklit mujor te femrat, prgjumje dhe apati kronike. Lnia e menjhershme e heroins shkakton simptomat e trheqjes nga ky ves, t cilat mund t jen t rnda dhe prfshijn ngr, diarre, dridhje, panik, sekrecione t hunds, t ngjethura dhe djersitje.rreziqe t tjeraPrdoruesit rrezikojn t marrin mbidoz t heroins e cila mund t shkaktoj gjendje kome dhe vdekje pr shkak t bllokimit t aparatit t frymmarrjes. 19. far jan?Haluinogjent, ose drogat psikopatike, jan droga t cilat ia ndryshojn gjendjen e ndrgjegjes prdoruesit si edhe shkaktojn lloje t ndryshme halucinacionesh.Llojet kryesore t halucinogjenve jan dietilamidi i acidit dilisergjik (LSD), fenociklinida (PCP), amfetaminat, meskalina dhe psilocibina. 20. far sht?LSD-ja sht nj drog gjysm-sintetike e prodhuar nga acidi lisergjik, i cili gjendet n nj krpudh q rritet n bimn e thekrs dhe drithra t tjera. LSD-ja, e cila zakonisht quhet edhe acidi, sht nj prej drogave halucinogjene m t fuqishme. N rrug zakonisht shitet n formn e katrorve t vegjl prej letre me flluska me kokrra ku brenda prmbahet droga, por shitet edhe n formn e tabletave, kapsulave si edhe n form t lngshme. sht nj lnd pa ngjyr dhe pa er, me nj shije paksa t hidhur.Si merret?Zakonisht glltitet.far ndikimi ka te prdoruesi?Nse merret LSD, ajo shkakton ndryshime t forta n mendime, humor dhe shqisa, krahas ndjenjave t afrsis dhe shoqrimit.Megjithat, efektet e sakta t LSD-s ndryshojn n varsi t gjendjes mendore t prdoruesit dhe mjedisit ku merret kjo drog. 21. Cilat jan rreziqet q lidhen me prdorimin e lsds ?N periudhn afatshkurtr, LSD-ja shkakton zhgnjim dhe perceptime t shtrembruara. Ndryshon sensi i thellsis dhe kohs i prdoruesit, ndrsa bhen m t mprehta ngjyrat, tingujt dhe prekja. Disa prdorues t LSD-s provojn mendime